Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2015
«НА АНДР╤Я РОБИТЬСЯ Д╤ВЧАТАМ НАД╤Я»

...Андр╕╖вськ╕ вечорниц╕ виросли на прадавн╕х традиц╕ях. Це молод╕жне свято стало одним ╕з складник╕в нац╕онально╖ культури. Його доц╕льно запровадити в школ╕ як сво╓р╕дний урок з укра╖нознавства, що й зробила вчителька Любов Шестакова, яка виклада╓ цей предмет в Ялтинському НВК № 15, вона ще й практичний психолог ц╕╓╖ школи. За рахунком це вже четвертий зах╕д на згадану тему. Його запрезентувала створена нею театральна студ╕я «Роксолана».
Надвеч╕р, 13 грудня, у прибран╕й атрибутикою укра╖нсько╖ св╕тлиц╕ зал╕ з╕бралися 80 хлопц╕в та д╕вчат старших клас╕в на Андр╕╖вськ╕ вечорниц╕. Залицяння, вит╕вки, жарти, раптова поява серед гостей ╕рон╕чних персонаж╕в укра╖нсько╖ класики з ╖хн╕ми монологами та д╕алогами наповнювали свято веселими нотками. См╕шн╕ сценки за участ╕ Стецька та Уляни (╤гор Красняков, Олена Сичова), баби Палажки та баби Параски (Людмила Хоменко, Олена Мусатова), Вакули та Оксани (Павло Папченко, Тетяна Зв╓р╓ва), Солохи з ╖╖ горезв╕сними залицяльниками (Марина Д╓д╕кова, Володимир Погор╓лов, Роман Лук’яненко), Наталки Полтавки та Возного (В╕олетта В╕колова, Ярослав Кулемза) стали ц╕кавим доповненням до свята. Вони орган╕чно вписувалися в загальну тему. Лунали народн╕ п╕сн╕ у виконанн╕ дуету Антон╕ни Скрипки та Маргарити Кособоково╖, наймолодшо╖ сол╕стки Л╕зи Шестаково╖. Бандуристка Катерина Стецун озвучила сценар╕й перлинами укра╖нсько╖ класично╖ музики.
Кульм╕нац╕╓ю Андр╕╖вських вечорниць стало проведення обряду Калити. Керував д╕йством пан Калетинський (в╕д назви коржа) у виконанн╕ учня 10-го класу Дмитра Фурсова. П╕дв╕сивши до стел╕ калиту, в╕н стежив за порядком ╖╖ кусання. Пан Калетинський запрошував пан╕в Коцюбинських, тобто тих, хто мав ╖хати на коцюб╕ (чи рогач╕), зд╕йснити урочистий акт кусання калити. В╕д дверей доносився чийсь голос:

«╥ду, ╖ду на кон╕
У червон╕м жупан╕
Калиту кусати».

«А я буду по губах писати», — озивався пан Калетинський ╕ вчиняв присуд: обмащував квачем, змоченим у розведен╕й саж╕, тих, хто не справлявся ╕з завданням.
— А я вкушу!
— А я впишу!
 Перегукувалися доти, доки шматочок калити п╕сля довгих спроб (калита ж бо вис╕ла в пов╕тр╕, а торкатися ╖╖ руками не можна було) таки не опинявся в рот╕ пана чи пан╕ Коцюбинських. До реч╕, Коцюбинськими ставали нав╕ть учител╕, ╖м теж було весело. Де ще можна про╖хатися на коцюб╕ та в╕дкусити смачного коржа, як не в р╕дн╕й школ╕! Та ще й не просто коржа, а Калиту — символ Сонця.
У розпал╕ свята гостя Валентина Салюк урочисто п╕днесла господин╕ вечорниць хл╕бний дар кругло╖ форми, спечений за татарською рецептурою, на зразок калити. Сонце — одне для вс╕х.
На завершення учасники та гост╕ пригощалися традиц╕йною укра╖нською стравою — смачними варениками ╕ пирогами з маком. Запивали ╖х узваром. За цю смачну вечерю сердечна дяка нашому меценатов╕ Леон╕ду Яким╕ву, котрий за свого паруб-кування, мабуть, з’╖в не одну миску вареник╕в на Андр╕╖вських вечорницях, тому й вир╕шив ╕ нас почастувати. Його благод╕йництво вим╕рю╓ться не розм╕рами гаманця, а багатством укра╖нсько╖ душ╕. Дай, Боже, дочекатися наступних Андр╕╖вських вечорниць!

Пан╕ Коцюбинська,
вона ж — голова Ялтинсько╖ м╕сько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Союз Укра╖нок»
 Богдана ШЕВЧУК
(«Кримська свiтлиця»,
№ 2 за 12.01.2007 р.)

P. S. «ЗБ╤ДН╤В НАШ КРИМ БЕЗ ПРАПОР╤В ВКРА╥НСЬКИХ, БЕЗ ВИШИВАНОК НАШИХ Й РУШНИК╤В…» — г╕рко прор╕к у минулому номер╕ «Св╕тлиц╕» кримський поет Петро С╕чеславський. А без таких свят?! А пригадайте Р╕здвяну ходу, яку традиц╕йно влаштовувала в останн╕ «доанекс╕йн╕» роки у С╕мферопол╕ Укра╖нська г╕мназ╕я! Як св╕дчать знайом╕ учител╕, нин╕ у кримських школах з план╕в виховно╖ роботи так╕ заходи немов якийсь гобл╕н язиком злизав! Чи не тому все так похмуро, фальшиво й убого в нашому кра╖ — н╕би у вс╕х нас в╕д╕брали оту прадавню Калиту, що була, як Сонце, — одне на вс╕х...


ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!
Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.
Редакц╕я «КС»


ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16343

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков