Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2014
ЩОБ НОВИЙ Р╤К СТАВ РОКОМ СПРАВЕДЛИВОСТ╤!

ПРО ЦЕ В КРИМУ У СВЯТОГО МИКОЛАЯ ПРОСИЛИ УЧН╤ ЗРАЗКОВО╥ ТЕАТРАЛЬНО╥ СТУД╤╥ «СВ╤ТАНОК»

Можливо, цього року Святий Миколай ╕ не зав╕тав би до актово╖ зали Кримського республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, та дуже вже його просили д╕ти, як╕ навчаються тут у зразков╕й театральн╕й студ╕╖ «Св╕танок». «Ой хто, хто Миколая любить», — сп╕вала д╕твора. Вони ╕ листи йому писали, ╕ молитви читали: «Всеблагий отче Миколаю, великий ╕ предивний чудотворце! Ти сво╖ми молитвами л╕кував усяку недугу ╕ бол╕сть, ти сво╖м заступництвом визволяв в╕д певно╖ смерт╕, ти сво╓ю оп╕кою в╕дганяв б╕ду. Щиро блага╓мо тебе, скорого ут╕шителя тих, хто в гор╕ й потребах нин╕шнього життя: посп╕ши й до нас з╕ сво╓ю пом╕ччю, захисти нас ╕ вс╕х людей! Великий угоднику ╕ святителю Божий Миколаю, подай нам пом╕чну руку ╕ стань на охорону!».
╤ Святий Миколай зглянувся ╕ зав╕тав до юних театрал╕в, прив╕тав ╖х з╕ святом ╕ подаруночки прин╕с, але спочатку попросив для нього ╕ ус╕х глядач╕в показати, як же «св╕танк╕вц╕» приготувались до свята.
Переповнений глядацький зал —батьки, д╕ти, вчител╕, друз╕, знайом╕, ╕, звичайно ж, — наша пом╕чниця й порадниця «Кримська св╕тлиця» також на це свято зав╕тала. Адже вже стало традиц╕╓ю, що наприк╕нц╕ року на свято Миколая учн╕ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» зв╕тують про пророблену творчу роботу за п╕вр╕ччя.
До присутн╕х з коротким в╕тальним словом звернулася кер╕вник студ╕╖ «Св╕танок», заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Володимир╕вна Петрова. Вона подякувала батькам за те, що п╕дтримують традиц╕╖ укра╖нського народу, проявляють толерантн╕сть ╕ повагу. Адже в студ╕╖ навчаються д╕ти р╕зних нац╕ональностей ╕ в╕роспов╕дань, ╕ ось уже 21-й р╕к, саме ст╕льки в Криму ╕сну╓ студ╕я, свято Миколая Чудотворця тут в╕дзначають ус╕ разом — ╕ д╕ти, ╕ доросл╕.
На сцену вийшли учн╕ середньо╖ групи Карина Селют╕на та Соф╕я Вереме╓нко ╕ нагадали ╕стор╕ю свята Святого Миколая: «За народним пов╕р’ям саме в цей день Микола Чудотворець спускався на землю з небес ╕ обходив увесь св╕т, допомагаючи знедоленим ╕ в╕дновлюючи справедлив╕сть». Саме в╕дновлення справедливост╕ в цей день просили студ╕йц╕ у Святого Миколая...
Середня група «Св╕танку» показала св╕й творчий доробок — уривок з вистави «Л╕сова п╕сня» Лес╕ Укра╖нки.
Зазвучала музика, на сцену почали виходити укра╖нськ╕ селянки, сп╕ваючи п╕сню «Зелене╓ жито», — так вони прив╕талися з глядачами, а за ними почали оживати й ╕нш╕ геро╖ «Л╕сово╖ п╕сн╕» — Мавка (К. Громада), Лукаш (М. Зламан), Той, що гребл╕ рве (М. Будний), Русалка Водяна (Г. Мартиненко), Русалка Польова (О. Михайлова), Лукашева мати (Н. Чернавцева), Килина (С. Озарук), Перелесник (╢. Клименко), Доля (╢. Богун). ╤ стрепенувся л╕с, ╕ село ожило! Як завжди, юн╕ актори грали правдиво й емоц╕йно, ╕ глядач╕ в╕рили кожному слову, яке лунало з╕ сцени. Ось Лукаш хоче зр╕зати г╕лку соб╕ на соп╕лку, а Мавка дитячим зойком зупиня╓ його: «Не р╕ж, не р╕ж, не убивай! Не пий же кров╕ сестроньки мо╓╖». Мавка — «л╕сова душа» тисяч╕ рок╕в дивилася з в╕рою на цей св╕т, поки не познайомилася з Людиною. Чи не актуально це сьогодн╕, коли «брат» обернувся в «чужака»? Звичайно, д╕ти про це не грали, але вже не так сприймалася «Л╕сова п╕сня», як дек╕лька рок╕в тому в ц╕й же студ╕╖, але з ╕ншими виконавцями. Нав╕ть пролог, який прочитали ведуч╕ перед початком д╕╖, — «Я на гору круту крем’яную буду кам╕нь важкий п╕д╕ймать ╕, несучи вагу ту тяжкую, буду п╕сню веселу сп╕вать», — повернув глядач╕в у кримське сьогодення.
Важко сьогодн╕ укра╖нцям у Криму, ╕ не просто ╕снувати тут укра╖номовн╕й театральн╕й студ╕╖, але жити треба, д╕тей виховувати треба, отой «важкий кам╕нь» нести треба, ╕ будь що вижити — з укра╖нською п╕снею на устах, ╕з словом нашим укра╖нським, ╕з нашими святими. У ф╕нал╕ поряд ╕з замерзлим Лукашем Мавка, яка засина╓ на зиму, шепоче: «Я в серц╕ маю те, що не вмира╓». Ось така вона, «Л╕сова п╕сня» в День Святого Миколая. Ось така наша Леся Укра╖нка, яка да╓ нам енерг╕ю жити ╕ бути укра╖нцями нав╕ть тут ╕ тепер.
А свято тривало, ╕ вже учн╕ молодшо╖ групи «Св╕танку» пишуть Миколаю листи про мир, добро, щастя. До поштово╖ скриньки несуть листи д╕ти, одягнен╕ в нац╕ональн╕ костюми. До укра╖нського Миколая звертаються д╕ти укра╖нськ╕, кримськотатарськ╕, грузинськ╕, рос╕йськ╕, як╕ й сьогодн╕ не покинули укра╖номовну студ╕ю «Св╕танок», бо св╕тло в╕д мови, в╕д традиц╕й укра╖нських ╕ душевна доброта в╕д кер╕вника, яка сво╓ здоров’я ╕ сили в╕дда╓, щоб кожна дитиночка не просто ходила до студ╕╖, а щоб полюбила укра╖нську мову, як свою р╕дну, а через мову, через культуру — ╕ наш багатостраждальний народ. ╤ д╕ти пишуть Чудотворцю: «Добрий Миколаю, я тебе благаю, пошли щастя й св╕тлу долю козацькому краю». Миколай виходить до малюк╕в, ╕ знову звучить — «Ой хто, хто Миколая любить, ой хто, хто Миколаю служить, тому Святий Миколай на всякий час помагай». Рад╕сть на сцен╕, рад╕сть та в╕ра в зал╕, що добр╕ люди об’╓днаються, а так╕ лих╕, як чорт Антипко, згинуть з нашого життя.
Поступово черга д╕йшла ╕ до старшо╖ групи студ╕╖ «Св╕танок». Н╕ка Лапченко прочитала монолог Оленки з вистави «На перш╕ гул╕». Фер╕де Веджат та Арлен Юсупов показали сцену з вистави «Циганка Аза». ╥х зм╕нила В╕олетта Кириленко з монологом «В╕дьми» Т. Шевченка. Свою неспод╕вану для глядач╕в Жанну Д’арк показала Даша Кушн╕рова, яка цього року зак╕нчу╓ школу та студ╕ю ╕ мр╕╓ про акторську долю. Глядач╕ аплодисментами провели Дашу, а ╖й на зм╕ну вихором вилет╕ла д╕вчина-козачка Настя з вистави «Чар╕вниця», яку з╕грала ╤рина Осадченко з п╕снею «Попереду Дорошенко веде сво╓ в╕йсько, в╕йсько запорозьке, хорошенько». Комусь у зал╕, напевне, почулось «Порошенко», — бо якось аж насторожився, притих зал. А юна козачка продовжувала свою розпов╕дь про долю д╕вчини, ж╕нки, сестри, яка вигляда╓ брата з походу. ╤ це вже не д╕вчинка, а вся Укра╖на, ╕ як╕ страшн╕, у сьогодення простерт╕ слова: «Невже мен╕ цього року в могилу лягати?».
Ось так╕ до Миколая запитання в╕д старшокласник╕в-«св╕танк╕вц╕в». А ╤лля Меркулов вир╕шив прочитати монолог Дул╕тла з вистави Б. Шоу «П╕гмал╕он» — ╕ знову см╕х в зал╕, бо себе п╕зна╓мо... Взагал╕ мен╕ здалось, що в Криму сьогодн╕ будь-який тв╕р укра╖нською, поетичний чи драматичний, звучатиме «на злобу дня», бо куди б пальцем не ткнув — «скр╕зь рветься»... От ╕ комед╕йний дует з п’╓си М. Старицького «За двома зайцями» у виконанн╕ Анастас╕╖ Лакт╕оново╖ (Проня) та Ярослава Павл╕ва (Голохвастов) викликав щирий см╕х у зал╕, бо таких Пронь ╕ Голохвастових у Криму тепер з кожним днем ста╓ все б╕льше.
Тим часом людей на сцен╕ зм╕нили «брати наш╕ менш╕». Саб╕на Петренко з╕грала чаплю Жасм╕н, в яку закохався дворовий пес Чарл╕, за це його назвали Ромео, а з╕грав його Арсен Мукук. Ця закохана пара не хоче б╕льше жити м╕ж людей на ц╕й гр╕шн╕й земл╕, ╕ вони збираються лет╕ти у вир╕й — поранена чапля ╕ пес. Ромео та Жасм╕н. Вир╕шили ╕ зробили. Стали на краю пр╕рви ╕ полет╕ли. Т╕льки не у вир╕й... ╤ саме ц╕ секунди пад╕ння й були щастям, тому що вони були разом ╕ були в╕льн╕.
От на так╕й сумн╕й нот╕ ╕ завершився творчий зв╕т зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» перед Святим Микола╓м. ╤ нехай цього року вс╕ ми не «долет╕ли» до р╕дно╖ омр╕яно╖ земл╕, але в╕рю, що до наступного свята, коли Миколай зав╕та╓ до студ╕╖ «Св╕танок», ми вс╕ вже будемо у себе вдома. Адже в╕н не просто Миколай, а Миколай Чудотворець!

На свят╕ був ╕ в чудо в╕рить
Олександр ПОЛЬЧЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14491

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков