Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 19.12.2014
У НЕБО НАША КАЛИТА, У НЕБО!

В Криму ще б’╓ться укра╖нське серце...

Починаючи з 2006 року, в С╕мферопольськ╕й укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ щороку учн╕, вчител╕ ╕ батьки в╕дзначали свято Андр╕я — свято, яке св╕й початок бере ще з дохристиянських час╕в. Цього року 12 грудня в актов╕й зал╕ «вчорашньо╖» укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ дев’ятикласники розпочали свято з коротко╖ ╕сторично╖ дов╕дки: «Один ╕з староукра╖нських л╕топис╕в XIII стол╕ття опов╕да╓, що апостол Андр╕й прийшов до Корсуня, пот╕м спустився до Дн╕прового гирла й поплив угору. Вдосв╕та його човна прибило до п╕дн╕жжя г╕р. Андр╕й Первозванний вийшов на берег ╕ мовив до сво╖х учн╕в: «Чи бачите ц╕ гори? На них зася╓ ласка Божа, ╕ буде велике м╕сто, ╕ Бог збуду╓ багато церков!». П╕сля цього Первозванний вийшов на Ки╖вськ╕ гори, благословив ╖х ╕ поставив хрест. Таким чином, перепов╕да╓ переказ, апостол першим прин╕с християнську в╕ру в Ки╖в. Так, на честь Святого Андр╕я Первозванного з’явилося свято, яке зберегло ╕ перв╕сну назву — Калита.
То чи могли д╕ти, внуки, правнуки праукра╖нц╕в забути про це свято? Звичайно, н╕! Пос╕яне зерно добрими педагогами, кожним, хто вкладав «цеглинки» у фундамент творення укра╖нсько╖ «школи-родини» в С╕мферопол╕, пророста╓ ╕ сьогодн╕ на посушлив╕й, вив╕трен╕й бурев╕ями неспокою земл╕ кримськ╕й, яка разом з д╕тками чека╓ чуда в╕д Святого Андр╕я ╕ в╕д Миколая Чудотворця. А щоб поповнити св╕й дух козацькою силою предк╕в наших, школяр╕ на сцен╕ в╕дтворювали все, що прад╕ди ╕ прабабус╕ в реальному житт╕ в цей день робили. Д╕вчата ворожили на судженого. А хлопц╕ вдавались до закликань, завбачень майбутньо╖ дол╕ й ритуального кусання калити — обрядового коржа.

У небо наша калита,
у небо!
А ти, сонечко, п╕д╕ймись
Та на нас подивись:
Ми калиту ч╕пля╓мо,
На м╕сяць погляда╓мо,
Свою долю-рад╕сть

заклика╓мо...

Глядач╕ в зал╕ вдивлялися у д╕йство дев’ятикласник╕в на сцен╕, як т╕ закликали свою долю рад╕сною бути. Гарно вбран╕, в укра╖нських нац╕ональних одностроях хлопц╕ ╕ д╕вчата в╕дтворили вечорниц╕, де були ╕ жарти, й ворож╕ння, ╕ народна п╕сня, й весел╕ забави. Як здорово, що в г╕мназ╕╖ ще залишились так╕ вчител╕, як ╤рина Данькова — класний кер╕вник 9-Б класу, з рос╕йською мовою викладання, яка ╕ п╕дготувала разом з╕ сво╖ми вихованцями це давньоукра╖нське д╕йство. А учн╕ молодших клас╕в просто шален╕ли в╕д радост╕, коли д╕я з╕ сцени перенеслась до глядацько╖ зали. Молодшеньким так хот╕лось надкусити калиту, щоб ╕ про свою долю д╕знатись. До реч╕, п╕сля зали калита вже на сцену не повернулась — учн╕ молодших клас╕в з рад╕стю ╖╖ розд╕лили м╕ж собою.
╤рина Карлюга, заступник директора з навчально-виховно╖ роботи, п╕сля Андр╕╖вських вечорниць сказала: «Як чудово, коли бачиш, що учн╕ вс╕╓╖ г╕мназ╕╖ — ╕ доросл╕ш╕, ╕ малеча веселяться як ╓дина родина. Нац╕ональн╕ свята об’╓днують учн╕в, учител╕в ╕ батьк╕в».
До п╕дготовки свята долучились ╕ батьки дев’ятикласник╕в — В╕ктор╕я Гегера, Олена Бог╕ня, Сев╕ль Умерова. Називаю т╕льки цих матусь, але впевнений, що вся школа старалася, щоб свято пройшло на високому р╕вн╕. Сев╕ль Умерова — кримська татарка, яка активно брала участь у вип╕канн╕ солодощ╕в на свято, подякувала директору школи Валентин╕ Лаврик за те, що збер╕га╓ вс╕ добр╕ традиц╕╖ г╕мназ╕╖ ╕ п╕дтриму╓ вс╕ починання та ╕н╕ц╕ативи учн╕в та батьк╕в. «Дуже добре п╕знавати народ через його традиц╕╖, — сказала Сев╕ль Умерова, — тому ми п╕дтриму╓мо вс╕ свята, як╕ проходять у г╕мназ╕╖, — ╕ укра╖нськ╕, ╕ кримськотатарськ╕, ╕ рос╕йськ╕».
Свято завершилось, а дев’ятикласники ще довго не покидали сцену. Вони фотографувались, продовжували сп╕вати ╕ жартувати, ╖м там, у наших «прад╕д╕в», було зручно ╕ затишно. ╤ мен╕ здалося, що школяр╕ навмисне в╕дтягують час повернення в реальн╕сть. Адже сьогодн╕ вони д╕знались, що Калита п╕д стелею — це символ Сонця ╕ Бога-предка, ╕ Бога шлюбу; мак у корж╕ — зор╕ на неб╕, д╕тки Сонця, що в╕щу╓ безл╕ч к╕п на пол╕ – взагал╕, багатство та достаток, що його творить ╕ дару╓ Сонце — Дажбог.
Ось таке романтичне свято Калиту донесли до нас з прадавн╕х час╕в учн╕ 9-Б класу С╕мферопольсько╖ г╕мназ╕╖. Як добре, що в Криму ще б’╓ться укра╖нське серце у д╕тей, народжених в Незалежн╕й Укра╖н╕.

Свято бачив ╕ перепов╕в
Олександр ПОЛЬЧЕНКО
Фото ╢вгена Некрутова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14445

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков