Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 03.04.2015
ТЕАТР ╤МЕН╤ ФРАНКА – НАША ГОРД╤СТЬ!

Культура ╕ життя

Президент Петро Порошенко взяв участь в урочистостях з нагоди 95-л╕ття в╕д дня заснування Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕м. ╤вана Франка. Глава держави прив╕тав колектив
з юв╕ле╓м та М╕жнародним Днем театру.
«Шлях театру ╕м. Франка — це уособлення драматично╖ та геро╖чно╖ ╕стор╕╖ нашого народу, ╖╖ в╕ддзеркалення. Ваш театр завжди був ╕ ╓ об’╓ктом гордост╕, брендом Укра╖ни, пров╕дником формування нац╕онально╖ св╕домост╕, нос╕╓м нац╕онального духу ╕ нац╕онального характеру», — сказав Глава держави, звертаючись до присутн╕х.
Петро Порошенко в╕дзначив активну громадянську позиц╕ю актор╕в та прац╕вник╕в театру п╕д час Революц╕╖ г╕дност╕ та боротьби за укра╖нську державн╕сть. «Колектив театру ╕мен╕ Франка проводить велику роботу для п╕дтримки наших во╖н╕в, наших геро╖в, як╕ захищають укра╖нський суверен╕тет, територ╕альну ц╕л╕сн╕сть та незалежн╕сть», — сказав Петро Порошенко. Зокрема, артисти виступають у л╕карнях та шпиталях, збирають кошти для п╕дтримки укра╖нських в╕йськових. Президент також нагадав, що артист театру ╢вген Нищук був голосом Революц╕╖ г╕дност╕, а майстер сцени Андр╕й Мовчан ╓ одним з Геро╖в Небесно╖ Сотн╕.
«Впродовж десятил╕ть творч╕сть «франк╕вц╕в» завжди дивувала, задавала тон, змушувала замислитись, дарувала прекрасн╕ емоц╕╖ ╕ висок╕ почуття, роблячи цей св╕т значно добр╕шим, людян╕шим, милосердн╕шим та справедлив╕шим», — п╕дкреслив президент. Глава держави наголосив, що под╕ля╓ думку Леся Курбаса, що «театр сьогодн╕ ма╓ бути таким, яким сусп╕льство ма╓ бути завтра, давати ц╕ль та дороговказ».
Сьогодн╕ театр ╕м. Франка, наголосив Петро Порошенко, створю╓ як╕сний мистецький продукт, вт╕лю╓ р╕зножанров╕ проекти ╕ користу╓ться надзвичайною популярн╕стю глядач╕в. В╕н побажав артистам та прац╕вникам театру миру, невтомно╖ наснаги, молодих талант╕в та п╕дкорення ╓вропейських п╕дмостк╕в. Президент зазначив: «Чому ми перемага╓мо ╕ переможемо — тому що у нас сильний дух — дух укра╖нсько╖ нац╕╖, який карбу╓ться в цих театральних ст╕нах».
Глава держави вручив державн╕ нагороди акторам та прац╕вникам театру.
* * *
Театр ╕мен╕ ╤вана Франка було засновано у В╕нниц╕ сп╕льно Гнатом Юрою, Амврос╕╓м Бучмою та Семеном Семдором. В╕дкриття театру в╕дбулося 28 с╕чня 1920 року виставою «Гр╕х» Володимира Винниченка. Вл╕тку 1926 року театр ╕м. ╤. Франка за р╕шенням уряду перевели до Ки╓ва.
Указом Президента Укра╖ни в╕д 11 жовтня 1994 року театру надано статус Нац╕онального.

У «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╓ своя, особлива причина для гордост╕: вл╕тку 2001 року п╕д час перебування на гастролях у С╕мферопол╕ нашу редакц╕ю пров╕дала група актор╕в-«франк╕вц╕в» на чол╕ ╕з самим Богданом Ступкою! Под╕я наст╕льки для нас неймов╕рна, що захот╕лося ще раз повторити той давн╕й оптим╕стичний репортаж про це. Нема вже з нами «театрального гетьмана» Ступки, Богдана Сильвестровича не стало у липн╕ 2012-го. Чомусь зда╓ться, що якби в╕н був живий — по-козацьки прорвався б разом з╕ сво╖м знаменитим театром через цю окупац╕ю, ╕ знову були б на кожному укра╖нськомовному спектакл╕ рос╕йськомовн╕ аншлаги, ╕ менше стало б ненавист╕ й укра╖ноненависництва на кримськ╕й земл╕. Хочеться в╕рити... а що нам ще залиша╓ться?..

Х╤БА НАС МОЖЕ БУТЬ ЛИШ КУПКА,
КОЛИ ЗА ГЕТЬМАНА — САМ СТУПКА!

ЦЕ — НЕ ФОТОМОНТАЖ, ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤, НЕ ШОУ ДВ╤ЙНИК╤В, НЕ РОЗ╤ГРАШ, НЕ СПЕКТАКЛЬ! МИНУЛО╥ П’ЯТНИЦ╤ В ГОСТЯХ У РЕДАКЦ╤╥ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ПОБУВАЛА ГРУПА АРТИСТ╤В ГАСТРОЛЮЮЧОГО В С╤МФЕРОПОЛ╤ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО АКАДЕМ╤ЧНОГО ДРАМАТИЧНОГО ТЕАТРУ ╤МЕН╤ ╤. ФРАНКА НА ЧОЛ╤ ╤З САМИМ БОГДАНОМ СТУПКОЮ! НАРОДНА АРТИСТКА УКРА╥НИ, ЛАУРЕАТ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ПРЕМ╤╥ ╤М. Т. ШЕВЧЕНКА НАТАЛЯ ЛОТОЦЬКА, ЗАСЛУЖЕНИЙ Д╤ЯЧ МИСТЕЦТВ УКРА╥НИ НАТАЛЯ ПОНОМАРЕНКО, ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ ╢ВГЕН ШАХ, НАРОДНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ ОЛЕГ ШАВАРСЬКИЙ, ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ ОЛЕКС╤Й П╢ТУХОВ, РЕЖИСЕР-ПОСТАНОВНИК ПЕТРО ╤ЛЬЧЕНКО ╤ НАШ В╤ТЧИЗНЯНИЙ ТЕАТРАЛЬНО-К╤НЕМАТОГРАФ╤ЧНИЙ ГЕТЬМАН БОГДАН СТУПКА-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ПРИЙШЛИ П╤ДТРИМАТИ «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ», БО, ЯК ВИЯВИЛОСЯ, НАЧУВАН╤ ╤ ПРО НЕПРОСТУ ДОЛЮ НАШОГО ПРОСВ╤ТНИЦЬКОГО ВИДАННЯ, ╤ ПРО СПЕЦИФ╤ЧН╤ КРИМСЬК╤ УМОВИ В╤ДРОДЖЕННЯ УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ Й КУЛЬТУРИ.
НЕ В╤ДХОДЯЧИ, ЯК ТО КАЖУТЬ, В╤Д КАСИ, БОГДАН СТУПКА ╤ ЙОГО КОЛЕГИ- «ФРАНК╤ВЦ╤» ПРЯМО В РЕДАКЦ╤╥ ОФОРМИЛИ ПЕРЕДПЛАТУ НА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ». ОТОЖ МИ В╤ДТЕПЕР — ЩЕ Й ВСЕУКРА╥НСЬКА ТЕАТРАЛЬНА ГАЗЕТА! НУМО ЗА ГЕТЬМАНОМ НА ПОШТУ, ЗЕМЛЯКИ-ПЕРЕДПЛАТНИКИ!

Давненько не було таких гостей у «Кримськ╕й св╕тлиц╕»! Вони немов з╕йшли до нас прямо з╕ сцени, з к╕но- ╕ телеекрану, з високого мистецького Ол╕мпу — звичайн╕, прост╕, людян╕, щир╕, усм╕хнен╕, прив╕тн╕. Без гриму ╕ заготовлених монолог╕в. Без «столичност╕», без «дистанц╕╖» — як давн╕ ╕ добр╕ знайом╕, як р╕дн╕. Тому ми в╕дразу одноголосно зарахували артист╕в театру ╕м. ╤. Франка до нашого редакц╕йного штату ╕ запросили на в╕д-криту «план╕рку», як╕ традиц╕йно в╕дбуваються у нас щоп’ятниц╕. А Богдану Ступц╕ запропонували з╕-грати роль головного редактора «Св╕тлиц╕», але так, щоб у газети з’явилися, нарешт╕, прим╕щення та автомашина!
Ми не сумн╕ва╓мося, що якби Богдану Сильвестровичу ╕ його колегам вдалося затриматися в редакц╕╖ хоча б на к╕лька дн╕в, м╕сцева влада це запам’ятала б надовго. Бо з гетьманом Богданом Хмельницьким, роль якого блискуче з╕грав у польському ф╕льм╕ «Вогнем ╕ мечем» Богдан Ступка, краще не жартувати. Тим б╕льше, п╕сля тих двох рок╕в полону, як╕ Ступка-Хмельницький в╕дсид╕в свого часу у Бахчисара╖. До реч╕, а чому це у Хан-Сара╖ про це — н╕ слова? Чому б не знайти там хоч би к╕мнатку для в╕дпов╕дно╖ експозиц╕╖? Куди кримський хан по культур╕ Михайло Голуб╓в дивиться?
Ось так Богдан Сильвестрович розпочав редакц╕йну «план╕рку»! А Воронцовський палац чому т╕льки царськими портретами зав╕шаний? Там же в запасниках ун╕кальн╕ картини укра╖нських художник╕в збер╕гаються. А музей Чехова — чому лише МХАТ╕в-ським ста╓? Нав╕що ж так зб╕днювати класика? В╕н усьому св╕тов╕ належить, ╓ в дол╕ Чехова велика ╕ не прочитана ще до к╕нця укра╖нська стор╕нка. Його брат ╤ван жив ╕ похований у Сумах, Антон Павлович завжди туди при╖жджав, ╕ це ж його слова — «никаким Венециям не сравняться с речкой Псел...». А що вже казати про те, що пут╕вку в життя чеховськ╕й «Чайц╕» дав саме укра╖нський театр, бо ╖╖ прем’╓ра у Санкт-Петербурз╕ перед тим провалилася.
Те ж саме ╕ з Бахчисарайським фонтаном. Бували там ╕ М╕цкевич, ╕ Леся Укра╖нка, але це чомусь зовс╕м не рекламу╓ться. Де тут зак╕нчу╓ться культура ╕ почина╓ться пол╕тика, кримсько-укра╖нська наша владо? Ц╕кавий випадок пригадав народний артист Укра╖ни Олег Шаварський. У 1992 роц╕, коли театр ╕м. Франка також гастролював у С╕мферопол╕, тут було не зовс╕м спок╕йно: намети, м╕тинги. Одна ж╕ночка так активно проти Укра╖ни виступала — не п╕дступись. «╤ що ви ото проти мене ма╓те? — питаю. — Я вас не знаю, ви мене не зна╓те, а клянете. А я, м╕ж ╕ншим, отут спектакл╕ граю, прийшли б...
+П╕сля вистави зустр╕ча╓ з кв╕тами, дяку╓. Я ╖╖ пот╕м на вс╕х спектаклях пом╕чав. А б╕ля намет╕в б╕льше не бачив...».
Ми вже у минулому номер╕ нашо╖ газети кланялися митцям-киянам за те, що завдяки ╖м у Криму подолано ус╕ мовн╕ бар’╓ри. А, значить, ╕ пол╕тичн╕, бо коли м╕ж людьми нема╓ духовних перепон, пол╕тиканам робити тут н╕чого. Народна артистка Укра╖ни Наталя Лотоцька розпов╕ла про те, як вони з Пол╕ною Лазовою (не плутати з Пронею Прокоп╕вною!) якось подякували одн╕й молоденьк╕й татарочц╕ на ринку: «Да хранит Вас Аллах!». «Бог один...» — в╕дпов╕ла татарочка. Яка дел╕катн╕сть, який такт!
...Ми в╕д душ╕ посм╕ялися з гостями, як╕, як н╕хто, тонко й дел╕катно в╕дчувають життя, над анахрон╕чною вив╕скою кримського компарт╕йного рескому ╕ кримською «г╕мнотворч╕стю». Ми пом’янули нашого пок╕йного редактора Володимира Миткалика (теж, до реч╕, Сильвестровича), якому 29 липня виповнилося б лише 55 рок╕в. «Ми робимо одну справу», — сказав на прощання Богдан Ступка, якого ми на радощах урочисто проголосили гетьманом ус╕х «св╕тличних» передплатник╕в. ╤ пооб╕цяв при╖жджати част╕ше — до Криму, а, значить, ╕ до нас.
Ще раз дяку╓мо вам за все, гост╕ наш╕ щир╕! П╕сля ваших в╕дв╕дин нам ус╕м на душ╕ стало легко й сонячно. З такими душами можна робити св╕тлу газету — «Св╕тлицю»!

В╕ктор КАЧУЛА
«Кримська св╕тлиця»,
13 липня 2001 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15013

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков