Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДАР СОНЦЯ
Народна медицина


ЛОПУХ В ОЦТ╤
Народна медицина


ПОВИВСЯ В’ЮНОК
Народна медицина


ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2003
Борщ без квасолі - все одно, що ложка без ручки!
Анатолій ГЕРАЩЕНКО

Осінь - пора "жнив" на присадибних і дачних ділянках. Серед великого розмаїття городніх культур, які треба зібрати, квасоля господинею не почувається. Колись вона була поширена й користувалася неабиякою повагою в українців. Недарма ж казали: борщ без квасолі - все одно, що ложка без ручки. Господарів, які не вирощували квасолю, вважали ледачими, бо вони недбало ставилися до свого харчування і здоров'я.
Страв з цієї бобової культури готували стільки, що годі й перелічити, - на всі смаки! Особливо виручала вона у дні постів. Готували салати, вінегрети, в яких квасоля поєднується з усіма овочами. Робили бабки, паштети, млинці. Часто були на столі пиріжки з квасолею. А ще плов. Приготувати його нескладно. Зварити склянку квасолі. Окремо - півсклянки рису. Дрібно покришити зелень петрушки та цибулі. Все ретельно перемішати і помастити олією. Швидко, дешево, просто.
Нині відомо близько 200 видів квасолі, а в культурі - 20. Буває вона різною: дрібна й велика, кущова або витка, та, що розварюється довго й швидко. А кольорів скільки: біла, червонувата, чорна, жовта, коричнева, смугаста, в цяточку. Ще розрізняють лущильні сорти, які мають м'ясисті стулки та жорсткий і пергаментний шар, напівцукрові, де цей шар з'являється пізніше, і цукрові (спаржеві), що не мають цього шару.
Квасоля - рослина не вимоглива, доступна всім. Споживати її можна весь рік. Спочатку - молоді і зелені стручки, потім - зрілі зерна.
Прикро, що тепер недооцінюють квасолю. Можливо, через те, що і мало знають про неї.
Чим же корисна квасоля? Високий вміст калію і фосфору, міді й цинку, велике розмаїття білків, що містять необхідні організмові кислоти, - все це робить квасолю дуже цінним дієтичним продуктом харчування. За вмістом білка вона наближається до м'яса та риби, а за якістю прирівнюється до дієтичних яєць. Організм цей білок засвоює на 75 відсотків. Недаремно у багатьох країнах (особливо розвинутих) значну частину тваринного білка в харчуванні замінюють рослинним. Білок квасолі дуже "виручає" вегетаріанців.
Слід сказати і про лікувальні властивості квасолі. Солі калію впливають на виведення рідини з організму та розвантажують серцево-судинну систему. Відвар з насіння (навіть цілих стручків) рекомендують як сечогінний засіб при набряках ниркового походження, серцево-судинній недостатності. Квасоля підсилює секрецію шлункового соку, а страви з неї призначають для дієтичного харчування хворим на гастрит із пониженою кислотністю.
Колись красуні робили маски на обличчя для омолодження шкіри: квасолю замочити у воді на кілька годин, зварити й протерти через густе сито. Додати сік лимона й олію. Одержану суміш рівномірним тонким шаром накласти на обличчя. Маску змити через 20 - 30 хв гарячою водою.
Просмажені зерна мололи й одержували приємну пахучу пудру, а також присипку від опрілостей у дітей.
Квасоля - не тільки дуже цінний харчовий та лікувальний продукт, а й зелений корм для тварин, і один з найкращих попередників для багатьох городніх культур. Адже вона у симбіозі з бульбочковими бактеріями засвоює азот з повітря, отже, не тільки сама може обходитися без внесення мінеральних азотних добрив, а й залишає на гектарі близько 80 кг легкодоступного для рослин азоту. А це чи не найважливіша умова для вирощування екологічно чистої продукції.
Восени квасолю збирають після повного достигання. Під час збирання рослини краще не виривати, а зрізувати над поверхнею ґрунту. Корені, а разом з ними і бульбочкові бактерії залишаться в ґрунті, що збагатить його азотом.
Зв'язані в пучки кущики розвішують у сухому місці для підсушування. А можна обірвати стручки, розкласти тонким шаром під навісом, і через 10 - 15 днів (залежно від погодних умов) вони достигнуть і розтріскаються.

ЧИ ПРАВИЛЬНО МИ ЇМО?

Голосно сьорбати суп з ложки вважається ввічливим тільки в Китаї. В усіх інших країнах гарячу їжу їдять інакше: на ложку беруть трохи супу і пробують, наскільки він гарячий.

Дути в чашку, на ложку чи тарілку не дозволяється, тим паче, непристойно кидати в тарілку гарячу ложку. Якщо рідина надто гаряча, її безшумно помішують, доки остигне.

Підносити ложку до рота можна з невеликим нахилом, але не з найвужчого кінця.

Суп, поданий у тарілці, не слід вичерпувати до кінця, можна трохи залишити. Допустимо, правда, злегка підняти тарілку, нахиливши її, але тільки від себе, і доїсти залишки супу.

Супову дворучну чашку можна припіднести до губ тільки тоді, коли половина супу з неї вже з'їдена.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1384

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков