Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2015
КОЛИ ГОВОРЯТЬ ГАРМАТИ, УКРА╥НСЬК╤ МУЗИ У ПОЛЬЩ╤ НЕ МОВЧАТЬ

Майдан та в╕йна на сход╕ Укра╖ни спричинили пом╕тне зростання зац╕кавлення укра╖нською культурою у Польщ╕. Так багато культурних заход╕в на укра╖нську тематику в польських концертних залах ╕ театрах ран╕ше не було. Як твердять польськ╕ д╕яч╕ культури, мистецтво сприя╓ глибшому розум╕нню того, що сьогодн╕ переживають укра╖нц╕. Кр╕м цього, наголошують вони, сучасна укра╖нська культура допомага╓ краще зрозум╕ти драматичн╕ стор╕нки в ╕стор╕╖ Польщ╕.
Польськ╕ ЗМ╤ насичен╕ новинами з Ки╓ва та Донбасу. Анна Коженьовська-Б╕гун, театрознавець ╕ перекладач, каже, що увага багатьох поляк╕в прикута до Укра╖ни, передус╕м, у зв’язку з траг╕чними в╕йськовими под╕ями. Проте вона зверта╓ увагу на певний парадокс: «Це викликало якесь зац╕кавлення, причому не лише кривавими под╕ями, як╕ зараз в╕дбуваються в Укра╖н╕, а й також укра╖нською л╕тературою чи культурою, укра╖нськими ф╕льмами, як╕ пов’язан╕ з цими под╕ями ╕ не т╕льки. Лише в лютому польське телебачення показувало 9 ф╕льм╕в про Укра╖ну».
У свою чергу Петро Тима, голова Об’╓днання укра╖нц╕в Польщ╕, зверта╓ увагу на ╕ншу обставину. За його словами, до Революц╕╖ г╕дност╕ в польському культурному простор╕ з укра╖нсько╖ культпропозиц╕╖ виразно дом╕нувала сучасна музика. Тима каже, що це зм╕нилося минулого року. В╕н перел╕чу╓ довгий список р╕зноман╕тних культурних под╕й на укра╖нськ╕ теми, як╕ в╕дбулися останн╕м часом. Передус╕м, каже в╕н, це видання низки книжок, присвячених Майданов╕ та в╕йн╕ на сход╕ Укра╖ни. Серед них — «Ще не вмерла ╕ не вмре» Павла Смоленського, «Кров ╕ земля» Войцеха Мухи, «Прив╕т ╕з Новорос╕╖» Павла П╓ньонжека та ╕нш╕.
«Зараз у Польщ╕ з’явилося на тему Укра╖ни ст╕льки видань, що можна скомлектувати серйозну б╕бл╕отеку. Чимала частина цих видань стосу╓ться саме останн╕х двох рок╕в, тобто 2013-2014», – зазначив громадський д╕яч.
Тима також говорить про появу в еф╕р╕ польського телебачення документальних ф╕льм╕в укра╖нського виробництва, що ран╕ше траплялося нечасто. Тож тепер польський глядач може подивитися на Майдан ╕ в╕йну на Донбас╕ очима укра╖нц╕в.
Кр╕м цього, каже Тима, варто в╕дзначити зац╕кавлен╕сть укра╖нською проблематикою на польських театральних сценах. Театр Повшехний зд╕йснив постановку «Щоденник╕в Майдану» Натал╕╖ Ворожбит, а Театр Польський пров╕в Шевченк╕вськ╕ читання, а зараз колектив цього театру готу╓ читання з╕ сцени спогад╕в Над╕╖ Суровцево╖, Данила Шумука, а також спектакль про Голодомор.
Натом╕сть Яцек Копц╕нський, головний редактор польського часопису Teatr, розпов╕в, яким чином под╕╖ в Укра╖н╕ вплинули на театральне середовище у Польщ╕. Скаж╕мо, редагований Копц╕нським часопис багато м╕сця прид╕ля╓ сучасному укра╖нському театральному мистецтву, тут публ╕куються укра╖нськ╕ автори. Зокрема, укра╖нський драматург Натал╕я Ворожбит публ╕ку╓ на шпальтах цього журналу сво╖ глибоко особист╕ роздуми, як╕ гарно сприймаються польськими д╕ячами культури.
Знаковим явищем Копц╕нський назива╓ спектакль, поставлений на сцен╕ Б╕лостоцького драматичного театру за мотивами третьо╖ частини поеми Адама М╕цкевича «Дзяди». Постановку зд╕йснила молодий польський режисер Натал╕я Корчаковська. Копц╕нський наголошу╓ на тому, що в ц╕й дуже важлив╕й для поляк╕в поем╕, яка розпов╕да╓ про боротьбу польського народу за незалежн╕сть, Корчаковська зам╕сть поляк╕в показала сучасних укра╖нц╕в. У кульм╕нац╕йному момент╕ спектаклю на сцен╕ луна╓ символ╕чна перекличка загиблих геро╖в Майдану.
«Це дуже зворушливо, бо ми почина╓мо сприймати традиц╕ю нашо╖ драми, нашого театру кр╕зь призму того, що тепер переживають укра╖нц╕. На мою думку, нема кращого способу на те, щоб укра╖нц╕ та поляки ставали ближчими, ан╕ж той, щоб сп╕льно переживати под╕╖ з допомогою найважлив╕ших для нас текст╕в», – говорить редактор часопису.
Як наголосив Копц╕нський, важливо, що таке новаторське прочитання класики пропонують саме молод╕ польськ╕ митц╕, – передус╕м, для молодого глядача. Це — добрий знак для майбутнього двох сус╕дн╕х народ╕в, п╕дсумову╓ Яцек Копц╕нський.

Рад╕о «Свобода»

Скр╕н-шот з╕ спектаклю «Дзяди-╤╤╤» (на екран╕ — портрет козака Гаврилюка).
Автор фото – Бартек Важеха (dramatyczny.pl)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14904

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков