Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 09.01.2015
ЯК ЗУПИНИТИ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОЛАПС УКРА╥НИ?

Енергетика незалежност╕

Чи можна ще щось виправити? ╤ що для цього треба зробити? Як пережити цю зиму? В╕дпов╕дей на ц╕ та ╕нш╕ запитання нема╓. Енергетика Укра╖ни не збалансована. Багато рок╕в посп╕ль Укра╖на пос╕да╓ найвищий щабель у св╕тов╕й оц╕нц╕ енерговитрат. Ц╕ витрати ╓ найб╕льшими у комунальному господарств╕ ╕ практично у вс╕х галузях народного господарства.
Видобування нафти ╕ газу за останн╕ двадцять рок╕в впало, в╕дпов╕дно, у в╕с╕м та у три з половиною рази. А останн╕ под╕╖ показали, що постачання вуг╕лля з Донбасу для ТЕС стало проблемою. У минулому були затверджен╕ три Урядов╕ програми зб╕льшення видобування нафти ╕ газу на материков╕й територ╕╖ Укра╖ни та на шельф╕ Чорного та в акватор╕╖ Азовського мор╕в. Але для ╖хнього виконання не вид╕лялися кошти, ╕ вони залишилися лише паперовим виплодом науковц╕в та практик╕в. Можливо, що нам доведеться починати з чистого аркуша. Нин╕ енергобезпека ма╓ бути п╕сля оборонно╖ на другому м╕сц╕ серед нац╕ональних програм нашо╖ держави. Як╕ складов╕ ц╕╓╖ програми?
Перше – р╕зке зменшення енерговитрат у комунальн╕й сфер╕. Прикладом для нас могла би бути Польша, яка на початку 90-х рок╕в минулого стол╕ття, запозичивши грош╕ у м╕жнародних банк╕в, створила власне обладнання та буд╕вельно-монтажн╕ орган╕зац╕╖ ╕ за пять рок╕в скоротила витрати газу у 5 раз╕в, а варт╕сть оплати тепла зменшилася у 3 рази. За наступних 6 рок╕в поляки повернули запозичен╕ у банк╕в кошти за допомогою сво╖х громадян.
Друге – технолог╕чне переозбро╓ння вс╕х галузей народного господарства. Цього можна досягти шляхом використання податкових п╕льг або покарань. Якщо п╕дпри╓мство (галузь) зменшу╓ сво╖ енерговитрати на одиницю сво╓╖ продукц╕╖ пор╕вняно з╕ св╕товими, то на такий же в╕дсоток зменшу╓ться податкове нарахування, а якщо воно ╓ б╕льш енерговитратним, н╕ж у ╢вроп╕, то йому надають не п╕льги, а карають зб╕льшенням податку на таку ж суму у в╕дсотковому в╕дношенн╕. Приватному (чи державному) б╕знесу стало б виг╕дн╕ше вкладати кошти у модерн╕зац╕ю сво╖х технолог╕й, а не вимагати для себе п╕льг.
Трет╓ — зб╕льшення власного видобутку нафти та газу. Сьогодн╕ ця проблема застрягла через ол╕гарх╕чно-монопольну та клептократичну систему господарювання. В «Укргазвидобуванн╕» та в «Укрнафт╕» обсяги розв╕дувального та експлуатац╕йного бур╕ння зменшилися у рази за минул╕ 15 рок╕в. Бурове обладнання технолог╕чно та морально зношене та на 90% вимага╓ здач╕ його у металобрухт. Технолог╕я бур╕ння в╕дстала пор╕вняно ╕з зах╕дними компан╕ями на 40 рок╕в. П╕дготовка ╕нженерних кадр╕в теж не в╕дпов╕да╓ сучасним вимогам.
Нин╕ робляться перш╕ кроки у вир╕внюванн╕ ц╕ни на газ, що видобува╓ться в «Укргазвидобуванн╕» та приватними компан╕ями. Але ц╕ кроки аж н╕як не в╕дпов╕дають ╕нтересам держави. Так, передбача╓ться зб╕льшити рентн╕ платеж╕ для нафтогазовидобувних компан╕й, що працюють за договорами про сп╕льну д╕яльн╕сть, до 70% в╕д вартост╕ видобутого продукту. Це може призвести до зупинення багатьох проект╕в, оск╕льки може зробити видобування газу нерентабельним, особливо для п╕дпри╓мств, що працюють за договорами про сп╕льну д╕яльн╕сть (ДСД). Обсяги платеж╕в розраховуються з обсяг╕в видобування та ц╕ни на вуглеводн╕, яку форму╓ нац╕ональна ком╕с╕я з державного регулювання у сфер╕ енергетики та комунальних послуг. Зг╕дно з проектом зм╕н до Податкового кодексу п╕двищена ставка рентних платеж╕в буде стосуватися як «Укргазвидобування», так ╕ приватних компан╕й, що працюють з нею.
╤снуюча практика видач╕ л╕ценз╕╖ на геолого-розв╕дувальн╕ роботи недосконала, якщо не назвати ╖╖ корупц╕йною. Так, л╕ценз╕╖ для роб╕т «Укргазвидобуванню» видаються на 5 рок╕в, а за цей час оц╕нити запаси родовища ста╓ неможливим. Б╕льш╕сть л╕ценз╕й видаються компан╕ям, що ╕ не збираються виконувати роботи, а дан╕ л╕ценз╕╖ стають засобом для перепродажу. Водночас участь приватного кап╕талу у видобуванн╕ нафти ╕ газу може мати менше ризик╕в та втрат, а прибуток в╕д тако╖ д╕яльност╕ може бути б╕льшим. Нам варто б скористатися досв╕дом Бразил╕╖, коли держава не втручалася у продаж╕ л╕ценз╕й, але ставила дуже ч╕тку межу початку реальних роб╕т – 2 роки. Якщо за цей час приватна компан╕я не розпочинала реальн╕ роботи, то держава в╕дбирала цю л╕ценз╕ю без повернення кошт╕в попередньому власнику.
У зах╕дному регон╕ Укра╖ни велик╕ можливост╕ залучення приватного кап╕талу для осво╓ння ресурс╕в Волино-Под╕лля. Але для цього треба використати нов╕тн╕ технолог╕╖ бур╕ння, як╕ враховують аномально низьк╕ пластов╕ тиски у б╕льшост╕ в╕дкритих структур.
Дуже (!) велик╕ резерви зб╕льшення нафти ╓ з родовищ, представлених карпатськими мен╕л╕тами, оск╕льки за 50 рок╕в ╖хньо╖ розробки коеф╕ц╕╓нт нафтовилучення ледве досяг 14-16%. Це пов’язано, на нашу думку, з тим, що велика частина прошарк╕в з меншою проникн╕стю н╕коли не вступала в розробку. Наявн╕сть колтюб╕нгового обладнання ╕ технолог╕╖ да╓ можлив╕сть ввести ц╕ прошарки в розробку протягом найближчих 2-5 рок╕в. ╤ шляхом реал╕зац╕╖ цих роб╕т було б залучення приватного кап╕талу на умовах сп╕льно╖ д╕яльност╕ з «Укрнафтою». Виконання складних роб╕т з кап╕тального ремонту свердловин теж могло би бути ефективним ╕з залученням приватного кап╕талу на умовах сп╕льно╖ д╕яльност╕.
На наш погляд, треба у найкоротш╕ терм╕ни почати роботи на Чорному мор╕ в тимчасових територ╕альних межах п╕сля окупац╕╖ Криму. Тут треба залучати до роботи передов╕ закордонн╕ компан╕╖, як це зробила за останн╕ роки Румун╕я.
Четверте – масштабне використання нетрадиц╕йних джерел енерг╕╖ – сонячно╖, в╕тряно╖, тепла Земл╕ та б╕ох╕м╕чно╖ продукц╕╖. Сьогодн╕ у нас багато про це говорять, але масштабного використання нема╓. Прикладом для нас могла би бути енергетична ╕ ц╕нова пол╕тика Н╕меччини. Звичайно, це ма╓ бути державна пол╕тика у ц╕й галуз╕.
П’яте – кадрова профес╕йна пол╕тика в енергетичн╕й сфер╕. Нин╕ число профес╕йних прац╕вник╕в в «Укргазвидобуванн╕» та в «Укрнафт╕» зменшено до м╕н╕муму. На ╖хн╓ м╕сце прийшли так зван╕ «менеджери», як╕ сам╕ добре не знають, чим вони керують. П╕дготовка кадр╕в у наших ун╕верситетах, на жаль, також не базу╓ться на сучасних св╕тових технолог╕ях.
Будьмо реал╕стами: без державно╖ масштабно╖ програми, без ╖╖ швидко╖ реал╕зац╕╖ Укра╖ну чека╓ енергетичний колапс.

Роман ЯРЕМ╤ЙЧУК,
доктор техн╕чних наук,
профессор

АКСЬОНОВ: СВ╤ТЛО В КРИМУ В╤ДКЛЮЧИЛИ «ВОРОГИ»!

Самопроголошений «глава» Криму Серг╕й Аксьонов заявив, що Крим впора╓ться з «тимчасовими труднощами» з╕ св╕тлом ╕ дискомфортними умовами, як╕ намагаються створити «вороги», – пов╕домля╓ прес-служба «уряду» Криму.
«Пан╕ки жодно╖ нема╓. Вороги, як завжди, намагаються нам вбити клин, створити нам як╕сь дискомфортн╕ умови. Пов╕рте, ситуац╕я д╕йсно для нас зрозум╕ла, але тим не менш боротьба за свою свободу, за сво╓ волевиявлення, за можлив╕сть говорити р╕дною мовою, вона чогось варта. Ми це отримали. Упевнений, що ╕ св╕тло ми в╕дновимо. Ус╕ ц╕ питання вир╕шимо. Це — тимчасов╕ труднощ╕», – заявив Аксьонов.
Як пов╕домлялося ран╕ше, у п’ятницю, 26 грудня, п╕сля об╕ду Крим був повн╕стю знеструмлений. Практично з ус╕х м╕ст п╕вострова жител╕ св╕дчили про в╕дсутн╕сть св╕тла.

ДЛЯ ВПРОВАДЖЕННЯ В╤ДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГ╤╥

Для впровадження проект╕в ╕з зам╕щення традиц╕йних джерел енерг╕╖ в╕дновлюваними Укра╖н╕ до 2021 року знадобиться 300 м╕льярд╕в гривень ╕нвестиц╕й.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це п╕д час в╕дкриття виставки «Енергоефективн╕сть. В╕дновлювана енергетика» пов╕домив голова Державного агентства з енергоефективност╕ та енергозбереження Укра╖ни (Держенергоефективност╕) Серг╕й Савчук.
«11% альтернативних джерел енерг╕╖ у загальному баланс╕ енергоресурс╕в ма╓ бути вироблено ╕ спожито у 2020 роц╕ (в Укра╖н╕ — УН╤АН). Сьогодн╕ ми ма╓мо лише 3,8%. Нам потр╕бно зробити великий стрибок, ╕ на це потр╕бн╕, за нашими попередн╕ми п╕драхунками, ╕нвестиц╕╖ у 300 млрд. грн., включаючи 2020 р╕к», — сказав Серг╕й Савчук. Причому в╕н оч╕ку╓, що у ф╕нансуванн╕ цих проект╕в в╕зьмуть участь як укра╖нськ╕, так ╕ заруб╕жн╕ ╕нвестори.
Як пов╕домляв УН╤АН, за оц╕нками Нац╕онального еколог╕чного центру Укра╖ни, за рахунок впровадження нових енергоефективних проект╕в у житлово-комунальному господарств╕ та промисловост╕ Укра╖на зможе щор╕чно економити 11,4 млрд. ╓вро. Ця цифра перевищу╓ варт╕сть ╕мпортованого з Рос╕╖ газу та ядерного палива у 2013 роц╕.
Також пов╕домлялося, що Укра╖на у 2014 роц╕ повинна була спрямувати на реал╕зац╕ю енергоефективних проект╕в майже 500 млн. грн., як╕ надав ╢вропейський Союз.

ШКОЛЯР З Р╤ВНЕНЩИНИ ДОБУВА╢ ЕЛЕКТРИКУ... З КАРТОПЛ╤

«У дитинств╕ хлопець ╕з захопленням слухав розпов╕д╕ д╕дуся про те, що рослини мають неабияку енергетичну силу. Пот╕м вир╕шив сам досл╕дити електроенергетичну властив╕сть картопл╕. В╕дтак дев’ятикласник Дубн╕всько╖ школи № 1 вир╕шив проекспериментувати, створивши ╕з картопл╕ батарею для живлення ялинкових г╕рлянд», — пише газета «Волинь-Нова».
«Беру десять картоплин, вольтметр, десять цвяшк╕в ╕з проводами, цвяшки встромляю в картоплини, проводи при╓дную до вольтметра. Утворю╓ться замкнене коло з напругою 3,26 вольта. Чим б╕льше бульби — тим вища сила. Перев╕рив розробку на практиц╕ — ялинкова г╕рлянда з к╕лькох малих лампочок сяяла ц╕лу н╕ч. Тепер вдосконалюю систему. Хочу точно визначити, ск╕льки картопл╕ потр╕бно, щоб зарядити моб╕льний телефон», — розпов╕да╓ Максим.
Юний винах╕дник спод╕ва╓ться, що його розробка буде корисною в господарств╕ та, можливо, зац╕кавить фермер╕в.

(«Укр╕нформ»)


У ФРАНЦ╤╥ ЗМАЙСТРУВАЛИ «ЕЛЕКТРИЧНЕ» ДЕРЕВО

В╕дтепер електроенерг╕ю д╕йсно можна «вирощувати» на деревах. Команда ╕нженер╕в ╕з Франц╕╖ розробила проект штучного «в╕тряного дерева», яке здатне генерувати електрику за допомогою в╕тру.
Три роки ретельних досл╕джень знадобилося французьким вченим, щоб створити перший прототип «в╕тряного дерева» заввишки у 7,9 метр╕в, який зараз встановлений на територ╕╖ мун╕ципал╕тету Племер-Боду (рег╕он Бретань, п╕вн╕чний зах╕д Франц╕╖). Нараз╕ незвичний енергогенератор п╕дходить лише для м╕ських ландшафт╕в, проте у майбутньому розробники планують модерн╕зувати сво╓ твор╕ння та «пристосувати» його для використання у квартирах та буд╕влях.
Засновник компан╕╖ New Wind (сп╕вроб╕тники яко╖, власне, й розробили винах╕д) Jerome Michaud-Lariviere говорить, що ╕дея створення «в╕тряного дерева» прийшла до нього спекотним днем, коли на вулиц╕ не можна було вхопити й ковтка св╕жого пов╕тря… проте листя на деревах все одно тремт╕ло, не втративши свою властив╕сть «ловити» найменш╕ коливання в╕тру. «Тож я подумав, чому б не скористатися цим природним ум╕нням дерев? Та почати перетворювати пов╕тря, що береться «н╕зв╕дки», у корисн╕ для нас електровати».
Щоб «зловити» пов╕тря, штучне дерево використову╓ крих╕тн╕ лопат╕, розташован╕ всередин╕ пластикових конструкц╕й у форм╕ листя. Кр╕м того, саме «листя» може обертатися навколо сво╓╖ ос╕ залежно в╕д напрямку руху пов╕тря. ╤дейний кер╕вник Jerome Michaud говорить, що конструкц╕я створена з надлегких матер╕ал╕в, як╕ здатн╕ «в╕дчувати» коливання пов╕тряних мас нав╕ть при швидкост╕ руху пов╕тря два метри на секунду.
Особлив╕сть в╕тряних турб╕н енергетичного дерева – вони працюють дуже тихо, тому ╖х можна використовувати у будь-яких районах м╕ста. А д╕йсно красивий дизайн розробки дозволя╓ встановлювати ╖╖ як корисну прикрасу у парках, скверах, нав╕ть великих торгових центрах.
Оск╕льки «дерево» здатне перехоплювати нав╕ть незначн╕ в╕трян╕ потоки м╕ж будинками, в майбутньому його можна буде використовувати як вуличний л╕хтар або станц╕ю для п╕дзарядки електроавтомоб╕л╕в.
Варт╕сть одного такого дерева склада╓ 23500 долар╕в. У травн╕ 2015 року «в╕трян╕ дерева» також планують встановити на Площ╕ Згоди у Париж╕.

 (ukurier.gov.ua)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14543

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков