Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2014
СВ╤ТОВИД – ОС╤НН╤Й МУДРЕЦЬ

Минуло╖ нед╕л╕ в експозиц╕╖ просто неба «Козацький зим╕вник» Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕-скансен, що в селищ╕ Рокин╕ Луцького району, було гам╕рно ╕ святково, незважаючи на похмуру погоду. Волинська громада р╕днов╕р╕в «Лада» урочисто проводила велике ос╕нн╓ свято – День ос╕ннього р╕внодення – свято Св╕товида.

Наш╕ пращури ар╕йц╕-укра╖нц╕ знали, що Св╕товид – це Святий Дух укра╖нського народу. Адже у Велесов╕й книз╕ писано:

╤ Богов╕ Св╕товидов╕
Ми славу прорекли,
Бо цей Бог став
Богом Прав╕я ╕ Яв╕я,
╤ Йому сп╕ва╓мо п╕сн╕,
Яко ╓сть В╕н святий,
╤ через Нього ми
Побачили св╕т видимий
╤ буття Яви.
╤ В╕н буде нас у Нав╕╖ берегти,
А тому хвалу сп╕ва╓мо,
А сп╕ваючи,
 ма╓мо танцювати
╤ виклику╓мо Бога нашого,
Бо це В╕н Землю
╤ Сонце св╕тле наше,
╤ зв╕зди держить,
╤ Св╕т м╕цн╕шим творить.

Найпрост╕ше пояснення ╕мен╕ Св╕товида: «Св╕тло вид╕ти». Це — Бог св╕тла, родючост╕, врожаю, ос╕ннього Сонця, син Сварога, Бог ос╕ннього сонцевороту (20-25 вересня). Чотириликий Бог сучасного ╕ майбутнього, якому доручено пильнувати, щоб на земл╕, у неб╕ та в п╕дземному царств╕ свято зд╕йснювалися закони Права. В╕н ма╓ чотири обличчя (два чолов╕чих ╕ два ж╕ночих) п╕д одн╕╓ю шапкою. Це Св╕товид в╕да╓ вс╕ма чотирма сторонами б╕лого св╕ту. Бо з настанням осен╕ приходить Св╕товид – ос╕нн╕й мудрець-старець, прощання з яким в╕дбува╓ться взимку.
Громада зд╕йснила обряд вдячност╕ за родючу силу земл╕, за плоди й овоч╕, що вона народила завдяки небесному вогню, посланому Видом. У пожертву Св╕товиду учасники свята принесли коровай, медов╕ пироги, млинц╕, мед, вино, снопи зб╕жжя, грош╕ ╕ зброю. А д╕ти — букети ос╕нн╕х кв╕т╕в, гор╕хи.
Св╕товидов╕ во╖ни-козаки запалювали вогнище, як на Купала. Вид╕в вогонь мав велику маг╕чну силу, очисну, л╕кувальну. Бажаюч╕ стрибали через цей вогонь, очищались ╕ оздоровлялись.
Во╖ни також вважали його сво╖м покровителем. Вони знали, що Св╕товид, син Бога Сонця, вою╓ з ворогами дня ╕ на б╕лому кон╕ приносить на Землю св╕танок. У храм╕ Св╕товида тримали б╕лого коня, якого т╕льки волхв мав право виводити ╕ годувати. С╕длати його заборонялося. Вважалося, що вноч╕ Св╕товид с╕да╓ на коня ╕ вою╓ з ворогами. А тому у храм╕ б╕ля стату╖ во╖ни ставили меч╕ для освячування.
В цей ос╕нн╕й день, в день ос╕ннього р╕внодення, б╕ля стату╖ Св╕товида громада провела святу годину. Пров╕дний науковий сп╕вроб╕тник музею – Ганна Як╕вна Середюк прочитала тематичну лекц╕ю-екскурс╕ю про походження традиц╕й ╕ звича╖в нашого народу саме в День ос╕ннього р╕внодення, показавши з науково-етимолог╕чного боку витоки нашо╖ духовност╕. Обрядод╕йство завершили святковою трапезою, традиц╕йним частуванням козацьким кулешем, яке перейшло у товариське сп╕лкування. Це було справжн╓ свято для щирих укра╖нц╕в, перед яким розв╕ялись нав╕ть хмари з холодним дощем, ╕ ласкаве ос╕нн╓ сонечко час в╕д часу з╕гр╕вало ус╕х присутн╕х сво╖м теплом.
Не варто ставитись вороже ╕ войовниче до сво╓╖ давньо╖ ╕стор╕╖. Сл╕д повернутись до виток╕в сво╖х. У жодн╕й кра╖н╕ св╕ту так не знищувались культов╕ пам’ятки, як в Укра╖н╕. Тепер туристи з паломництвом ╖здять в ╢гипет ╕ Грец╕ю, ╤тал╕ю та ╤нд╕ю, фотографуються б╕ля святих рел╕кв╕й сиво╖ давнини. А ми, будучи Головою у св╕тов╕й цив╕л╕зац╕╖ (а не хвостом), понищили ╕ зруйнували сво╖ святилища, перш╕ обсерватор╕╖, ск╕фськ╕ ╕ козацьк╕ кургани. Прикро, що ╕ в ХХI стол╕тт╕ войовнич╕ християни знову полюють за ╕сторичними пам’ятками, нетерпимо ставляться до альтернативи у св╕тосприйнятт╕.
Для дов╕дки: статуя Св╕товида б╕льш в╕дома широкому загалу як «Збруцький ╕дол», знайдений у 1848 роц╕ на Терноп╕льщин╕ поблизу священно╖ гори Богит. Ориг╕нал нин╕ збер╕га╓ться в Крак╕вському ╕сторичному музе╖ у Польщ╕. З ╕сторичних та наукових джерел ми в╕дновили його образ, а вт╕лив у чотириметрову скульптуру з ц╕льного дуба, що став ориг╕нальним експонатом в експозиц╕╖ просто неба Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕-скансен, в╕домий ки╖вський скульптор – Володимир Шолудько.
Тепер статуя Св╕товида ╓ ц╕кавим експонатом експозиц╕╖ просто неба як святилище древн╕х слов’ян, що поруч з православною каплицею мирно уживаються, як ╕ з кузнею, ╕ в╕тряком, що охороняються законом.

Олександр СЕРЕДЮК,
директор Музею, доктор ф╕лософ╕╖, член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14079

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков