Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2015
БЕЗПРАВНИЙ П╤ВОСТР╤В

ОПРИЛЮДНЕНО ЗВ╤Т FREEDOM HOUSE ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ В КРИМУ

П╕сля рос╕йсько╖ окупац╕╖ Криму жител╕ п╕вострова стикнулися ╕з серйозним порушенням прав людини, йдеться у зв╕т╕ правозахисно╖ орган╕зац╕╖ Freedom House (Д╕м свободи), опубл╕кованому в березн╕ 2015 року. Правозахисники зазначають, що пол╕тика дискрим╕нац╕╖ Кремля спрямована головним чином проти трьох груп – етн╕чно╖, рел╕г╕йно╖ та нац╕онально╖, як╕ не п╕дтримують анекс╕ю Криму Рос╕╓ю.
Готуючись до анекс╕╖ Криму, рос╕йськ╕ державн╕ мед╕а запустили кампан╕ю дискредитац╕╖ всього укра╖нського та намагалися викликати страх, що «укра╖нськ╕ фашисти» загрожують етн╕чним рос╕янам на п╕востров╕, йдеться у зв╕т╕ Freedom House.
Правозахисники зазначають, що, починаючи з 26 лютого 2014 року, у Криму в╕дбулася низка под╕й, як╕ й дали старт окупац╕╖. До Криму з Краснодарського краю Рос╕╖ прибули «казаки», дал╕ Рос╕я розгорнула сво╖ в╕йська та озбро╓ння на п╕востров╕, включно з в╕йськово-десантними бригадами, як╕ взяли п╕д контроль кримськ╕ аеропорти. Рос╕йськ╕ в╕йська почали блокувати укра╖нськ╕ в╕йськов╕ частини та морськ╕ бази. До цього були долучен╕ так зван╕ бригади кримсько╖ «самооборони», як╕ складалися з кубанських «казак╕в» та колишн╕х б╕йц╕в кримського «Беркута». М╕сцева влада Криму ╕ Севастополя була зм╕нена, що й проклало шлях до лег╕тим╕зац╕╖ окупац╕╖ через проведення нелегального референдуму 16 березня 2014 року.
П╕сля цього так званого «референдуму про самовизначення» фактична влада почала змушувати кримчан брати рос╕йськ╕ паспорти, зазнача╓ться у зв╕т╕ Freedom House. Формально люди могли в╕дмовитися в╕д цього, але практично це було зробити майже нереально. На весь Крим було в╕дкрито лише чотири оф╕си, де т╕, хто бажав залишити укра╖нське громадянство, могли написати заяву, – у Севастопол╕, Бахчисара╖, С╕мферопол╕ ╕ Б╕лог╕рську. (Дехто змушений був ╖хати понад 200 к╕лометр╕в, щоб потрапити до цього оф╕су). П╕зн╕ше було в╕дкрито ще три додатков╕ оф╕си – в Алушт╕, Ялт╕ та Керч╕. Але це в╕дбулося лише 12 кв╕тня – за п’ять дн╕в до зак╕нчення терм╕ну, коли можна було написати в╕дмову в╕д рос╕йського громадянства. Правозахисники наголошують, що той, хто в╕дмовився в╕д рос╕йського громадянства чи ще не отримав рос╕йський паспорт, мають отримати «право на проживання». Причому на весь Крим, де живе 2,4 м╕льйона населення, таких дозвол╕в на р╕к може бути видано не б╕льше 5 тисяч. 28 травня 2014 року Державна дума Рос╕╖ ухвалила закон, який передбача╓ крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за подв╕йне громадянство. А окупац╕йна влада Криму заявила, що укра╖нський паспорт на п╕востров╕ буде чинним лише до 1 с╕чня 2015 року, п╕сля чого власники таких паспорт╕в вважатимуться ╕ноземцями.

╤НФОРМАЦ╤ЙНЕ ГЕТТО КРИМ

У зв╕т╕ Freedom House наголошу╓ться, що Рос╕я намага╓ться створити в Криму ╕нформац╕йне гетто. В╕дразу п╕сля окупац╕╖ Москва почала вживати заход╕в задля зам╕ни укра╖нських ╤нтернет-провайдер╕в ╕ моб╕льних оператор╕в на рос╕йськ╕, а доступ до укра╖нського телебачення почав блокуватися.
Ще перед анекс╕╓ю п╕вострова, 25 грудня 2013 року, до Крим╕нального кодексу Рос╕╖ були внесен╕ поправки, як╕ набули чинност╕ 9 травня 2014 року. Зг╕дно з цими зм╕нами, публ╕чн╕ заклики до «д╕й, спрямованих проти територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕╖», вважаються забороненими.
П╕сля окупац╕╖ п╕вострова фактична влада змусила кримськ╕ ЗМ╤ перере╓стровуватися. Як результат, наголошують правозахисники, незалежним мед╕а просто в╕дмовили в отриманн╕ л╕ценз╕й. Також п╕д цей тиск потрапили й онлайн-мед╕а, яким зг╕дно з укра╖нським законодавством не потр╕бна була ре╓страц╕я, а рос╕йське вимагало цього.
У ц╕й ситуац╕╖ багато ЗМ╤ та неурядових орган╕зац╕й, як╕ не погоджувалися з анекс╕╓ю Криму, змушен╕ були залишити територ╕ю п╕вострова, зазначають у Freedom House. Йдеться, зокрема, про «Центр журнал╕стських розсл╕дувань», «События Крыма», «Черноморские новости», а також «Чорноморську телерад╕окомпан╕ю». А доступ до укра╖нських сайт╕в у Криму був в╕др╕заний.

У «ТРИМОВНОМУ» КРИМУ ВС╤ ШКОЛИ ОДНОМОВН╤

Правозахисники звертають увагу, що у перш╕ ж дн╕ окупац╕╖ Рос╕йська Федерац╕я орган╕зувала кампан╕ю щодо ф╕зичного тиску та крим╕нального пересл╕дування нелояльних груп ╕ вс╕х, хто виступав проти анекс╕╖ Криму. П╕д це п╕дпали етн╕чн╕ укра╖нськ╕, кримськотатарськ╕ та ╕нш╕ групи, як╕ висловлювали проукра╖нську позиц╕ю, включаючи представник╕в Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату, ╓вре╖в, ем╕грант╕в з Польщ╕, Б╕лорус╕ та кра╖н Балт╕╖.
Навесн╕ минулого року представники осв╕ти Криму заявили, що укра╖нська мова та л╕тература у школах вивчатиметься лише як факультативний предмет. Тим часом к╕льк╕сть урок╕в рос╕йсько╖ мови та л╕тератури подво╖лася, також зб╕льшилася к╕льк╕сть годин вивчення рос╕йсько╖ ╕стор╕╖ та географ╕╖.
9 жовтня 2014 року так званий «м╕н╕стр осв╕ти» Криму Натал╕я Гончарова заявила, що попит на навчання укра╖нською на п╕востров╕ р╕зко впав. В╕дтак у Криму була закрита ╓дина ╕з 600 школа з укра╖нською мовою викладання. У Freedom House наголошують, що це не лише залишило без роботи вчител╕в укра╖нсько╖ мови в Криму, а й позбавило можливост╕ вчитися укра╖нською д╕тей, як╕ п╕сля зак╕нчення школи планують вступати до укра╖нських ун╕верситет╕в.

«╤НШ╤» РЕЛ╤Г╤╥ П╤Д ТИСКОМ

П╕д тиск Кремля у Криму також потрапили представники рел╕г╕йних груп, як╕ п╕дтримували ╢вромайдан ╕ виступали проти анекс╕╖ Криму. Ще на початку окупац╕╖ п╕вострова п’ять священик╕в Укра╖нсько╖ греко-католицько╖ церкви у Криму почали отримувати погрози. У березн╕ 2014 року трьох священик╕в – ╕з Севастополя, Ялти та ╢впатор╕╖ викрали, але пот╕м в╕дпустили. Одного з них, Миколу Квича, допитували представники кримсько╖ «самооборони», а представники рос╕йських спецслужб звинуватили його в екстрем╕зм╕.
Правозахисники Freedom House зауважують, що особлива увага рос╕йських спецслужб була прикута до представник╕в кримськотатарсько╖ сп╕льноти. Через небажання л╕дер╕в кримських татар визнавати фактичну владу ╖м був заборонений в’╖зд на п╕востр╕в, вшанування знакових для кримських татар дат скасовувалося, а кримськотатарськ╕ мед╕а фактично опинилися п╕д цензурою.

НЕТИТУЛЬН╤ НАЦ╤╥

Перший знак, що права кримських татар утискатимуться, з’явився ще 15 березня 2014 року, вважають у Freedom House. Йдеться про вбивство кримськотатарського актив╕ста Решата Аметова, т╕ло якого знайшли через 2 тижн╕ п╕сля того, як в╕н брав участь у м╕тингу п╕д ст╕нами кримського парламенту.
21 кв╕тня минулого року представники так звано╖ «самооборони» прибули до прим╕щення Меджл╕су кримськотатарського народу в С╕мферопол╕ ╕ зняли укра╖нський прапор, який пов╕шали за 2 дн╕ до цього. Схожий випадок, але рейд, який влаштовували вже рос╕йськ╕ спецслужби, в╕дбувся всередин╕ вересня. П╕сля цього рос╕йськ╕ спецслужби влаштували рейди в будинки кримськотатарських актив╕ст╕в, Меджл╕с ╕ кримськотатарську газету.
У кв╕тн╕ 2014 року л╕дера кримськотатарського народу Мустафу Джем╕л╓ва не пустили до Криму. А проти актив╕ст╕в, як╕ зустр╕чали свого л╕дера на кордон╕ Криму з континентальною Укра╖ною, були порушен╕ крим╕нальн╕ справи. Так званий «генпрокурор» Криму Натал╕я Поклонська пригрозила заборонити Меджл╕с через «екстрем╕зм».
Правозахисники Freedom House п╕дсумовують, що п╕сля окупац╕╖ Криму утиск╕в рос╕йсько╖ та фактично╖ кримсько╖ влади зазнала низка актив╕ст╕в. Йдеться як про представник╕в кримськотатарсько╖ сп╕льноти, так ╕ укра╖нсько╖, а також про журнал╕ст╕в ╕ громадських актив╕ст╕в.

Тетяна ЯРМОЩУК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14880

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков