Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 04.04.2014
ЯК ЗБЕРЕГТИ КРИМ УКРА╥НСЬКИМ

ЩО МАЮТЬ ВРАХУВАТИ ДЕПУТАТИ В ЗАКОН╤ ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ╤ СВОБОД ГРОМАДЯН НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАН╤Й ТЕРИТОР╤╥ УКРА╥НИ

Минулого тижня ВР Укра╖ни прийняла за основу проект Закону про забезпечення прав ╕ свобод громадян на тимчасово окупован╕й територ╕╖ Укра╖ни (№ 4473-1) ╕ проголосувала за скорочення терм╕н╕в його п╕дготовки до другого читання. Отже, його розгляду сл╕д чекати вже найближчими пленарними днями.
Але, на жаль, як засв╕дчу╓ анал╕з ухваленого законопроекту авторства народного депутата Серг╕я Собол╓ва, парламентар╕╖ не повною м╕рою уявляють соб╕ т╕ умови, в яких опинилася укра╖нська громада Криму. Як вважа╓ голова наукового товариства ╕мен╕ Т. Г. Шевченка академ╕к УАЕН Петро ВОЛЬВАЧ, анекс╕я Криму Рос╕╓ю — це, передус╕м, заперечення всього укра╖нського, що ╓ в Криму. В╕дмова у прав╕ на ╕снування сво╓╖ культури, ╕нфраструктури ╕ само╖ власност╕, оск╕льки всю загальнодержавну власн╕сть уже конф╕сковано. Укра╖нц╕ ╕ кримськ╕ татари — а це в загальн╕й мас╕ в╕д 600 до 700 тисяч мешканц╕в! — опиняються в повн╕стю неправов╕й зон╕ ╕ наражаються на найб╕льшу небезпеку.
Спасиб╕, звичайно, М╕н╕стерству закордонних справ, яке правильно зрозум╕ло ситуац╕ю ╕ оголосило, що процес отримання рос╕йського громадянства ╓ насильницьким, а тому не матиме правових насл╕дк╕в, ╕ мешканц╕ Криму, яких змусили отримати рос╕йський паспорт, як ╕ ран╕ше, будуть громадянами Укра╖ни з ус╕ма насл╕дками, що з цього випливають. Проте законопроект про тимчасово окуповану зону зам╕сть допомоги укра╖нцям Криму, як╕ залишаються патр╕отами Укра╖ни, може стати спадко╓мцем дискрим╕нац╕йно╖ стал╕нсько╖ пол╕тики, яка оголошувала зрадниками вс╕х, хто певний час мешкав в окупован╕й зон╕. Так чинити було б нерозумно.
По-перше, кримськ╕ укра╖нц╕ вважають, що Верховна Рада просто не ма╓ на це морального права, оск╕льки н╕ достатньо╖ в╕йськово╖ оборони Криму, н╕ нав╕ть хоч яко╖сь евакуац╕╖ уряд Укра╖ни не орган╕зував задля того, щоб врятувати укра╖нц╕в в╕д мешкання на окупован╕й територ╕╖. Багато громадян сьогодн╕ тут почуваються просто покинутими владою, ╕ за таких умов ще й образити ╖х тим, що оголосити ус╕х посп╕ль колаборац╕он╕стами, було б справжньою зрадою кримських укра╖нц╕в ╕ кримських татар. Ми не повинн╕ повторити досв╕ду радянсько╖ влади 1944 року, коли проста робота в окупован╕й зон╕ заради проживання ╕ виживання с╕м’╖ вважалася зрадою. ╢ яскравий факт. Наприклад, до захоплення Криму фашистами 1941 року в╕домий вчений Олександр Полканов працював директором кра╓знавчого музею. П╕д час окупац╕╖ в╕н так ╕ залишився директором, прагнув зберегти вс╕ ц╕нност╕ музею, ба б╕льше, врятував в╕д неминучого розстр╕лу сво╖х сп╕вв╕тчизник╕в-кара╖м╕в. Коли радянськ╕ в╕йська 1944 року зв╕льнили Крим, Полканов написав зв╕т ╕ показав, що в╕н д╕яв на користь СРСР, збер╕г ус╕ ц╕нност╕ музею, рятував кримчан в╕д винищення. Його нагородили за це. Але буквально через к╕лька тижн╕в радянська влада квал╕ф╕кувала його перебування в окупац╕╖ як зраду батьк╕вщин╕, незважаючи на колишню нагороду, його судили ╕ ув’язнили.
Сьогодн╕ в Криму вс╕ приб╕чники Укра╖ни чекають в╕д ки╖всько╖ влади реально╖ п╕дтримки — рекомендац╕й, як мешкати з укра╖нським громадянством на п╕востров╕ на правах ╕ноземц╕в, як навчати д╕тей, чим годувати с╕м’ю, як буде гарантовано ╖хн╓ право на р╕дну мову ╕ культуру, як вони зможуть ╖здити на материк, як вони отримуватимуть пенс╕╖ та соц╕альн╕ виплати?
По-друге, законопроект депутата Собол╓ва, вважа╓ Петро Вольвач, лише ускладнить життя громадян Укра╖ни в Криму. ╤з незрозум╕ло╖ причини депутати мають нам╕р прямо заборонити укра╖нцям будь-яку господарську д╕яльн╕сть у Криму, грошов╕ перекази, орган╕зац╕ю транспортних сполучень (ст. 8), тим паче, що за таку д╕яльн╕сть запроваджу╓ться крим╕нальна в╕дпов╕дальн╕сть — в╕д 3 до 6 рок╕в позбавлення вол╕ з конф╕скац╕╓ю. Ускладню╓ться ви╖зд на материк нав╕ть для громадян Укра╖ни (ст. 6). Потребу╓ уточнення ╕ стаття про те, яка саме д╕яльн╕сть вважа╓ться колаборац╕он╕змом. Нин╕шн╕й текст — будь-яка сп╕впраця з рос╕йською владою ╕ ╖╖ представниками вважа╓ться колаборац╕он╕змом, якщо така сп╕впраця «завдала шкоди нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни» (ст. 10) — ╓ дуже загальним. Якщо хтось забажа╓, то може цю фразу трактувати дуже широко, аж до того, що зрадою Батьк╕вщин╕ вважа╓ться робота в м╕сцевих ун╕верситетах, школах, дитячих садках, л╕карнях тощо, ╕ це не жарти, оск╕льки за це передбача╓ться терм╕н до 15 рок╕в за державну зраду. Тут потр╕бно ч╕тко прописати, яка саме д╕яльн╕сть вважа╓ться держзрадою, а яка — не вважа╓ться.
«Звичайно, пряма робота в рос╕йських органах влади вс╕х р╕вн╕в в окупованому Криму, — каже Петро Вольвач, — ма╓ квал╕ф╕куватися як зрада Батьк╕вщин╕, оск╕льки це неминуче буде пов’язано з антиукра╖нською д╕яльн╕стю на користь загарбник╕в. Але в Криму ╓ укра╖нська г╕мназ╕я, яка навчатиме укра╖нських д╕тей, тим паче, що укра╖нську мову, ймов╕рно, буде оголошено державною. Чому ц╕ вчител╕ ризикують бути оголошеними колаборац╕он╕стами? Чому ╕нш╕ вчител╕, л╕кар╕, вчен╕ тощо ризикують сво╓ю репутац╕╓ю, якщо вони не завдаватимуть шкоди Укра╖н╕?».
Петро Вольвач вважа╓, що Верховна Рада ╕ уряд Укра╖ни, передус╕м, повинн╕ розглянути ╕ вир╕шити т╕ питання, якими зробили би кримчан, не згодних з анекс╕╓ю Криму, сво╖ми приб╕чниками ╕ полегшити ╖м роботу з╕ збереження укра╖нського м╕сця проживання до повернення Криму до складу Укра╖ни. На його думку, це:
1. Прийняти р╕шення про визнання подв╕йного громадянства кримчан, як╕ не вийшли з громадянства Укра╖ни, але були вимушен╕ отримати рос╕йськ╕ паспорти. Це дасть змогу ╖м в╕дв╕дувати не лише Укра╖ну, а й кра╖ни ╢вросоюзу як громадянам Укра╖ни, адже рано чи п╕зно, але ми в╕римо, що Укра╖на стане членом ╢вросоюзу, на в╕дм╕ну в╕д Рос╕╖, ╕ по╖хати туди за рос╕йським паспортом буде неможливо ще дуже довго.
2. Подбати про те, щоб п╕д час окупац╕╖ зберегти ╕ убезпечити в╕д знищення укра╖нськ╕ культурн╕ об’╓кти в Криму, так╕, як Музей Лес╕ Укра╖нки ╕ спадщина Степана Руданського в Ялт╕, Музей Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к, Кримський етнограф╕чний музей, Наукову б╕бл╕отеку ╕мен╕ ╤вана Франка в С╕мферопол╕ та багато ╕нших.
3. Надати допомогу ╕ п╕дтримку укра╖нським громадським орган╕зац╕ям, оск╕льки н╕ «Просв╕ту», н╕ Наукове товариство ╕мен╕ Шевченка укра╖нц╕ закривати в Криму нам╕ру не мають.
4. Подбати про нормал╕зац╕ю транспортного сполучення Укра╖ни з Кримом, оск╕льки ви╖зд кримчан на пост╕йне м╕сце проживання до Укра╖ни триватиме ще к╕лька м╕сяц╕в. Багатьом потр╕бно вир╕шити проблеми з нерухомим майном, ╕з влаштуванням родич╕в ╕ пошуком роботи за межами Криму.
5. Укра╖нц╕ ╕ кримськ╕ татари Криму не повинн╕ почуватися в╕др╕заними в╕д материка, тому сл╕д вжити заход╕в щодо нормал╕зац╕╖ грошового об╕гу, поштового зв’язку, передплати газет ╕ журнал╕в, а також телефонного зв’язку та ╤нтернету, телев╕з╕йного ╕ рад╕омовлення, а також торг╕вл╕ м╕ж Кримом ╕ материковою Укра╖ною.

Микита ГОРЕНКО
http://www.day.kiev.ua

В ООН «ЗАБРАКУВАЛИ» ЗАКОНОПРОЕКТ ВР ПРО ОКУПОВАН╤ ТЕРИТОР╤╥

Агентство ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) глибоко стурбоване законопроектом про окупован╕ територ╕╖, який передбача╓ обмеження пересування людей. Про це йдеться у переданому УН╤АН пов╕домленн╕ Агентства ООН у справах б╕женц╕в в Укра╖н╕.
«Хоча УВКБ ООН в╕та╓ зусилля парламенту врахувати потреби ос╕б, перем╕щених з Криму, Агентство висловлю╓ сво╓ занепоко╓ння щодо обмежень у сфер╕ економ╕чних прав, регулювання власност╕ та свободи пересувань, як╕ передбачен╕ законопроектом та суперечать м╕жнародним правовим нормам», — наголошу╓ться в пов╕домленн╕.
Так╕ обмеження можуть ускладнити чи практично унеможливити для певних ос╕б можлив╕сть в╕дв╕дати член╕в с╕м’╖, отримати медичну допомогу чи розпоряджатися сво╓ю власн╕стю у Криму. Зг╕дно з м╕жнародними стандартами, перем╕щен╕ особи повинн╕ мати свободу пересування, що також передбачено укра╖нським законодавством, зазнача╓ться в пов╕домленн╕. Директор Бюро ╢вропи УВКБ ООН В╕нсент Кошетель зауважив, що передбачен╕ у законопроект╕ обмеження економ╕чно╖ д╕яльност╕ та супутн╕ заходи крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ «поставлять жител╕в Криму перед вкрай складною дилемою: залишитися та порушувати укра╖нське законодавство або ви╖хати... Нац╕ональне законодавство та м╕сцев╕ положення не повинн╕ змушувати людей приймати так╕ непрост╕ р╕шення», — додав в╕н.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13075

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков