Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2014
В С╤МФЕРОПОЛ╤ ДО ДНЯ СОБОРНОСТ╤

В╤ДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА КНИГ, БОН ТА МАРОК ЧАС╤В ОГОЛОШЕННЯ АКТУ ЗЛУКИ УНР ТА ЗУНР

21 с╕чня 2014 року в Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя на честь Дня Соборност╕ та Свободи Укра╖ни та 95-о╖ р╕чниц╕ об’╓днання УНР та ЗУНР в╕дкрилася виставка «Акт соборност╕ Укра╖ни 1919 р. Св╕дки епохи: книги, бони та марки». В експозиц╕╖ представлен╕ видан╕ 95 рок╕в тому книги, пов’язан╕ з головою Директор╕╖ УНР В. Винниченком, тогочасн╕ марки та паперов╕ грош╕, в тому числ╕ – створен╕ художником ╤ваном Мозалевським, який жив та помер у С╕мферопол╕. Орган╕затори виставки – Громадська орган╕зац╕я «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» та Музей ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя.
На виставц╕ можна побачити близько 80 експонат╕в: раритетних книг, укра╖нських марок та паперових грошей 1918-1921 рр. Переважна б╕льш╕сть з них ╕з колекц╕╖ кримського ╕сторика, голови ГО «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» Андр╕я ╤ванця.
Виставка в╕дкрива╓ться в╕триною з книгами, центральними експонатами яко╖ ╓ видан╕ у В╕дн╕ у знаковому 1919 р. твори письменника, голови Директор╕╖ УНР Володимира Винниченка. Також у н╕й можна побачити книги, як╕ в╕н писав у 1919-1920 рр. – щоденник та «В╕дродження нац╕╖», монограф╕ю про л╕дер╕в Директор╕╖ з дарчим написом директора Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕, одного з пров╕дних винниченкознавц╕в Валер╕я Солдатенка, досл╕дження А. ╤ванця «Кримська проблема в д╕яльност╕ УНР пер╕оду Директор╕╖ (к╕н. 1918 – 1920 рр.)». В╕дв╕дувач╕ виставки мають можлив╕сть ознайомитися ╕з поштовими марками УНР та ЗУНР, марками-грошима УНР 1918 р., укра╖нськими паперовими карбованцями та гривнями 1918-1920 рр. Експозиц╕я прикрашена рушниками в╕домо╖ вишивальниц╕, Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к. Окремо – у к╕мнат╕-сейф╕ початку ХХ ст. – експонуються частини марочних аркуш╕в з марками УНР В╕денсько╖ сер╕╖ ном╕налом 1, 2, 3, 5 та 10 гривень, як╕ мають р╕дк╕сну зубц╕вку ╕ в╕дпов╕дно б╕льшу матер╕альну ц╕нн╕сть.
В╕дкриття виставки в╕дбулося у тепл╕й та урочист╕й атмосфер╕. У ньому взяли участь заступник голови Республ╕канського ком╕тету АР Крим ╕з охорони культурно╖ спадщини В’ячеслав Заруб╕н, прац╕вники Представництва Президента Укра╖ни в АР Крим, директор Кримсько╖ ф╕л╕╖ Нац╕онального ╕нституту стратег╕чних досл╕джень, професор ╤рина Бережна, прац╕вники управл╕ння культури С╕мферопольсько╖ м╕ськради, в╕дом╕ науковц╕, громадськ╕ та культурн╕ д╕яч╕. Перед ними виступили викладач╕ С╕мферопольсько╖ дитячо╖ музично╖ школи № 2 кобзар ╤рина Вахненко та скрипаль Валентина Л╕нден.
Представники орган╕в влади та самоврядування в╕дзначили у сво╖х виступах важлив╕сть свята День Соборност╕ та Свободи Укра╖ни, його великий консол╕дуючий потенц╕ал та подякували орган╕заторам виставки за креативний п╕дх╕д до його в╕дзначення.
Директор Музею ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя ╤рина Вдовиченко розпов╕ла про ╕стор╕ю свята День Соборност╕, яке багато рок╕в в╕дзначалося громадськ╕стю, а п╕сля Указу Президента Укра╖ни у 1999 р. стало оф╕ц╕йним. У 2011 р. Глава держави перейменував його на День Соборност╕ та Свободи.
Директор Кримсько╖ ф╕л╕╖ Нац╕онального ╕нституту стратег╕чних досл╕джень ╤рина Бережна зазначила, що День Соборност╕ та Свободи Укра╖ни – це нагадування про те, що сила нашо╖ держави – в ╓дност╕ територ╕й ╕ у ╓дност╕ нац╕╖, що проециру╓ться у соц╕альну та пол╕тичну ╓дн╕сть, спрямовану на вир╕шення сп╕льних проблем. У цей важкий час, наголосила вона, варто пам’ятати про вза╓мну повагу, вза╓морозум╕ння, про компром╕с, про толерантн╕сть як головн╕ принципи соборност╕.
«День Соборност╕ ще не зайняв у нашому сусп╕льств╕ те м╕сце, яке йому належить. Але це станеться», — зазначив у сво╓му виступ╕ заслужений економ╕ст Укра╖ни Валер╕й Пробий-Голова. В╕н подякував за в╕дображення в експозиц╕╖ укра╖нських паперових грошей час╕в УНР, оск╕льки, за його словами, тема грошей ╓ близькою кожному. Заслужений економ╕ст Укра╖ни показав присутн╕м ╕ частину сво╓╖ колекц╕╖ бон.
Л╕дер ГО «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» Андр╕й ╤ванець подякував за п╕дтримку в орган╕зац╕╖ виставки директору б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ № 8 у м. С╕мферопол╕ Любов╕ Тарахт╕й, колекц╕онеру Микол╕ Шаповалову та Вадиму Ро╖ку.
«Акт Злуки УНР та ЗУНР, хоч ╕ не був повн╕стю реал╕зований в силу вкрай несприятливих в╕йськово-пол╕тичних умов того часу, проте став вкрай важливим символ╕чним документом. В╕н засв╕дчу╓ прагнення жител╕в р╕зних укра╖нських земель жити разом, у ╓дин╕й та соборн╕й Укра╖н╕. Вже нема╓ живих св╕дк╕в тих знакових для укра╖нсько╖ державност╕ та нашого сусп╕льства под╕й, проте ╓ реч╕, як╕ можуть чимало розпов╕сти про них. Частину з них ми сьогодн╕ представля╓мо до уваги шанувальник╕в в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖», — сказав л╕дер ГО «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа». В╕н пров╕в екскурс╕ю по виставц╕, п╕д час яко╖ особливий ╕нтерес в╕дв╕дувач╕в викликали 1000 ╕ 2000 гривень 1918 р.
Ц╕ бони були розроблен╕ художником, кер╕вником мистецько-грав╕рувального в╕дд╕лу Експедиц╕╖ з заготовки державних папер╕в Укра╖ни у 1918-1919 рр. ╤ваном Мозалевським, який у 1953-1975 рр. проживав у С╕мферопол╕. На виставц╕ представлен╕ портрети та б╕ограф╕я майстра, а також — зроблена директором Музею ╕стор╕╖ м╕ста ╤риною Вдовиченко фотограф╕я с╕мферопольського будинку, де в╕н мешкав.
На в╕дкритт╕ виставки сво╖ми спогадами про ╤. Мозалевського та його дружину Валентину под╕лилася мистецтвознавець Людмила Линниченко, яка знала ╖х з друго╖ половини 1950-х рр. Це були дуже св╕тл╕, житт╓рад╕сн╕ люди, як╕ в╕др╕знялися в╕д перехожих п╕д час прогулянок С╕мферополем не т╕льки сво╖м зовн╕шн╕м виглядом, а й одухотворен╕стю облич, згадала кримчанка. Вона розпов╕ла, що життя в Криму для подружжя Мозалевських, як╕ повернулися ╕з Франц╕╖ в СРСР у 1940-х рр., складалося не просто. Так ╤. Мозалевський пропрацював у С╕мферопольському художньому музе╖ менше року, оск╕льки до орган╕в влади стали надходити заяви про те, що ем╕грант не повинен розпов╕дати про радянське мистецтво. Л. Линниченко наголосила на багатогранн╕й обдарованост╕ майстра, який був живописцем, граф╕ком, мистецтвознавцем.
Орган╕затори виставки запрошують вс╕х шанувальник╕в в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖ в╕дв╕дати Музей ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя. Експозиц╕ю, присвячену 95-╕й р╕чниц╕ об’╓днання УНР та ЗУНР, можна було б використати для проведення нетрадиц╕йного уроку для старшокласник╕в з ╕стор╕╖ Укра╖ни пер╕оду в╕йн та революц╕й, зазначають у «Тавр╕йськ╕й гуман╕тарн╕й платформ╕».
Виставка «Акт соборност╕ Укра╖ни 1919 р. Св╕дки епохи: книги, бони та марки» буде працювати до 6 лютого 2014 р. в Музе╖ ╕стор╕╖ С╕мферополя за адресою: м. С╕мферополь, вул. Пушк╕на, 17.

Прес-служба
ГО «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа»

***

ШАНОВН╤ КРИМЧАНИ!
22 с╕чня щороку ми в╕дзнача╓мо День Соборност╕ та Свободи Укра╖ни. Це велике свято для всього Укра╖нського народу! Якщо ви прагнете захисту сво╖х громадянських прав, вимага╓те позитивних зм╕н економ╕чного та соц╕ального стану, п╕двищення р╕вня життя, при╓днуйтесь, щоб стати пл╕ч-о-пл╕ч з тими, хто прагне демократично╖ ╕ незалежно╖ Укра╖ни. Т╕льки об’╓днавшись, ми зможемо перемогти. РАЗОМ – СИЛА! СЛАВА СОБОРН╤Й УКРА╥Н╤!

Голова ГО «Укра╖нська громада Криму» Владислав ХМЕЛОВСЬКИЙ
* * *
У ЧИТАЛЬНОМУ ЗАЛ╤ Державного арх╕ву в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим в╕дбулося в╕дкриття виставки, приурочено╖ до Дня Соборност╕ та Свободи Укра╖ни.
В експозиц╕╖ представлено коп╕╖ документ╕в з Центрального державного арх╕ву вищих орган╕в влади й управл╕ння Укра╖ни, Центрального державного к╕нофотофоноарх╕ву ╕м. Г. С. Пшеничного. У документах розпов╕да╓ться про под╕╖ революц╕╖ 1917-1919 рр, що завершилися проголошенням 22 с╕чня 1919 р. на Соф╕╖вськ╕й площ╕ в Ки╓в╕ ун╕версалу про об’╓днання Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки та Зах╕дно-Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки.
* * *
СП╤ЛЬНО з╕ сп╕вроб╕тниками б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ № 7 ╕м. Т. Шевченка представники ДО «В╤КЦ» 20 с╕чня провели годину укра╖нознавства до Дня Соборност╕ та Свободи Укра╖ни для студент╕в С╕мферопольського коледжу Нац╕онального ун╕верситету харчових технолог╕й. Студенти подивилися документальний ф╕льм про ╕стор╕ю свята й дов╕далися багато нового й ц╕кавого з ╕стор╕╖ Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12809

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков