Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«Cв╕тлицю» читайте — ноутбук вигравайте!
Ми продовжу╓мо наш газетний мовно-л╕тературно-╕сторично-п╕сенно-комп’ютерний конкурс...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Ми продовжу╓мо наш газетний мовно-л╕тературно-╕сторично-п╕сенно-комп’ютерний конкурс,...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Шановн╕ «св╕тличани»! Ми продовжу╓мо наш газетний...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Шановн╕ читач╕, потенц╕йн╕ конкурсанти ╕ майбутн╕ переможц╕ нашого ун╕кального (а де ще такий ╓?)...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Доброго дня, шановна редакц╕╓! Ми, учн╕ 6 класу Славн╕всько╖ ЗОШ Роздольненського району,...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "Мовно-комп'ютерний конкурс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2003
Мовно-компютерний конкурс "Аладдін"
"Аладдін"

Вітання конкурсантам! Як поступово проявляється зображення на фотопапері у проявнику, так і в нашій турнірній таблиці проступають очкові "контури" кожної команди. Вже можна було б розмістити учасників не за алфавітом, а за сумою набраних ними на сьогодні балів, але попереду ще стільки несподіванок та можливих перестановок, що ми поки що не стали цього робити. Напевне, найбільше сюрпризів піднесуть результати найбагатоочковіших завдань - "релігійного" та "пісенного", тому до їхньої публікації визначайте своє тимчасове турнірне становище самотужки. Не забувайте приплюсувати до набраних очок ще й 25 балів, які будуть нараховані кожній команді як компенсація за непроведену очну зустріч. Нагадуємо, що в такій зустрічі можна вибороти максимум 50 балів, тому, якщо вам не досить 25-ти, домовляйтеся з командою, яка готова ризикнути так само, як і ви, та давайте про це знати Аладдіну (тел. 51-13-24). Таке змагання можна провести і в стінах редакції - досвід у нас вже є!
Як видно з таблиці, конкурсантам залишилося відповісти лише на три нові завдання (одне з них публікуємо сьогодні), тож закликаємо вас боротися за кожне дорогоцінне очко, бо за їхньою сумою і буде визначена група команд-фіналісток, які продовжать боротьбу за головні призи - комп'ютери. Окремий комп'ютер розіграють між собою лідери команд - усіх без винятку, які дійдуть до фінішу (незалежно від того, яке місце займе команда). Тому - грайте до кінця!
Сьогодні ми затверджуємо відповіді на два мовні завдання, які люб'язно погодився перевірити та прокоментувати добре відомий нашим читачам декан філологічного факультету Таврійського національного університету, завідувач кафедри української мови, професор Є. С. Регушевський.
Почнемо з "президентськОГО". Нагадаємо, що конкурсантам потрібно було знайти якнайбільше помилок у надрукованому в одній з кримських газет привітанні Президента України жінкам з нагоди свята 8 Березня. Те, що там навіть слова Президент та Україна були написані невірно, помітили, звичайно ж, усі. Більшість команд знайшла і неправильні переноси слів, і "експерименти" з розділовими знаками. Але найбільше виграли ті команди, які не побоялися зануритися у стилістику наведеного тексту. "Нам здається, що вітання повинне бути теплим, щирим, а тут вжита така лексика, що робить його сухим та холодним", - читаємо в одному листі. "Складається таке враження, - зауважила інша команда, - що привітання спочатку було написане російською мовою, а тоді перекладене українською, звідси й багато калькування".  "Тут важко щось заперечити, - погоджується Є. С. Регушевський, - тому, напевне, й перемішалися у привітанні рід з народом, десь взялися в українській мові такі словосполучення, як потужна відповідальність, запорука звершень наших сімей, мир і стабільність нашого народу та ін. Деякі з команд просто взяли й переписали привітання своїми словами, і, знаєте, вийшло набагато ліпше!"
Хтось нашукав у вітальному тексті аж 25 ось таких помилок та недоречностей! Але наш головний філологічний суддя погодився лише на половину: 12 очок - такою виявилася максимальна оцінка за це завдання.
Майже стільки ж - 11 помилок - зафіксовано на пельменній етикетці. Зверніть увагу на таблицю: тут команд, які досягли максимального результату, значно більше. (Слова з помилками: пєльмєні, сертіфіковано, російськи, заморожени, Євпатория, свидоцтво, силь, цибуя, от, єнергетична).
Інші результати - в наступних номерах. Сьогодні ж для повної відкритості ЖУРНАЛІСТСЬКОГО конкурсу друкуємо ще дві учнівські роботи. Невже ще не всі?!

"ЛІКАРСЬКЕ" ЗАВДАННЯ
Володя Хома з Яремчі гостював цього літа в Криму і надибав тут на оцю схожу на свічку рослину з жовтими квітами. Рослина виявилась лікарською. Цікава вона ще й тим, що у неї не одна, а декілька назв, а суто українська її назва взагалі дуже дивна.
От вам і завдання:
1) що то за рослина і які вона має лікарські властивості? (Максимальна оцінка - 10 балів.);
2) як вона ще називається? (По одному очку - за кожну назву, за латинь - також!).
На роздуми - два тижні.


НАША УЛЮБЛЕНА ВЧИТЕЛЬКА

Учительська доля - висока зоря,
Що всіх зігріва материнським привітом
У дальніх краях, неспокійних морях -
І їй у віках пломеніти над світом...
О. Ковальчук.

Кому в Армянську не відоме ім'я талановитої вчительки української мови й літератури середньої загальноосвітньої школи № 4 Ольги Андріївни Дудіч? З 1994 року працює вона в нашій школі. Коли Ольга Андріївна заходить до класу, їй назустріч завжди спалахують вогники допитливих дитячих очей. Заходить завжди зосередженою, усміхненою, з якоюсь випромінюючою загадковістю. "Без школи себе не уявляю, це моє життя", - говорить вона.
Кожний урок вчительки - нове відкриття. Це вона вміє. Помітить втомленість школярів - тут же пропонує загадку, кросворд, скласти чотирирядковий вірш.
Ольга Андріївна повсякчас прищеплює учням любов до рідного слова, вчить бачити його красу, розвиває їхні творчі здібності. Повз пильний зір вчительки не проходять ні неправильно поставлені наголоси в словах, ні діалектизми, ні стилістичні помилки в мові школярів. Так у процесі практичного освоєння української мови виховується й культура молодої людини.
У роботі зі старшокласниками, враховуючи вікові особливості, вчителька проводить спеціальні бесіди, коментоване читання уривків художніх текстів, самостійну роботу над текстом твору, літературні диспути. Велику увагу приділяє самостійній праці старшокласників з додатковою літературою.
Ольга Андріївна поєднує в собі любов до справи і учнів, вона намагається створити для кожного оптимальні умови навчання, задовольнити їхні інтелектуальні потреби. З її ініціативи в нашій школі відкрито кабінет народознавства "Світлиця".
Результатом глибоко продуманої, ретельно спланованої системи вивчення української мови і літератури (це і урок, позакласна робота, додаткові заняття)  є перемоги учнів Ольги Андріївни на шкільних, міських, республіканських олімпіадах.
Досвідчена вчителька - заступник директора з навчально-виховної роботи. Як і більшість учителів, вона ще й класний керівник нашого 10-го "б" класу. Разом ми не лише в будні, а й у свята, у походах і на екскурсіях.
Наша улюблена вчителька - талановита особистість. Природа щедро наділила її прекрасними музичними, художніми, акторськими здібностями. Для неї властиві інтелігентність, доброта і вимогливість, відповідальність і чесність, принциповість.                                                                                                              
Багаторічна сумлінна праця вчительки відзначена грамотами Міністерства освіти і науки України, знаком "Відмінник освіти України".
І, звичайно, працюючи поряд з такою людиною, кожний і сам переймається її творчим ставленням до роботи. А інакше і бути не може, бо мета і покликання вчителя - формувати національно свідомих громадян незалежної Української держави.
І це їй вдається. Для нас Ольга Андріївна - найкращий УЧИТЕЛЬ.
О. Луценко, Я. Комарова,
учениці 10-го "б" класу Армянської ЗОШ № 4.
(Команда "Дивосвіт").


НЕМАЄ КРАЩОЇ НА СВІТІ

Кожна людина, яка тільки-но народилася, з перших хвилин життя починає знайомитися з навколишнім світом. І перше, що вона чує, - це мову, для кожного різну, але для всіх однаково рідну. Так у процесі життя вона пізнає усе через спілкування. Перше слово - мама -  рідною мовою, перший віршик про Батьківщину - також. Вона росте, йде у дитячий садочок, потім у школу. І там, з відкритими обіймами зустрічають її вчителі. І саме серед них хтось виявляється найкращим. Такою для нас є вчителька української мови та літератури Олена Григорівна ШУГУРА.
Олена Григорівна - це молода душею жінка з вразливим характером, добрим і чутливим серцем, приємною зовнішністю. Її доброзичливі карі очі надихають на розуміння, а гарні уста, з яких линуть такі гарні слова, навчають мене добру, вихованості, а головне - бути просто хорошою людиною. Вона любить працювати з дітьми та вчити їх найріднішому - мові.
Сама вона родом із Сумської області. Навчалася у сільській школі ім. Шевченка. Потім вступила до Сумського державного педагогічного інституту ім. Макаренка, який закінчила у 1980 році. Отримала направлення вчителювати в Запорізьку область, у с. Благовіщенку. Це покликання душі вона несе вже 23 роки, кожного дня, стежинкою до школи, даруючи своїм учням любов до благословенної, солов'їної, мелодійної, рідної української мови.
Її уроки завжди дуже цікаві, Олена Григорівна не дасть відволіктись, навіть на хвильку. Вона дуже часто, на прикладі творів видатних письменників, навчає нас, як треба жити, допомагати ближньому, не проходити повз людину, яка чогось потребує. Вона намагається передати своїм учням весь свій життєвий досвід. Часто допомагає "БЕМСам" (та й не тільки нам) відповідати на запитання конкурсу "Кримської світлиці". За це ми їй щиро вдячні!
Я поважаю Олену Григорівну за її відданість своїй професії, любов до своєї рідної мови. Тому я бажаю їй усього найкращого, поваги, розуміння, жіночого щастя та довгих літ життя, адже вона на це заслуговує.
За дорученням команди "БЕМС" -
Оксана ВОЗМІТЕЛЬ, учениця 9-го "б" класу Благовіщенської школи № 1.
Запорізька область.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "Мовно-комп'ютерний конкурс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1381

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков