Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МА╢ ШАНС ЗАЗВУЧАТИ УКРА╥НСЬКОЮ
30 липня на платформ╕ “Велика ╤дея” стартувала кампан╕я збору кошт╕в про╓кту...


ФЛЕШМОБ «БУДЕМО РАЗОМ»
У Ки╓в╕ запущено флешмоб «Будемо разом» на п╕дтримку людей, що проживають на...


«ДИВОВИЖН╤ ╤СТОР╤╥ КРИМУ» У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛ╤
26 лютого у Мистецькому арсенал╕ в╕дкри╓ться виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму».


УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2014
ЯК КРИМЧАНИ СТАЮТЬ «НЕВИ╥ЗНИМИ»

«Покращення» по-кримськи...

П╕сля того, як Крим опинився п╕д контролем Рос╕╖, його жител╕ постали перед дилемою: де оформляти документи – на п╕востров╕ чи на материку? Незважаючи на те, що закон «Про забезпечення прав громадян ╕ правовий режим на тимчасово окупованих територ╕ях» передбача╓ в╕дпов╕д╕ на низку таких запитань, в╕н так само не в╕дпов╕да╓ на багато з них. ╤стор╕я, з якою стикнулася кримчанка Наталя ╢горова, п╕дтверджу╓, що законодавство, яке стосу╓ться життя людей у Криму, на практиц╕ викону╓ться не завжди, порушуючи права тих, кого воно покликане охороняти.

ЯК КРИМЧАНИ СТАЮТЬ «НЕВИ╥ЗНИМИ»

Д╕ю закону «Про окупован╕ територ╕╖» перев╕рила на соб╕ мешканка п╕вострова Натал╕я ╢горова, коли вир╕шила разом з 15-р╕чним сином вирушити у в╕дпустку до Туреччини. Батько дитини, з котрим ж╕нка не живе, дав згоду на таку по╖здку свого сина. Питання необх╕дно було оф╕ц╕йно зав╕рити у нотар╕уса. Такого знайшли в Криму, оск╕льки батько принципово в╕дмовлявся ╖хати на материк.
«Коли постало питання про нашу по╖здку за кордон, ми зателефонували на гарячу л╕н╕ю Державно╖ прикордонно╖ служби Укра╖ни ╕ поц╕кавилися, чи можемо ми оформити згоду батька на вивезення дитини в Криму, оск╕льки в╕н категорично не бажа╓ ви╖жджати за меж╕ п╕вострова. Нам сказали, що це можна зробити, якщо дозв╕л буде оформлений на укра╖нському бланку», – розпов╕да╓ Н. ╢горова.
Такий документ у с╕мферопольського нотар╕уса ╖й вдалося отримати. На бланку справд╕ сто╖ть печатка «Автономна Республ╕ка Крим, м. С╕мферополь». Кримськ╕ нотар╕уси зараз мають право працювати з╕ сво╖ми печатками, отриманими ще при «каденц╕╖» Укра╖ни.
Однак цей документ так ╕ не став для сина пан╕ Натал╕ «зеленим св╕тлом» для по╖здки за меж╕ кра╖ни. Прикордонники в ки╖вському аеропорту «Борисп╕ль» в╕дмовилися випустити ╖х з територ╕╖ Укра╖ни, пославшись на н╕бито нелег╕тимн╕сть показаного документа. «У Бориспол╕ в нас забрали документи на паспортному контрол╕. Ми чекали 1,5 години, поки нам дадуть якусь в╕дпов╕дь. А пот╕м пов╕домили, що не можуть нас випустити, оск╕льки на п╕дстав╕ закону «Про окупован╕ територ╕╖», вс╕ документи, оформлен╕ в Криму, вважаються нед╕йсними», – розпов╕ла Натал╕я ╢горова «Крим.Реал╕╖».
П╕сля цього ╖й разом ╕з сином довелося залишити аеропорт, втративши грош╕, сплачен╕ за квитки на л╕так ╕ тур до Туреччини. «Я не розум╕ю, чому нас не випустили. Ми вс╕ питання заздалег╕дь погоджували з укра╖нськими прикордонниками. Якщо документи, оформлен╕ в Криму, вважаються нед╕йсними, отже, моя дитина до свого повнол╕ття ╓ неви╖зною?!» – обурю╓ться ж╕нка.
У Держприкордонслужб╕ Укра╖ни сайту «Крим.Реал╕╖» не змогли прокоментувати цю ╕стор╕ю, порадивши звернутися до них з ╕нформац╕йним запитом.
Водночас в╕дома правозахисниця, юрист мереж╕ правових приймалень Криму Альона Лун╓ва зазнача╓, що мотивац╕я прикордонник╕в щодо нелег╕тимност╕ вс╕х документ╕в, оформлених у Криму, не в╕дпов╕да╓ укра╖нському законодавству. «Я не чула, щоб будь-якими законами чи п╕дзаконними актами заборонялася або визнавалася нелег╕тимною д╕яльн╕сть нотар╕ус╕в у Криму. Я ще могла б зрозум╕ти, якби нотар╕альний документ був визнаний нелег╕тимним, тому що на його бланку значилося б: «Крим, Рос╕я». Але якщо нотар╕ус працю╓ за тими самими документами, як╕ в╕н отримав ще тод╕, коли Крим перебував п╕д контролем Укра╖ни, то законних п╕дстав не визнавати так╕ документи на материку нема╓», – зазнача╓ вона.
Якщо звернутися до статт╕ 9-╖ закону про забезпечення прав ╕ свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територ╕ях, там ╓ ч╕тке формулювання щодо орган╕в ╕ документ╕в на територ╕╖ Криму. «Будь-як╕ органи, ╖хн╕ посадов╕ особи на тимчасово окупован╕й територ╕╖ та ╖хня д╕яльн╕сть вважаються незаконними, якщо вони створен╕, обран╕ та призначен╕ в спос╕б, не передбачений законом», – сказано в н╕й. ╤, в╕дпов╕дно, будь-який акт (р╕шення, документ), виданий такими органами, ╓ нед╕йсним ╕ не ма╓ правових насл╕дк╕в.
Чому укра╖нськ╕ прикордонники вир╕шили, що нотар╕ус, який видав документ Натал╕╖ ╢горов╕й, призначений на свою посаду незаконно, ╕, в╕дпов╕дно, його документ сл╕д вважати нед╕йсним, – загадка.
Альона Лун╓ва стверджу╓, що про такий випадок чу╓ вперше. «До мене з такими проблемами ще не зверталися. Але випадок – ц╕кавий з точки зору застосування норми закону «Про правовий режим на тимчасово окупованих територ╕ях». Кр╕м того, як╕ документи вважати нелег╕тимними – також незрозум╕ло, яку кра╖ну призначення кримським нотар╕усам вказувати в нотар╕альних документах? Адже й Криму як рос╕йського округу не ╕сну╓ оф╕ц╕йно, ╕ оф╕ц╕йного державного кордону м╕ж Кримом ╕ Укра╖ною теж нема╓», – говорить правозахисниця.
╢диним правильним р╕шенням для кримчан зараз, за ╖╖ словами, ╓ оформлення вс╕х документ╕в на материку. Такий спос╕б напевне позбавить в╕д непри╓мних неспод╕ванок.
Нараз╕ Натал╕я ╢горова сп╕лку╓ться з юристами, щоб спробувати в╕дшкодувати моральн╕ та матер╕альн╕ витрати, яких вони з сином зазнали в результат╕ з╕рвано╖ по╖здки. Турф╕рма, в як╕й ж╕нка придбала пут╕вку, в╕дмовля╓ться в╕дшкодувати ╖╖ варт╕сть. «Син дуже непоко╖ться з цього приводу, вважа╓, що ми через нього не змогли по╖хати, ╕ в усьому звинувачу╓ себе. Те, що сталося, позначилося на його моральному стан╕. Також ми зазнали матер╕альних витрат. Лише квитки до Ки╓ва, Туреччини ╕ назад коштували нам 21 тисячу гривень. Плюс наш╕ витрати на пере╖зд ╕з Криму до Ки╓ва», – розпов╕ла ж╕нка в коментар╕ для «Крим.Реал╕╖».
Особливого в╕дт╕нку ця ╕стор╕я набува╓, якщо звернути увагу на ще одну норму в закон╕ «Про забезпечення прав ╕ свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територ╕ях». Вона св╕дчить, що Укра╖на «вс╕ма можливими способами сприятиме стягненню матер╕ально╖ ╕ морально╖ шкоди з Рос╕йсько╖ Федерац╕╖». Однак чи зможе вона сама в╕дшкодувати так╕ збитки сво╖м громадянам?

В╕ктор╕я ВЕСЕЛОВА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13592

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков