Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4464)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4142)
Українці мої... (1669)
Резонанс (2145)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1083)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (341)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (214)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 03.04.2015
ГАТИЛО З «ПРАВОГО СЕКТОРА»: «ЯКБИ Я БУВ НАЧАЛЬНИКОМ ГЕНШТАБУ, ЗАСТРЕЛИВСЯ БИ ЩЕ ВЕСНОЮ...»

Захисник В╕тчизни

Нещодавно новинною топ-темою було оприлюднене прес-службою «Правого сектора» пов╕домлення, що Добровольчий укра╖нський корпус отримав наказ залишити зону АТО. Цю ╕нформац╕ю п╕зн╕ше прокоментував в. о. сп╕кера Генштабу Владислав Селезньов: «Жодн╕ ультиматуми хлопцям-представникам добровольчих батальйон╕в не ставилися. ╥м було запропоновано для систематизац╕╖ та впорядкування д╕яльност╕ вс╕х п╕дрозд╕л╕в ув╕йти до складу Нац╕онально╖ гвард╕╖ або ж через районн╕ в╕йськов╕ ком╕сар╕ати призватися до лав Збройних Сил. Хлопц╕ взяли паузу для того, щоб подумати».
У принцип╕, такий публ╕чний обм╕н думками показав, що влада просить якнайшвидше вир╕шити: або ДУК у склад╕ Збройних Сил, або «хлопц╕ повинн╕ визначитися».
«ДУК не проти, але ми хочемо ув╕йти до Збройних Сил ц╕лим п╕дрозд╕лом», — коментували ситуац╕ю сп╕кери «ПС».
На сьогодн╕ жодних додаткових пов╕домлень про перемовини не було. Ми вир╕шили поговорити про ситуац╕ю з одним ╕з найб╕льш в╕домих вояк╕в «Правого сектора».
Гатило, або Валер╕й Чоботар, член «Правого сектора», давн╕й друг ╕ побратим Дмитра Яроша. В╕н став в╕домим широкому загалу завдяки ф╕льму «Добровольц╕ Божо╖ Чоти». Саме командир роти 5 батальйону Добровольчого укра╖нського корпусу, у мирному житт╕ суддя м╕жнародно╖ категор╕╖ з фр╕-файту, «тризуб╕вець» майже з двадцятир╕чним досв╕дом був стрижневою особою ф╕льму. Його роздуми видалися нам ц╕кавими (стил╕стика мови сп╕вбес╕дника збережена – ред.).

— Валер╕ю, ви не дума╓те, що час добровольчих батальйон╕в минув, ╕ ╖м пора ставати п╕дрозд╕лами Збройних Сил? У ╓дност╕, у тому числ╕ й в╕йськов╕й, — наша сила. Х╕ба н╕?
— Ми вважа╓мо себе Збройними Силами Укра╖ни. Одна з╕ статей Конституц╕╖ каже, що право громадянина — стояти на захист╕ незалежност╕ та ц╕л╕сност╕ сво╓╖ держави. Не наша проблема, що в╕йськов╕ ╕ кер╕вництво держави не надають нам належного та г╕дного м╕сця. Ми готов╕ йти на будь-яку конструктивну сп╕впрацю, не бачимо тут велико╖ проблеми, викону╓мо сво╖ завдання. Ми утриму╓мо позиц╕╖ тому, що ми тут потр╕бн╕. Кожному з нас хот╕лося би бути вдома. Комусь с╕яти город, комусь займатися с╕м’╓ю. Ми тут перебува╓мо не тому, що нам нема чого робити, а тому, що ╓ нагальна потреба. А твердження, що час добровольчих батальйон╕в минув, — таке не просто рано говорити. Це злочинно говорити. Бо що зм╕нилося? Ми втратили контроль над Кримом, ми втратили контроль над б╕льшою частиною двох областей, укра╖нськ╕ в╕йськов╕, укра╖нськ╕ громадяни продовжують перебувати у полон╕. Укра╖нц╕в продовжують катувати ╕ зневажати на територ╕╖ окупованих рег╕он╕в, ╕ ми не бачимо, щоб щось зм╕нювалося.
З ╕ншого боку, ми не можемо не пом╕чати контрабанди в зон╕ АТО. Провозяться фури нев╕домо з чим, не наша компетенц╕я ╖х перев╕ряти. Але ми почина╓мо розум╕ти, що добровольч╕ батальйони просто заважають комусь торгувати з бойовиками, з окупантами. Але це — не наша справа. ╢ Служба безпеки, ╓ м╕л╕ц╕я. Нехай вони з цим розбираються. Якщо говорити про нас: ми залиша╓мося на позиц╕ях, як╕ вда╓ться утримувати вже дев’ять м╕сяц╕в. ╤ ми не бачимо, щоб у когось було бажання тримати ╖х зам╕сть нас. Якби прийшов хтось ╕ сказав: давайте, хлопц╕, зв╕дси, ми ефективн╕ш╕, ми готов╕ вас зам╕нити, — то ми би п╕шли. А по-друге, в нас ╕ще й нема дов╕ри до цих вс╕х людей, як╕ зараз уособлюють тут МВС та ╕нш╕ установи.
— Я, наприклад, зараз згодна, що пол╕тична та в╕йськова складов╕, як перекону╓ держава, мають бути розд╕лен╕. Лог╕чно, чи не так?
— Б╕льша частина людей, як╕ ╓ у Добровольчому корпус╕, не ╓ членами «Правого сектора» як парт╕╖. ╥м це нец╕каво. ╤ я в тому числ╕ не був членом «ПС», просто довелося стати ним по ходу, бо було багато прохань, були виборч╕ нюанси. Ми тут не через пол╕тичну складову, а з дуже просто╖ причини. Я ст╕льки пережив страху за батьк╕в, за р╕дних, бо на кожному в╕йськовому транспорт╕, як╕ ми бачили з Рос╕╖, написано: «На Ки╖в». Люди, як╕ стоять з ╕ншого боку л╕н╕╖, пост╕йно наголошують, що ╖хня ц╕ль — зв╕льнити Ки╖в в╕д «хунти та фашист╕в». ╤ наше перебування зараз на передов╕й — це в╕д небажання, щоб вони рухалися дал╕. Це — ╓дина причина.
— Але ╕нтрига ╓. Генштаб хоче, щоб ви стали частиною арм╕╖.
— Ми, насправд╕, ма╓мо оф╕г╓нно класн╕ стосунки з в╕йськовими ╕ вою╓мо так ефективно завдяки ╖хн╕й п╕дтримц╕. Бо╓комплект, сп╕льн╕ д╕╖, сп╕льна в╕йна в╕дбуваються разом з в╕йськовими. ╤ для нас оф╕цери на передов╕й — побратими. Зараз, про╖жджаючи зоною АТО, нав╕ть сьогодн╕, ми чули так╕ в╕тання: «Хлопц╕, ми з вами, в жодному раз╕ н╕куди не йд╕ть». Ви б бачили, наск╕льки м╕цна сол╕дарн╕сть, наск╕льки сильна п╕дтримка арм╕╖. Ми просто морального права не ма╓мо п╕ти. Попри весь бруд, який на нас ллють, нас люблять. Не знаю, що дума╓ про нас Генштаб, але вони нав╕ть не мають см╕ливост╕ при╖хати ╕ нас перерахувати. Вони не при╖хали, щоб подивитися, яка в нас структура, як ми озбро╓н╕, чому н╕хто не ставить так╕ запитання Генштабу? Вони заявляють, що у нас ╓ певна к╕льк╕сть цив╕льних людей. Хай при╖дуть. Зовн╕ ми н╕чим не в╕др╕зня╓мося в╕д в╕йськових. Р╕зниця т╕льки у тому, що ми завжди тверез╕, коли б до нас не при╖хали. Переконаний, що нав╕ть коли представники центральних структур, при╖жджаючи, дивляться на нас, то думають: о, яка у нас добра арм╕я. ╤ це я не лише про ДУК, батальйон ОУН минулого тижня мав тринадцять поранених ╕ одного загиблого. ╤ казати про нас, що ми люди, як╕ хочуть постр╕ляти, — нечесно.
— Уяв╕ть себе на м╕сц╕ кер╕вника Генштабу або М╕ноборони. От як би ви...
— Не м╕г би уявити. Бо я на ╖хньому м╕сц╕ застрелився би ще тою весною. Як можна було допустити до такого стану арм╕ю? Як я можу ставитися до в╕йськово╖ структури, якщо во╓нкоми продовжують брати хабар╕? Як я можу ставитися, якщо моб╕л╕зують ╕нвал╕д╕в, бо ╖м потр╕бна к╕льк╕сть — виконати план. Вони нав╕ть не розум╕ють, що тут в╕дбува╓ться. ╤ для мене це — трагед╕я, що в мо╖й держав╕ так╕ люди у в╕йськовому кер╕вництв╕ об╕ймають так╕ посади.
Мен╕ зда╓ться, що ╖м випада╓ при╖хати, подивитися, що це за добровольц╕. Яка дисципл╕на. Ну, вони хоч раз робили перев╕рки, складали зв╕ти, як воюють добровольц╕? Ну, як я можу ставитися до того, що генерали при╖хали в Сел╕дово за 30 к╕лометр╕в до передово╖, а пот╕м б╕гом по╖хали землю отримувати, як учасники АТО. Ну, як ми можемо ставитися? Ми ж ╖х насправд╕ не бачимо. Ми не бачимо генерал╕в. Ми бачимо в╕йськових, з якими вою╓мо, як╕ нам допомагають, в╕д яких отриму╓мо координац╕ю. Бо треба в╕ддати належне: ми не такий г╕-гантський пром╕жок фронту займа╓мо, в╕н досить обмежений — решту займають в╕йськов╕. Але нас направду часто просять: хлопц╕ п╕д’╖дьте, п╕дтримайте нас. Ми мотивован╕, просто дух п╕дн╕ма╓мо, сп╕лку╓мося, чому ми без зарплати вою╓мо, чому не буха╓мо. Зараз прост╕ в╕йськов╕ на передов╕й кажуть: «Ми вас не здамо».
Але якщо ми в╕д╕йдемо з позиц╕й, з’явиться купа д╕рок, куди поставлять загони молодих хлопц╕в, як╕ нав╕ть не постр╕ляли нормально. Чесно кажучи, наш п╕дрозд╕л досить втомився. Ми би хот╕ли зробити нормальне бойове злагодження, привести себе до ладу, пустити людей у в╕дпустки. Але ми на даний момент не ма╓мо морального права так зробити: на передов╕й можуть опинитися необстр╕лян╕ люди. Нам набридла ця в╕йна.
— Чи ╕снують умови, на яких би ви вв╕йшли в ЗСУ?
— У мене ╓ кер╕вництво, ╓ наш в╕йськовий л╕дер Дмитро Ярош. ╤ я спод╕ваюся, що певний конструктив у перемовинах ╓. Але про те, щоб залишити передову, ми д╕зна╓мося з ╤нтернету. У нашому щоденному житт╕ н╕чого не зм╕нилося, кожен день ╕дуть навчання. У нас к╕лька пол╕гон╕в, найголовн╕ший — наша база. ╤ у нас ╓ таке в╕дчуття, що як т╕льки «Правий сектор» п╕шов з терм╕налу, за к╕лька тижн╕в упав ╕ старий, ╕ новий (терм╕нал Донецького аеропорту – ред.). Як т╕льки ми заберемося з П╕ск╕в, ╖х тупо здадуть. Але загалом наша мета — розростися до треновано╖, сучасно╖, п╕дготовлено╖ бойово╖ структури. ╤ якщо нас буде к╕льканадцять батальйон╕в, вишколених та вивчених, то це не наша проблема, як нас вводитимуть у структуру Збройних Сил.
— Мен╕ подоба╓ться «Правий сектор», але чи ви готов╕ усв╕домити, що ма╓те стати частиною Збройних Сил?
— А мен╕ не подоба╓ться «Правий сектор».
— Ой, ну не треба цього.
— Не подоба╓ться, але кращо╖ орган╕зац╕╖ я не знайшов. Тому я в ньому. ╤ ми хочемо стати в╕йськовою одиницею нашо╖ держави, ми хочемо в╕льно пересуватися на транспорт╕, ╕ щоб нам не потр╕бно було тримати одне одного на приц╕л╕ ╕ пояснювати вчорашн╕м «беркут╕вцям», як╕ розстр╕лювали людей на Майдан╕, а сьогодн╕ стоять на блокпостах, чому в нас зброя. ╤ ми хочемо, щоб держава нас легал╕зувала. Але чи хоче держава цього? Думаю, вона не може нас просто так в╕д╕слати з АТО чи виставити неприйнятн╕ умови. Наприклад, розд╕лити нас, розс╕яти по р╕зних п╕дрозд╕лах. А ще ми не потерпимо до нас зневажливого ставлення. Бо ми не ╓ просто любителями постр╕ляти, як казав президент.
— В╕н казав з ╕ншого приводу, а ви себе накрутили. Зв╕дки ви взяли, що в╕н сказав це про вас?
— Можливо, не про нас. Просто ми не п╕дпада╓мо п╕д це.
— Ви готов╕ прийняти, що у вас буде Верховний Головнокомандувач, що ви будете п╕дпорядковуватися ще комусь, кр╕м Яроша?
— Хот╕в би при цьому, щоб Головнокомандувач в╕ддавав накази, як╕ будуть зрозум╕л╕ б╕йцям з передово╖. Ми не хочемо критикувати Головнокомандувача. В╕н потрапив у такий пер╕од на цю посаду, що не дай Бог. Я не уявляю, як би сам д╕яв на цьому м╕сц╕. Х╕ба що не зрозум╕в його вислову «цин╕чний бандера». Нам уже, до реч╕, волонтери футболок надрукували з таким принтом «Цин╕чний Бандера».
— Президент обмовився — бува╓.
— Таке. Але я кажу: мен╕ найменше хочеться критикувати президента. Хочеться, щоб був спок╕й та мир.

Лана САМОХВАЛОВА
(«Укр╕нформ»)

ПРЕЗИДЕНТ СХВАЛИВ ДОПУСК ╤НОЗЕМНИХ В╤ЙСЬК ДЛЯ НАВЧАНЬ

Президент Петро Порошенко п╕дписав Указ «Про План проведення багатонац╕ональних навчань за участ╕ п╕дрозд╕л╕в Збройних Сил Укра╖ни на територ╕╖ Укра╖ни та ╖хньо╖ участ╕ у багатонац╕ональних навчаннях поза межами Укра╖ни на 2015 р╕к ╕ про допуск п╕дрозд╕л╕в збройних сил ╕нших держав на територ╕ю Укра╖ни у 2015 роц╕ для участ╕ у багатонац╕ональних навчаннях».
Глава держави також п╕дписав Закон № 255-VIII в╕д 17 березня «Про допуск п╕дрозд╕л╕в збройних сил ╕нших держав на територ╕ю Укра╖ни у 2015 роц╕ для участ╕ у багатонац╕ональних навчаннях», пов╕домля╓ президентська прес-служба.
Коментуючи участь укра╖нських в╕йськових у навчаннях, П. Порошенко зазначив: «Р╕вень п╕дготовки наших в╕йськовослужбовц╕в, як╕ беруть участь у навчаннях та тренуваннях, ма╓ бути таким, щоб вони стали ╕нструкторами з п╕дготовки ╕ розповсюджували досв╕д, який набули для боротьби з диверс╕йно-розв╕дувальними групами, для п╕двищення ефективност╕ р╕зних сектор╕в наших Збройних Сил».
В Укра╖н╕ у 2015 роц╕ передбачен╕ ряд сп╕льних ╕з США навчань – «Ф╕арлес Гард╕ан — 2015» (всього учасник╕в 2,2 тис. ос╕б, з них до 1 тис. в╕йськових США), «С╕ Бриз – 2015» (всього 2,5 тис. учасник╕в, з них до 1 тис. в╕йськових США та до 500 в╕йськових з кра╖н НАТО чи програми «Партнерство заради миру») та «Сейбер Гард╕ан/Реп╕д Трайдент – 2015» (всього 2,1 тис. учасник╕в, з них до 500 в╕йськових США та до 600 в╕йськових з кра╖н НАТО чи програми «Партнерство заради миру») та ╕н.
Кр╕м того, затверджений план участ╕ укра╖нських в╕йськових у багатонац╕ональних навчаннях за кордоном.

А ЗУСТР╤В — ВО╥Н╤В!

Розпочинаючи агрес╕ю проти Укра╖ни, президент Рос╕╖ Пут╕н не розрахував, що в укра╖нц╕в наст╕льки високий р╕вень патр╕отизму. Про це заявив перший заступник Голови Верховно╖ Ради Андр╕й Паруб╕й на церемон╕╖ нагородження б╕йц╕в батальйону Нац╕онально╖ гвард╕╖ ╕м. Кульчицького державними та в╕домчими в╕дзнаками, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
«В╕н (Пут╕н — ред.) був переконаний, що т╕ в╕с╕м областей в╕н в╕зьме без будь-яко╖ боротьби. Жодна анал╕тика, жодн╕ розв╕дувальн╕ служби Пут╕на не могли передбачити того, що сталося. Вони давали зв╕ти, наск╕льки знищена укра╖нська арм╕я. Вони давали зв╕ти, ск╕льки агент╕в ФСБ запхано в нашу Службу безпеки. Вони давали зв╕ти, наск╕льки знищена ця система оборони. Здавалося, вони все передбачили, все розвалили. Вони не могли соб╕ уявити, що прямо з Майдану хлопц╕ ╕ д╕вчата в╕зьмуть зброю, п╕дуть на передову ╕ зупинять цю орду», — наголосив перший в╕це-сп╕кер.
За його словами, рос╕яни хот╕ли створити образ «укра╖нця-сало╖да» або яко╖сь «перелякано╖ ╕стоти». «╤ раптом вони побачили ╕ншу Укра╖ну — Укра╖ну во╖н╕в, Укра╖ну в╕льних людей. Вони не можуть збагнути мотив╕в, як╕ рухають в╕льними людьми», — наголосив А. Паруб╕й.
У церемон╕╖ нагородження взяли участь також секретар РНБО Олександр Турчинов, м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Арсен Аваков.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15004

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков