Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 05.04.2013
ВРАЖЕННЯ, В╤Д ЯКИХ ВИРОСТАЮТЬ КРИЛА

Час... Час проходить, мина╓, б╕жить, летить — кажуть про нього люди. У нашому св╕т╕ це д╕йсно так. А залежить це лише в╕д нас самих. Коли на душ╕ легко — то й час прол╕та╓ швидко, а ось коли важко, — то тягнеться й тягнеться, немов довга журлива укра╖нська народна п╕сня. Та й пам’ять — пташка перел╕тна, що допомага╓ нам плисти у н╕й, наче човен у мор╕, коли под╕╖ були при╓мн╕, то забива╓ться кудись за тридев’ять земель — ╕ мовчить, бо не хоче щось згадувати.
Пам’ять дитинства... Що це таке? Чи задавались ви цим питанням? Скор╕ш за все — н╕. Чому? Бо то — минуле, а ми, люди, живемо сьогоденням ╕ р╕дко — майбутн╕м.
...Зорян╕ ноч╕. Сх╕д сонця. Л╕си ╕ луки. Жовте море пшениц╕, в як╕й майор╕ють блакитн╕ остр╕вц╕ волошок. Д╕ти граються в хованки. Впадеш на землю — ╕ тебе вже не видно, лише колосочки, що хитаються, видають тебе. А л╕си! Як╕ вони гарн╕ на Ки╖вщин╕. Ви бачили, як там навесн╕ кв╕тне ряст? Н╕би ковдра ф╕олетового кольору, яка випром╕ню╓ найпри╓мн╕ший аромат.
То що таке дитинство? Це передус╕м враження, що вкладаються на все життя десь там глибоко-глибоко у сам╕й душ╕ дитини, яка пот╕м ста╓ п╕дл╕тком, юнаком, зр╕лою людиною. ╤ вони, ц╕ враження, залишаються назавжди. Ось що таке дитинство.
Ми з вами, тепер╕шн╓ доросле покол╕ння, жили в ╕нш╕ часи. Тод╕ були ╕нш╕ людськ╕ ц╕нност╕: матусина ласка, бабусина казка, д╕дусева молитва, татове слово, перше кохання, зорян╕ ноч╕ — все це на сьогодення дало нам ст╕йкий ╕мун╕тет до нестаб╕льност╕, яка ╓ зараз. А д╕ти цього покол╕ння? Хто подба╓ про ╖хн╕й ╕мун╕тет? Кому вони будуть потр╕бн╕, як не нам? Держав╕? Можливо, у майбутньому — так. А зараз?
...Ось за такими в╕чними, справжн╕ми враженнями ╕ вирушили нещодавно четверо д╕тей ╕з Криму з╕ сво╖м супроводжувачем. Куди? До гарного невеликого м╕стечка у Прикарпатт╕ — ╤вано-Франк╕вська.
А почалася ця подорож ╕з дзв╕нка до музичного училища ╕м. П. ╤. Чайковського, що у м. С╕мферопол╕, в╕домого укра╖нського п╕сняра-виконавця Ярослава Борути, котрий запрошував до участ╕ в V юв╕лейному фестивал╕ «Мистецький храм». Ц╕ла доба у потяз╕ промайнула мов одна мить. Сн╕г, б╕лий пухнастий сн╕г — це було перше враження. Ось вона — справжня зимова казка. Льв╕в... До в╕дправлення потяга на ╤вано-Франк╕вськ ще дв╕ години. ╤ ми сто╖мо перед входом до костьолу. Висок╕ п╕рам╕дальн╕ куполи, спрямован╕ до небес, вказували на зв’язок з╕ Всевишн╕м. А слова, як╕ ми прочитали б╕ля образу Свято╖ Мар╕╖, вразили нас ще б╕льше, бо сказано там було про те, щоб люди не забували, що молитва повинна йти в╕д серця, тод╕ вона буде почута...
Знову дзв╕нок пана Ярослава: хвилю╓ться за нас, бо дуже багато сн╕гу випало у Прикарпатт╕, замело дор╕жки. А для кримчан сн╕г — то рад╕сть. Ще дв╕ години у потяз╕, виходимо на перон, а всл╕д нам чути побажання усп╕ху.
Засн╕жений скверик, л╕хтар╕, зблиски сн╕гу п╕д ними, смачн╕ вареники, затишна к╕мната готелю ╕ дуже мил╕, добр╕ люди лише п╕дсилили наш╕ при╓мн╕ враження.
Понед╕лок, день проведення конкурсу «Мистецький храм — 2012». Умови так╕: хто став лауреатом — виходить наступного дня на справжню сцену для участ╕ у гала-концерт╕, в якому нар╕вн╕ з д╕тьми сп╕ватимуть дует «Писанка», Ярослав та Христина Борути, оксамитовий бас-баритон Укра╖ни Василь Лазарович, народний артист Укра╖ни Степан Г╕га.
До реч╕, квиток на цей концерт коштував у середньому 130 гривень, а зал був увесь майже заповнений. ╤ це теж да╓ змогу уявити мистецький р╕вень д╕тей, котр╕ брали у ньому участь. А ╖х було близько сорока з одинадцяти областей Укра╖ни та Автономно╖ Республ╕ки Крим. Вс╕ переможц╕ та учасники отримали ц╕нн╕ призи ╕ подарунки в╕д меценат╕в ╕ благод╕йник╕в, а ╖х цьогор╕ч було близько сорока: п’ять хутрових шуб в╕д генерального мецената «Дизайн-студ╕╖ Мар╕╖ Волосовсько╖», дв╕ хутров╕ шуби в╕д «Хутроф╕рми «Тисмениця», ноутбук в╕д ТзОВ «Друг голуб╕в», два ювел╕рн╕ набори в╕д «Ювел╕рного дому «Зар╕на», два костюми в╕д магазину «Аристократ», два сертиф╕кати в╕д салону-магазину «Елегант-дизайн», портативн╕ м╕н╕-ск╕пери в╕д ТРК «Панорама-плаза» ╕ в╕д магазину «Ейпл», м’як╕ ╕грашки в╕д «Дитячого св╕ту «Немовлятко», солодощ╕ в╕д «Прикарпатського дому торг╕вл╕».
╤ знову враження: по╖здка на голубодром, незвичайний об╕д, фотограф╕╖ з голубами на згадку. А по╖здка до садиби Святого Миколая поповнила наш╕ враження катанням на санчатах, в╕дв╕дуванням музею, ц╕кавою екскурс╕╓ю, солодощами та 20-градусним морозом.
Зак╕нчувала нашу подорож ноч╕вля у готел╕ при храм╕ у Львов╕. Нам дозволили засп╕вати у величезному зал╕ з височенними куполами. Кожен вокал╕ст зна╓, що робить акустика з╕ звучанням голосу. ╤ для д╕тей-виконавц╕в ця надзвичайно хвилююча мить залишиться у пам’ят╕ на все життя.
А перед цим ще одне незабутн╓ враження: темно, десята година вечора, чека╓мо на трамвайчик. До нас пряму╓ п’яний, замурзаний бомж. Виходжу тр╕шки вперед, прикриваючи собою д╕тей. У душ╕ — непок╕й.
— Дайте грошей, бо хочу ╖сти.
— То у нас нема╓ грошей.
— Тод╕ дайте хоч ╖ж╕.
Знаходжу печиво, протягую з╕ словами:
— З╕ святом Святого Миколая.
╤ тут його агрес╕я кудись пропада╓, ╕ на очах бомжа з’являються сльози, ╕ слова подяки зл╕тають з його вуст.
— Р╕дненьк╕ мо╖, якби ви знали, як я його люблю, як я замучився так жити, як я вже хочу до Бога.
«╤ хлинули сльози,
Тяжк╕ сльози...» (Т. Г. Шевченко).
Ми заб╕га╓мо до трамвайчика, бо час уже п╕зн╕й, а з вуст дитини зриваються слова:
— То тут нав╕ть бомж╕ про Бога говорять...
Мине час, д╕ти, як╕ подорожували, стануть дорослими, а згадка про почуте й побачене залишиться не лише у пам’ят╕, але й у серц╕, бо у кожного з них ця подорож викликала незабутн╕ враження. ╤ затишне м╕стечко ╤вано-Франк╕вськ буде притягувати до себе ╖хн╕ думки, бо, прощаючись з ним, ми казали одне одному:
— Ми б тут ╕ жити залишились.
Можливо, нам д╕йсно поталанило на гарних, щирих душею людей. Коли ми под╕лились ц╕╓ю думкою з пров╕дником, в╕н в╕дпов╕в, усм╕хаючись: «Не бува╓ поганих нац╕й, ╓ просто поган╕ люди...».
Погоджу╓мося з ним ╕ залиша╓мо враження в думках д╕тей св╕тлими. Нехай цей пром╕нець тепла Зах╕дно╖ Укра╖ни зася╓ яскраво на весь Крим ╕ з╕гр╕ва╓ наш╕ душ╕ при╓мними згадками на довг╕-довг╕ роки.

А й правда, крилатим
╫рунту не треба,
Земл╕ нема╓,
То буде небо.
Нема╓ поля,
То буде воля.
Нема╓ пари,
То будуть хмари.
В цьому, напевно,
Правда пташина...
А як же людина?
А що ж людина?
Живе на земл╕.
Сама не л╕та╓.
А крила ма╓.
А крила ма╓!
Вони, т╕ крила,
Не з пуху-п╕р’я,
А з правди,
Чесност╕,
╤ дов╕р’я.
У кого — з в╕рност╕
У коханн╕.
У кого — з в╕чного
Поривання.
У кого — з щирост╕
До роботи.
У кого — з щедрост╕
На турботи.
У кого з п╕сн╕,
Або з над╕╖,
Або з поез╕╖,
Або з мр╕╖.
Людина н╕бито
не л╕та╓...
А крила ма╓.
А крила ма╓!
(Л╕на Костенко)

А в╕д спогад╕в нехай виростають крила, як╕ п╕дн╕матимуть нас над сьогоденням в ╕нш╕ вим╕ри часу, де пану╓ Любов!

Св╕тлана КАНЕВА
м. С╕мферополь

На фото: Б╕ля садиби Святого Миколая

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11630

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков