Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 09.01.2015
Л╤КНЕП ДЛЯ ПОРОШЕНКА

«Вс╕х кримчан Укра╖на зробила нерезидентами. Як ви на це реагуватимете?» – запитали у Петра Порошенка на п╕дсумков╕й прес-конференц╕╖.
«Ми припустилися помилки. Кримчанам в Укра╖н╕ треба повернути вс╕ права. Але в╕дносно кримчан, як╕ прийняли рос╕йське громадянство, у нас будуть ╕нш╕ заходи – я вам об╕цяю», – в╕дпов╕в укра╖нський президент.
Короткий д╕алог, який показав, що укра╖нський президент не волод╕╓ ситуац╕╓ю на п╕востров╕. ╤ що його команда, яка готувала першу особу до прес-конференц╕╖, не ма╓ ан╕ найменшого уявлення про те, як йдуть справи в Криму.
Вт╕м, помилки в питанн╕ громадянства кримчан властив╕ вс╕м жителям материково╖ Укра╖ни. Вони вважають, що отримання рос╕йського паспорта супроводжувалося в╕дмовою в╕д укра╖нського. Що на п╕востров╕ живуть люди або з укра╖нськими документами, або з рос╕йськими. ╤ для б╕льшост╕ укра╖нц╕в новина про те, що майже вс╕ кримчани тепер тримають вдома в╕дразу два паспорти, ╓ одкровенням.
В╕дразу п╕сля анекс╕╖ був вид╕лений м╕сяць, упродовж якого кримчани могли написати в╕дмову в╕д отримання рос╕йського паспорта. Пункт╕в, в яких це можна було зробити, було лише чотири – у Севастопол╕, С╕мферопол╕, Бахчисара╖ та Б╕лог╕рську. За цей час написати заяву встигли лише 3427 ос╕б. Т╕льки вони сьогодн╕ можуть претендувати на отримання рос╕йсько╖ посв╕дки на проживання в Криму (яка да╓ ╖м право безперервно жити на п╕востров╕) – вс╕м ╕ншим кримчанам у такому документ╕ буде в╕дмовлено. Тому що за рос╕йськими законами вони тепер вважаються громадянами Рос╕╖ – нав╕ть якщо вони дос╕ не отримали рос╕йський паспорт.
Б╕льше того – нав╕ть т╕ кримчани, як╕ залишили п╕востр╕в в╕дразу п╕сля анекс╕╖, за рос╕йськими законами вважаються громадянами Рос╕╖, як╕ тимчасово не отримали рос╕йський паспорт. ╤ рос╕йська Фем╕да до них ставиться не як до ╕ноземц╕в, а як до рос╕ян.
Власне, в цьому ╕ поляга╓ «казус Олега Сенцова». Укра╖нський режисер, якого сьогодн╕ судять у Москв╕ за те, що в╕н н╕бито збирався влаштувати теракт на п╕востров╕, неодноразово вимагав викликати до нього укра╖нського консула. У в╕дпов╕дь йому говорили, що в його укра╖нському паспорт╕ сто╖ть кримська прописка. ╤ що вс╕м кримчанам, як╕ були прописан╕ на п╕востров╕ до 16 березня 2014 року, автоматично було присво╓не рос╕йське громадянство. ╤ на ц╕й п╕дстав╕ Сенцову в╕дмовляють у зустр╕ч╕ з укра╖нським консулом – тому що Москва судить його не як укра╖нського громадянина, а як рос╕йського.
Кр╕м того, багато укра╖нських громадян, як╕ залишилися жити в Криму ╕ не встигли написати в╕дмову в╕д рос╕йського громадянства, побоювалися того, що якщо вони не отримають рос╕йський паспорт, то ╖х депортують. З 1 с╕чня 2015 року Рос╕я ввела нов╕ правила для ╕ноземц╕в, як╕ перебувають на ╖╖ територ╕╖ (укра╖нц╕ тепер можуть перебувати в РФ не б╕льше 180 дн╕в у роц╕ – перевищення цих терм╕н╕в в╕дтепер загрожу╓ депортац╕╓ю та забороною в’╖зду на к╕лька рок╕в). Було незрозум╕ло – чи зроблять виняток для тих укра╖нських громадян, у паспорт╕ яких сто╖ть кримська прописка. Тому багато хто вир╕шив узяти рос╕йський документ, щоб зняти для себе це питання.
До того ж окрем╕ групи кримчан – як, наприклад, кримськ╕ татари – ╕ зовс╕м не мають нам╕ру залишати територ╕ю п╕вострова: у них просто нема╓ ╕ншо╖ батьк╕вщини поза Кримом. Для них отримання рос╕йського документа було ╓диною умовою, щоб продовжити жити на сво╖й батьк╕вщин╕. Без рос╕йського документа в Криму не можна влаштуватися на роботу – процедура отримання дозволу на роботу для громадян Укра╖ни в РФ надзвичайно ускладнена.
Важливий момент: отримання рос╕йського паспорта у Криму не було пов’язане з в╕дмовою в╕д укра╖нських документ╕в. Тому в тих кримчан, як╕ залишилися жити на п╕востров╕ – незалежно в╕д ╖хн╕х пол╕тичних переконань, – тепер на руках одразу два паспорти. Виняток становлять чиновники ╕ силовики – у них нова кримська влада просто ф╕зично вилучила укра╖нськ╕ документи.
Волод╕ння рос╕йським паспортом у Криму – це не виняток, а правило. Без нього неможливо працювати ╕ жити. Якщо сприймати факт отримання рос╕йського паспорта як «колаборац╕он╕зм», то доведеться записати в «п’яту колону» вс╕х кримчан без винятку. Тод╕ як для багатьох цей крок став вимушеним – зумовленим небажанням пере╖жджати. Б╕льше того – багато з тих, хто ви╖хав п╕сля анекс╕╖ п╕вострова до Ки╓ва, все одно отримали рос╕йськ╕ паспорти, щоб мати можлив╕сть при╖жджати до родич╕в на п╕востр╕в.
Тому в Криму нема╓ под╕лу на тих, хто носить рос╕йський паспорт, ╕ тих, хто в╕ддав перевагу укра╖нському документу: майже вс╕ кримчани, включаючи проукра╖нськи налаштовану менш╕сть, змушен╕ сьогодн╕ збер╕гати вдома в╕дразу два документи. Можливо, що в раз╕ перегляду нин╕шнього статусу п╕вострова Укра╖н╕ доведеться вводити певний перех╕дний пер╕од, упродовж якого кримчани визначатимуться, який з двох документ╕в вони залишать. Але поки ж кримський п╕востр╕в – це м╕сце, де живуть два з половиною м╕льйони «паспортних» укра╖нц╕в. ╤ р╕вно ст╕льки ж паспортних «рос╕ян». Коли команда Петра Порошенка зрозум╕╓ цей простий факт – укра╖нський президент перестане робити очевидн╕ помилки на сво╖х прес-конференц╕ях.

Павло КАЗАР╤Н,
оглядач «Крим.Реал╕╖»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14540

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков