Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 07.06.2013
ПОВЕРНЕННЯ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

Пам’ять – неоц╕ненний скарб кожного народу. Там ╓ майбутн╓, де пам’ятають минуле ╕ його творц╕в. Забут╕ ╕мена. Колись чиясь жорстока ╕ п╕дла рука намагалась викреслити ╕ в╕ддати забуттю справжн╕х витяз╕в укра╖нсько╖ л╕тератури. Це стосу╓ться ╕ Тодося Осьмачки. Колискою його дитинства стало село Куц╕вка на Черкащин╕.
П╕сля зак╕нчення м╕сцево╖ школи екстерном склав ╕спит на звання земського вчителя при Ки╖вськ╕й перш╕й г╕мназ╕╖. Пот╕м вчителював у р╕дному сел╕. 1921 р╕к ознаменувався тим, що Тодось Осьмачка вступив до Ки╖вського ╕нституту народно╖ осв╕ти, який не зак╕нчив, став працювати вчителем у Ки╓в╕.
Свою ╕деолог╕чну позиц╕ю в╕н яскраво висловив у 1932 роц╕, звернувшись ╕з проханням до влади ви╖хати за кордон через неможлив╕сть в╕льно творити. Звичайно, йому не дозволили. Почались його блукання р╕зними м╕стами, арешти, псих╕атричн╕ л╕карн╕. Невлаштован╕сть особистого життя пересл╕дувала Тодося Осьмачку ╕ за кордоном, куди в╕н ви╖хав у 1944 роц╕. Уже перша зб╕рка «Круча» виразно окреслила спрямован╕сть поета-символ╕ста. У прозових творах «План до двору» та «Ротонда душогубц╕в» знайшли в╕дображення траг╕чн╕ под╕╖ колектив╕зац╕╖ та голоду 30-х рок╕в ХХ стол╕ття. Його житт╓вий шлях зак╕нчився у 1961 роц╕ на чужин╕. В╕чний спок╕й Тодось Осьмачка знайшов далеко в╕д Укра╖ни у США.
У роки незалежност╕ Тодось Осьмачка сво╖ми творами нарешт╕ повернувся в Укра╖ну, а значить, ╕ в р╕дне село, де 16 травня 2013 року в╕дбулася л╕рично-поетична толока «Хата Осьмачки», присвячена 118-й р╕чниц╕ в╕д дня народження в╕домого письменника, перекладача. Вшанувати майстра пера до р╕дного його села при╖хали гост╕ ╕з Ки╓ва, Черкас, См╕ли. Валентина Коваленко, голова Черкасько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ НСПУ, в╕дзначила неординарн╕сть постат╕ Тодося Осьмачки, його ген╕альн╕сть, спод╕вання, що т╕ло повернеться в р╕дне село: «╤ дасть Бог, а ми вже хот╕ли цього, що може все-таки Осьмачка зможе примандрувати ╕з тих св╕т╕в, куди помандрував колись далеко, сюди до сво╓╖ земл╕. Ми вже говорили, ╕ уже почалися перш╕ перемовини ╕з Америкою про те, як би переправити Тодося Осьмачку додому. Дума╓мо, що все-таки ╕ його мр╕я збудеться, ╕ наша».
На неоднозначн╕сть постат╕ письменника у сво╓му виступ╕ наголосив голова районно╖ ради Олег Косенко, зазначивши, що постать була не простою, нав╕ть траг╕чною, адже Тодось Осьмачка зазнав репрес╕й та арешт╕в.
На урочистих заходах с╕льському голов╕ ╤горю Волошину було вручено подяку в╕д ╤горя Коваленка, голови благод╕йного фонду «Тодось Осьмачка».
Варто в╕дзначити, що пошанування митця слова в╕дбува╓ться на всеукра╖нському р╕вн╕. Серед присутн╕х та учасник╕в свята – секретар Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Серг╕й Пантюк, який у сво╓му виступ╕ зазначив: «Кажу все-таки, що я дочекаюсь того часу, що ми будемо на його могил╕… У мо╖х руках ╓ книжки: оце Семенко, оце Гео Шкуруп╕й, це сер╕я «Розстр╕ляне В╕дродження», яку започаткував ╕ почав вести «Смолоскип». Я укл╕нно звертаюсь до вас, пан╕ Валентино, до Володимира Пол╕щука, до Володимира Ткаченка: треба упорядкувати Осьмачку – ╕ ми його видамо у такому формат╕, куди б ув╕йшли вс╕ його твори».
Можна погодитися ╕з головою Черкасько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ НСПУ Валентиною Коваленко про те, що Осьмачка страждав за Укра╖ну та за правду.
Серед присутн╕х – Олекса Р╕зник╕в, уродженець села Куц╕вки, багатор╕чний в’язень мордовських табор╕в, який при╖жджа╓ щороку. Г╕сть згадав слова Стал╕на про те, що письменники будуть жити в сел╕, ╕ знайдете там людину, яку вс╕ люблять, ус╕ поважають для того, щоб знищити ╖╖. ╤ нема╓ тут н╕чого дивного, адже ╕з ╕стор╕╖ ми зна╓мо про часи стал╕нських репрес╕й… Пан Олекса присутн╕м запропонував власну поез╕ю:
На ц╕м крил╕
 до тебе примайну,
На т╕м приляжу,
тим крилом прикриюсь,
а це, зал╕тане,
 надламане, утну.
Багатокрил╕сть.
Зал╕тане!
 Залатаних – нема!
Нема залежаних, а ╓ лиш
незалежн╕.
Я ст╕льки крил бездумно
наламав,
Б’ючись об св╕ту боки
протилежн╕!
Не шанував, не скнарив,
не бер╕г.
З таких висот в так╕ шугав
низини.
Лиш рад╕стю хлоп’ячою
гор╕в:
Ростуть невпинно.
Н╕! Обезкрил╕ти ╕ впасти
не дано.
Мен╕ судилась буряна
рухлив╕сть.
Мене п’янить, сильн╕ше
за вино,
Багатокрил╕сть.
Широко представлен╕ поетичн╕ надбання справжнього борця за свободу, правду Тодося Осьмачки, адже звучали в╕рш╕ у виконанн╕ учасник╕в л╕тературного театру Черкаського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Богдана Хмельницького п╕д кер╕вництвом заслужено╖ артистки Укра╖ни Тамари Власенко. Справд╕, Анна Квартальова, Альона Тарасенко, Людмила Шл╕хта, Ярослав Литвин наст╕льки душевно та емоц╕йно читали твори, що створювалась атмосфера присутност╕ ген╕я поетичного та прозового слова Тодося Осьмачки. Звучать слова – а ми уявля╓мо написане митцем. Склада╓ться таке враження, що у в╕ршах зображена сучасн╕сть, те, що хвилю╓ як молодь, так ╕ старше покол╕ння. Насправд╕ ж, будемо спод╕ватися: Тодось Осьмачка прийшов ╕з минулого у сучасне. У його творах бачимо ╕ погляд у майбутн╓. Любов до батьк╕вщини передано у в╕рш╕ «Розкрила небо Укра╖ни» (як образно сказано):
Моя тужлива Укра╖но,
таку тебе я полюбив…
Т╕льки справжн╕й патр╕от м╕г би так написати.
Хочеться цитувати й цитувати:
Омит╕ дощами
та шумами трав
Шляхи прогинались
 в степу до канав.
За гори п╕д сонцем лягав
╤ билося серце тривожно,
╤ груди бол╕ли в╕д жал…
У сел╕ шанують поета, знають його творч╕сть, у б╕бл╕отец╕ створено к╕мнату-музей, яку мали змогу в╕дв╕дати учасники заход╕в. Тут Валентина Коваленко подарувала книги. Пот╕м учасники урочистих заход╕в по╖хали до Храму Р╕здва Свято╖ Богородиц╕, який в╕дв╕дував ╕ сам поет.
Одна ╕з вулиць села Куц╕вки названа ╕м’ям Тодося Осьмачки, де гостинн╕ жител╕ пригостили ус╕х присутн╕х смачними варениками. Пам’ятною ╕ символ╕чною у сел╕ ╓ мемор╕альна дошка, на як╕й викарбуван╕ слова: «Тут була хата, в як╕й народився ╕ вир╕с Тодось Осьмачка». Саме на цьому м╕сц╕ вручалася перша Всеукра╖нська прем╕я Тодося Осьмачки, заснована Черкаською обласною орган╕зац╕╓ю НСПУ, за п╕дтримки См╕лянського м╕ськрайонного благод╕йного фонду «Тодось Осьмачка» та п╕дпри╓мства «Булатецьк╕ брати». Ц╕╓ю почесною нагородою в╕дзначено письменника Мирослава Дочинця. Диплом та грошову винагороду у розм╕р╕ 5 тисяч гривень лауреатов╕ передасть Серг╕й Пантюк.
Поети, а також учн╕ м╕сцево╖ школи мали змогу взяти участь у поетичних читаннях, презентувати як власну творч╕сть, так ╕ ╕нших письменник╕в, звучали нав╕ть п╕сн╕. Конкурс ╓ конкурс, тому голосуванням було визначено переможц╕в. Ними стали: Яна Коваленко (╤╤╤ м╕сце), Володимир Ткаченко (╤╤ м╕сце) та Олекса Р╕зник╕в (╤ м╕сце).
Учасники поетично╖ толоки отримали «Холодний Яр» в╕д Черкасько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ, книги видавництва «Смолоскип», а також солодощ╕ в╕д спонсора – кондитерсько╖ фабрики «Меркур╕й». П╕сля зак╕нчення свята присутн╕ смакували юшкою, кашею…
Слово ╕ слава поета в╕чн╕, як оця земля, небо ╕ сонце, як в╕чний укра╖нський народ.

Оксана ГАЛА╢ВА,
член НСПУ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11865

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков