Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2015
В╤Н БУВ АД’ЮТАНТОМ ПЕТЛЮРИ...

Нещодавно на електронну адресу «Кримсько╖ св╕тлиц╕» над╕йшов ось такий лист:
«Допомож╕ть, будь ласка, в пошуку ╕нформац╕╖ про р╕дного брата мого д╕да Юр╕я Гасенка. У ваш╕й газет╕ за 1994 р╕к була стаття «Юв╕лей укра╖нського винах╕дника з Криму» (До 100-р╕ччя Ю. Гасенка). П╕дкаж╕ть, де можна побачити цю статтю? Можливо, ви можете вислати ╖╖ коп╕ю? Дякую! Олена Юр╕╖вна».
На щастя, у ц╕й «кримськ╕й окупац╕╖ ╕ ки╖вськ╕й блокад╕» (про понев╕ряння «Кримсько╖ св╕тлиц╕» й ус╕х ╕нших видань м╕нкультурного газетно-журнального видавництва вже не раз пов╕домлялося) нам все ж вдалося зберегти арх╕в газети. Ми в╕дшукали у пожовкл╕й п╕дшивц╕ (минуло ж б╕льше 20 рок╕в!) ту зам╕тку про Ю. Гасенка ╕ в╕д╕слали коп╕ю пан╕ Олен╕ з проханням под╕литися ╕нформац╕╓ю про результати ╖╖ пошук╕в, бо тема видалася дуже ц╕кавою.
«Шановна пан╕ Олено! Т╕льки щиро╖ поваги заслугову╓ Ваше прагнення очистити ╕стор╕ю Вашо╖ родини в╕д «б╕лих плям», — в╕дписали ми наш╕й читачц╕. — Може, варто знову звернутися до читач╕в, кра╓знавц╕в, як було у т╕й перш╕й публ╕кац╕╖ в «Кримськ╕й св╕тлиц╕»? Ми можемо ╖╖ повторити ╕ додати те, що Ви нам над╕шлете. Можете розпов╕сти про себе, зв╕дки Ви, хто за фахом — це, зв╕сно, на Ваш розсуд. У будь-якому раз╕, ми рад╕, що збереглася ця публ╕кац╕я у «Св╕тлиц╕» ╕ ми хоч чимось Вам посприяли».
В╕дпов╕дь не забарилася — Олена Юр╕╖вна над╕слала деяку ╕нформац╕ю про Ю. Гасенка, а головне — ун╕кальн╕ фотограф╕╖. «Дуже дякую Вам за увагу до нашо╖ ╕стор╕╖. Думаю, було б непогано, якби Ви змогли розпов╕сти ще раз про Юр╕я (Георг╕я) Гасенка, додавши фото. Таких людей треба пам’ятати, — написала Олена Юр╕╖вна. — Що стосу╓ться мене, то не хот╕лося б розпов╕дати про себе та свою родину публ╕чно, але ми були б рад╕ познайомитися з д╕тьми та онуками Юр╕я (Георг╕я), якщо вони в нього ╓.
Можу ще зазначити, що вже вдруге за сотню рок╕в доля розд╕лила нашу родину. Спод╕ваюсь, весь цей жах скоро ск╕нчиться ╕ мо╖ д╕ти не будуть розшукувати сво╖х родич╕в по всьому св╕тов╕...» — додала пан╕ Олена.
Ми публ╕ку╓мо сьогодн╕ арх╕вну статтю з «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та надан╕ п. Оленою матер╕али ╕ заклика╓мо читач╕в — кра╓знавц╕в, ╕сторик╕в п╕дтримати ╖╖ у цих пошуках. Адреса для зв’язку — gasenko_toma@mail.ru
Юр╕й (Георг╕й) Гасенко, 1919 р.

РОЗПОВ╤ДЬ ОЛЕНИ ЮР╤╥ВНИ:
«╤стор╕ю про старшого брата свого д╕да я з дитинства чула в╕д свого батька Гасенка Юр╕я. Народився в╕н у 1931 роц╕. Його батько, Олександр (1902 р.н.), загинув у перш╕ дн╕ в╕йни на кордон╕ в Черн╕вцях, де служив в УНКДБ.
Бабуся мого батька, Мелан╕я Петр╕вна (мати Юр╕я та Олександра, вона мешкала разом з с╕м’╓ю свого молодшого сина), розказала сво╖й нев╕стц╕ Катерин╕ про те, що в ╖╖ чолов╕ка ╓ старший брат. В╕н народився в 1894 роц╕ на Кавказ╕, виховувався в родин╕ свого батька (╕м’я нам не в╕доме — в╕н був мусульманином, князем, проте за революц╕йну д╕яльн╕сть був засланий до Сиб╕ру, де ╕ загинув). Юр╕й здобув гарну осв╕ту, служив у царськ╕й арм╕╖. Мав кардинально р╕зн╕ погляди на пол╕тику тих час╕в з╕ сво╖м молодшим братом Олександром (який, м╕ж ╕ншим, вже виховувався мат╕р’ю, бо батько був засланий). Розказала Мелан╕я ╕ про те, що вона одного разу отримала в╕сточку в╕д Юр╕я, який ем╕грував у Франц╕ю та створив там якогось човна. Ото й усе, що знали ми на той момент, коли розпочали пошуки.
П╕зн╕ше, коли я знайшла ╕нформац╕ю в ╤нтернет╕ про Юр╕я (Георг╕я) Гасенка — ад’ютанта Петлюри, нав╕ть спочатку не припустила, що в╕н ╕ ╓ дядько мого батька (який, м╕ж ╕ншим, названий Юр╕╓м на його честь). Вже пот╕м я знайшла ╕нформац╕ю про те, що Юр╕й (Георг╕й) створив човна «Морська блоха», що був сином турецького бея та матер╕-укра╖нки. В╕дкинули ми вс╕ сумн╕ви тод╕, коли знайшли в ╤нтернет╕ фото дорослого Юр╕я, де в╕н дуже схожий на себе маленького (фото з с╕мейного арх╕ву збереглося завдяки д╕дов╕й матер╕, Катерин╕)».


╤НФОРМАЦ╤Я З В╤К╤ПЕД╤╥:
Гасенко Юр╕й (Георг╕й) В. (1894–1933, Франц╕я) — укра╖нський пол╕тичний ╕ культурний д╕яч, письменник ╕ журнал╕ст, дипломат.
За осв╕тою — ╕нженер. Винайшов особливу конструкц╕ю човна — т.зв. «морську блоху». Також займався ав╕атехн╕кою. Перебував у чин╕ штабс-кап╕тана царсько╖ арм╕╖.
Член УСДРП. У 1917 р. — особистий ад’ютант генерального секретаря в╕йськових справ Симона Петлюри. Наступного року — член делегац╕╖ УЦР на мирних переговорах у Брест╕. Висловлювався проти союзницьких в╕дносин з Рос╕╓ю.
У роки Укра╖нсько╖ Держави та УНР — чиновник особливих доручень при м╕н╕стр╕ закордонних справ. Займався орган╕зац╕╓ю Укра╖нського ╕нформац╕йного бюро за кордоном, також виконував дипломатичн╕ та розв╕дувальн╕ доручення у Швейцар╕╖, Франц╕╖, Австр╕╖, Н╕меччин╕, ╤тал╕╖, США.
У 1919–1920 рр. — за р╕зними даними — сп╕вроб╕тник посольства або посол у Румун╕╖. Пот╕м перебував у ем╕грац╕╖ в Н╕меччин╕ та Чехословаччин╕.
Член Союзу укра╖нських журнал╕ст╕в ╕ письменник╕в у В╕дн╕.
З 11 березня 1920 р. — голова Укра╖нського нац╕онального аероклубу у В╕дн╕.
Автор новел ╕ опов╕дань для д╕тей.
Помер у Франц╕╖.
Батько — дворянин, виходець з Туреччини, революц╕онер, був засланий до Сиб╕ру, зв╕дки не повернувся.
Мати — Гасенко Мелан╕я Петр╕вна, навчалася в панс╕он╕ шляхетних д╕вчат, здобула гарну осв╕ту, будучи дочкою ветерана Кримсько╖ в╕йни. Знала дек╕лька ╕ноземних мов.
Брат — Гасенко Олександр Олекс╕йович (02.08.1902–22.06.1941), очолював Герца╖вський РВ УНКДБ Черн╕вецько╖ област╕.


Юр╕й Гасенко з мат╕р’ю
(с╕мейний арх╕в)

ЮВ╤ЛЕЙ УКРА╥НСЬКОГО ВИНАХ╤ДНИКА З КРИМУ

Уперше ╕м’я Юр╕я Гасенка потрапило мен╕ на оч╕, коли я знайомився з комплектом «Дн╕пропетровсько╖ газети» за 1942 р╕к. Стаття називалася «Укра╖нськ╕ ем╕гранти-винах╕дники» ╕ була вм╕щена 8 вересня 1942 року. В н╕й пов╕домлялося, що проф. д-р С. Нар╕жний у сво╖й велик╕й прац╕ «Укра╖нська ем╕грац╕я», що оце цими днями вийшла, подаючи докладн╕ в╕домост╕ про культурно-нац╕ональну ╕ наукову працю укра╖нц╕в за кордоном, присвятив також чимало м╕сця й укра╖нцям — ем╕грантам-винах╕дникам. ╤ дал╕ на фактах з книги С. Нар╕жного була побудована уся стаття. У н╕й ╕ згадувалося про Юр╕я Гасенка з Криму — винах╕дника так звано╖ «морсько╖ блохи», тобто особливо╖ конструкц╕╖ морського човна.
Згодом мен╕ вдалося докладн╕ше д╕знатися про книжку Симона Нар╕жного. Про це ц╕каво написав на стор╕нках «Сучасност╕» Микола Мушинка — зав╕дувач в╕дд╕лу кафедри укра╖н╕стики ф╕лософського факультету ун╕верситету ╕мен╕ П. Й. Шафарика у Пряшев╕ (Словаччина). Отже, книга Симона Нар╕жного «Укра╖нська ем╕грац╕я» вийшла 1942 року в Праз╕. Цю сол╕дну 606-стор╕нкову працю, яка м╕стила огляди ус╕х закордонних укра╖нських орган╕зац╕й та установ, списки, б╕ограф╕╖ та нав╕ть фотограф╕╖ вс╕х укра╖нських д╕яч╕в м╕жво╓нного пер╕оду (у книжц╕ вм╕щено 834 ╕ндив╕дуальн╕ та групов╕ фотограф╕╖), сл╕дч╕ органи вважали «б╕бл╕╓ю укра╖нського буржуазного нац╕онал╕зму». Вона, пише Микола Мушинка, н╕би служила «картотекою» для орган╕в НКВС та контррозв╕дки.
А прислужився до видання книжки в╕домий видавець ╢вген Вировий, про якого на перш╕й стор╕нц╕ видання говорилося: «Згадуючи з признанням ╕н╕ц╕атора й учасник╕в цього видання, автор з особливою вдячн╕стю зазнача╓ тут видавничу в╕дважн╕сть п. ╢вгена Вирового, який з великим ум╕нням ╕ жертвен╕стю зорган╕зував видання ц╕╓╖ книги, вложивши в ту справу багато власно╖ прац╕, часу й кошт╕в».
╤сторик, б╕бл╕ограф, досл╕дник укра╖нсько╖ ем╕грац╕╖ у св╕т╕, С. Нар╕жний народився 1898 року на Полтавщин╕, а помер 1983 року в С╕дне╖ (Австрал╕я). У видан╕й 1993 року в Ки╓в╕ книжц╕ «Укра╖нська культура. Лекц╕╖ за редакц╕╓ю Дмитра Антоновича» С. Нар╕жному належить розд╕л «Укра╖нська преса».
Складн╕ше було дов╕датися про винах╕дника Юр╕я Гасенка. Коротку ╕нформац╕ю про нього ╕ портрет вм╕щено в першому том╕ «Енциклопед╕╖ укра╖нознавства», виданому 1955 року на Заход╕ ╕ перевиданому 1993 року у Львов╕. Ось ця коротка зам╕тка:
«Гасенко Юр╕й (1894-1933), ╕нженер, член дипломатично╖ м╕с╕╖ УНР в Румун╕╖, винах╕дник моторового човна (т. зв. «морсько╖ блохи»); автор новель ╕ опов╕дань для д╕тей («Ная з джунгл╕в»)».
Оце, на жаль, ╕ вся ╕нформац╕я.
Нин╕шнього року виповню╓ться 100 рок╕в з дня народження Юр╕я Гасенка. Може, це стане поштовхом для пошук╕в кримських кра╓знавц╕в?

Микола ЧАБАН
м. С╕чеслав
(«Кримська св╕тлиця»,
23 кв╕тня 1994 р.)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15813

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков