Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2015 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 13.02.2015
ГРОМАДЯНИ НЕ З ВЛАСНО╥ ВОЛ╤: ЯК╤ ПРОБЛЕМИ ЗАГРОЖУЮТЬ КРИМЧАНАМ БЕЗ РОС╤ЙСЬКОГО ПАСПОРТА

«Покращення» по-кримськи

Рос╕я поставила мешканц╕в анексованого п╕вострова в умови, за яких вони змушен╕ отримувати рос╕йськ╕ паспорти. В ╕ншому випадку у кримчан виникнуть значн╕ труднощ╕ з працевлаштуванням, отриманням медичних послуг, розпорядженням сво╖м майном ╕ реал╕зац╕╓ю ╕нших прав. Так╕ висновки м╕стять результати досл╕дження «Проблеми з громадянством у Криму», проведеного Укра╖нським незалежним центром пол╕тичних досл╕джень. При цьому, за ╕нформац╕╓ю анал╕тик╕в, далеко не вс╕ кримчани мають можлив╕сть отримати рос╕йськ╕ паспорти, ╕ багатьом з них загрожу╓ депортац╕я за меж╕ п╕вострова й ╕нш╕ проблеми.
За словами автор╕в досл╕дження, проведений ними анал╕з ╜рунту╓ться на вивченн╕ рос╕йського, укра╖нського та м╕жнародного законодавства, а також детальних ╕нтерв’ю з р╕зними категор╕ями жител╕в Криму.
Головною проблемою, яку виявили експерти, ╓ фактичне примушування до громадянства, яке застосову╓ Рос╕я в╕дносно кримчан. Це виявля╓ться в тому, що особи, як╕ не отримали рос╕йське громадянство, не можуть реал╕зовувати сво╖ права. Зокрема, ╖м ста╓ набагато складн╕ше реал╕зовувати сво╓ право на працевлаштування. Одна з автор╕в досл╕дження, голова ради Укра╖нського незалежного центру пол╕тичних досл╕джень Юл╕я Тищенко, стверджу╓, що насамперед ця проблема торкнулася держслужбовц╕в, як╕, зг╕дно з рос╕йським законодавством, зобов’язан╕ мати громадянство Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
«У Криму залиша╓ться велика к╕льк╕сть службовц╕в орган╕в влади, м╕сцевого самоврядування та силових структур. У нас були р╕зн╕ дан╕. З одного боку, якогось особливого примусу не було, але вс╕ розум╕ли, що вони мають отримати рос╕йське громадянство. З ╕ншого боку, ╓ св╕дчення, як╕ вказують, що при прийнятт╕ на держслужбу ╖м говорили про необх╕дн╕сть в╕дмови в╕д укра╖нського громадянства», – сказала Ю. Тищенко.
За ╖╖ словами, держслужбовц╕ не т╕льки зобов’язан╕ бути рос╕йськими громадянами, але й не мати подв╕йного громадянства. А враховуючи, що процедуру в╕дмови в╕д укра╖нського громадянства вони не проходили, ╖х фактично можуть зв╕льнити в будь-який момент.

Повноц╕нне медобслуговування т╕льки для рос╕ян

Ю. Тищенко зазначила, що проблеми з працевлаштуванням в╕дчули на соб╕ не т╕льки держслужбовц╕, а й прац╕вники приватних п╕дпри╓мств. Як стверджу╓ експерт, багато роботодавц╕в вважають, що отримання рос╕йських паспорт╕в прац╕вниками спрощу╓ ведення документац╕╖, ╕ не беруть на роботу людей, як╕ вир╕шили не отримувати громадянство Рос╕╖.
Зг╕дно з результатами проведеного досл╕дження, низка бюджетних установ також вимагають в╕д сво╖х сп╕вроб╕тник╕в отримання рос╕йських паспорт╕в. Також, за словами експерта, т╕ громадяни, як╕ не хочуть отримувати нове громадянство, можуть бути позбавлен╕ права на медичне обслуговування. «Якщо ти не ╓ громадянином Рос╕╖, тоб╕, звичайно, нададуть першу медичну допомогу. Але на повноц╕нне медичне обслуговування розраховувати не можна», – зазначила Ю. Тищенко.
╤сну╓ також низка проблем, пов’язаних з майновими правами. Зокрема, велик╕ витрати можуть отримати кримчани, як╕, зг╕дно з рос╕йським законодавством, не ╓ резидентами (особами, як╕ прожили в Рос╕╖ б╕льше п╕вроку). «Якщо ти — нерезидент, ти б╕льше втрача╓ш внасл╕док цих ф╕нансових операц╕й. Якщо квартиру прода╓ податковий резидент, податок становить 13 в╕дсотк╕в, а якщо податковий нерезидент – 30», – пов╕домила автор досл╕дження.
Ю. Тищенко вважа╓, що в сформованих умовах багато кримчан змушен╕ оформляти рос╕йськ╕ паспорти просто для того, щоб користуватися сво╖ми соц╕ально-економ╕чними правами.

Рос╕йське громадянство або депортац╕я

За ╕нформац╕╓ю експерт╕в, одн╕╓ю з ключових проблем, пов’язаних з громадянством, ╓ обмежена можлив╕сть перебувати в Криму жителям п╕вострова, як╕ не побажали отримувати рос╕йський паспорт. Як в╕домо, зг╕дно ╕з законами Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, громадяни Укра╖ни мають право перебувати на територ╕╖ Рос╕╖ не б╕льше 90 дн╕в. П╕сля зак╕нчення цього терм╕ну вони зобов’язан╕ залишити рос╕йську територ╕ю м╕н╕мум на три м╕сяц╕.
При цьому, за словами Ю. Тищенко, ╕сну╓ низка категор╕й громадян, як╕ в цих умовах опиняються п╕д загрозою депортац╕╖. Вони не можуть н╕ отримати рос╕йський паспорт, н╕ оформити вид на проживання.
«З порушенням сво╖х прав внасл╕док примусу до рос╕йського громадянства стикаються громадяни Укра╖ни, як╕ заре╓строван╕ на територ╕╖ материково╖ Укра╖ни, але пост╕йно живуть у Криму. Окрема група – це репатр╕анти, як╕ нещодавно повернулися до Криму ╕ не мали н╕ кримсько╖ ре╓страц╕╖, н╕ укра╖нського громадянства», – зазначила Ю. Тищенко.
За ╕нформац╕╓ю досл╕дниц╕, на цей момент в Криму перебува╓, як м╕н╕мум, 30 с╕мей репатр╕ант╕в, як╕ при╖хали на п╕востр╕в напередодн╕ або п╕сля анекс╕╖. Зараз вони не можуть отримати рос╕йський паспорт, ╕ вже в╕дом╕ випадки, коли нова влада депорту╓ так╕ с╕м’╖.
Також до складу найб╕льш уразливих груп входять громадяни Укра╖ни, як╕ до 18 кв╕тня не написали заяву про в╕дмову в╕д рос╕йського громадянства. Як в╕домо, Рос╕я дала м╕сяць на те, щоб скласти такий документ. Той, хто не встиг цього зробити, вважа╓ться владою рос╕йським громадянином, ╕ в╕дпов╕дно не ма╓ можливост╕ отримати вид на проживання. За словами Ю. Тищенко, кримчани, як╕ належать до ц╕╓╖ категор╕╖, змушен╕ отримувати рос╕йськ╕ паспорти, ╕накше вони будуть вислан╕ за меж╕ п╕вострова.
Експерти зазначають, що також ╓ низка проблем, пов’язаних з оформленням виду на проживання для громадян Укра╖ни, як╕ встигли в╕дмовитися в╕д рос╕йських паспорт╕в, та ╕ноземц╕в. За ╖хн╕ми словами, процедура отримання цього документа дуже складна ╕ затягнута, у зв’язку з чим багато хто ризику╓ залишитися в Криму на нелегальному становищ╕.
«╤сну╓ ризик, що громадяни Укра╖ни, як╕ не встигли в╕дмовитися в╕д рос╕йського громадянства, будуть обмежен╕ в правах, тому що далеко не вс╕ умови, як╕ висуваються сьогодн╕шньою кримською владою, можуть бути задоволен╕», – сказала Ю. Тищенко.

Один призовник на дв╕ держави

У проведеному досл╕дженн╕ йдеться далеко не про вс╕ проблеми, що випливають з того, що Рос╕я в╕дтепер вважа╓ вс╕х кримчан сво╖ми громадянами. Тако╖ думки дотримуються правозахисники та експерти. За словами голови Центру громадянсько╖ осв╕ти «Альменда» Ольги Скрипник, зараз також виника╓ багато гострих питань, як╕ пов’язан╕ з призовом до арм╕╖.
«Т╕ люди, як╕ ви╖хали з Криму, особливо студенти, стали на обл╕к у в╕йськкоматах в Одес╕, Ки╓в╕ та ╕нших м╕стах за м╕сцем навчання. Зараз, при╖хавши додому, вони отримали пов╕стки. У кримських в╕йськкоматах кажуть, що нав╕ть якщо ви стали на в╕йськовий обл╕к в Укра╖н╕, але на момент 16 березня перебували в Криму, то ви – громадяни Рос╕╖ ╕ повинн╕ з’явитися ╕ стати на обл╕к», – сказала правозахисниця.
За словами О. Скрипник, особлива складн╕сть ц╕╓╖ ситуац╕╖ поляга╓ в тому, що якщо кримчани призовного в╕ку не з’являться в рос╕йський в╕йськкомат для постановки на обл╕к, ╖м загрожу╓ крим╕нальне пересл╕дування.
Голова наглядово╖ ради «Майдан закордонних справ» Андр╕й Клименко звернув увагу на те, що ╕з зак╕нченням 1 с╕чня 2015 року так званого «перех╕дного пер╕оду» кримчани, як╕ перебувають на материков╕й Укра╖н╕ ╕ не мають рос╕йського паспорта, втрачають можлив╕сть в’╖хати на п╕востр╕в. «З ╕ншого боку, люди, як╕ не мають паспорта Рос╕╖, не зможуть ви╖хати з Криму. Ця ╕золяц╕я поступово посилиться. У пол╕тичних укра╖нц╕в, як╕ живуть у Криму, залиша╓ться один вар╕ант – брати «аусвайс» ╕ тут же починати процедуру в╕дмови в╕д рос╕йського громадянства», – сказав А. Клименко.
Представник «Майдану закордонних справ» вважа╓, що в сформованих умовах Укра╖на ма╓ розробити правов╕ механ╕зми для того, щоб допомогти сво╖м громадянам, як╕ залишаються на п╕востров╕. Однак поки що, за оц╕нками експерта, роботу в цьому напрямку влада у Ки╓в╕ не веде.

Олекс╕й СКРИПНИК
(«Крим.Реал╕╖»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2015 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14729

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков