Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2013
ЗАКОН, ЯКИЙ НАВРЯД ЧИ ЗАХИСТИТЬ

В передостанн╕й день листопада Укра╖нський незалежний центр пол╕тичних досл╕джень в особ╕ голови його Ради Юл╕╖ Тищенко, яка спец╕ально задля цього при╖хала ╕з Ки╓ва, та Володимира Притули, програмного директора Кримського незалежного центру пол╕тичних досл╕дник╕в ╕ журнал╕ст╕в, провели у С╕мферопол╕ зас╕дання прес-клубу «Дискрим╕нац╕я в Укра╖н╕: сусп╕льн╕ настро╖ та пол╕тика влади».
В основу розмови було покладено опитування, що проводилося Ки╖вським м╕жнародним ╕нститутом соц╕олог╕╖ 6 - 27 вересня цього року ╕ охопило 110 населених пункт╕в по вс╕й Укра╖н╕. Базуючись на 2044 анкетах, одержаних в╕д громадян, можна було д╕йти такого висновку: 15% укра╖нц╕в вважають, що у 2013 роц╕ стикалися з випадками дискрим╕нац╕╖ за ознаками нац╕онально╖ приналежност╕, стат╕, раси, майнового стану, рел╕г╕йних уподобань, пол╕тичних погляд╕в, в╕ку, стану здоров’я тощо. Проте 68% людей вважа╓, що ╕з чимось под╕бним не мали справи взагал╕.
Якщо ╕сну╓ негативне явище, засуджене законом, то мають бути ╕ механ╕зми його м╕н╕м╕зац╕╖, безпосередньо до викор╕нення цього явища, теж узаконен╕ юридично. Тому Юл╕я Тищенко представила також мон╕торинг д╕яльност╕ орган╕в виконавчо╖ влади р╕зного р╕вня, як╕ брали або не брали жодно╖ участ╕ в орган╕зац╕╖ заход╕в з метою усунення явищ дискрим╕нац╕╖ та переведення ╖х в площину впливу законодавства.
Варто зазначити, що Закон «Про засади запоб╕гання та протид╕╖ дискрим╕нац╕╖» було ухвалено т╕льки у вересн╕ цього року. Дискрим╕нац╕я ним визнача╓ться як «р╕шення, д╕╖ або безд╕яльн╕сть, спрямован╕ на обмеження або прив╕ле╖ стосовно особи та/або групи ос╕б за ознаками раси, кольору шк╕ри, пол╕тичних, рел╕г╕йних та ╕нших переконань, стат╕, в╕ку, ╕нвал╕дност╕, етн╕чного та соц╕ального походження, с╕мейного та майнового стану, м╕сця проживання, за мовними та ╕ншими ознаками, якщо вони унеможливлюють визнання ╕ реал╕зац╕ю на р╕вних п╕дставах прав ╕ свобод людини». У статт╕ № 1 роз’ясню╓ться також, що таке непряма дискрим╕нац╕я та утиск.
А на побутов╕й мов╕ дискрим╕нац╕я – це почуття приниження, пов’язане з р╕зними чинниками. Та ось, як п╕дказують лог╕ка, а також реальний досв╕д, притягнути за так╕ реч╕ до в╕дпов╕дальност╕ практично неможливо. Слухаю ╕нформац╕йну передачу по ДТРК «Крим» ╕ чую, як, бажаючи применшити значення ╢вросоюзу та укра╖нсько╖ перспективи щодо цього в особах Пета Кокса та Олександра Квасн╓вського, кореспондентка назива╓ ╖х всього лише двома пенс╕онерами. ╥хн╕ паспорти я не дивилася, але ж вони — уповноважен╕ особи, за якими 500 млн. громадян ╕з р╕зних кра╖н. Та в╕кова дискрим╕нац╕я не кращим чином вплива╓ на ╕м╕дж цих людей серед телеглядач╕в, а також на авторитетн╕сть ╖хньо╖ м╕с╕╖.
А ось молода ж╕нка невдовз╕ п╕сля вес╕лля приходить влаштовуватися на роботу. Кер╕вник розум╕╓, що ╖╖ трудова кар’╓ра розпочнеться з декретно╖ в╕дпустки, ╕, вибачившись перед нею, поясню╓, що ваканс╕я з яко╖сь там вигадано╖ причини «розсмокталася». Але, з ╕ншого боку, оголошуючи про прийом на роботу молодих д╕вчат модельно╖ зовн╕шност╕, п╕дпри╓мець насправд╕ не п╕дда╓ дискрим╕нац╕╖ пишнот╕лих пенс╕онерок, як╕ в силу об’╓ктивних причин не можуть працювати н╕ моделями, н╕ стриптизерками.
Але бува╓ й так, що людей ображають за нац╕ональною ознакою просто в телееф╕р╕, поряд – безл╕ч св╕дк╕в, а т╕, хто мав би заявити св╕й протест, просто мовчки утираються. На передач╕ «В╕дкрита пол╕тика» один ╕з запрошених, приб╕чник рос╕йсько╖ ╕де╖, заявля╓: «Спочатку кра╖ною правив грузин, пот╕м — хохол, пот╕м – ще один хохол ╕ нарешт╕ прийшов рос╕йський цар». Я не про ╕сторичну достеменн╕сть, а про двох «хохл╕в», ╕ тут, до реч╕, ведучий – н╕ пари з вуст, а мовчання – ознака згоди.
А чи ╓ дискрим╕нац╕╓ю, коли тебе на пороз╕ модного бут╕ка попереджають, що сюди входити не варто, бо «ви тут все одно н╕чого не купите, у нас дорого»?
Зрештою, все наше життя сповнене вс╕ляких принижень ╕ незручностей, як╕ можуть п╕дпадати п╕д статтю: дискрим╕нац╕я. На зас╕данн╕, зокрема, зауважувалося, що укра╖номовн╕ журнал╕сти мають одержувати папери, необх╕дн╕ для ╖хньо╖ профес╕йно╖ д╕яльност╕, укра╖нською мовою. Боротьбою ╕з дискрим╕нац╕╓ю ╓ ╕ запоб╕гання насильству щодо д╕тей та ж╕нок в родин╕.
Зг╕дно з нов╕тн╕ми в╕яннями, заговорили ╕ про дискрим╕нац╕ю, пов’язану з╕ статевою ор╕╓нтац╕╓ю. Скаж╕мо, гея чи лесб╕янку не беруть на ц╕й п╕дстав╕ на роботу. Але де ви бачили такого транссексуала, який би вказував це у сво╓му резюме, та ╕ влаштовуватися на роботу навряд чи прийдуть чолов╕ки у сп╕дницях.
То як же насправд╕ в╕др╕знити протизаконн╕ д╕╖, варт╕ судового провадження, в╕д звичайних елемент╕в побутового дисбалансу, що мають т╕ чи ╕нш╕ ознаки дискрим╕нац╕╖? В╕дпов╕дь намагаюся знайти у текст╕ самого закону. Д╕знаюся, зокрема, що «не вважаються дискрим╕нац╕╓ю д╕╖, як╕ не обмежують права ╕ свободи ╕нших ос╕б ╕ не створюють перешкод для ╖хньо╖ реал╕зац╕╖, а також не надають необ╜рунтованих переваг особам за ╖хн╕ми певними ознаками, стосовно яких застосовуються позитивн╕ д╕╖, а саме: спец╕альний захист з боку держави окремих категор╕й ос╕б, як╕ потребують такого захисту; зд╕йснення заход╕в, спрямованих на збереження окремих груп ос╕б, якщо так╕ заходи ╓ необх╕дними; надання п╕льг та компенсац╕й у випадках, передбачених законом; встановлення державних соц╕альних гарант╕й окремим категор╕ям громадян».
У ц╕й статт╕ (ст. 6) на перший план виходить терм╕н: позитивн╕ д╕╖, про що йшлося ╕ п╕д час розмови. Пол╕тика позитивних д╕й ма╓ бути спрямована на вир╕внювання ситуац╕╖.
Зг╕дно ╕з Законом, особи, як╕ зазнали дискрим╕нац╕╖, можуть звернутися до уповноваженого з прав людини або ж до суду. Та довести справу до судово╖ ╕нстанц╕╖, як пов╕домили орган╕затори прес-клубу, вдалося поки що одиницям. «Пощастило» ╕нвал╕дам, в╕д котрих, як правило, не оч╕кують н╕яко╖ загрози ╕ не дуже панькаються з ╖хн╕ми почуттями.
Взагал╕ ж, ведучими було зазначено, що Закон потребу╓ серйозного доопрацювання, а в╕д себе хочу додати: йому ╕ в принцип╕ не загрожу╓ стати д╕╓вим. А поки що в╕н б╕льше схожий на декларац╕ю ╕, ймов╕рно, виник на гребен╕ ╓вропейських прагнень Укра╖ни й так само легко може бути скасований нин╕шньою владою, як ╕ ц╕ прагнення.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12662

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков