Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 03.01.2014
НЕМОВ ЗИМА СПЛЕЛА УЗОРИ...

На вигляд — як сн╕жинка, а в╕зьмеш у руки — не тане, теплом огорта╓ долон╕, все ╓ство ╕ душу. Так можна сказати про кожен ╕з б╕льш як двадцяти декоративних вироб╕в, що демонструються в ц╕ морозн╕ зимов╕ дн╕ на виставц╕ «Сн╕гов╕ узори мережива» у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕. ╥хн╕й автор — Галина Богданова, яка за двадцять рок╕в заняття мереживоплет╕нням опанувала багато техн╕к та ╕нструмент╕в для роботи з нитками: спиц╕, гачок, коклюшку, човник ╕ голку.
Майстриня народилася в Брест╕ у родин╕ в╕йськовослужбовця. Однак багато рок╕в прожила в п╕вн╕чних краях Рос╕╖, де сн╕гами зам╕та╓ться все навкруги надовго. Там ж╕нки з давн╕х-давен, зак╕нчивши вс╕ роботи в пол╕ та на город╕, не сид╕ли в холодн╕ зимов╕ м╕сяц╕ склавши руки. Морозн╕ узори на скл╕ в ╖хн╕х складних ╕ хитромудрих сплет╕ннях ниток — бавовняних, шовкових, лляних, вовняних ╕ капронових перетворювалися в серветки, скатерт╕, хустки, ком╕рц╕ для плаття чи блузки — красиво ╕ корисно, як сказав поет.
╤ Галина Богданова також взяла в руки коклюшки — палички, як╕ виготовляються з ялини, клена, в╕льхи чи берези, а також ╕з пластмас ╕ слоново╖ к╕стки, под╕бн╕ на б╕гуд╕, на як╕ намотуються нитки для плет╕ння мережива. Воно назива╓ться подушним або вологодським. Пот╕м осво╖ла фр╕вол╕те — техн╕ку створення в╕зерунк╕в за допомогою спец╕альних човник╕в або голки з тупим к╕нцем. Це ажурне вузликове рукод╕лля вимага╓ м╕н╕мум матер╕альних затрат, трохи терп╕ння ╕ обновка для одягу та дому — готова. Таким способом можна виготовити й р╕зноман╕тну б╕жутер╕ю: сережки, браслети, коль╓, брош╕, маски, рукавички. Це народне ремесло для вс╕х — в╕д молодшого до старшого в╕ку.
Свою першу колекц╕ю ручного мережива Г. Богданова показала на виставц╕ у Воркут╕. Його сл╕пучо-б╕ла сн╕жн╕сть з в╕дт╕нками П╕вн╕чного сяйва, благородна виразна стриман╕сть з пере╖здом майстрин╕ в Крим збагатилася новими в╕дт╕нками п╕вденного ландшафту ╕ колориту. В жорстку задан╕сть памороз╕ та ялинкових г╕лочок все част╕ше впл╕талися пелюстки троянди, п╕р’╖нки павича, гол╕вка соняшника. З ╖╖ артефактами ╕нтер’╓р будинку наповнювався красою ╕ теплом. А коли народився другий внук, вс╕ медсестри пологового будинку в Севастопол╕ просто ахнули.
— Подив╕ться, в чому в нас д╕тей додому забирають, — сказали вони колегам.
Захоплення медперсоналу викликав одяг немовляти, який Г. Богданова оздобила ручним мереживом.
— Ця техн╕ка найближча до плет╕ння косички, — говорить вона. — Хвостики ниточок переклада╓ш багато раз╕в на сво╖ м╕сця.
╤ немов тчеться мотузочками, к╕сками, с╕тками нове ажурне полотно. Чудо-майстерн╕сть! На один вир╕б у рукод╕льниц╕ ╕нод╕ йде м╕сяць-два часу, п╕вроку, а «Б╕лий квадрат», наприклад, створювався ц╕лих два роки. Показу╓ ще одну серветку на стенд╕, яку плела довго- довго, а зак╕нчила 3 березня, зробивши таким чином соб╕ подарунок до М╕жнародного ж╕ночого дня. Сину, коли йому виповнилося чотирнадцять рок╕в, також подарувала виготовлену власними руками дор╕жку. Для цього обрала н╕мецьку техн╕ку.
А взагал╕ майстриня до тонкощ╕в зна╓ вс╕ особливост╕ вологодських, в’ятських та ╕нших класичних слов’янських узор╕в, ╖хню в╕дм╕нн╕сть в╕д ╓вропейських. Ознайомившись ╕з зразками ремесел, що демонструються в комплексах р╕зних етн╕чних груп п╕вострова в Кримському етнограф╕чному музе╖, вона знайшла елементи рязанських в╕зерунк╕в в оздобленн╕ кримськотатарського ж╕ночого головного убору — марами. Пот╕м повторила ╖х власноруч. Для цього ╖й, правда, довелося розробити еск╕з ново╖ схеми плет╕ння.
Г. Богданова так ╕ працю╓: новий узор спочатку виника╓ в уяв╕, пот╕м моделю╓ться на папер╕ ╕ п╕сля цього вт╕лю╓ться нитками у виробах, витончених, як художня ювел╕рна в’язь. Вони створюють особливу ауру гармон╕╖, в як╕й хочеться говорити в╕ршами, що ╕ зробив ведучий презентац╕╖ виставки, заслужений артист Автономно╖ Республ╕ки Крим Аркад╕й Вакуленко. А в╕домому кримськотатарському сп╕ваку, заслуженому артисту Укра╖ни Рустему Меметову мереживо майстрин╕, за його словами, нав╕яло спогади про дитинство, яке пройшло п╕д Тулою. У ньому в╕н побачив красу л╕с╕в на Валдайськ╕й височин╕, сн╕жних зим П╕дмосков’я. Очей не в╕д╕рвати в╕д польоту рукотворних сн╕жинок! Сво╖ в╕дчуття захоплення артист передав вокалом, мистецтвом якого майстерно волод╕╓. В його виконанн╕ прозвучали рос╕йський романс «Я зустр╕в вас», кримськотатарська мелод╕я в ритм╕ танго та ар╕я Петра з опери укра╖нського композитора М. Лисенка «Наталка Полтавка».
Щоб краса мережива й дал╕ жила ╕ не вмирала, Г. Богданова навча╓ цьому древньому рукод╕ллю ╕нших. У не╖ багато учениць.
— ╤ мене привела в Г╕льд╕ю мереживниць Севастополя, — сказала Тамара Обринська, композитор, поетеса ╕ майстер фр╕вол╕те. — Це заняття — як добров╕льна тортура: сидиш, в’яжеш вузлик за вузликом так довго, що може й спина забол╕ти.
Однак результат вартий затрат. Дивишся ╕ не нараду╓шся! П╕дходжу до панно «Нарцис»: маленька картина, однак ск╕льки в н╕й н╕жност╕ та ╕нформац╕╖! Це новий напрямок у мереживоплет╕нн╕. ╤ нема╓ к╕нця цьому б╕лосн╕жному серпантину. Над коклюшками пальц╕ л╕тають ╕ узори, як п╕сн╕ слова, нитки тонк╕ спл╕тають. Зда╓ться, що це розсипи сн╕жинок зима сплела в тонке мереживо сама.

Валентина НАСТ╤НА


ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12774

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков