Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 05.09.2003
Новини Криму та України
журналісти

"ПЕРШАЧКІВ" ПОМЕНШАЛО

У новому навчальному році в перший клас пішли 19,4 тис. маленьких кримчан. Про це агентству "Контекст-медіа" повідомив перший заступник міністра освіти АРК Володимир Каврайський.
За його інформацією, торік у Криму було понад 30 тис. "першачків", однак порівнювати ці показники некоректно, тому що минулого року проводився набір 6- і 7-літніх дітей, а цього року практично весь набір першокласників складався із шестилітніх.
Згідно з даними Міносвіти АРК, усього за парти в кримських школах у новому навчальному році сіли 263,1 тис. учнів, що на 7 тисяч менше, ніж торік.

ПЛЮС ЩЕ ДВІ ШКОЛИ

Дві нові школи з кримськотатарською мовою навчання відкрилися 1 вересня в Криму. У селі Зарічне Джанкойського району пролунав перший дзвоник у навчально-виховному комплексі, де розпочали заняття понад 1 200 чоловік. Навчально-виховний комплекс передбачає навчання з 1-го по 11-й клас, а також підготовку до школи двох груп шестиліток. Приміщення школи, де раніше був дитячий садок, відремонтовано і відреставровано на кошти бюджету АРК.
Школа з кримськотатарською мовою навчання відкрилася також в селищі Сари-Су Білогірського району. Там навчатимуться близько 500 учнів з 1-го по 11-й клас. Типова будівля повної середньої школи I - III ступеня будувалася протягом 10 років на кошти бюджету Автономії. Усього в Криму тепер 15 кримськотатарських шкіл, а також близько 140 класів з кримськотатарською мовою навчання.

НАЙГРАМОТНІШИМ БУДЕ Прикарпаття?

Ще дев'ять  нових шкіл відкрито 1 вересня в Івано-Франківській області. Загалом в цих школах навчатиметься цього року дві тисячі учнів  Галицького, Коломийського, Городенківського, Ко-сівського, Надвірнянського, Снятинського, Тисменицького районів. Водночас до кінця 2003 року буде введено в дію ще чотири школи. За роки незалежності України на Прикарпатті споруджено 92 школи (без врахування цьогорічних) на 22 000 учнівських місць. Це найбільший показник в Україні.
Фото Юрія Жагліна.


СИМЕЇЗ: "РОЗІБРАТИСЯ БЕЗ УСЯКИХ ЗВОЛІКАНЬ..."

Голова Верховної Ради АРК Борис Дейч на засіданні Президії кримського парламенту 4 вересня дав протокольне доручення начальнику Головного управління СБУ в АРК Олександру Свиридонову, Прокурору автономії Олександру Доброрізу і начальнику Головного управління МВС України в Криму Миколі Паламарчуку розглянути запит депутата ВР АРК Миколи Янакі про захоплення кримськими татарами в Симеїзі земельної ділянки, що належить ТОВ "Кримболгарпівденсервіс".
"Без усяких зволікань розібратися, з відповідним реагуванням, - підкреслив Б. Дейч. - Не замовчувати, не йти від відповідальності".
Як уже повідомлялося, 20 липня група кримських татар захопила ділянку землі в селищі Симеїз, переданій у постійне користування ТОВ "Кримболгарпівденсервіс", і розбила наметове містечко. Основна вимога мешканців наметового містечка - виділення кримським татарам земельних ділянок на території Великої Ялти.
26 серпня директор ТОВ "Кримболгарпівденсервіс", депутат Верховної Ради АРК Микола Янакі звернувся з депутатським запитом у СБУ, Прокуратуру, міліцію, але, за його словами, звертання залишилося без уваги керівників цих відомств.

На сьогодні у Криму 70,8% дорослого кримськотатарського населення, що проживає в сільській місцевості, одержали чи одержують земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Про це агентству "Контекст-медіа" повідомили в Республіканському комітеті з земельних ресурсів АРК.
Земельними ділянками забезпечені 79,2 тис. з 109 тис. кримських татар, що поживають у сільській місцевості республіки. Загальна площа отриманих ними земель складає 180,4 тис. га.
У Рескомземі АРК також повідомили, що на сьогоднішній день середня землезабезпеченість репатріантів складає 1,65 га на людину. У порівнянні із січнем 2002 року вона виросла на 0,65 га.

ПРИЗНАЧЕННЯ

Президент України Леонід Кучма своїм Указом звільнив Анатолія Зленка з посади міністра закордонних справ України у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі, повідомила Укрінформу прес-секретар глави держави Олена Громницька.
Іншим своїм Указом міністром закордонних справ України глава держави призначив Костянтина Грищенка, який до цього працював на посадах Надзвичайного і Повноважного Посла України у Сполучених Штатах Америки, а також Надзвичайного і Повноважного Посла України в Антигуа та Барбуда за сумісництвом.

* * *

Президент України своїм Указом звільнив Володимира Радченка з посади Голови Служби безпеки України. Іншим своїм Указом Леонід Кучма призначив Володимира Радченка Секретарем Ради національної безпеки і оборони України.

В Росії затонув атомохід

Надії на врятування решти семи моряків з затонулого в Баренцевому морі атомного підводного човна "К-159" немає. Про це заявив начальник Головного штабу ВМФ Росії адмірал Віктор Кравченко, повідомляє РІА "Новости". На борту затонулого човна перебувало десять осіб. Одного з них удалося врятувати, тіла двох загиблих уже знайдено. За словами Кравченка, зараз розробляються варіанти підйому атомохода.
Російський підводний човен "К-159" затонув минулої суботи приблизно о 4 годині за московським часом у Баренцевому морі у трьох милях на північний захід від острова Кільдін. Причиною катастрофи спочатку називався шторм, потім з'ясувалося, що субмарина, яку транспортували в док, мала пошкодження. За словами представників російського ВМФ, радіаційна ситуація в районі Баренцевого моря, де затонув човен, відповідає нормі. Ядерний реактор підводного човна було приведено в безпечний стан, а боєзапас вивантажено.

ДВІ ТОННИ СМЕРТІ

10 вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної війни, виявлених в акваторії Чорного моря, знешкодили з початку поточного року фахівці водолазно-пошукової мінної групи пошуково-рятувальної служби Головного штабу ВМС Збройних Сил України.
Загальна вага смертоносних знахідок, серед яких 1 авіабомба, 5 морських мін, 1 протипіхотна міна і 3 глибинні бомби, склав у тротиловому еквіваленті понад 2000 кг.
За значний внесок у забезпечення обороноздатності країни і зразкове виконання військового обов'язку Указом Президента України начальник пошуково-рятувальної служби Головного штабу ВМС Збройних Сил України капітан І рангу Сергій Гайдук нагороджений медаллю "За військову службу Україні", а головний спеціаліст пошуково-рятувальної служби Головного штабу ВМС Збройних Сил України капітан-лейтенант Олександр Чорноус - медаллю "Захиснику Вітчизни".

НА РІВНІ ГРАМОТ НАС ВЖЕ ВИЗНАЮТЬ?

Напередодні Дня незалежності України голова Всекримського товариства "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка Сергій Савченко отримав Подяку від Президента Л. Кучми, а генеральний директор Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в м. Сімферополі Галина Хмільовська була відзначена грамотою Ради міністрів Автономної Республіки Крим. "Ми щиро вітаємо наших товаришів з нагородами і вважаємо, що таке визнання з боку владних структур є доказом того, що українство Криму поступово зміцнює свої позиції", - говориться у привітанні, підписаному лідерами Кримської організації УНП, ГО "Український дім", Сімферопольського відділення товариства "Екологія і світ", Кримського товариства української мови ім. Т. Шевченка та ін. "Кримська світлиця", якій до її десятиліття теж дісталося від влади кілька грамот і подяк, а не, скажімо, власний офіс (ВІКЦ, до речі, й досі також  бездомний) чи деклароване відповідним дорученням Президента авто, звичайно ж приєднується до привітань.


ДВУХСОТИЙ ПРАВЕДНИК УКРАЇНИ В КРИМУ

У вересні 1998 року "Кримська світлиця" вперше опублікувала мій матеріал про вшанування "праведників" (це звання присвоюється особам, які під час фашистської окупації рятували євреїв). Так розпочалось моє співробітництво з шанованою українськомовною газетою "Кримська світлиця", головним редактором якої був мій земляк, волинянин В. Миткалик. Протягом п'яти років "КС" висвітлювала усі урочистості щодо нагородження кримчан дипломами "Праведник Світу" і "Праведник України".
Почесне звання "Праведник України" надається Фондом "Пам'яті жертв фашизму в Україні", а урочисте нагородження кримчан за дорученням Єврейської ради України проводить колектив Сімферопольської організації "ХЕСЕД-ШИМОН", директором якого є Вікторія Плоткіна. Днями в Сімферопольському Благодійному єврейському центрі "ХЕСЕД" (турбота) відбудуться найбільш представницькі урочистості за всі роки. Вручатимуть 21 диплом "Праведник України", в які вписано 18 сімей і увіковічено 44 громадянина (на жаль, живих тільки 17), нашим землякам, котрі, ризикуючи власним життям, врятували життя 23 євреям.
Пошуки рятівників-праведників веду з 1993 року на Волині, а розпочав з рідного села Годовичі, де наша сім'я врятувала Рубіна Гросера і Лейбу Неймарка. Саме в Годовичах врятувалось 14 євреїв. Тут теж є дипломанти: четверо "Праведників Світу" і 21 селянин - "Праведник України". На Волині присвоєно 38 звань "Праведник Світу", і 136 - "Праведник України".
За завданням Президента Єврейської ради України Іллі Левітаса я зайнявся вивченням Голокосту в Криму, де, за даними на серпень 1995 року, лише одній особі було присвоєно звання "Праведник Світу", а трьом - "Праведник України". Завдяки  плідному співробітництву Кримської асоціації милосердя рятівників "Праведники народів світу" з Сімферопольським благодійним Єврейським центром "ХЕСЕД" в Криму уже відзначено почесним званням "Праведника Світу" 59 осіб, а "Праведника України" - 204 особи. Двохсотим "праведником" став Ільмі Ільясов з Бахчисарая. Всього ж в Криму було врятовано під час окупації до п'ятисот євреїв.
Кримська асоціація проводить пошуки місць масових знищень євреїв. У місцевих школах сіл Волині і Криму, де мешкають "праведники" - рятівники людських життів, або є місця масових єврейських поховань, створюються куточки милосердя, їх уже 25. Школи отримують газету "Єврейські вісті" та іншу літературу про Голокост. Сімферопольський "ХЕСЕД" поширює газету "Хаверли", до того ж  шкільні куточки милосердя отримують газету "Кримська світлиця", на шпальтах якої висвітлюється тема Голокосту. Волинські куточки милосердя літературою підтримують такі кримські газети, як "Кримська світлиця", "Республіка Крим" та "Хаверли".
Дмитро ОМЕЛЯНЮК,
референт фонду  "Пам'ять жертв фашизму в Україні".
На фото (зліва направо): Геннадій Пільч - син врятованого Леона Пільча, Дмитро Омелянюк, Адольф Йоффе - депутат ВР АРК, Ільмі Ільясов - 200-й "Праведник України" в Криму.

ЧОМУ НЕ ПУСКАЛИ ЖУРНАЛІСТІВ?

Комітет з моніторингу свободи преси в Криму висловив протест проти спроб владних і правоохоронних структур обмежити доступ журналістів до інформації під час ліквідації пожежі в селі Морському. "Трагічність і винятковість подій у селі Морському аж ніяк не виправдують брутальність, з якою посадові особи поводилися з тележурналістами",  говориться в заяві Координаційної ради комітету, прийнятій 2 вересня.
У зв'язку з цим Комітет з моніторингу волі преси в Криму просить Прокурора АРК, керівництво Головного Керування МВС України в Криму, Кримського територіального командування Внутрішніх Військ МВС України провести розслідування "безпрецедентного інциденту, віднісши до цього з усією серйозністю і відповідальністю".

 

НЕ ЗАКРИВАТИ, А РОЗВИВАТИ!

Прем'єр-міністр України Віктор Янукович критикує місцеву владу Донецька за закриття українських класів в окремих школах. "Я вважаю, що ми повинні розвивати українські класи, українські школи, і уряд над цим питанням повинен працювати", - заявив він 2 вересня у розмові з журналістами, відповідаючи на запитання, чи не означає закриття у Донецькій загальноосвітній школі № 36 українського класу та ряду українських класів в інших школах проведення у Донецьку процесу русифікації.
Віктор Янукович підкреслив, що з цього приводу він свою думку висловив і вважає, що місцева влада Донецька повинна відповідно на це зреагувати. "На мою думку, це питання буде найближчим часом переглянуто", - сказав Прем'єр. Він також наголосив, що уряд і надалі "сприятиме процесу створення українських класів та українських шкіл в Україні" і додав, що це передбачено в Програмі діяльності уряду.

ДИКУН - ВІН І У ЛЬВОВІ ДИКУН...

Цього літа громадянка Г. Тимчишин звернулася на автостанцію № 8 міста Львова, щоб отримати дані про роботу автотранспорту. На її привітання охоронець грубо запитав російською: "Что надо?" Літня жінка зробила охоронцеві зауваження з приводу його хамського тону, а також мови спілкування. Зауваження так вплинуло на охоронця, що він брутально виштовхнув пенсіонерку з приміщення, травмувавши їй при цьому руку.
Ображена пані Тимчишин вирішила звернутися до суду. Сподівається вона і на підтримку громадськості: "Цей випадок українофобства (а він є типовим як для всієї України, так і для Львова) заслуговує на те, щоб про нього дізналася не лише громадськість нашого міста. Сподіваюся, що й преса мені в цьому допоможе".
Сергій ЛАЩЕНКО.

ТИМ ЧАСОМ

ВІКТОР ЧЕРНОМИРДІН ЗАКЛИКАЄ РОСІЙСЬКИХ ПОЛІТИКІВ НЕ СПЕКУЛЮВАТИ НА ТЕМІ ФУНКЦІОНУВАННЯ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ

Посол Російської Федерації в Україні Віктор Черномирдін закликає своїх співвітчизників і російських політиків не спекулювати на темі функціонування в Україні російської мови.
1 вересня під час зустрічі зі студентами Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Віктор Черномирдін зазначив, що "Україна - суверенна держава і тому, передусім, порушує питання про функціонування української мови".
Посол упевнений, що "ніхто не має права докоряти Україні за те, що вона прагне розвивати свою мову". Він також зазначив, що "говорив і переконував деяких політиків у Москві, що не треба лізти не в свої справи".
"Я не чую тих, хто на догоду своїм політичним амбіціям починає політичні спекуляції на подібних питаннях", - підсумував Віктор Черномирдін.
(УКРІНФОРМ).

 

 

Трагічний рахунок "Алмазу"

За інформацією прес-служби МНС України, на 30 серпня з-під завалів згорілого котеджу пансіонату "Алмаз" у селі Морському під Судаком витягнуто тіла шести загиблих.
У згорілому котеджі мешкало 43 чоловіки, семеро з них були госпіталізовані, доля ще сімох (у тому числі однієї дитини) залишалася невідомою.
Президія Верховної Ради АРК висловила співчуття родинам загиблих. "Ця трагедія потрясла кримчан, болем відгукнулася в серцях жителів і гостей півострова, - говориться в співчутті. - Початі всі необхідні заходи для ліквідації наслідків пожежі".
Як повідомив прес-центр ВР АРК, глава парламенту автономії Борис Дейч доручив Раді міністрів Криму створити комісію з наданню допомоги родинам загиблих і постраждалим, сприянню пансіонату "Алмаз" у ліквідації наслідків вогненної стихії.
За попередньою інформацією, усі потерпілі - громадяни України, в основному - працівники двох шахт Донбасу. Громадяни Росії і Білорусії, які мешкали в пансіонаті, не постраждали.
За фактом пожежі порушена кримінальна справа.
"Контекст-медіа".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1202

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков