Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗА МУЖН╤СТЬ, САМОВ╤ДДАН╤СТЬ, ВОЛЮ
Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко вручив Володимиров╕ Кличку орден "За мужн╕сть" ╤ ступеня.


«ШАХТАР» ВТРАЧА╢ ОЧКИ...
В 11-му тур╕ чемп╕онату Укра╖ни сталася сенсац╕я: «Шахтар», який не програвав у...


ВСЯ БОРОТЬБА ЩЕ ПОПЕРЕДУ
Господар╕ поля волод╕ли ╕н╕ц╕ативою ╕ реал╕зували два моменти.


«ДИНАМО» ПОВИННО ПОКАЗАТИ В МАДРИД╤ ОДНУ З НАЙКРАЩИХ СВО╥Х ╤ГОР»...
Це були прогнози. А результати двох матч╕в групового турн╕ру Л╕ги чемп╕он╕в з участю укра╖нських...


УКРА╥НКА ВИГРАЛА ЧЕМП╤ОНАТ ╢ВРОПИ
Новини спорту




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2003 > Тема ""КримСПОРТ""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 26.09.2003
ШАХОВА НАДІЯ УКРАЇНИ
Андрій ІВАНЕЦЬ

НАЙМОЛОДШОМУ У СВІТІ ГРОСМЕЙСТЕРУ - 13-ЛіТНЬОМУ СЕРГІЮ КАРЯКІНУ - ФАХІВЦІ ПРОРОКУЮТЬ ВЕЛИКЕ ШАХОВЕ МАЙБУТНЄ

Сьогодні знавці шахів говорять про Україну як про одну з провідних у найближче десятиліття шахових держав світу. Безсумнівно, серед тих, хто піднімає престиж країни в шаховому світі і радує шанувальників цієї древньої гри, є і С. Карякін. Його спортивним досягненням можуть позаздрити багато дорослих спортсменів. Сергій уже тричі був чемпіоном України (у вікових групах - до 10 років, до 12 і до 14), чемпіоном Європи (до 10 років), чемпіоном світу (до 12 років). У 10 років він зайняв друге місце на чемпіонаті Криму серед чоловіків, у 12 - третє місце на чемпіонаті Європи з швидких шахів серед чоловіків, друге місце в складі команди на Всесвітній юнацькій олімпіаді, перше місце на юнацьких іграх країн СНД, Балтії і регіонів Росії. Щоб не стомлювати читача перерахуванням інших перемог юного таланта, скажемо, що в активі Сергія понад п'ять десятків різних нагород. Один дорослий шахіст розповів, що коли грав з 9-літнім Карякіним, увесь час внутрішньо обурювався: як він грає - то розмовляє з ровесниками, то крутиться! Але ту партію виграв Сергійко. А потім і другу... "Не можу уторопати, як це відбулося, що хлопчик, який народився, коли я став майстром спорту, так мене обіграв", - зізнався чоловік. Років у 12 С. Карякін оголосив, що планує протягом двох років стати міжнародним гросмейстером. Мабуть, надихав приклад іншого відомого українця - Руслана Пономарьова, що домігся цього звання в 14 років. Карякін став гросмейстером уже... у 12 років і 7 місяців!

ВІН НЕ МІГ ЖИТИ БЕЗ ШАХІВ З П'ЯТИ РОКІВ

Взяти інтерв'ю в гросмейстера виявилося непросто. Удома його застати дуже важко. Сергій проводить багато часу на чемпіонатах, турнірах, матчах, тренуваннях у різних частинах планети. Після кількох тижнів чекання ми все-таки зустрілися із шахістом на залізничному вокзалі його рідного Сімферополя, коли він їхав після тренувальних зборів у Ялті з чемпіоном світу Русланом Пономарьовим на матчі в Бельгію і Швейцарію.
- Чого ти хочеш досягти в шахах і коли?
- Як будь-який шахіст, я хочу стати чемпіоном світу, а коли це станеться - не так важливо.
- Якби була машина часу і ти міг зустрітися з кимось з провідних шахістів минулого, з ким би ти хотів зіграти?
- Зі всіма чемпіонами світу. А із сучасників хотів би зустрітися з Карповим.
- А є бажання зустрітися з кимось ще із сучасних спортсменів?
- Я вже грав з багатьма відомими шахістами. Ще хотілося б зіграти з Каспаровим, Крамником. З іншими я вже грав.
- Що потрібно молодим гравцям, щоб досягти успіху в шахах?
- По-перше, повинен бути талант. Вони повинні багато тренуватися. Я зазвичай тренуюся годин по шість без вихідних.
- Що ви будете робити в Бельгії і хто вас запросив туди?
- На запрошення Королівського шахового клубу Бельгії буду давати сеанс одночасної гри. Це цікаво, коли граєш один проти 30 чоловік. Недавно я грав у Лондоні навіть проти 68 чоловік. А ще це гарна реклама. Якщо я добре зіграю, мене будуть більше запрошувати.
- Чи є в тебе хоббі?
- Так, я люблю ходити на настільний теніс. Раніш ходив на акробатику.
- А що ти любиш поїсти?
- Люблю, коли мама готує картоплю з куркою.
- А які в тебе улюблені місця в Україні, світі?
- Більше всього люблю жити в п'ятизіркових готелях.
- А коли приїжджаєш у Крим, де любиш відпочивати?
- Найкраще відпочивати на морі. Але на це немає часу - їжджу з турніру на турнір.
- Коли ти познайомився з Русланом Пономарьовим?
- Знаю його досить давно - ми познайомилися три роки тому на турнірі в Алушті.
- Коли в тебе з'явилася тяга до шахів?
- З п'яти років, коли тато навчив мене грати. Після цього, коли ми з мамою проходили біля шахового гуртка, я їй сказав, що без шахів жити не можу.
- А чому ти вимовив такі слова?
- Я і зараз не розумію, чому так сказав. Мабуть, інтуїтивно. Зараз я навряд чи таке б сказав, якби був незнайомий із шахами.
- Як ти тренуєшся? З комп'ютером?- Іноді з комп'ютером, іноді з тренером.
- Чи зустрічаєшся зі шкільними друзями?
- Я навіть не знаю, де вони зараз. Раніш я з ними дружив.
- Ти зіштовхуєшся з великими психологічними, інтелектуальними навантаженнями, напевно, важливо підтримувати фізичну форму. Скільки часу приділяєш фізпідготовці?
- Коли я був у Краматорську, то ходив на настільний теніс.
У Сімферополі ще нікуди не встиг записатися. Зроблю це, коли в мене буде велика перерва між турнірами.
- Чи робиш ти вранці фіззарядку?
- Іноді бігаю, але зарядку не роблю.
- Яку музику ти любиш?
- Іноземні пісні. Російські пісні мені не дуже подобаються. Слухаю сучасну музику практично будь-яку.
- Чи є в тебе професійні секрети?
- У шахах у кожного є секрети.
- А чи можеш ти відкрити читачам який-небудь з них?
- Нехай вони поки що залишаться секретами.
- А про що ти мрієш, крім чемпіонства в шахах?
- Коли стану чемпіоном світу, тоді, напевно, буду мріяти про щось, окрім шахів.
ЯК СТАЮТЬ ГРОСМЕЙСТЕРАМИ

Місяців три тому кримська преса шуміла про те, що сімферопольська влада виділяє квартиру шахісту. Тоді подумалося: нарешті навчилися цінувати тих людей, що створюють славу регіону. Але зустрілися ми з батьками Сергія не в новенькій
квартирі, а в дворі приватного одноповерхового будинку, зведеного ще в радянські часи, де живе (чи буває?) Сергій, його батьки, дідусь і бабуся. І все-таки Олександр і Тетяна Карякіни сподіваються, що влада кримської столиці виконає обіцянку і виділить сину квартиру.
"Із шахами вийшло взагалі ж випадково, - почав розповідь про сина Олександр. - До школи ми водили Сергія для загального розвитку на заняття з плавання, акробатики, тенісу, а також на англійську мову, комп'ютери, ліплення. Прийшли з п'ятилітнім сином і в шаховий гур-ток при Палаці піонерів. Тре-нер сказав, що набере групу маленьких і тоді зателефонує. Так і не зателефонував. Прийшли ми самі через місяць. Тренер говорить: "Я не набрав групу маленьких. Сергій хоч переставляти фігури вміє?" Син сів за шахівницю і програв старшим хлопцям з рахунком 2:3. Тоді тренер сказав: "Ось розклад занять, ми чекаємо вас".
"Сергій потім ще довго ображався, - згадує його мама. - Мовляв, чого супротивники так раділи перемозі, адже вони були старші, радили і підказували одне одному".
Шахи - задоволення не з дешевих: потрібні комп'ютери, спеціальні програми для них, книги, журнали, робота з тренерами і поїздки. Усе це влітало батькам у копієчку. Після перемог Сергія в Україні виникла необхідність виїжджати на міжнародні чемпіонати. Його запрошували в Іспанію, Грецію. Завдяки зусиллям Олександра Карякіна, який займається дрібним бізнесом, спочатку і ці відрядження удавалося фінансувати із сімейного бюджету. "У нас усе ішло тільки на поїздки", - згадує Т. Карякіна. Але після нових перемог запрошень з-за кордону ставало усе більше. Знадобилася спонсорська підтримка. У Криму її так і не удалося знайти.
"В інших регіонах України, у Росії комерційні структури хочуть бути спонсорами, хочуть, щоб про них говорили, - розповідає Т. Карякіна. - Перед поїздкою Сергія на чемпіонат Європи я прийшла в представництво однієї компанії мобільного зв'язку в Сімферополі і розповіла їм про сина. Вони зацікавилися. Але коли я прийшла туди пізніше, вони повідомили, що їхній керівник цікавиться футболом і шахісту вони нічим допомогти не можуть. Син став чемпіоном Європи і треба було їхати в Іспанію на чемпіонат світу. Я приходила до них знову, але результат був той же".
Все-таки удача посміхнулася Сергію. Після міжнародних перемог його запросив до себе в шахову школу в Краматорськ Михайло Пономарьов. Батьки згадують, що керівнику школи удалося знайти спонсорів і в результаті були створені умови для розвитку талантів. У Краматорську тоді навчалось багато здібних шахістів, у тому числі майбутній чемпіон світу
Р. Пономарьов. Сергій з батьками провів на Донбасі майже два з половиною роки. Однак після смерті М. Пономарьова з новими керівниками клубу знайти спільну мову Карякіним, як і багатьом іншим його підопічним, не удалося. Вони повернулися в Крим.
Після краматорського періоду оргроботу по просуванню шахіста взяли на себе батьки. Вони знайшли молодого, але перспективного тренера - 30-літнього міжнародного гросмейстера Владислава Боровикова з Дніпропетровська. "Окрім того, - говорить Т. Карякіна, - що він добрий шахіст-тренер, він дуже багато дає Сергію як особистість, як людина". Оплачує родина Карякіних роботу В. Боровикова з власної кишені. Благо, Сергій як професійний шахіст уже заробляє.
Юний шахіст багато їздить по світу, у нього немає можливості регулярно відвідувати школу. Тому після третього класу він учиться за індивідуальним графіком.
"Дуже багато працюємо над шкільними предметами вдома, - розповідає мама гросмейстера. - А здавати ходимо в школу. Вважаю, що, незважаючи на всю його завантаженість, він знає набагато більше, ніж звичайний учень. Наприклад, я упевнена, що англійською він володіє краще, ніж діти, які регулярно відвідують школу. Перші три класи Сергійко відходив у гімназію. Був досить підготовленим - умів писати, читати, тому вчився без напруження. Він просто ще раз проходив те, що вже знав. Пам'ятаю, підручник математики за 2-й клас вивчив років у шість. Він разом з нами зовсім без проблем порозв'язував усі задачі".
У шахіста чудова пам'ять. Його батько згадав, що ще до школи, коли Сергій не вмів толком писати, він приходив після шахових матчів і диктував йому всі ходи партії. Гросмейстер здатний грати наосліп відразу за трьома дошками. Багато партій знає напам'ять. Так, недавно в Лондоні після сеансу одночасної гри з 68 суперниками до нього підійшов один з гравців, і вони довго обговорювали можливі варіанти ходу партії. До речі, тоді сімферополець виграв 62 партії, а програв тільки дві.
Життя Сергія підпорядковане шахам. Якщо щось умієш робити краще від усіх, то треба займатися саме цим, вважають батьки. Разом з тим вони хочуть, щоб син виріс різнобічною людиною. У поїздки Сергій завжди бере книги, але іноді їх все одно не вистачає.
Усі друзі Сергія - зі світу шахів. У силу його життєвого укладу по-іншому, напевно, і бути не могло. Особливі стосунки склалися з Русланом Пономарьовим.
Поцікавився я і тим, чого ж усе-таки не вистачає гросмейстеру в житті порівняно з його звичайними ровесниками? "Напевно, - сказала мама, - вільного часу. Але з іншого боку, вільний час - благо, якщо він з користю витрачається. А Сергій без справи ніколи не сидить - читає, працює, любить спілкуватися в чат-клубі із шахістами".

ПОТЕНЦІАЛ КАРЯКІНА ВИЩИЙ, НІЖ У КРАМНИКА І ПОНОМАРЬОВА

Директор Сімферопольського шахово-шашкового клубу, міжнародний арбітр, майстер спорту Віталій Жук вважає, що потенціал
С. Карякіна вищий, ніж у Р. Пономарьова. "Він йде по стопах Руслана, тільки домагається таких же результатів на два роки раніше", - відзначає директор клубу. "Ми можемо сподіватися, що якщо Пономарьов став чемпіоном у 18 років, то Карякін стане в 16?" - цікавлюся я. "Може бути, - погоджується директор. - Головне, щоб у нього нічого не зламалося".
У юного гросмейстера ще немає свого стилю гри, та й не може
поки що бути, але він різноплановий гравець. Особливо йому вдаються тактичні комбінації. У Сергія є все, що потрібно для досягнення результату в шахах, - працездатність, цілеспрямованість, талант і здоров'я", - вважає Віталій Макарович. Це, на його думку, підтверджує і те, що Р. Пономарьов узяв сімферопольця спаринг-партнером на тренувальні збори - значить, чемпіон світу бачить у ньому серйозного помічника. Якщо враховувати не тільки сьогоднішній рейтинг, який шахісти заробляють роками, а потенціал і досягнення гросмейстера, то
С. Карякін входить "у десятку видатних шахістів світу, починаючи з минулого століття", - переконаний В. Жук.
Володимир Ретинський, президент Кримського республіканського дитячого юнацького шахового клубу, котрий не одне десятиліття віддав вихованню молодих шахістів, стверджує, що в нього таких учнів, як С. Карякін, ще не було. "У нього фантастична працездатність, він може по 9 - 12 годин працювати з шахами. Потенціал чудовий і найбільші перспективи".
Хочеться вірити в те, що це так, що талант Сергія розквітне і виправдає найсміливіші надії.


Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2003 > Тема ""КримСПОРТ""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1289

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков