Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2003
ЧОРНИЙ PR: брудні виборчі технології
Олексій Ситіков

Хоч до виборів ще далеко, але наші вітчизняні партійні "піарщики" часом таке утнуть, що хоч стій, хоч падай (згадайте хоча б уже обридле порося, запеленане американським прапором, яке весь час вперто стараються підсунути лідеру "Нашої України"). Так от, щоб орієнтуватися серед усіх цих "піарів", пропонуємо увазі читачів передрук електронної версії книги відомого на теренах СНД спеціаліста у цій сфері Олексія Ситікова, яку ми виловили в Інтернеті.

(Закінчення. Поч. у № 49 - 51).

9. Адміністративний ресурс
Адміністративним ресурсом називають механізми впливу, які застосовують кандидати, користуючись своїми державними посадами або зв'язками із владними структурами. Теоретично, йдеться про зловживання службовим становищем або навіть про посадові злочини. Проте значна частина депутатів, міських та селищних голів саме у такий спосіб дісталися влади. Теоретично, за це передбачено відповідальність. Проте я не пригадую жодного випадку, коли б ця відповідальність наставала.
Розглянемо кілька типових способів застосування адмінресурсу.


9.1. Своя людина у виборчій комісії
Ще Сталін помітив, головне - не як голосують, а як підраховують голоси. Своя людина у виборчій комісії може непомітно поставити у бюлетені суперника зайву позначку, після чого бюлетень буде визнано недійсним. У такий спосіб інколи вдається відібрати чимало голосів у конкурента. І хоча на дільницях (не на всіх) присутні спостерігачі, їх легко вдається вигнати, або ж на їхні зауваження ніхто потім з відповідних органів не зважає.

9.2. Транспортні проблеми
У сільській місцевості можуть не виділити транспорт або створити штучний дефіцит, мовляв, не завезли бюлетенів. Почекає бідний селянин, розвертається і йде додому. Потім його бюлетенем скористуються...

9.3. Слово начальника
Найчастіше, напевно, застосовується відвертий тиск. Наприклад, проводяться збори у обласного, районного або міського голови. Всі його підлеглі чують приблизно таке: "Треба, щоб пройшов кандидат "А", зробіть для цього усе!"
І злочинці-посадовці починають робити усе можливе: викликають директорів підприємств і обіцяють, якщо не проголосують за "А", відключити газ, електрику, не дати медикаментів лікарням, підручників - школам, не прокладати дороги... Крім цього, багато чиновників обіймають свої посади тільки завдяки теперішній владі, а не своїм якостям. І коли є загроза зміни влади, у них актуалізується інстинкт самозбереження (утримання на керівній посаді), вони гостро відчувають, як під їхніми негідними персонами захитався стілець. Безумовно, такі індивіди здатні вчинити злочин заради утримання на тих місцях. І вони чинили злочини, неодноразово.

9.4. Використання підневільних людей
У військових частинах, в'язницях, гуртожитках, лікарнях начальство вимагає проголосувати за певного кандидата. Ці випадки рідко розголошуються, а якщо й набувають розголосу, результат лишається незмінним.
Відомо, що на виборах Президента 1999 року багатьох мешканців київських гуртожитків змусили поїхати додому, відкріпитися від виборчої дільниці і проголосувати в Києві. Зрозуміло, для чого це робилося і яким було те голосування.
Московська "Новая газета" (23 березня 2000 року) вмістила публікацію, де йшлося про те, що в 21 з 35 клінічних лікарень Москви під час госпіталізації вимагали талон про відкріплення від виборчої дільниці. При цьому Центрвиборчком заявляв: "До нас такої інформації не надходило".
Іще про голосування в лікарнях. В Казані (Татарстан) до Сарманівської центральної лікарні приїхав заступник міністра охорони здоров'я республіки. Погрожуючи засобами адміністративного впливу, він вимагав від керівництва лікарні забезпечити 100%-ний результат голосування за одного з кандидатів (говорив таке: "Башкі аткручу главнаму і заватдєлєніямі"). В разі необхідності рекомендовано показувати в бюлетені пальцем, за кого треба голосувати.
Пригадую, наприкінці 80-х у нашій київській школі № 178 нас, учнів 9-го класу, викладач люб'язно попросив видерти із зошитів по аркушику і написати під диктовку кілька речень. Він продиктував текст агітаційної листівки директорки нашої школи Полікши Л.К. Таким чином я, сам того не бажаючи, допоміг (хоч і дуже трошки) перемогти націоналіста Романа Коваля, що балотувався з нею по одному округу і був переможений тільки через підтасовування голосів.
В Росії для обрання КГБіста Путіна застосували безліч прийомів "нечесної гри". У Татарстані сільський керівник запрошував виборця і запитував: "За кого голосуватимеш?" Той казав, що за комуніста Зюганова. Начальник ставив у бюлетені помітку за Путіна і говорив: "Прийдеш голосувати, коли комуністи прийдуть до влади, а поки що - вільний!"
Проте не тільки прямий тиск застосовує влада, буває і агітація, для котрої створюють необхідні умови.
Наприклад, у кожній державній установі вивішують плакат діючого Президента з відповідним написом. Колись я, побачивши в кіоску з продажу тролейбусних талонів листівку, удаючи з себе наївного, спитався, чи можна поруч повісити ще одну, за іншого кандидата. Бабуся-продавець із притаманним багатьом пенсіонерам нахабством прокричала: "Нєт! Нєльзя!"
Те саме "нєльзя" почув я і в ЖЕКу, і в магазині. Дехто із держслужбовців вдавав з себе дурника: "А що? Нехай плакат висить".

9.5. "Мертві" душі, фальшивки, вкидання зайвих бюлетенів
В кожному населеному пункті завжди є певна кількість людей, які не прийдуть на вибори: хтось працює за кордоном, хтось у відрядженні, інші безпросвітно п'ють, дехто, людина-бур'ян, просто не цікавиться своїм майбутнім... Теперішня система помічає і відстежує таких людей (не варто забувати, що в Україні було зосереджено 50% апарату КГБ СССР, а за деякими підрахунками 10% дорослого населення так чи інакше були пов'язані з "органами", нині ситуація не дуже змінилась). За цих громадян голосують, підробляючи їхні підписи. Причому процес цей є нахабним і організованим: заповнення бюлетенів часто відбувається заздалегідь, а потім вони вкидаються купою до виборчої урни.
У 1997 році одна москвичка обурювалася: вона увечері прийшла на дільницю, а їй сказали, що вона вже проголосувала.
Іноді виняток підтверджує правило. В даному разі виняток - це помилка виконавців фальсифікацій. В Донецьку на 53-й дільниці (45-й округ) коли розкрили виборчу урну, знайшли в ній 496 бюлетенів з 55-ї дільниці того ж округу. А на 55-й дільниці було зафіксовано нестачу "всього" 496 бюлетенів. Тут можна з упевненістю сказати, що хтось просто переплутав дільниці і вкинув підготовлені бюлетені не до тієї урни.
Особливо прикрим прикладом застосування прийому "мертві душі" є референдум 16 квітня, котрий цинічно звали "за народною ініціативою". Його результати суперечать і математично-статистичним розрахункам, і всім сподіванням на здоровий глузд. Показовими є результати голосувань у Закарпатті - регіоні, значна частина населення котрого постійно перебувала на час проведення референдуму за кордоном на заробітках. Так ось саме там було зафіксовано участь у референдумі майже 98% виборців. Як бачимо, не завжди адмінресурс дружить зі здоровим глуздом.
Ще одним варіантом махінації є такий: видають виборцю фальшивий бюлетень, а потім замінюють цей бюлетень на справжній з позначкою за потрібного кандидата. Цей прийом вдало застосовували у сільській місцевості Росії.
А ось у тамтешніх містах траплялися промахи. Наприклад, в Казані на дільниці № 263 затримано чоловіка з 12 бюлетенями на користь Путіна, а на дільниці № 265 - жінку з аналогічними бюлетенями. Цікаво, що затримували їх спостерігачі від КПРФ, а не міліція.
А міліціонери проявили себе в Україні, зокрема, в Селідовому під час виборів Президента в 1999 році. Інформацію про це оприлюднив штаб Є. Марчука. Йшлося про вторгнення працівників підрозділу МВС до дільниць, побиття спостерігачів та вкидання зайвих бюлетенів на користь Кучми.
Комітет виборців України (КВУ) про довибори депутатів 25 червня, зокрема, повідомляв таке.
"Вкидання бюлетенів" стало не тільки способом виграти, а й визнати вибори недійсними. Якщо кандидат має підтримку влади (в тім числі й судової) і переможе, то суд визнає, що ці факти не вплинули суттєво на результати голосування. В іншому випадку - вибори будуть недійсними.
Згадаймо приклади.
Округ 115-й, дільниця 41-ша. Троє осіб близько 13-ї години вкинули до урни декілька пакетів і зникли. За кілька хвилин дві жінки спробували закинути пачку бюлетенів, та були затримані спостерігачами. У них були пачки з проголосованими за одного кандидата (Зиновій Кулик) бюлетенями. Цікаво, що бюлетені були справжніми, контрольні відривні талони від них усі були у спостерігачів і комісії.
Дільниця 48-ма. Спостерігачі КВУ свідчать, що помітили, як один громадянин проголосував за 30 осіб.
Дільниця 50-та. О 15.20 спостерігачем було попереджено спробу вкинути пачку бюлетенів у виборчу урну. Винуватця затримано, складено акт про порушення законодавства. Працівники міліції, що прибули на виклик, повели себе дивно: відпустили порушника і почали "інтенсивні" розмови зі спостерігачем. Спостерігач передав колегам "Акт про порушення виборчого законодавства" і вийшов у двір. Там його побили двоє невідомих, які втекли, розбивши йому голову пляшкою. Один з міліціонерів прокоментував це так: "Не потрібно було виходити з дільниці. Потрібно сидіти!"
Знову про фальшиві бюлетені. На виборах в Києві група підтримки приязного до влади кандидати знайшла на смітнику кілька сотень фальшивих бюлетенів. Через це вибори визнали недійсними, хоча на них переконливо і чесно здобув народну підтримку українець Ю. Оробець. В Росії просто вкидали фальшивки до урни, бачачи, що ставленик влади програє, і вибори також визнавали недійсними.
Як бачимо, посадовці, аби тільки втриматися в кріслі, йдуть на злочини. І роблять це легко, цинічно.

10. Протидія брудним виборчим технологіям
Не усім прийомам, що їх застосовують кандидати, які йдуть служити народу, можна вдало протидіяти. Розглянемо лише способи боротьби з деякими пропагандивними методами, інформаційним впливом.
Максим Григор'єв, керівник консалтингової групи "Управление PR", пропонує такі методи і техніки, спрямовані на протидію пропаганді (контрпропаганді):
"Безпосереднє спростування". Метод полягає у прямому спростуванні різних пунктів пропаганди суперника. Без додаткових заходів цей метод рідко буває ефективним. Перш за все, це пов'язано з психологічними особливостями сприйняття людини: руйнувати створений стереотип значно складніше, ніж створити новий.
"Ігнорування". Полягає в ігноруванні тих чи інших тем пропаганди супротивника. Він ґрунтується на припущенні, що негативна тема, яка лишається "на слуху", завдає більше шкоди у порівнянні з темою, котра з'явилася на короткий проміжок часу. Метод буває ефективним, коли пропаганда суперника є незначною.
"Пропаганда відволікання". Метод полягає у відволіканні та перенесенні уваги аудиторії з теми пропаганди чужої сторони на інші теми. Наприклад, коли активізувалася критика Президента США Клінтона за "сексуальні пригоди", практично відразу ж активізувалися теми Іраку, нанесення ракетно-бомбових ударів. "Суспільна підтримка військових дій у Чечні протягом виборчої кампанії фактично відгородила уряд від критики", - цитата із заяви закордонних спостерігачів на виборах до Державної думи РФ.

"Превентивна пропаганда".

Метод полягає у превентивному порушенні пропагандивної теми, котра може бути використана пропагандою супротивника (конкурента) задля зменшення довіри до теми. У виборчих кампаніях користуються темою про можливі провокації, використання "нечесних методів з боку конкурентів", висування звинувачень, що їх хоче застосувати інша сторона. Це призводить до зменшення довіри до будь-якої інформації, в тому числі й негативної.
Отже, це були спроби боротьби з пропагандою.
Але ж ми знаємо, що не тільки пропагандою здобуваються мандати... Як пояснити людині, що на її авто не ви приліпили свою агітаційну листівку, а конкуренти? Що робити, коли нахабно і безпринципно чиниться тиск з боку влади, якщо податкова починає перевірку саме тих магазинів, де є плакати опозиційних кандидатів, перевіряють телеканали, газети, друкарні?.. Ці та подібні питання поки що залишимо без відповіді.
З електронної адреси
http://pr-net1.narod.ru/

а у нас?
ЧИСТОТА МЕТОДІВ чи "ЧИСТОТА" ЛАВ?

Схоже, перед такою дилемою опинився секретар Кримського рескому СДПУ(о) Юхим Фікс.
Скандал у сімействі об'єднаних соціал-демократів Криму продовжився цього тижня - у вівторок 93 члени партії з Красноперекопська, Красноперекопського і Сімферопольського районів звернулися до секретаря рескому з вимогою "відмовитися від використання ним брудних виборчих технологій". Особливу увагу, як повідомляє журналістська група "Кримпартінформ", автори звернення приділили публічним спробам Кримського рескому СДПУ(о) "ототожнити крайньо правий радикалізм, фашизм з лідером "Нашої України".
Специфічне ставлення до В. Ющенка та своє розуміння демократії керівники об'єднаних соціал-демократів автономії яскраво продемонстрували ще у листопаді. Тоді вони звернулися до Президента з проханням не допустити проведення Форуму демократичних сил Криму, який був ініційований "Нашою Україною", а В. Ющенку пропонували відмінити його. У листі до Л. Кучми реском зазначав, що нібито подібні акції - є джерелом... розпалювання міжнаціональної ворожнечі! Безглуздість подібних тверджень була очевидна, мабуть, будь-якій неупередженій людині. Цікаво, що в той же час лідер партії "Російський блок" О. Свистунов на прес-конференції повідомив, що його однопартійці не будуть брати участь в акціях проти опозиції, на які їх штовхають "Адміністрація Президента та деякі доброхоти з інших органів влади". "Ми бачимо в цих діях сценарій, коли і нас, і ющенківців деякі сили хочуть зробити екстремістами, а себе виставити миротворцями", - підкреслював лідер "Російського блоку". Тоді ж ця партія виступила із заявою, в якій йшлося про те, що в її Кримську республіканську організацію звернулися керівники "місцевої організації однієї відомої політичної партії з проханням організувати масові акції протесту" проти проведення 16 листопада Форуму блоку "Наша Україна". Очевидно, комусь дуже кортіло розіграти видимість "міжнаціональної ворожнечі" під час приїзду В. Ющенка.
Після Форуму демсил Ю. Фікс продовжив робити сумнівні заяви. Так, на своїх прес-конференціях він знову приділив чимало уваги розвінчуванню "нашизму" (термін секретаря рескому), який нібито і губить країну з початку 90-х років. Не подумайте, що це мова про діяльність члена СДПУ(о) Леоніда Кравчука, який три роки стояв на чолі держави, чи про іншого члена СДПУ(о), який і досі очолює президентську адміністрацію. Весь негатив у державних справах і загрозу фашизму секретар рескому пов'язав з В. Ющенком та силами, які його оточують.
Схоже, що подібні глибокодумні "політо-логічні" викладки вже не сприймаються навіть у середовищі однопартійців Фікса. У листі 93 членів СДПУ(о) говориться, що такі заяви секретаря "не відповідають дійсності, вводять кримчан в оману або викликають у них  роздратування". "Ми, як і інші співгромадяни, знаємо, що у Віктора Андрійовича батько декілька років провів у нацистських концтаборах, чудом вижив у гітлерівській "фабриці смерті" - Освенцимі. Тому ототожнення лідера "Нашої України" з фашизмом - це блюзнірство та цинізм. Такі непродумані дії рескому в кінцевому підсумку призведуть до повної дискредитації партії в Криму, зниженню популярності соціал-демократичних ідей серед мешканців автономії", - сказано у зверненні до Ю. Фікса. Автори документа впевнені, що треба відмовитися від таких заяв і оцінок задля "консолідації суспільства, підвищення його політичної культури, зростання авторитету партії". У зв'язку з цим вони зажадали від Ю. Фікса, щоб він особисто відмовився від таких підходів та "уважно слідкував за використанням іншими об'єднаними соціал-демократами Криму тільки чистих методів боротьби".
Варто відзначити, що оприлюднення листа 93 об'єднаних соціал-демократів - це мужній з їхнього боку крок, бо реском останнім часом тільки за пропозицію обговорити можливість підтримки В. Ющенка на президентських перегонах виключив з лав партії секретаря парторганізації Білогірського району Едуарда Алібутаєва, а голові найбільшої в Україні первинної організації СДПУ(о) у Гвардійському Віктору Невірку повідомив, що він "не пройшов партійної перереєстрації". На останній прес-конференції Ю. Фікс додав, що за подібні пропозиції буде виключати з партії й інших. Як бачимо, налякати всіх не вдалося...
Арсеній Вікентьєв.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1575

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков