Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2015
КРИМСЬК╤ НОТКИ ЛЬВ╤ВСЬКОГО ДЖАЗУ

«Коли я при╖хав, мен╕ здалось, що Льв╕в звучить джазово, – розпов╕да╓ Хал╕л Хал╕лов, кримськотатарський музикант, який нещодавно в╕дкрив у м╕ст╕ Лева Школу джазу ╕ сучасно╖ музики. – Проживши тут п╕вроку, я розум╕ю, що тут ╓ середовище, яке слуха╓ ╕ гра╓ джаз. Щоб грати ╕мпров╕зац╕йну музику, потр╕бно волод╕ти певним багажем знань ╕ вступити у певний зр╕лий етап сво╓╖ творчост╕. Льв╕вськ╕ музиканти працюють на дуже високому р╕вн╕, ╕ льв╕в’яни люблять те, що вони грають. Джаз тут актуальний».
Льв╕в – одна з джазових столиць Укра╖ни: де ще побачиш джазов╕ концерти просто неба, що збирають тисяч╕ шанувальник╕в? Щороку в м╕ст╕ проводяться фестивал╕ за участ╕ з╕рок ╓вропейського чи нав╕ть усесв╕тнього масштабу. А у 2014-му фестиваль Jazz Bez перен╕с частину сво╖х концерт╕в у визволен╕ м╕ста Донбасу – Краматорськ, Артем╕вськ, Дружк╕вку.
«У музичному клуб╕ «Дзи╜а» я познайомився з багатьма шикарними музикантами. Було в╕дчуття, що я потрапив до Лондона, наст╕льки блискуче вони грають, – говорить Хал╕л. – Але зараз вони, на жаль, ви╖жджають з Укра╖ни, не маючи тут пост╕йно╖ хорошо╖ роботи. Одне ╕з завдань джазово╖ школи – створити додатковий зароб╕ток для музикант╕в. Джерелами доходу для музиканта можуть бути концерти, продакшн ╕ викладацька робота. ╤ якщо з фестивалями у Львов╕ проблем нема╓, то про школу йдеться лише зараз. Для Львова це — початок нових музичних традиц╕й. Ми хот╕ли б створити широке джазове середовище, де музиканти передаватимуть сво╖ знання учням, розкриватимуть нов╕ таланти ╕, зв╕сно ж, матимуть зароб╕ток».
За його словами, приватних джазових шк╕л дотепер не було не лише в Укра╖н╕, але й у сус╕дн╕й Польщ╕. Перш╕ учн╕ Школи джазу й сучасно╖ музики вже розпод╕лен╕ по групах. Г╕тару тут виклада╓ Тарас Кушн╕рук, контрабас – Серг╕й Федорчук, фортеп╕ано – В╕тал╕й Знак, вокал – Марта Лозинська, барабани – ╤гор Гнидин. ╢ й теоретичн╕ дисципл╕ни: про ╕стор╕ю музичного мистецтва розпов╕датиме композитор Богдан Сег╕н, музичну теор╕ю – Андр╕й Арнаутов, укра╖нсько-американський музикант, в╕домий у джазовому св╕т╕ як Ендрю Велентайн. Банальних атестат╕в школа не видаватиме: першим ╕спитом для учн╕в стане травневий фестиваль «Флюгери Львова», на якому учн╕ виступатимуть перед публ╕кою.
«Ми думали, що до нас прийдуть здеб╕льшого д╕ти, але наш╕ перш╕ учн╕ мають р╕зний в╕к ╕ р╕зний р╕вень п╕дготовки. В основному це молодь в╕д 19 до 24 рок╕в. Я говорив з нашими учнями, нав╕ть з д╕тьми, й запитував, чи сам╕ вони обрали школу. Жоден не сказав, що його привели батьки!» – з горд╕стю каже Хал╕л Хал╕лов. За його словами, музикою не можна змушувати займатись – людина, досягнувши особисто╖ зр╕лост╕, повинна сама усв╕домити, що хоче грати джаз.
Пере╖зд або принаймн╕ част╕ в╕зити кримськотатарських музикант╕в з окупованого Криму до Львова сприяють т╕сн╕ш╕й сп╕впрац╕. Тут проводяться «Фестини кримськотатарсько╖ культури», киримли стають пост╕йними учасниками етн╕чних фестивал╕в ╕ концерт╕в. Восени 2014-го материков╕ джазов╕ музиканти сп╕льно з кримськотатарськими п╕д кер╕вництвом Хал╕ла презентували проект «Музичн╕ колаборац╕╖», що по╓дну╓ укра╖нську та кримськотатарську народну музику з джазом.
«Кримськотатарська музика дуже ц╕кава, – коменту╓ Хал╕л Хал╕лов. – Я говорю це не тому, що я — кримський татарин, а тому, що чув це в╕д багатьох музикант╕в. Адже Крим був на перетин╕ багатьох культур, тому його музика ув╕брала в себе дуже багато. У кримськотатарськ╕й хайтарм╕ можна почути ╕ сх╕дн╕, й балканськ╕, ╕ середземноморськ╕ мотиви. У по╓днанн╕ з джазом виходить дуже багатогранна музика, ╕ джазовим музикантам подоба╓ться з нею експериментувати. Ми намага╓мось м╕ксувати кримськотатарський джаз ╕з укра╖нськими мотивами; з вокалом уже вийшло. Музична традиц╕я нашого народу збагатить сучасну укра╖нську музику».
В╕н розпов╕да╓, що кримськотатарська музика видозм╕нювалась через траг╕чн╕ випробування, кр╕зь як╕ довелося пройти народу. Не може не в╕дбитись на н╕й ╕ тепер╕шня окупац╕я. Тож одна з м╕с╕й школи – зберегти набутки кримськотатарсько╖ музики, допомагаючи охочим переселенцям навчатись. Кримськотатарським учням, як╕ не мають змоги платити за навчання у джазов╕й школ╕, Хал╕л намага╓ться допомогти, шукаючи стипенд╕╖ та ╜ранти. В╕н готовий до того, що музиц╕ його народу доведеться виживати в екзил╕: «У Криму намагаються в будь-який спос╕б убити всю культуру. Нещодавно закрили наш ╓диний кримськотатарський ансамбль «Крим». Роботи для артист╕в, як╕ залишились там ╕ спод╕ваються знайти соб╕ м╕сце в новому житт╕ окупованого п╕вострова, дедал╕ менше. Та й до анекс╕╖ музикантам у Криму було складно – музичн╕й культур╕ н╕хто не прид╕ляв особливо╖ уваги. Модерно╖ кримськотатарсько╖ музики було дуже мало».
Попри лихол╕ття, яке пережива╓ зараз Крим ╕ вся Укра╖на, джаз повинен звучати ствердно.
«Я думаю, наш сус╕д, який прин╕с в Укра╖ну в╕йну, хоче, щоб ми були в депрес╕╖. Але наш обов’язок – працювати дал╕. Ми повинн╕ творити, любити й не переривати свого життя», – оптим╕стично всм╕ха╓ться Хал╕л Хал╕лов.

Христина ГОЛОВКО
(«Крим.Реал╕╖»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14707

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков