Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 28.06.2013
А ВИ ЗНА╢ТЕ, ХТО ТАКИЙ ГЕЛЬВ╤Г?

Друго╖ нед╕л╕ червня Укра╖на святкувала День медичного прац╕вника. А незадовго до того в Алушт╕ та С╕мферопол╕ в╕дбувся IV Всеукра╖нський симпоз╕ум за участ╕ м╕жнародних фах╕вц╕в «Морфогенез орган╕в ╕ тканин п╕д впливом екзогенних фактор╕в». Вт╕м, мова зовс╕м не про науковий зм╕ст симпоз╕уму, мало зрозум╕лий далеким в╕д ц╕╓╖ тематики людям. Важливо те, що в╕н був присвячений 140-р╕ччю з дня народження засновника Кримсько╖ морфолог╕чно╖ школи професора Р. ╤. Гельв╕га, людини, ╕м’я яко╖ знають далеко не вс╕ кримчани, нав╕ть студенти ТНУ, хоча професор фактично був його засновником ╕ першим обраним ректором у 1918 роц╕.
Б╕ля джерел створення Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету стояла ц╕ла група професор╕в Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету, а одн╕╓ю ╕з перших кафедр, що розпочала тут працювати, стала кафедра нормально╖ анатом╕╖ людини. Очолив ╖╖ Роман ╤ванович Гельв╕г, в╕н же став ╕ деканом медичного факультету.
Старожили в╕д медично╖ науки пам’ятають, хоча вже в переказах, як в╕н заявляв: «Ун╕верситет ма╓ яскраво гор╕ти», ╕ робив усе, щоб так воно ╕ було. Його лекц╕╖ завжди користувалися «аншлагом», як ╕ публ╕чн╕ виступи.
Народився Роман Гельв╕г 12 вересня 1873 року в м. Липецьк Тамбовсько╖ губерн╕╖. У 1897 роц╕ зак╕нчив природниче в╕дд╕лення ф╕зико-математичного факультету Санкт-Петербурзького ун╕верситету, дал╕ вступив на медичний факультет Ки╖вського ун╕верситету ╕м. св. князя Володимира, де завершив навчання на в╕дм╕нно. П╕сля чого залишився працювати на кафедр╕ нормально╖ анатом╕╖, а водночас викладав анатом╕ю в ц╕л╕й низц╕ медичних заклад╕в.
У 1907 роц╕ Р. Гельв╕г склада╓ ╕спит на доктора медицини ╕ почина╓ працювати в Ки╖вському ж╕ночому медичному ╕нститут╕. В╕н в╕дв╕ду╓ анатом╕чн╕ ╕нститути Н╕меччини та Австр╕╖, а п╕д час л╕тн╕х кан╕кул займа╓ться досл╕дницькою роботою в петербурзьк╕й б╕олог╕чн╕й лаборатор╕╖, використовуючи набутий там досв╕д для подальшо╖ роботи у сво╓му ВНЗ. У результат╕ в березн╕ 1913 року в╕дбува╓ться вдалий публ╕чний захист Гельв╕гом його докторського ступеня.
У той же час з’являються так╕ його роботи, як «Вступ до курсу анатом╕╖ людини», «Головн╕ нерви», «Дан╕ про побудову голови ╕ черепа людини», «Анатом╕я судин голови людини» тощо. П╕зн╕ше в╕н впритул п╕дступа╓ до нового наукового спрямування: проблем нейрох╕рург╕╖.
Та ось наста╓ кримський пер╕од його життя. Спочатку в Криму працю╓ лише ф╕л╕я Ки╖вського ун╕верситету ╕м. св. Володимира, до яко╖ входять медичний та ф╕зико-математичний факультети, ╕ вже з того часу до останнього дня Роман ╤ванович пов’язу╓ сво╓ життя з Кримом. Це тод╕, у 1918 роц╕, молодий ун╕верситет одержав назву Тавр╕йського ╕ розташовувався на вул. Пушк╕на. Пот╕м розпочинаються пошуки по вс╕й кра╖н╕ г╕дних для нього фах╕вц╕в.
Читаючи лекц╕╖ з анатом╕╖ людини, Роман ╤ванович не забував ╕ про ╖╖ душу, вдаючись до м╕ркувань про психолог╕ю, педагог╕ку, виховання ╕ майстерно волод╕ючи увагою аудитор╕╖.
На згадку про себе в╕н залишив багато наукових праць, що ╓ актуальними й дос╕. Вони зайняли почесне м╕сце в б╕бл╕отец╕ Кримського державного медичного ун╕верситету ╕м. С. ╤. Георг╕╓вського. Там вони — потр╕бн╕ш╕, хоча першу наукову б╕бл╕отеку при Тавр╕йському ун╕верситет╕ створив саме Р. Гельв╕г. Мав в╕н ╕ власну, сформовану з любов’ю б╕бл╕отеку, яку теж залишив ун╕верситетов╕ ╕ до яко╖ входило 1500 том╕в. Ця б╕бл╕отека збер╕га╓ться в ТНУ й дос╕.
╤нтерес до особи Романа Гельв╕га в наукових колах не зника╓ ╕ сьогодн╕. В симпоз╕ум╕ взяло участь понад 120 фах╕вц╕в у галуз╕ анатом╕╖, г╕столог╕╖, топограф╕чно╖ анатом╕╖ та експериментально╖ морфолог╕╖. В рамках симпоз╕уму в╕дбулися пленарне зас╕дання та зас╕дання по секц╕ях, де було заслухано ╕ обговорено понад 50 допов╕дей. Та найб╕льше уваги викликала саме та, що була присвячена юв╕ляров╕: «Р. ╤. Гельв╕г — фундатор кримсько╖ морфолог╕╖». З нею виступив професор Василь Степанович Пикалюк. З ц╕╓╖ допов╕д╕ присутн╕ б╕льше дов╕далися про б╕ограф╕ю та внесок вченого у створення Тавр╕йського класичного ун╕верситету ╕ медично╖ науки в Криму, п╕д╜рунтям для яко╖ стало понад 100 праць, оприлюднених вченим.
За п╕дсумками симпоз╕уму, його учасники внесли ц╕лу низку пропозиц╕й, пов’язаних з ув╕чненням пам’ят╕ Романа Гельв╕га. А саме: просити встановити мемор╕альну дошку ╕ присво╖ти ╕м’я науковця одному ╕з навчальних корпус╕в ТНУ, перейменувати вул. Студентську (або якусь поряд) на вулицю професора Гельв╕га, актив╕зувати роботу, пов’язану з досл╕дженнями професора.
В орган╕зац╕╖ та проведенн╕ симпоз╕уму взяли участь М╕н╕стерство охорони здоров’я Укра╖ни, Академ╕я наук вищо╖ осв╕ти Укра╖ни, ДУ «Кримський державний медичний ун╕верситет ╕м. С. ╤. Георг╕╓вського» та Наукове товариство анатом╕в, г╕столог╕в, ембр╕олог╕в ╕ топографоанатом╕в Укра╖ни.
Сам факт проведення цього заходу св╕дчить про те, що св╕чка пам’ят╕ про цю людину, ╕ нав╕ть не св╕чка, а смолоскип, ще довго гор╕тиме на кримськ╕й земл╕, нагадуючи сучасникам ╕ нащадкам: збер╕га╓ться не те, що заховав у клун╕, а те, що в╕ддав людям.

Тамара ФЕДОРЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11948

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков