Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3708)
З потоку життя (6918)
Душі криниця (3714)
Українці мої... (1513)
Резонанс (1616)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1757)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РЕЗОЛЮЦ╤╥ ЩОДО КРИМУ ТА ДОНБАСУ: УКРА╥НА ЗАКЛИКА╢ ОБС╢ «ТИСНУТИ» НА РОС╤Ю
Укра╖на заклика╓ Парламентську асамблею ОБС╢ залишити на порядку денному у 2021 роц╕ питання...


М╤С╤Я США ПРИ ООН: СИТУАЦ╤Я У КРИМУ ЛИША╢ТЬСЯ ЖАХЛИВОЮ ЧЕРЕЗ Д╤╥ РОС╤╥
Представництво Сполучених Штат╕в в Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних нац╕й висловило горд╕сть в╕д того, що...


М╤НТОТ ЗАКЛИКА╢ НЕ НАЗИВАТИ КРИМ «АНЕКСОВАНИМ»
Використання терм╕ну «анексований» щодо укра╖нського п╕вострова Крим - регулярна...


МИ НЕ МОЖЕМО ВЕСЬ ЧАС СТАВИТИ ГОСПОДА БОГА В СИТУАЦ╤Ю, КОЛИ В╤Н ПОВИНЕН НАС РЯТУВАТИ
Разом ╕з правозахисником, людиною, яку вважають моральним авторитетом, Мирославом Мариновичем ми...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ У Р╤ЧНИЦЮ ╢ВРОМАЙДАНУ: ЦЕ НАГАДУВАННЯ ВЛАД╤, ЩО НЕ МОЖНА ЙТИ ПРОТИ ВОЛ╤ СВОГО НАРОДУ
Президент Володимир Зеленський у День г╕дност╕ та свободи закликав укра╖нц╕в засво╖ти низку...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2013 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2013
ЯК ЖЕ НАМ «ВИЛ╤КУВАТИ» КРИМ╤НАЛ╤ЗОВАНУ НАМИ Ж КРА╥НУ?

Владу - народу!

Той факт, що кра╖на, в як╕й живемо, ╓ крим╕нал╕зованою, зда╓ться, не виклика╓ вже жодних сумн╕в╕в. Мова не про те, що в укра╖нському парламент╕ легко й природно почувають себе крим╕нальн╕ авторитети, а в рег╕онах н╕чого не робиться без в╕дома «смотрящ╕х». Мова про ╕нше. А саме про те, що той наш виб╕р — явище безпрецедентне в сучасному св╕т╕ за сво╓ю алог╕чн╕стю ╕ тими насл╕дками, як╕ потягнуло за собою. Уяв╕мо соб╕ порядного м╕л╕ц╕онера, прокурора, суддю в систем╕ сьогодн╕шньо╖ влади. В яке становище ми поставили тих, хто все життя боровся з╕ злочинн╕стю, а нин╕ ма╓ п╕дпорядковуватись тому крим╕налу, узгоджувати сво╖ д╕╖ з╕ «смотрящ╕м╕», виконувати забаганки пахан╕в? «Де ж ви бачили порядного м╕л╕ц╕онера, прокурора чи суддю?» — скаже читач, ╕ багато в чому матиме рац╕ю. Порядн╕й людин╕ дуже важко нав╕ть утриматись в тому тхорячому кубл╕, не кажучи вже про те, щоб виконувати сво╖ обов’язки зг╕дно з законом. ╤ то ╓ наша вина, бо н╕хто ╕нший, як ми, дозволили тому крим╕налу стати владою.
«Не можна все життя докоряти людин╕ помилками молодост╕», — заперечать мен╕ поборники справедливост╕. «Людина, яка щиро розкаялась у гр╕хах, ма╓ право на шанс». Я б ╕ погодився, коли б забути давню мудр╕сть, яка твердить, що як не виряджай вовка в овечу шкуру, а травицю його ╖сти не примусиш. Справа в покруч╕, на який перетворено всю систему влади, дев╕з яко╖ сьогодн╕, схоже, можна описати так: «Для сво╖х — все, для решти — закон». Але й те не зовс╕м в╕добража╓ д╕йсн╕сть, бо закон часто-густо використову╓ться як зброя, щоб розправитися з дисидентами, з тими, хто на ╖╖, влади, думку становить загрозу ╖╖ ╕снуванню.
Може, автор перенасичив кольори, може, то п╕дл╕ наклепи на справд╕ ефективну, д╕╓ву владу? Давайте спустимося з небес на гр╕шну землю й поглянемо на те, що в╕дбува╓ться тут, — як влада, яка з великим ентуз╕азмом позиц╕ону╓ себе як владу Парт╕╖ рег╕он╕в, порядку╓ на м╕сцевому р╕вн╕. Майже два роки тому я намагався вже привернути увагу громадськост╕ до «захоплення» (як тод╕ подавала м╕сцева влада) прибережного парку в сел╕ М╕жводне (див. «Кримську св╕тлицю» № 8 за 24.02.2012 р.). Насправд╕ той парк було безсоромно передано (дума╓ться, не за гарн╕ оч╕) т╕╓ю ж м╕сцевою радою п╕дпри╓мцев╕, який викупив колишн╕й Причал № 14 рибалок-аматор╕в (теж зданий свого часу м╕сцевою владою без згоди на те громадян). Територ╕я та щодал╕ розросталася. Було перекрито алею, яка вела в╕д вулиц╕ Приморсько╖ (в район╕ Ощадкаси) на берег моря, що ╓ прямим порушенням чинного законодавства. Зрештою, значну частину територ╕╖ парку було обнесено загорожею. Це не могло не викликати протест╕в з боку громади села. Вимоги скасувати р╕шення про приватизац╕ю парково╖ зони не раз ставилися перед чинним головою м╕сцево╖ ради паном Володьком. В╕н посилався на р╕шення суд╕в, як╕ проходили м╕ж колишн╕м ╕ тепер╕шн╕м власником територ╕╖ Причалу № 14 (нин╕ н╕чний клуб «Дорада»), доказував на╖вн╕й громад╕, що зробити тут н╕чого не можна. Людей дивувало лише одне: чому ж щиросердний голова, сама с╕льська рада не зробили жодних спроб повернути ту територ╕ю громад╕? Найб╕льше, що вдалося, це отримати тверде запевнення пана Володька про те, що в╕н змусить того п╕дпри╓мця знести ту кляту огорожу. Але казав пан, кожух дам, та слово його тепле… Сто╖ть та огорожа й дос╕. Б╕льше того, парк значною м╕рою сплюндровано. Зам╕сть дерев, як╕ були по-варварському зрит╕ бульдозером за прямим розпорядженням с╕льради, тепер уздовж вулиц╕ Приморсько╖ майже всуц╕ль нагороджено р╕зного роду «наливайок». Не знаю, наск╕льки прибуток в╕д них може компенсувати завдану шкоду, та впевнений в одному: не вс╕ ц╕нност╕ в цьому св╕т╕ можна вим╕рювати грошима.
Не отримавши в╕дкоша з боку громади (про «правоохоронн╕» органи з вказаних вище причин нав╕ть не йдеться), представники м╕сцево╖ влади не могли не в╕дчути себе в певному сенс╕ небожителями, як╕ сам╕ соб╕ закон. Наступним кроком була спроба захоплення територ╕╖ М╕жводненсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи (див. «Кримську св╕тлицю» № 14 за 06.04.2012 р.). Шк╕льна територ╕я, що приляга╓ до вулиц╕ Приморсько╖, очевидно ж не давала комусь спати спок╕йно, спричиняла нестримне слиновид╕лення. Коли мен╕ передали коп╕ю плану шк╕льно╖ територ╕╖ в ╖╖ нових межах, складеного землевпорядниками, я був шокований, не м╕г пов╕рити, що таке взагал╕ можливе. На тому план╕ не було вже н╕ шк╕льного стад╕ону з футбольним полем, б╕говою дор╕жкою, смугою перешкод, за межами шк╕льно╖ територ╕╖ опинилась яма для стрибк╕в, баскетбольний майданчик, господарська зона (передана разом з гаражами, де колись стояли шк╕льн╕ трактори, в оренду синов╕ директорки). Рекреац╕йна зона виявилась обр╕заною поза всяк╕ меж╕… Це при тому, що територ╕я, де був свого часу розташований географ╕чний майданчик, шк╕льн╕ досл╕дн╕ д╕лянки, була здана ще попередн╕м головою. Стаття в газет╕, звернення колективу вчител╕в у вс╕ можлив╕ ╕нстанц╕╖, на жаль, не дали оч╕куваних результат╕в. Колектив учител╕в, «оброблений» головою с╕льради та директоркою школи, не витримав того тиску й поставив нов╕ п╕дписи в заяв╕ з вимогою в╕дкликання сво╖х п╕дпис╕в п╕д попередн╕м зверненням. В результат╕ того в╕дступництва та в╕вцювато╖ байдужост╕ населення (бо ж, як видно, до повноц╕нно╖ громади тут ще довгенько дибати), слиняв╕ ╕нтереси перемогли. Територ╕ю школи було обр╕зано до розм╕р╕в носово╖ хустинки — саме так, як ╕ було зазначено на коп╕╖ того плану землевпорядник╕в, яку м╕сцева влада йменувала тод╕ фальшивкою. На вс╕ звернення до Генпрокуратури, до М╕н╕стерства осв╕ти, до Президента в╕дпов╕дь над╕йшла лише з Адм╕н╕страц╕╖ Президента Укра╖ни. Проте ╕ ту в╕дпов╕дь ╕накше як в╕дпискою назвати не можна. Вс╕ докази про неприпустим╕сть, незаконн╕сть нищення школи було про╕гноровано.
Я не обмовився, йдеться саме про ц╕леспрямоване нищення школи. Адже, розробляючи норми пришк╕льно╖ територ╕╖, законодавець ч╕тко передбачив нев╕д’╓мн╕ складов╕ територ╕╖ навчального закладу: 1) ф╕зкультурно-спортивна, включаючи стад╕он з б╕говою дор╕жкою 250 метр╕в; 2) навчально-досл╕дна; 3) рекреац╕йна, з д╕лянками для рухливих ╕гор учн╕в, причому наст╕йно рекоменду╓ться вид╕лити окремо д╕лянки для ╕гор учн╕в молодших клас╕в; 4) господарська.
Все це зазначено в наказ╕ Державного ком╕тету Укра╖ни у справах м╕стобудування та арх╕тектури в╕д 27.06.1996 р. № 117 «Будинки та споруди навчальних заклад╕в», ДБН В.2.2-3-97, ч╕тко обумовлено «Державними сан╕тарними правилами та нормами», а саме ДСанП╕Н 5.5.2.008-01 «Влаштування, утримання загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в та орган╕зац╕я навчально-виховного процесу» в╕д 14 серпня 2001 року, ╕ затверджено п╕дписом головного сан╕тарного л╕каря Укра╖ни за погодженням М╕н╕стерства науки ╕ осв╕ти Укра╖ни (лист в╕д 5 червня 2001 р. № 1/12 1459).
Власне, школа в цьому «обр╕заному» вигляд╕ вже не в╕дпов╕да╓ вимогам, як╕ т╕ ж ДСанП╕Н ставлять до навчальних заклад╕в. В╕дпов╕дно при бажанн╕ ╖╖ легко можна закрити. Гарний панс╕онат д╕станеться комусь. Необ╜рунтован╕ п╕дозри? А х╕ба не ма╓мо вже г╕ркого досв╕ду? Х╕ба не на панс╕онат перетворено колишн╕й триповерховий красень-дитсадок? Х╕ба не на панс╕онат перетворено двоповерхову буд╕влю, де розм╕щувалась перед тим початкова школа?
Св╕доме ╕гнорування закону, ╕нтерес╕в та прав громадян, про яке писав на самому початку, – це безпомилковий почерк авторитарного режиму, очолюваного ПР. Зв╕ряче застосування грубо╖ ф╕зично╖ сили, провокац╕╖, фальсиф╕кац╕╖ св╕дчать про вперте небажання цього режиму дослухатись до голосу народу, до голосу розуму, зрештою, про небажання зм╕нюватись. Що це – на╖вне нерозум╕ння чинено╖ ним наруги над справедлив╕стю, правами громадян, над Законом, врешт╕, чи пекельне прагнення перетворити Край на таку соб╕ Велику Зону?
Як╕ ж способи л╕кування т╕╓╖ раково╖ пухлини? Способ╕в, насправд╕, немало, ╕ одним з найефективн╕ших, найд╕╓в╕ших, безперечно, ╓ активна позиц╕я кожного з громадян, невсипна увага, контроль та в раз╕ необх╕дност╕ д╕╓вий примус з боку громадянського сусп╕льства. Саме цей мирний примус з боку представник╕в громадянського сусп╕льства Укра╖ни – справжньо╖ ел╕ти нац╕╖ – ми спостер╕га╓мо в ц╕ дн╕. Саме ел╕та нац╕╖ обстою╓ в ц╕ дн╕ честь та г╕дн╕сть Укра╖ни, ╖╖ ╓вропейське майбутн╓ на майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕, на майданах ╕нших укра╖нських м╕ст. Треба ясно усв╕домлювати, що нема ╕ншого шляху до демократ╕╖, як вт╕лювати ╖╖ самому сво╓ю активною позиц╕╓ю. Лише в цьому раз╕ можемо зватися ╓вропейською нац╕╓ю, лише в цьому раз╕ можемо розраховувати на г╕дне майбутн╓ ╕ повагу сус╕д╕в як на заход╕, так ╕ на сход╕.

Валентин БУТ
с. М╕жводне, Чорноморський район, АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2013 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12725

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков