Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2013
ЗБИРАЮТЬ КОШТИ НА ПАМ’ЯТНИК Б╤ЙЦЯМ УНР

У Дн╕пропетровську почали збирати грош╕ на перший в рег╕он╕ пам’ятник во╖нам Арм╕╖ УНР. З╕ Сх╕дно╖ Укра╖ни походить чимало легендарних командир╕в УНР, однак ╖хн╕ ╕мена не в╕дом╕ широкому загалу, кажуть орган╕затори. Влада ╕н╕ц╕ативу не п╕дтримала, в╕дтак встановити монумент вир╕шили на подв╕р’╖ одного ╕з храм╕в. Хоча ╕н╕ц╕атори проекту вже побоюються за майбутн╕й пам’ятник. Ран╕ше у Дн╕пропетровську нев╕дом╕ трич╕ зр╕зали хрест ╕з могили б╕йц╕в УНР у центр╕ м╕ста, м╕л╕ц╕я й дос╕ шука╓ винних.
Доброчинний фонд «Геро╖ка», який займа╓ться вшануванням пам’ят╕ геро╖в визвольних змагань початку ХХ стол╕ття, загалом на теренах Укра╖ни встановив понад два десятки пам’ятник╕в та пам’ятних знак╕в б╕йцям УНР. Б╕льш╕сть ╕з них – у зах╕дних та центральних областях. На територ╕╖ Дн╕пропетровщини вдалось зреал╕зувати т╕льки дв╕ ╕н╕ц╕ативи – пам’ятну дошку та знак на могил╕ б╕йця УНР Спиридона Тропка у Верхньодн╕провському район╕. За радянських час╕в м╕сця в╕йськових поховань УНР╕вц╕в ц╕леспрямовано знищувались.
У рег╕он╕ тепер ма╓ з’явитись ╕ перший сол╕дний пам’ятник во╖нам УНР, каже кер╕вник доброчинного фонду «Геро╖ка» Павло Подоб╓д. Кошти на нього громадськ╕сть нараз╕ збира╓ «вс╕м миром». Еск╕з уже готовий, монумент буде стил╕зований п╕д герб держави Тризуб: м╕ж двома гран╕тними брилами – меч, перевернутий рук╕в’ям догори. На ньому збираються викарбувати «посвяти» б╕йцям УНР.
«Що стосу╓ться ╕мен, ми довгий час дискутували. Уродженц╕в Катеринославсько╖ губерн╕╖, як╕ служили в арм╕╖ УНР, за арх╕вами, нашим фондом встановлено дек╕лька сотень. В╕д того самого генерал-хорунжого УНР Миколи Капустянського, який народився на Дн╕пропетровщин╕, ╕ до такого простого козака, як Спиридон Тропко. Виграв╕ювати ус╕х неможливо. В╕дтак ми зупинились на тому, що викарбу╓мо ╕мена тих, хто загинув на територ╕╖ краю в боях з б╕льшовиками, з махновцями, ╕ командир╕в п╕дрозд╕л╕в, що воювали на Катеринославщин╕. Щодо кошторису, загальний – близько 15 тисяч гривень. Зараз гран╕тн╕ брили виготовляють на Черкащин╕, меч – у Ки╓в╕, в подальшому все це звезуть для монтажу до Дн╕пропетровська. Хто жертводавц╕? Це зазвичай люди, захоплен╕ вивченням ╕стор╕╖ укра╖нського в╕йська, студенти, параф╕яни, просто небайдуж╕», – розпов╕в Рад╕о «Свобода» Павло Подоб╓д.
╤н╕ц╕ативу щодо вшанування б╕йц╕в УНР на Дн╕пропетровщин╕ м╕сцева влада не п╕дтриму╓, кажуть автори проекту. У Верхньодн╕провському район╕, де встановлювали табличку й пам’ятний знак, м╕сцева влада оф╕ц╕йно по╕нформувала: вважа╓ ╕н╕ц╕ативу недоц╕льною, такою, що може образити пам’ять похованих там б╕льшовик╕в.
В╕дтак монумент у Дн╕пропетровську вир╕шили встановити на територ╕╖ одного з храм╕в УПЦ Ки╖вського патр╕архату, заручившись п╕дтримкою параф╕ян. Настоятель храму отець Ярослав Малерик запевня╓: збереження монумента забезпечити зможуть й ╕стор╕й, под╕бних до т╕╓╖, що була на Жовтнев╕й площ╕, де хрест з могили УНР╕вц╕в крали трич╕, не повториться.
«Це — наше подв╕р’я, наш д╕м. Наша територ╕я огороджена, це раз. По-друге, – ми з прихожанами зараз ╕з зовн╕шньо╖ територ╕╖ храму хочемо поставити в╕деокамери. Хоч про таке говорити дико. Сам я родом ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни, з╕ Льв╕вщини, у мене в кров╕, як кажуть, закладено пам’ятати ╕стор╕ю. Треба пам’ятати те, що було в Укра╖н╕», – сказав Рад╕о «Свобода» священик.
У Дн╕пропетровську вц╕л╕ло поховання б╕йц╕в УНР, загиблих у боях ╕з б╕льшовиками наприк╕нц╕ 1918 року. Под╕╖ тих дн╕в, кажуть досл╕дники, знаменн╕ не т╕льки в╕дновленням чинност╕ Директор╕╖ УНР у м╕ст╕, а й «хвилею патр╕отичних почутт╕в» серед м╕сцевих жител╕в. Саме тод╕ громадськ╕сть ╕н╕ц╕ювала перейменування м╕ста Катеринослава на С╕чеслав. Однак под╕╖ тих рок╕в тривалий час замовчувались ╕ ще дос╕ належно не досл╕джен╕, зазнача╓ старший науковий сп╕вроб╕тник Дн╕пропетровського ╕сторичного музею Тетяна Цимлякова.
«╤з такими феноменами ми зустр╕ча╓мось. Виявля╓ться, деяк╕ командири УНР дожили до 1937 року, ╕ тод╕ вже ╖х репресували. На жаль, у нас фотограф╕й нема╓, по к╕нохрон╕ках щось важко встановити. Вперше про под╕╖ тих рок╕в розпов╕ли в експозиц╕╖ 5-╖ зали нашого музею 1997 року, коли вже про це можна було говорити. Саме тод╕ ми, музейн╕ сп╕вроб╕тники, почали досл╕джувати цю тему», – розпов╕да╓ науковий сп╕вроб╕тник музею.
Кошти на перший пам’ятник б╕йцям УНР у Дн╕пропетровську збиратимуть й дал╕. Незабаром, по╕нформували орган╕затори, з ц╕╓ю метою видадуть лист╕вки з портретом Олександра Вишн╕вського, уродженця краю, полковника арм╕╖ УНР, який очолював легендарний 3-й к╕нний полк.

Рад╕о «Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12671

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков