Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 18.12.2015
В╕тал╕й ПОРТНИКОВ: ЯКЩО ПУТ╤Н В╤ДМОВИТЬСЯ В╤Д КРИМУ, В╤Н В╤ДМОВИТЬСЯ В╤Д СВОГО МАЙБУТНЬОГО

В╕д «кримнашу» – до «намкришу»...

Володимир Пут╕н нещодавно виступив ╕з традиц╕йним посланням для рос╕йського народу. Чи було в цьому посланн╕ щось, що можна було читати м╕ж рядк╕в? Про це ми говорили з публ╕цистом В╕тал╕╓м Портниковим.
— Я, взагал╕, — противник такого ставлення до послань президента Пут╕на. Це — абсолютно ритуальн╕ реч╕, ╕ людям завжди важливо не те, що в╕н сказав, а що не сказав. Однак це — скорочений текст послання. А повний текст розда╓ться членам Федеральних збор╕в, ╕, ц╕лком можливо, там ╓ те, чого в╕н не сказав. Ус╕ стежать за емоц╕ями, що там д╕йсно в╕дбува╓ться, як вони реагують на слова Пут╕на. В ц╕лому, правда поляга╓ в тому, що в╕н у дуже важкому стан╕. Вс╕ вони в дуже розлюченому стан╕. Вони — це рос╕йська пол╕тична ел╕та. Це — дуже багат╕ люди, як╕ мають можлив╕сть подорожувати вс╕м св╕том, у яких д╕ти живуть за кордоном. ╤ коли вся ця ╕стор╕я з Кримом т╕льки починалася, вони могли пов╕рити, що Пут╕н зна╓, що робить. Але зараз — п╕сля кримсько╖, сир╕йсько╖ ╕ донецько╖ авантюр — вони розум╕ють, що в╕н не в соб╕. Вони розум╕ють, що в╕н — самодур. В╕н поводить себе як самодур, говорить ╕з трибуни як самодур.
— Дуже часто в нульов╕ роки вс╕ сприймали Пут╕на як модератора серед найб╕льших ф╕нансових ел╕т. Але в лютому 2014 року в╕н пов╕вся як суверен, тому що вс╕ ╕нтерв’ю з його оточенням показували т╕льки одне — з ними н╕хто й н╕чого не погоджував. Чи правильно, що той Володимир Пут╕н, якого вони виявили п╕втора року тому, став для них абсолютною неспод╕ванкою ╕ вони дос╕ не адаптувалися?
— Думаю, що люди, як╕ висували Пут╕на на пост президента, абсолютно не ц╕кавляться пол╕тикою. Для них головне — зберегти можливост╕ сво╖х кап╕тал╕в. А вони почуваються дуже добре, адже проти них нема╓ жодних санкц╕й. Це — с╕м’я Пут╕на, ╕ в╕н за них в╕дпов╕да╓. Без нього вони так би ╕ залишилися «см╕ттям».
— Тобто два види сучасно╖ рос╕йсько╖ «ел╕ти»: люди з 90-х, що зайняли позиц╕╖ при Борис╕ ╢льцин╕, ╕ нин╕шн╓ пут╕нське оточення?
— ╢ р╕зн╕ люди, але в основному це дв╕ с╕м’╖: с╕м’я ╢льцина й кооператив «Озеро». Це — умовн╕ «клани-банди». Виходить так, що парт╕йн╕ д╕яч╕-цеховики найняли бандит╕в. Бувають бандити як бандити, а бувають з юридичною осв╕тою. Ось така там зараз банда.
Уся нин╕шня пол╕тика Пут╕на не б’╓ по «клану ╢льцина», тому що у Заходу нема╓ претенз╕й. ╤ це теж велика заслуга Пут╕на, бо в╕н врятував ╖х в╕д корупц╕йного пересл╕дування. Пам’ята╓те ╕стор╕ю з╕ Скуратовим, який боровся проти корупц╕йно╖ системи? Тод╕ Пут╕н влаштував ╕стор╕ю з д╕вчатками, як╕ сп╕лкувались ╕з людиною, схожою на Скуратова. Пот╕м це все показали по телев╕зору ╕ фактично зм╕нили вс╕ принципи моральност╕ в рос╕йських ЗМ╤. А все це робив Лесин. Завдяки цьому паскудству, яке в╕н орган╕зував, Лесин став радником президента.
— Тобто жодний «ел╕тний бунт» у Рос╕╖ неможливий?
— Думаю, н╕. Тому що це — не ел╕та. Це — люди, як╕ крадуть ╕з бюджету в р╕зних к╕лькостях. Якщо можлив╕ зм╕ни в Рос╕╖, вони будуть пов’язан╕ не з цими людьми. Зм╕ни будуть пов’язан╕ з ус╕╓ю структурою рос╕йсько╖ влади. Зараз ус╕ функц╕╖ влади — розпод╕л нафтово╖ ╕ газово╖ ренти м╕ж рег╕онами. Але як т╕льки виявля╓ться, що ця машина не працю╓, вс╕ рег╕ональн╕ кер╕вники вступають у ступор. Ми це бачимо щодо Криму. Що змогли зробити Аксьонов ╕ Константинов для стаб╕л╕зац╕╖ рег╕ону в нових умовах? Н╕чого! Вони носилися Кримом, говорили як╕сь дурниц╕, бризкали слиною й н╕чого не робили. Зрозум╕ло, що там теж банда крим╕нальник╕в. ╤ давайте уявимо, що так╕ ж крим╕нальники сидять у вс╕х ╕нших рег╕онах Рос╕╖. ╤ раптом ╖м не прийшли грош╕. Вони будуть носитися, скажен╕ти, а пот╕м будуть думати про сво╓ виживання.
— Взагал╕, рос╕йський 2015-2016 р╕к дуже нагаду╓ укра╖нський 2013-й, коли в умовах скорочуваного бюджетного «корита» починалися в╕йни м╕ж ф╕нансовими групами. У нас ╓ ще один ╕нфоприв╕д. Пут╕н прилет╕в до Криму для в╕дкриття енергомосту. Як╕ будуть насл╕дки? ╤ що сьогодн╕ Крим значить для рос╕йського кер╕вництва?
— Я думаю, як ╕ говорив Володимир Пут╕н, Рос╕я кардинальним чином зм╕нила сво╓ майбутн╓, зробивши виб╕р ╕з Кримом. Згадаймо ситуац╕ю в Абхаз╕╖ чи П╕вденн╕й Осет╕╖. Якби Пут╕н зробив те саме з Кримом, якби Крим став самопроголошеною державою, жодного б перекроювання кордон╕в ╕ санкц╕й з боку ╢вропи не було б. ╤ Москва б виконувала роль «мед╕атора» м╕ж С╕мферополем ╕ Ки╓вом, як вона намага╓ться виконувати зараз м╕ж Ки╓вом ╕ Донецьком. А от у випадку з при╓днанням Криму було порушене м╕жнародне право. Так р╕зко воно порушувалося т╕льки один раз у п╕сляво╓нний час — коли була анекс╕я Сх╕дного Тимору в ╤ндонез╕╖. Там анекс╕я зак╕нчилась тим, що ╤ндонез╕я, включивши Сх╕дний Тимор до складу сво╓╖ держави, оголосивши його пров╕нц╕╓ю, записавши все це в Конституц╕╖, — в╕дмовилася в╕д нього.
— ╤стор╕я про Крим — це ╕стор╕я, яка вивела Рос╕ю за рамки ╕снуючих систем м╕жнародних в╕дносин. А чи розум╕ють у Москв╕ всю ситуац╕ю з Кримом?
— Не розум╕ють. Для них це — продовження протистояння ╕з США. ╢ дв╕ наддержави в ╖хн╕й св╕домост╕, ╕ коли одна з них порушу╓ правила, ╕нша в╕дпов╕да╓. Причому Рос╕я завжди обороня╓ться. ╤рак бомбити придумали США, Югослав╕ю бомбити придумали Сполучен╕ Штати, а ми в Рос╕╖ просто обороня╓мося. Ми не будемо бити США, але ми будемо бити ╖хн╕х союзник╕в. Це вони створили Майдан. Вони повалили режим Януковича. ╤ тепер ми будемо дестаб╕л╕зувати Укра╖ну. Нехай там люди гинуть, нехай там кров р╕кою лл╓ться — це ми кара╓мо американц╕в. Причому американц╕ не розум╕ють, до чого вони тут.
Дал╕ ми бачимо конфл╕кт ╕з Туреччиною — головним союзником Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. В╕дносини складалися чудов╕. Турецьк╕ корабл╕ заходили до кримських порт╕в. Президент Ердоган погодився на буд╕вництво «Турецького потоку». ╤ тут, п╕сля неодноразових попереджень, був знищений рос╕йський бомбардувальник — виявилося, що Туреччина теж союзник США. Хоча це не так. Бо президент Ердоган з Америкою ма╓ приблизно т╕ ж стосунки, що й Пут╕н. В╕н хоче бути рег╕ональним л╕дером, а США хочуть, щоб ус╕ держави мали р╕вноправн╕ в╕дносини. Але Ердоган одразу став агентом США, ╕, взагал╕, це все влаштували Сполучен╕ Штати, ╕ ми передавали в╕домост╕ Туреччин╕, щоб Туреччина збила той «беззахисний бомбардувальник». ╤ тому ми будемо карати Туреччину, тим самим караючи США.
— Тобто в рос╕йськ╕й св╕домост╕ все дуже просто. Холодна в╕йна не зак╕нчилася, ╕ Рос╕я ма╓ ╖╖ виграти. ╤ проблема в тому, що рос╕яни вважають, що вони не завдають удару першими, вони дають здач╕, приносять себе як жертву.
— Але ж усе послання Пут╕на — послання жертви. В╕н увесь час скаржиться. П╕сля збитого бомбардувальника в╕н ус╕м телефонував ╕ скаржився на Ердогана. Але в╕н н╕коли не говорив, що, можливо, нам не варто там л╕тати п╕сля попереджень ╕з боку Туреччини. Але в╕н же чудово розум╕в, що робить. Зараз та сама ╕стор╕я, що була в СРСР. Пол╕тики Рос╕╖ — неуки. Тому що ╕нформац╕╖ багато, але Пут╕ну вона не ц╕кава, як ран╕ше була не ц╕кава Брежн╓ву. Р╕зницю м╕ж сун╕тами ╕ ши╖тами в╕н знати не хоче. Те, що в Сир╕╖ живуть тюркськ╕ племена, а вони, природно, ╓ частиною тюркського св╕ту, в╕н знати не хоче. ╤ нев╕домо, ск╕льки в╕н усього не хоче знати. В╕н просто вважа╓, що якщо закида╓ бомбами супротивник╕в Асада, то його режим посилиться.
— Може бути, т╕льки радянська людина може наст╕льки недооц╕нювати ╕манентне. Тому що т╕льки радянська людина раз за разом повторю╓, що рос╕яни й укра╖нц╕ — один народ. Що сун╕ти ╕ ши╖ти — одне ╕ те ж. Це все ми чу╓мо в╕д рос╕йських функц╕онер╕в.
— Уся рос╕йська пол╕тика заснована на нерозум╕нн╕ того, що зам╕сть одного в╕дбува╓ться ╕нше. Та ж ╕стор╕я з пад╕нням режиму Асада — це ╕стор╕я «краху балансу» м╕ж р╕зними пол╕тичними силами ╕ групами. Адже в Сир╕╖ було ч╕тко записано, що Главою держави ма╓ бути мусульманин-сун╕т. Це — ч╕тке конституц╕йне правило. А ╕нш╕ посади теж розписан╕ м╕ж представниками ╕нших конфес╕й ╕ груп. Як у Л╕ван╕. Сир╕я була такою ж, як Л╕ван. До моменту, поки Хафез Асад не влаштував переворот усередин╕ парт╕╖ «Арабського соц╕ал╕стичного в╕дродження», яка теж влаштувала св╕й переворот, але «балансу» дотримувалася. А Хафез Асад був алав╕т. ╤ в╕н зм╕нив Конституц╕ю, де слово «сун╕т» — зникло. Однак за Конституц╕╓ю президентом Сир╕╖ м╕г стати т╕льки мусульманин, але в╕н — алав╕т. ╤ тод╕ Асад почав шукати авторитет╕в в ╕слам╕, як╕ оголосять алав╕т╕в мусульманами. Що в принцип╕ абсурдно. ╤ знайшов цих авторитет╕в серед ши╖т╕в. В╕н ста╓ ши╖том, ╕ весь «баланс» почина╓ руйнуватися на очах. ╤ ось Башар Асад займа╓ посаду президента, в╕дпов╕дно до Конституц╕╖, будучи мусульманином, хоча в╕н — не мусульманин ╕ не ши╖т. А люди починають сприймати його як мусульманина, ╕ виходить, що ведеться боротьба з «ши╖тською диктатурою», яку п╕дтриму╓ ╤ран. Пут╕ну це ц╕каво? Я думаю, в╕н не став би це слухати б╕льше 3 хвилин.
— Ми говорили, що конфл╕кт м╕ж Анкарою ╕ Москвою — з╕ткнення двох св╕т╕в: рос╕йського ╕ тюркського. ╤ ось меж╕ цих св╕т╕в на пострадянському простор╕ «наповзають» одна на одну. Чим це небезпечно?
— Це залежить, насамперед, в╕д розумност╕ влади Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Тому що, якщо вони закривають науков╕ центри сп╕впрац╕ з Туреччиною, це зовс╕м дивно. Пут╕н робить усе для того, щоб розпалити конфл╕кт, тому в╕д його послання чекали, чи в╕н п╕де на подальшу ескалац╕ю або заспоко╓ння. В╕н ╕де на подальшу ескалац╕ю.
— Зараз ми бачимо непростий виб╕р для пострадянських кра╖н. З одного боку, у них надзвичайно неспок╕йний сус╕д ╕з важелями тиску на Баку й Астану, а з ╕ншого боку, вони не можуть дозволити розрив ╕з Анкарою. Чи можуть?
— Не впевнений. Я думаю, вони можуть дозволити дистанц╕юватися в╕д пол╕тичних заяв, але ж вони не п╕дтримали Пут╕на в питанн╕ про анекс╕ю Криму, н╕хто з пострадянських кра╖н. Вони н╕ слова не сказали п╕сля того, як л╕так був знищений. Н╕хто не висловив Рос╕╖ п╕дтримки.
П╕вн╕чноатлантичному союзу теж було не просто з р╕шенням щодо Туреччини. Це було видно. Але вони з╕брались ╕ висловили п╕дтримку територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Туреччини. Хоча ╖м було би при╓мн╕ше, якби Туреччина не доводила ситуац╕ю до такого загострення. Рос╕я — абсолютно ╕зольована кра╖на. У не╖ нема╓ жодного союзника, кр╕м Криму. ╢дина територ╕я, яка готова припинити вс╕ вза╓мод╕╖ з Туреччиною.
— Рос╕я поводилась у Сир╕╖ так само, як в Укра╖н╕. Конфл╕кт на сход╕ кра╖ни наростав поступово, Рос╕я щоразу промацувала прост╕р можливостей. У ситуац╕╖ з Рос╕╓ю Анкара ч╕тко показала, де перебувають меж╕ можливост╕ Рос╕╖. А з урахуванням сир╕йських туркмен╕в ц╕ меж╕ не зовс╕м зб╕гаються з державними. Вони, як кордони «русского мира», випирають за меж╕ кра╖ни.
— Так, але ╓ ще «сун╕тський св╕т», ╕нтереси якого збираються захищати й Туреччина, ╕ Сауд╕вська Арав╕я.
— Тобто Рос╕я ще й вплуталася не в свою «б╕йку»?
— А х╕ба у Москви ╓ ще як╕сь «б╕йки»? Вона — як «вуличний хул╕ган». Але той же «хул╕ган» не може п╕ти в пол╕ц╕ю ╕ почати битися, його там просто посадять. В╕н шука╓ м╕сця, де в╕н може побитися безкарно. Тобто — пострадянський прост╕р ╕ Близький Сх╕д.
— Якщо Рос╕я д╕╓ в сво╖й реальност╕, ╖╖ д╕╖ взагал╕ прогнозован╕?
— Це — ╕стор╕я про неадекватн╕сть, яка почина╓ться з радянського уряду.
— ╢ ще одна ╕стор╕я про те, що неможливо довести нос╕ю погляду, наск╕льки його думка хибна. Ми з самого початку говорили про послання Пут╕на, в якому в╕н говорив про насл╕дки, але н╕коли не говорив про причини. А причина одна — ╕стор╕я про анекс╕ю Криму. Але Володимир Пут╕н, напевно, нав╕ть н╕коли й не зрозум╕╓, що в будь-якому сво╓му посланн╕ в╕н говоритиме про насл╕дки, але не буде говорити про причини.
— Мен╕ зда╓ться, якщо Пут╕н в╕дмовиться в╕д анекс╕╖ Криму, — в╕н в╕дмовиться в╕д власного пол╕тичного майбутнього.

Павло КАЗАР╤Н
http://ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16357

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков