Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2014
ЛЬВ╤ВЩИНА ВШАНОВУ╢ ЗАХИСНИК╤В-ГЕРО╥В

Героям - слава!

На початку липня поблизу села Подус╕льна на Перемишлянщин╕ в╕дбувся патр╕отичний зах╕д, присвячений пам’ят╕ загиблих за волю Укра╖ни в ус╕ часи визвольних змагань. На вершин╕ Василя ╤вах╕ва, яка розташована на меж╕ трьох областей – Льв╕всько╖, Терноп╕льсько╖ та ╤вано-Франк╕всько╖, за участ╕ громадських актив╕ст╕в Галицького краю пройшла ц╕кава ╕ зм╕стовна зустр╕ч митц╕в, кер╕вник╕в краю, меценат╕в, мешканц╕в навколишн╕х с╕л. У цьому вишкол╕ взяли участь ╕ велотуристи Сосн╕вки, здолавши за день б╕льше 130-ти км, щоб сво╖м чином засв╕дчити повагу орган╕заторам ╕ шану Героям Укра╖ни.
* * *
Василь ╤вах╕в (1908-1943) був орган╕затором ╕ першим командиром УПА на Волин╕. Уродженець галицького села Подус╕льна, в╕н пройшов ус╕ нац╕онал╕стичн╕ вишколи ╕ ворож╕ тюрми, а загинув разом з товаришами у бою з н╕мецьким п╕дрозд╕лом б╕ля села Колки на Волин╕. Польський шов╕н╕ст видав укра╖нських месник╕в н╕мецьким окупантам.
У 2013 роц╕ б╕ля р╕дного села земляки-патр╕оти в╕дкрили пам’ятний знак-булаву на честь геро╖чного сина свого народу. ╤н╕ц╕атором ╕ виконавцем вдячно╖ справи став арх╕тектор з╕ Львова Ярослав Климовський разом з однодумцями. ╤ зараз пан Ярослав, напередодн╕ свого юв╕лею, зробив подарунок громад╕, запросивши ус╕х бажаючих на вершину знаменитого командира, щоб вшанувати борц╕в за волю Укра╖ни.
* * *
Яскраве л╕тн╓ сонечко осв╕тлювало на зелен╕й вершин╕ урочисту громаду, в╕терець розносив пахощ╕ л╕тн╕х трав, а навколишн╕й кра╓вид так милував око, що мимовол╕ хот╕лось сп╕вати. ╤ п╕сня – р╕дна, укра╖нська – линула над пагорбами, зд╕ймаючись увись та спускаючись в долину, на польову дорогу, що зм╕йкою б╕гла до знаменито╖ «булави». А дорогою рухалась колона велосипедист╕в, трохи втомлено, бо ц╕лий день п╕д сонцем, але впевнено, бо посп╕шали до урочистого товариства, яке чекало мандр╕вник╕в з╕ смачним козацьким кулешем. Пас╕чник Василь Очкусь майстерно готу╓ цю страву. В╕н к╕лька м╕сяц╕в на Майдан╕ в Ки╓в╕ годував повсталий народ. А зараз пригоща╓ вс╕х, хто прийшов на вшанування укра╖нських Геро╖в.
* * *
На вершин╕ – людний урочистий зах╕д. Зда╓ться, на всю Галичину линуть патр╕отичн╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕ та в╕рш╕ в╕д учасник╕в. Заслужений артист Укра╖ни Теодор Кукуруза засп╕вав разом з присутн╕ми «Отче Наш», а також подарував к╕лька авторських п╕сень. М╕сцевий священик отець ╤ван пров╕в сп╕льну молитву ╕ благословив добру справу на п╕дтримку бойового ╕ творчого духу укра╖нц╕в. Орган╕затор вшанування Геро╖в Ярослав Климовський розпов╕в про Василя ╤вах╕ва, а пластуни з кер╕вниками та пластовим сеньйором Олесем Криськ╕вим поклялись на в╕рн╕сть ╕деям миру ╕ засп╕вали свою бойову п╕сню.
Чолов╕чий ансамбль Народного дому м╕ста Перемишляни «Дзв╕н», яким керу╓ надзвичайно талановитий митець Семен П╕дк╕вка, п╕д музичний супров╕д Володимира Теодоровича, виконав повстанськ╕ п╕сн╕. Прозвучала ╕ нова п╕сня колективу – «Подаймо, браття, руки!». Поет села Ушкович╕ Горд╕й Чуловський прочитав сво╖ в╕рш╕, а громадський актив╕ст з╕ Львова Аркад╕й Ковальський под╕лився роздумами про сучасну пол╕тичну ситуац╕ю в держав╕. Його п╕дтримав льв╕вський поет Василь Щеглюк, який багатьом присутн╕м, у тому числ╕ ╕ сосн╕вським велотуристам, подарував сво╖ книги. Кадровий в╕йськовий, оф╕цер Михайло Курман, який родом з села ╤ван╕вки, що видн╕╓ться з вершини, на як╕й проходило вшанування, з великою любов’ю говорив про р╕дну землю ╕ про сво╖х земляк╕в. Пан Михайло сам чудово сп╕ва╓ ╕ пише в╕рш╕, а на свят╕ радо представив вокальний ансамбль «Мальви» — окрасу творчого життя Народного дому села ╤ван╕вки. Кер╕вник ансамблю Михайло Мирка натхненно акомпанував сво╓му колективу, який виконував укра╖нськ╕ п╕сн╕.
Окрасою под╕╖ на вершин╕ Василя ╤вах╕ва був виступ Оксани ╤льчишин, кер╕вника Народного гурту «Зоряний сон» Перемишлянського Народного дому. Пан╕ Оксана волод╕╓ прекрасним голосом ╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕ у ╖╖ виконанн╕ заслуговують на найвище захоплення!
На завершення прозвучала поетична композиц╕я «Чорна вишиванка» у виконанн╕ гостей ╕з Сосн╕вки.
П╕сля концертно╖ програми слово мали кер╕вники ╕ меценати району: с╕льський голова села Подус╕льна ╤ван П╕г╕й, с╕льський голова села Болотня Володимир Беньковський, директор агроф╕рми «Дзвони» Зенов╕й Максимишин, громадський актив╕ст Василь Очкусь.
* * *
Над пагорбами Перемишлянщини вечор╕ло. Така призах╕дна краса зворушувала до глибини душ╕. Сп╕лкувалися просто ╕ невимушено. Говорили про мир, який так потр╕бен Укра╖н╕. Говорили про Геро╖в Укра╖ни – сучасних ╕ давн╕х. То сум, то горд╕сть переповнювали душ╕ сп╕врозмовник╕в. Тепла днина скочувалась у затишний веч╕р, а галичани збирались додому. На ноч╕влю в Подус╕льн╕й залишались т╕льки велотуристи з Сосн╕вки. Наступного дня ╖х чекали на фестивал╕ «Чорна вишиванка», що проходить на хутор╕ Кул╓би, б╕ля поминальних хрест╕в за укра╖нськими повстанцями, як╕ загинули за р╕дний край.
Вершина Василя ╤вах╕ва з пам’ятною «булавою» занурювалася у л╕тн╕й сон, сповнений звитяжною пам’яттю ╕ мирними спод╕ваннями…

В╕ра ОЛЕШ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13621

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков