Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2014
╤СТОР╤Я ╤ ДУША В╤ДДЗЕРКАЛИЛИСЯ В П╤СН╤

Мистецька слава Укра╖ни

Довгий шлях пройшов у час╕ – майже п╕встол╕ття, подолалися в простор╕ тисяч╕ к╕лометр╕в через Атлантичний океан, щоб з╕бралися ╕ були видан╕ в одному зб╕рнику вс╕ вокальн╕ твори укра╖нського композитора Василя Безкоровайного, чия спадщина тривалий час залишалася нев╕домою не лише широким колам меломан╕в, а й музикантам-профес╕оналам. Та чи композитора т╕льки? Широта його ╕нтерес╕в була наст╕льки велика – ф╕зика, математика, ф╕лолог╕я, музика, що в╕н одночасно навчався в трьох ун╕верситетах. Г╕мназ╕я, учительська сем╕нар╕я, пере╖зд ╕з Тернополя у Льв╕в. Дивовижна б╕ограф╕я!
Так розпочав св╕й виступ Олег Габр╕елян, ректор Кримського ун╕верситету культури, мистецтв ╕ туризму, професор, доктор ф╕лософських наук, на презентац╕╖ нотного зб╕рника «Василь Безкоровайний. Вокальн╕ твори», що в╕дбулася цього тижня в одн╕й з аудитор╕й закладу.
— Невтримна енерг╕я композитора, його бажання под╕литися нею з людьми передалися наступним покол╕нням ц╕╓╖ талановито╖ родини. Створену Василем Безкоровайним музику, немов факел, перенесли з ╕ншого континенту на р╕дну землю, додому, подружжя Наталя ╕ Богдан Безкоровайн╕. ╤ мен╕ при╓мно, що це зробили мо╖ колеги, — зазначив О. Габр╕елян.
— Безкоровайних знали в Криму як прац╕вник╕в мистецтва, а п╕сля цього проекту вони стали в╕дом╕ ╕ як видавц╕, — дода╓ генеральний директор Державно╖ орган╕зац╕╖ «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр», кандидат ф╕лософських наук Микола Кузьм╕н. – ╥хн╓ нове видання, уже четверте за рахунком, — не просто з╕брання нот для виконавц╕в. Це ╕ красиво, естетично оформлена книга.
У перших трьох зб╕рниках С╕мферопольське м╕ське науково-творче товариство композитора Василя Безкоровайного в╕дкрило музичн╕й громадськост╕ «Укра╖нськ╕ думки для скрипки ╕ фортеп╕ано», «Три сонати для фортеп╕ано» ╕ «П’╓си на укра╖нськ╕ теми для фортеп╕ано в чотири руки». Всього ж музична спадщина композитора нал╕чу╓ понад 350 твор╕в р╕зних жанр╕в для скрипки, в╕олончел╕, цитри, фортеп╕ано, хор╕в, голосу, оркестр╕в.
Сьогодн╕ не так багато вида╓ться в Криму нот, в основному кишенькового формату, ╕ нотн╕ зб╕рники твор╕в В. Безкоровайного, поповнивши скарбницю укра╖нсько╖ музики, засв╕дчують, що музи не мовчать, продовжують будити, радувати людей, залишають як артефакти ╕стор╕╖ сл╕д на земл╕ та в наших душах.
Але якщо книги нин╕ можна читати ╕ в електронному вигляд╕, з планшета наприклад, то ноти без паперових нос╕╖в грати неможливо. Отже, ц╕нн╕сть друкованого нотного матер╕алу ста╓ ще б╕льшою.
Рецензенти нотного зб╕рника — доктор мистецтвознавства, професор, зав╕дувач кафедри ╕стор╕╖ мистецтвознавства Льв╕всько╖ нац╕онально╖ музично╖ академ╕╖ ╕м. М. Лисенка Любов Кияновська та кандидат педагог╕чних наук, доцент, зав╕дувач кафедри мистецтвознавства та фортеп╕ано Дрогобицького державного педагог╕чного ун╕верситету ╕м. ╤. Франка, голова Дрогобицького НТШ Людомир Ф╕лоненко зазначають, що його видання стало можливим завдяки самов╕ддан╕й прац╕ автор╕в та упорядник╕в нотного матер╕алу – нащадк╕в Василя Безкоровайного: внучатого плем╕нника композитора, заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни, зав╕дувача культурно-осв╕тнього в╕дд╕лу В╤КЦ Богдана Безкоровайного та його дружини, заслужено╖ артистки Укра╖ни, доцента кафедри вокального та ╕нструментального мистецтва Кримського ун╕верситету культури, мистецтв ╕ туризму, в╕домо╖ сп╕вачки Натал╕╖ Безкоровайно╖. Адже, п╕дн╕маючи з арх╕в╕в на поверхню спадщину митця, що так довго залишалася недосл╕дженою, св╕тила не т╕льки численними пустками, а й обросла об’╓мною неточною ╕нформац╕╓ю, вони змушен╕ були займатися як сво╖м безпосередн╕м завданням – збиранням ╕ редагуванням нот солосп╕в╕в Василя Безкоровайного, так ╕ почасти в╕дкривати в соб╕ таланти детектива – в пошуках бракуючих ланок ланцюга, реставратора, – складаючи з неповних, уривчастих, ╕нод╕ «затертих» пов╕домлень ц╕л╕сну картину, а також виявляти докладн╕сть ╕сторика, художню ╕нту╖ц╕ю естетика, ф╕лософа. ╤накше справд╕ неможливо вибудувати об╜рунтовану панораму його вокально╖ творчост╕, як ╕ творчого доробку в усьому обсяз╕.
— Я навчався у Льв╕вськ╕й консерватор╕╖, коли мен╕ в обласн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. В. Стефаника зробили ксерокоп╕╖ п’яти твор╕в Василя Безкоровайного: трьох – для скрипки ╕ двох – для фортеп╕ано. З того часу ╕ розпочалося мо╓ знайомство з його творч╕стю, — розпов╕да╓ Б. Безкоровайний. – В╕н був дуже осв╕ченою людиною, досконало знав ш╕сть мов, грав на багатьох музичних ╕нструментах, найкраще – на фортеп╕ано. У 27 рок╕в став професором.
Його розпов╕дь продовжив документальний в╕деоряд, створений пров╕дним редактором В╤КЦ Серг╕╓м Анур’╓вим. ╤ на екран╕ кадр за кадром проходить усе життя композитора, диригента, п╕ан╕ста, педагога, культурно-громадського д╕яча, який жив ╕ працював в Укра╖н╕, Австр╕╖ та США (1880-1966). В озвученн╕ слайд╕в використано «Гуцульську думку та коломийки» В. Безкоровайного у виконанн╕ оркестру народних ╕нструмент╕в Нац╕онально╖ рад╕окомпан╕╖ Укра╖ни п╕д керуванням диригента, народного артиста Укра╖ни Святослава Литвиненка.
Музика створена. Однак якщо партитура т╕льки лежить у шухляд╕ столу, то переста╓ бути под╕╓вим явищем.
— Я слухаю, як у наших аудитор╕ях з подач╕ Натал╕╖ Безкоровайно╖ музику Василя Безкоровайного виконують студенти, хор ╕ впевнена, що вона звучатиме ╕ в майбутньому, — говорить проректор з науково╖ роботи ун╕верситету, кандидат мистецтвознавства Олена Чайка. – Його музика – мелод╕йна, слов’янська, близька нам за духом.
╤ як п╕дтвердження ╖╖ сл╕в у зал заходить студентський м╕шаний хор ╕ викону╓ п╕д кер╕вництвом заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни Катерини Альох╕но╖ твори В. Безкоровайного «Народним лицарям» на слова О. Олеся та «Ой у саду» (слова народн╕). Ще один вокальний тв╕р на слова О. Олеся – романс «Чари ноч╕» засп╕вала вихованка Н. Безкоровайно╖, студентка четвертого курсу вокального факультету Анастас╕я Бистрова.
А Н. Безкоровайна, враховуючи голосов╕ рег╕стри студент╕в, уже п╕дбира╓ ╖м для сп╕ву ╕нш╕ твори з нового вокального зб╕рника. Його рекомендовано до друку Вченою радою ун╕верситету та адресовано студентам, викладачам музичних заклад╕в, а також ус╕м шанувальникам укра╖нсько╖ вокально╖ музики як вагоме джерело у формуванн╕ художнього смаку ╕ творчо╖ особистост╕. Сама вона першою в Укра╖н╕ ще б╕льше десяти рок╕в тому виконала ц╕лу низку солосп╕в╕в, ш╕сть записала на сво╓му ╕менному компакт-диску «Народжена вогнем». Ще в╕с╕м вокальних твор╕в у ╖╖ виконанн╕ та ╕нших укра╖нських артист╕в записан╕ разом з ╕нструментальною музикою композитора на диску «Затремт╕ли струни».
Ц╕ два диски ув╕йшли в золотий фонд Нац╕онально╖ рад╕окомпан╕╖ Укра╖ни, ╕ в багатонац╕ональному Криму можуть бути ор╕╓нтиром у вивченн╕ укра╖нсько╖ п╕сенно╖ творчост╕. Адже недарма в народ╕ говорять: чим букет р╕зноман╕тн╕ший, тим в╕н духмян╕ший.
╤нструментальна музика В. Безкоровайного звучала на м╕жнародних фестивалях «Син╕й птах», «Ки╖в Музик Фест». А його романси «Затремт╕ли струни» на слова О. Олеся ╕ «Де ж ти, листочку?» на слова Б. Лепкого торкалися найглибших струн душ╕ присутн╕х у зал╕, коли ╖х засп╕вала Наталя Безкоровайна у супровод╕ концертмейстера Тетяни ╢рмаково╖.
Нотний зб╕рник обсягом понад 180 стор╕нок, в який ув╕йшли 47 музичних твор╕в, 33 з яких були в рукописах, п╕дготовлено до друку у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕. Його видано тиражем в одну тисячу прим╕рник╕в за сприяння М╕н╕стерства культури АР Крим, Кримського ун╕верситету культури, мистецтв ╕ туризму та при ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ Роми Стецьк╕в-Лон╜ ╕з Флориди та Андр╕я Стецьк╕ва, в╕домого ф╕ладельф╕йського адвоката – внук╕в композитора Василя Безкоровайного в пам’ять про сво╖х батьк╕в – Неон╕лу Стецьк╕в-Безкоровайну ╕ доктора медицини ╢вгена Стецьк╕ва.
У листопад╕ 2013 року Наталя ╕ Богдан Безкоровайн╕ зд╕йснили по╖здку в США ╕ побували в м╕сцях, де композитор проживав в останн╕ роки (м. Буффало, штат Нью-Йорк). У концерт╕, проведеному в Укра╖нському осв╕тньо-культурному центр╕ Ф╕ладельф╕╖, Н. Безкоровайна виконала його вокальн╕ твори, а в Нью-Йорку – в Науковому товариств╕ ╕м. Т. Шевченка та Укра╖нському музе╖ подружжя провело презентац╕ю компакт-диск╕в ╕ видань арх╕вних нот.
Музика В. Безкоровайного звучить по рад╕о, телебаченню, у концертах, ╕ все б╕льше людей у Криму в╕дкривають для себе цей пласт укра╖нсько╖ п╕сенно╖ культури, потрапляють у коло ╖╖ зачарування. Композитор ╕ музикант, заслужений д╕яч мистецтв Криму В’ячеслав Бобров зазначив, що його профес╕йний ╕нтерес до творчост╕ В. Безкоровайного зростав з кожним концертом, на яких в╕н побував. Ця музика яскрава, емоц╕йна, дуже р╕зноман╕тна за сво╓ю жанровою спрямован╕стю ╕ стил╕стикою. Вона написана ╕стинним майстром, профес╕оналом з широким творчим д╕апазоном.
В’ячеслав Бобров, головний редактор газети «Кримська св╕тлиця» В╕ктор Качула, голова республ╕канського культурно-просв╕тницького товариства кримчак╕в «Кримчахлар» Дора Пиркова та ╕нш╕ виступаюч╕ висловлювали щиру вдячн╕сть Натал╕╖ та Богдану Безкоровайним за те, що протягом майже трьох десятир╕ч так посл╕довно, натхненно ╕ захоплено проводять на високому профес╕йному р╕вн╕ роботу щодо систематизац╕╖, видання ╕ популяризац╕╖ творчо╖ спадщини свого талановитого родича. Презентац╕я зб╕рника вокальних твор╕в В. Безкоровайного, на ╖хню думку, ще б╕льше наблизить виконавц╕в ╕ слухач╕в до його музики, яка, без сумн╕ву, належить до скарбниц╕ не лише укра╖нсько╖, а й ╓вропейсько╖ ╕ св╕тово╖ музично╖ культури.

Валентина НАСТ╤НА

Студентський хор Кримського ун╕верситету культури, мистецтв ╕ туризму виконав твори В. Безкоровайного «Народним лицарям» на слова О. Олеся та «Ой у саду»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14120

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков