Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 30.05.2014
КРИМСЬК╤ УКРА╥НЦ╤: ПРИГНОБЛЕНА МЕНШ╤СТЬ

Рос╕я окупувала Крим, посилаючись на необх╕дн╕сть «захисту сп╕вв╕тчизник╕в». На захопленому нею п╕востров╕, окр╕м «сп╕вв╕тчизник╕в», як╕ складають 58,3% населення, не потребували ╕ не просили ╖╖ захисту близько 300 тисяч кримських татар ╕ приблизно 500 тисяч укра╖нц╕в (зг╕дно з переписом 1991 року – 24,5% в╕д двом╕льйонного населення п╕вострова), з десяток ╕нших к╕льк╕сно значущих нац╕ональних громад. ╤ якщо кримських татар, як╕ мають св╕й Курултай ╕ Меджл╕с, представництво в органах влади, розгалужену мережу нац╕онально-культурних орган╕зац╕й, так-сяк захищають в╕д дискрим╕нац╕╖ й Укра╖на, ╕ Туреччина, ╕ весь ╕нший св╕т, зокрема й авторитетн╕ м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖, то хто захистить на тимчасово окупован╕й територ╕╖ етн╕чних укра╖нц╕в, як╕ не мають н╕чого?
З’╖зд б╕женц╕в з Криму з╕брався в к╕нц╕ минулого тижня у Ки╓в╕ для того, щоб вир╕шити проблеми тих, хто опинився за межами п╕вострова. Не спереча╓мося, це важливо, але в ц╕й ситуац╕╖, можливо, ще важлив╕ше насамперед створити програму захисту етн╕чних укра╖нц╕в, що залишилися в Криму, тому що вони вже першими зазнають дискрим╕нац╕╖. Якщо з кримськими татарами кримська самопроголошена «влада» вс╕ляко намага╓ться знайти сп╕льну мову, щоправда, неодм╕нно на сво╖х, неприйнятних для кримських татар умовах, то з етн╕чними укра╖нцями вона взагал╕ не ма╓ нам╕ру нав╕ть розмовляти.
Укра╖нц╕ в Криму не мають свого представницького виборного органу, ╕снуюч╕ нац╕онально-культурн╕ орган╕зац╕╖ розгромлен╕ ╕ в центр╕, ╕ в рег╕онах, вони не мають у сво╓му розпорядженн╕ опори в органах влади, не мають самодостатн╕х ЗМ╤, ╖хня культура, рел╕г╕я, мова, побут ╕ звича╖ – принижуються ╕ н╕чим не захищен╕. Якщо кримських татар кримська «влада» намага╓ться задобрити хоч ╕ нереальними, але об╕цянками, намага╓ться знайти з ними сп╕льну мову, хоча ╕ вимага╓ за це пок╕рност╕ ╕ сп╕вроб╕тництва, то з етн╕чними укра╖нцями вона не ма╓ нам╕ру взагал╕ церемонитися, не налаштована нав╕ть розмовляти на теми ╖хн╕х громадянських ╕ нац╕ональних прав. Укра╖нц╕ Криму виявилися новою, наймолодшою — за терм╕нами, але в той же час найб╕льш незахищеною ╕ найвразлив╕шою, найб╕льш недосв╕дченою в справ╕ захисту сво╖х прав д╕аспорою, причому створеною не з╕ сво╓╖ вол╕, а насильно, в результат╕ ╕нтервенц╕╖ завойовник╕в.

Приниження ╕ безправ’я

Це не переб╕льшення. У «кримськ╕й конституц╕╖» укра╖нська мова вважа╓ться державною, але, як ╕ щодо кримськотатарсько╖, н╕хто не збира╓ться це положення виконувати. У С╕мферопол╕ на вокзал╕ та на громадських буд╕влях зам╕сть того, щоб зробити вив╕ски ╕ написи трьома мовами, позн╕мали написи укра╖нською мовою ╕ зам╕нили ╖х рос╕йськими. Чому, якщо тепер не одна, а три мови ╓ державними?
Погрозами змусили зв╕льнитися директора ╓дино╖ укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖, ╕ все роблять для того, щоб перевести ╖╖ в рос╕йськомовну. На буд╕вл╕ вив╕сили рос╕йський прапор. Тавр╕йський ун╕верситет, що називався колись нац╕ональним, перетворений у державний, де пану╓ т╕льки «рос╕йський дух». З п╕вострова прибрали весь укра╖нський друк, укра╖нське телебачення, у в╕руючих Ки╖вського патр╕архату в╕дбирають церкви, пересл╕дують ╕╓рарх╕в. Уже не лише на вулиц╕, а й нав╕ть ╕ на робочих м╕сцях в багатьох установах, зокрема в державних, встановлене панування радянсько╖ ментальност╕, яка не визна╓ нац╕ональних в╕дм╕нностей. Прапор Укра╖ни на номерних знаках машин завзято заклею╓ться трикол╕рною наклейкою.
При спроб╕ заговорити по-доброму про Укра╖ну або ж сп╕лкуватися укра╖нською мовою наших сп╕вв╕тчизник╕в грубо обривають ╕ «ставлять на м╕сце». Вив╕шування прапора Укра╖ни на буд╕вл╕ Меджл╕су витлумачене кримською прокуратурою (оф╕ц╕йна рос╕йська правова ╕нстанц╕я!) як виклик сусп╕льству ╕ ознака екстрем╕зму. Кримськ╕ татари дали «самооборон╕» в╕дс╕ч, але на ╖хньому м╕сц╕ укра╖нц╕в нав╕ть неможливо уявити – вони менш орган╕зован╕, менш згуртован╕, дезор╕╓нтован╕, тому що ╖хн╕ орган╕зац╕╖ розгромлен╕, ╖хн╕ л╕дери та актив╕сти – Андр╕й Щекун, Анатол╕й Ковальський та багато ╕нших були викраден╕ «самообороною» та м╕сцевими «терористами», ╖х катували, били ╕ вивезли за меж╕ Криму. Б╕льш╕сть кер╕вник╕в ╕ в╕домих актив╕ст╕в укра╖нсько╖ громади покинули анексований п╕востр╕в. Зрозум╕ло, що ╕ зараз всяка спроба нав╕ть культурно╖ самоорган╕зац╕╖ етн╕чних укра╖нц╕в у Криму буде витлумачена владою як нацизм, фашизм, екстрем╕зм, ╕ ╖╖ учасники будуть пересл╕дуватися ╕ ф╕зично, ╕ морально, ╕ юридично.
Газети Криму рясн╕ють голосл╕вними звинуваченнями Укра╖ни та укра╖нц╕в у вс╕х кримських гр╕хах ╕ б╕дах, хоча влада в Криму двадцять рок╕в як автономна ╕ десять рок╕в як «рег╕ональна ». Просто зараз вона намага╓ться всю в╕дпов╕дальн╕сть перекласти на центр, ╕ слухнян╕ журнал╕сти реал╕зують цю ╕дею. ╤нтернет заселений ботами, в╕н рясн╕╓ брехнею, образливими погрозами ╕ вимогами «забиратися з нашого Криму».
Весь наб╕р психолог╕чних рис «великорос╕йського шов╕н╕стичного держиморди», описаний ще Лен╕ним в роботах «Про нац╕ональну горд╕сть великорос╕в» ╕ в статтях про автоном╕зац╕ю, при потуранн╕ влади ╕ всл╕д за ксенофобськими заявами презид╕╖ Верховно╖ Ради автоном╕╖, а зараз «держради», виявля╓ться сьогодн╕ в Криму в ус╕й сво╖й крас╕. Класика марксизму можна було б якраз до м╕сця тут нав╕ть процитувати, та не хочеться висловлюваннями радянського вождя поранити чутливу радянську ж натуру влади. Хоча багато видних кримчан, як╕ перебувають при влад╕, або близьких до влади провладних журнал╕ст╕в ус╕ляко паплюжать Укра╖ну та укра╖нц╕в, з якими пл╕ч-о-пл╕ч живуть все життя, ╖хню мову та ╕стор╕ю, не скупляться н╕ на соковит╕ звинувачення, н╕ на грубу ╕ навмисну брехню.
Етн╕чн╕ укра╖нц╕, як╕ ставляться до Криму, як до сво╓╖ р╕дно╖ земл╕, тому що ╕ вони, ╕ ╖хн╕ предки на н╕й народилися ╕ виросли, вони ╖╖ захищали у в╕йнах, доклали багато зусиль для розвитку Криму як економ╕чного, так ╕ соц╕ального сьогодн╕ в╕дчувають принизливий дискомфорт, тому що й оф╕ц╕йн╕ органи влади у сво╖х заявах, ╕ оф╕ц╕йний кримський друк, ╕ кримськ╕ телеканали, ╕ «самооборона» на вулицях, ╕ просто самозвеличен╕ в ход╕ анекс╕╖ Криму обивател╕, не соромлячись, принижують ╖хню г╕дн╕сть ╕ честь, начебто вони неповноц╕нн╕ кримчани, не ╖хн╕ сп╕вгромадяни, не ╖хн╕ земляки.
Рос╕я прийняла доповнення до законодавства, зг╕дно з яким будь-яка критика нац╕онально╖ пол╕тики Рос╕╖, будь-яке обговорення необх╕дност╕ п╕дтримки укра╖нсько╖ мови та культури, само╖ ╕де╖ повернення або нав╕ть зм╕цнення зв’язк╕в Криму з Укра╖ною будуть витлумачен╕ як екстрем╕зм, сепаратизм ╕ ╖хн╕й автор буде засуджений. Причому, якщо це звучатиме з вуст пол╕тика – 3 роки в’язниц╕, а якщо вийде з-п╕д пера журнал╕ста – 5 рок╕в позбавлення вол╕. Сьогодн╕, на в╕дм╕ну в╕д ╕нших нац╕ональностей, етн╕чн╕ укра╖нц╕ в невизнан╕й ╕ насильно при╓днан╕й до Рос╕╖ «Республ╕ц╕ Крим», з ╖╖ самопроголошеною владою, д╕йсно потребують реального захисту сво╖х людських, цив╕льних прав та г╕дност╕.
Скр╕зь у св╕т╕ держави пишаються сво╖м нац╕ональним розма╖ттям, пишаються людьми, як╕ бережуть ╕ захищають свою ╕дентичн╕сть, в╕дм╕нну в╕д ╕дентичност╕ титульно╖ нац╕╖, вивчають культурне, мовне ╕ л╕тературне р╕зноман╕ття, допомагають розвивати нац╕ональн╕ мови.
Скр╕зь, але не в Рос╕╖. Там здавна люди, як╕ бережуть ╕ ц╕нують свою ╕дентичн╕сть, в╕дм╕нну в╕д рос╕йсько╖, – це вже нацисти, фашисти. Нещодавно в Рос╕╖ заборонили символ╕ку, яка н╕бито може мати в╕дношення до фашистсько╖. П╕д заборону, нема╓ сумн╕ву, п╕дведуть ╕ тризуб, ╕ жовто-блакитний прапор, тому що н╕бито п╕д ними воювали «бендер╕вц╕», хоча в╕домо, що тризуб був символом ще Ки╖всько╖ Рус╕, до ╕стор╕╖ яко╖ апелю╓ колишня Москов╕я. А рос╕йський триколор розв╕шаний удосталь, де потр╕бно ╕ де не треба, хоча, теж в╕домо, на боц╕ фашист╕в п╕д ним воювали влас╕вц╕, в арм╕╖ яких також широко використовувалася ╕ жовто-чорна муарова стр╕чка, — наст╕льки улюблена нин╕ в Криму прикраса вс╕х актив╕ст╕в ╕ «самооборони».

Якою ма╓ бути програма захисту?

Звичайно, сьогодн╕ оф╕ц╕йному Ки╓ву не до проблем етн╕чних укра╖нц╕в у Криму, потр╕бно впоратися з проблемою сепаратист╕в на сход╕. Але Укра╖на з цим (укра╖нц╕ Криму в╕рять в це) усп╕шно впора╓ться. Диверсанти ╕ сепаратисти будуть вигнан╕ ╕ покаран╕. З обранням президента ╕ формуванням пост╕йно╖, а не тимчасово╖ влади Укра╖на використа╓ весь св╕й потенц╕ал, затвердить ╓вропейськ╕ ц╕нност╕, стане правовою державою, збуду╓ демократичне громадянське сусп╕льство. Кримчани вс╕х нац╕ональностей не см╕ють нав╕ть уявити, що все це буде зд╕йснюватися без ╖хньо╖ участ╕.
Програма захисту ╕ порятунку етн╕чних укра╖нц╕в Криму, як вони соб╕ ╖╖ уявляють, могла б складатися з програми максимум ╕ програми м╕н╕мум. Загалом програма захисту – це програма неминучого повернення Криму до складу Укра╖ни. Але на перших етапах, поки Рос╕я утримуватиме Крим, Ки╖в силою державно╖ влади ╕ м╕жнародного впливу ма╓ п╕дтримати кримських укра╖нц╕в, кримських татар та людей ╕нших нац╕ональностей, цив╕льн╕ та людськ╕ права яких вже почали порушуватися з боку Рос╕╖.
Кримськ╕ укра╖нц╕ вважають, що ц╕, викладен╕ нижче, та ╕нш╕ вимоги до Рос╕╖ щодо захисту цив╕льних ╕ людських прав кримчан мають бути викладен╕ в спец╕альному документ╕ в╕д ╕мен╕ Президента Укра╖ни, Верховно╖ Ради Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, який сформу╓ться п╕сля завершення вибор╕в ╕ ╖х оф╕ц╕йного оформлення. Перел╕к вимог ма╓ бути оф╕ц╕йним ╕ в╕д ╕мен╕ Укра╖ни п╕д патронатом ООН, ОБС╢ та ╕нших м╕жнародних орган╕зац╕й направлений Президенту Рос╕╖, Державн╕й дум╕ та Уряду Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ з пропозиц╕╓ю оголосити перех╕дний пер╕од для повернення Криму до складу Укра╖ни.
Цих норм ╕ вимог мають дотримуватися в цей перех╕дний пер╕од. Упродовж цього пер╕оду у визначений терм╕н Рос╕я зобов’язана вивести з Криму вс╕ сво╖ в╕йськов╕ формування, включаючи Чорноморський флот, оск╕льки вс╕ угоди щодо нього Рос╕╓ю роз╕рван╕ в односторонньому порядку, л╕кв╕дувати в Криму вс╕ окупац╕йн╕ органи влади, скасувати сво╓ законодавство, незаконно поширене на територ╕ю Криму, передати Укра╖н╕ для притягнення до в╕дпов╕дальност╕ вс╕х громадян Укра╖ни, як╕ ско╖ли злочини проти державност╕ Укра╖ни, – депутат╕в так звано╖ «Держради», кер╕вник╕в ╕ м╕н╕стр╕в Ради м╕н╕стр╕в, кер╕вник╕в ╕ депутат╕в орган╕в м╕сцевого самоврядування, як╕ тимчасово д╕яли на територ╕╖ Укра╖ни в окупованому Криму, сп╕вроб╕тник╕в ус╕х правоохоронних орган╕в так звано╖ «Республ╕ки Крим», повернути Укра╖н╕ все незаконно забране майно, компенсувати завдан╕ Укра╖н╕ збитки ╕ повернути Крим п╕д юрисдикц╕ю Укра╖ни, забезпечивши дотримання прав ╕ свобод жител╕в Криму на весь перех╕дний пер╕од.
По-перше, жител╕ Криму в╕дпов╕дно до закону про тимчасово окуповану територ╕ю мають вважатися не д╕аспорою, а повноправними громадянами Укра╖ни, ╕ Ки╖в повинен вимагати в╕д Рос╕╖ та м╕жнародного сп╕втовариства забезпечення на пер╕од окупац╕╖ за ними такого ж обсягу прав ╕ повноважень, яким волод╕ють вс╕ громадяни Укра╖ни, ╕ не звужувати ╖х до куцих прав громадян Рос╕╖.
Особливо це стосу╓ться прав на з╕брання, громадськ╕ орган╕зац╕╖, свободу слова та ╕нш╕. Вимагати в╕д Рос╕╖ застосування у Криму в цих сферах не дискрим╕нац╕йного законодавства Рос╕╖, а законодавства Укра╖ни, яке в╕дпов╕да╓ м╕жнародному праву.
По-друге, сл╕д було б орган╕зувати силами Пост╕йного Представництва Президента Укра╖ни в Криму, народних депутат╕в Верховно╖ Ради, зокрема в╕д Криму, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, представник╕в ООН та ОБС╢, м╕жнародних правозахисних орган╕зац╕й у р╕зних сферах встановлення пост╕йного та ефективного м╕жнародного мон╕торингу дотримання громадянських прав мешканц╕в Криму, прав людини в Криму з обов’язковими пер╕одичними зв╕тами з ц╕╓╖ проблеми на м╕жнародному р╕вн╕.
Треба вимагати в╕д Рос╕╖ визнання на законодавчому р╕вн╕ за кримчанами, яким насильно вручен╕ рос╕йськ╕ паспорти, ╕ хто цього забажа╓ оф╕ц╕йного права на подв╕йне громадянство з Укра╖ною без будь-яко╖ дискрим╕нац╕╖ чи обмежень у ц╕й сфер╕, ╕ в╕льного доступу ╖х на територ╕ю Укра╖ни.
Органи влади Укра╖ни повинн╕ вимагати повернення Пост╕йного Представництва Президента Укра╖ни назад з Херсона до Криму, гарант╕й та забезпечення його повноц╕нно╖ д╕яльност╕ як захисника ╕ гаранта демократичних прав ╕ свобод громадян Укра╖ни, що проживають в Криму.
Укра╖на як держава-засновник ООН ма╓ вимагати в╕д Рос╕╖ повно╖ реал╕зац╕╖ положення конституц╕╖ про державний статус кримськотатарсько╖ та укра╖нсько╖ мов ╕ р╕вного ╖х застосування в ус╕х сферах, зокрема ╕ в дошк╕льному вихованн╕, середн╕й та вищ╕й осв╕т╕, в органах державно╖ влади, в ЗМ╤, на виробництв╕, в поштовому зв’язку, в громадських м╕сцях. Забезпечити в Криму подальше розширення виробничо╖ та орган╕зац╕йно╖ бази осв╕ти укра╖нською та кримськотатарською мовами.
Необх╕дно державними зусиллями влади Укра╖ни вимагати легал╕зац╕╖ та ре╓страц╕╖ на умовах м╕жнародного права та укра╖нського законодавства вс╕х нац╕онально-культурних орган╕зац╕й як укра╖нц╕в, так ╕ кримських татар, ╖хньо╖ в╕льно╖ д╕яльност╕ на основ╕ б╕льш лояльного укра╖нського законодавства про громадськ╕ об’╓днання, не застосовування норм рос╕йського законодавства для «маркування» громадських та нац╕онально-культурних орган╕зац╕й принизливим пр╕звиськом «╕ноземний агент» як дискрим╕нац╕йного за сво╓ю суттю.
Сл╕д вимагати в╕д Рос╕╖ розпуску та притягнення до в╕дпов╕дальност╕ в Криму так звано╖ «кримсько╖ самооборони» як незаконно╖ парам╕л╕тарно╖ орган╕зац╕╖, що д╕╓ незаконними способами для обмеження прав та свобод кримчан р╕зних нац╕ональностей, яка зд╕йснила в╕дверт╕ злочини проти прав громадян, проти державних символ╕в ╕ громадянських прав укра╖нц╕в ╕ кримських татар, видач╕ Укра╖н╕ ╖╖ кер╕вник╕в, винних у вчиненн╕ злочин╕в, та притягнення ╖х до в╕дпов╕дальност╕.
На п╕дстав╕ м╕жнародного законодавства потр╕бно вимагати в╕д Рос╕╖ створення спец╕альних програм для дошк╕льно╖, середньо╖ та вищо╖ осв╕ти в Криму, як╕ б виключали наявн╕сть спотворено╖ ╕нформац╕╖ з ╕стор╕╖, л╕тератури, державного буд╕вництва, пол╕тики як само╖ Рос╕╖, так ╕ СРСР, так ╕ Укра╖ни, так ╕ кра╖н СНД, ╕нших кра╖н св╕ту та м╕жнародних орган╕зац╕й. З╕ шк╕льних програм в Рос╕╖ мають бути виключен╕ програми рел╕г╕йного виховання учн╕в у дус╕ рос╕йського православ’я, що м╕стять пропаганду помилкових ц╕нностей «рос╕йського св╕ту», спотворене уявлення про ╕стор╕ю та роль рел╕г╕йних вчень св╕ту.

Олесь ЧЕРЕМШИНА
(Крим. Реал╕╖)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13367

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков