Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 07.11.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 07.11.2014
ПОЧУТТЯ ЗЛИВАЮТЬСЯ З╤ СВ╤ТОМ ПРИРОДИ...

╤деш весною по полю ╕ бачиш, як розцв╕та╓ навкруги кожна травинка. Милу╓шся. А складе цв╕т хтось у букет чи кольоровими цятками пензель вкрапить на полотн╕, ╕ малесенька кв╕точка ста╓ суб’╓ктом велико╖ культурно╖ м╕с╕╖ природи для наших очей, душ╕. ╤ ми зачарову╓мося неприм╕тною на перший погляд красою невеличкого куточка земл╕, що загубився десь на окра╖н╕ м╕ста чи села, в горах чи степу.
Витончена культура маленько╖ польово╖ кв╕точки на камерних акварелях художника Олександра Кропка, що демонструються цими ос╕нн╕ми днями на юв╕лейн╕й персональн╕й виставц╕ в Будинку художника С╕мферополя, вража╓ глядача не менше, н╕ж його грац╕озн╕ парков╕ червон╕ троянди, ╕риси, хризантеми.
— Ненав’язлив╕сть моза╖ки художника створила справжн╕ перлини, — сказав на в╕дкритт╕ виставки голова Сп╕лки художник╕в Криму Микола Моргун. – Кожен мазок з ╕деальною чистотою кладеться на форму, створюючи ансамбль др╕бно-великого формату.
Невелик╕ за розм╕ром роботи виконан╕ наст╕льки техн╕чно грамотно ╕ м’яко, що видно нав╕ть, як акварель плавно перет╕ка╓ з одного тону в ╕нший. Автор переда╓ такий широкий спектр яскраво╖ колористично╖ пал╕три, що пейзаж╕ немов осв╕тлен╕ сонцем, яке завжди залиша╓ться за кадром. В╕дчува╓ш лише його лаг╕дн╕сть ╕ теплоту на деревах, будинках, обрисах г╕р.
Колеги-живописц╕ ставлять Кропка-акварел╕ста вр╕вень з кращими кримськими майстрами цього виду живописного письма Миколою Дудченком, Володимиром Проценком. Комусь ╕з присутн╕х ця виставка нагадала художн╕ етюди в дитинств╕ в р╕дному для автора Ген╕чеську на Херсонщин╕. ╤нший згадав першу невеличку експозиц╕ю автора в НД╤проект╕ в С╕мферопол╕.
О. Кропко багато рок╕в працював у художньому фонд╕ Криму над монументальним живописом, однак удома на папер╕ надавав перевагу акварел╕ — техн╕ц╕ легк╕й, св╕тл╕й. ╤ в╕д арх╕тектора за фахом у н╕й залишилися лише будиночки, як╕ в╕н зображу╓ в р╕зних ракурсах. Минуло б╕льше двадцяти рок╕в з т╕╓╖ першо╖ виставки, а в╕н, н╕куди не звертаючи, з пост╕йною посл╕довн╕стю продовжу╓ закарбовувати на папер╕ св╕т, який побачив сам, ╕ через фарби показу╓ його нам.
Художник Михайло Врубель говорив, що в основ╕ будь-яко╖ краси ╓ форма, яка створена природою нав╕к. Вона – нос╕й душ╕. Декоративне все, ╕ т╕льки декоративне. ╤ О. Кропко за сво╖м метром живопису немов веде бес╕ду з натурою, вдивля╓ться в неск╕нченн╕ вигини форми, тоне в спогляданн╕ тонкощ╕в ╕ бачить св╕т як св╕т безк╕нечно гармон╕юючих дивовижних деталей.
— Був чудовий день, св╕тило сонце – ╕ я малюю, — говорить в╕н про картину «Ос╕нн╕й сон», за якою названа вся виставка. – А взимку, коли натури для акварел╕ста нема╓, я вигадую р╕зн╕ образи, нав╕ян╕ л╕тературними творами, легендами, м╕фами.
Так з’явилася його сер╕я м╕н╕атюр-портрет╕в: танц╕вниц╕ на фон╕ персидського килима, д╕вчини на жовтому тл╕, чолов╕ка в сх╕дному костюм╕, Беатр╕чче, амазонки та ╕нших, в яких людськ╕ почуття зливаються з╕ св╕том природи.
У манер╕ Кропка-живописця ╕ рисувальника творчо переломилися декоративн╕сть, кольорове розма╖ття, а загострена експрес╕я немов застигла в музиц╕ арх╕тектури Криму, що зника╓, сво╖м кор╕нням проника╓ вглиб в╕к╕в. Р╕зк╕ ламан╕ штрихи сп╕вставляють к╕лька план╕в у зображенн╕ предмет╕в, розчленовують об’╓м на безл╕ч вза╓мопов’язаних граней ╕ площин, як╕ перетинаються. А широкий моза╖чний мазок л╕пить ╕ л╕пить пластичними засобами вираження ╕ сприйняття св╕ту форму, упод╕бнену з в╕тражем.
Будиночки, вулички ╕ дворики в Ялт╕, Бахчисара╖, Соколиному, Наг╕рному, Салачику, шхуни в Балаклав╕, парк «Парад╕з» у Форос╕ – це вираження великого особистого св╕ту художника ╕ водночас символи епохи з ╖╖ прозою, приземленою користю, рац╕онал╕змом життя. ╤ ╓ глибока правда в ц╕й прекрасн╕й простот╕, можливо, ╕нод╕ й занадто плоск╕й, але перетворен╕й майстерним пензлем художника в хвилюючу картину.
— Немов душа живе в н╕й, — зазначив М. Моргун. – Це характерна авторська позиц╕я ╕ чудова акварель. Роботи Олександра Кропка – горд╕сть Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ художник╕в, ╕ ми будемо рекомендувати ╖х для персональних виставок у столичних галереях Ки╓ва ╕ Москви.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 07.11.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14272

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков