Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 08.03.2013
НЕБО — ВИЩЕ ТАМ, ДЕ ВИ!

«НЕБО — ВИЩЕ ТАМ, ДЕ ВИ! —
ДОБР╤, ЧЕСН╤, ПОРЯДН╤, РОБОТЯЩ╤, ТАЛАНОВИТ╤, ЩЕДР╤, БАГАТ╤ ДУШЕЮ ЛЮДИ!» —
так перефразував назву сво╓╖ першо╖ поетично-п╕сенно╖ зб╕рки головний редактор «Кримсько╖ св╕тлиц╕», Заслужений журнал╕ст Укра╖ни В╕ктор Качула, звертаючись до глядач╕в з╕ сцени 8-го гарн╕зонного будинку оф╕цер╕в у С╕мферопол╕, де минуло╖ п’ятниц╕ в╕дбулась презентац╕я його книги та ауд╕одиска з авторськими п╕снями, записаними разом з донькою Юлею

У перший день весни в гостинному зал╕ 8-го гарн╕зонного Будинку оф╕цер╕в з╕бралися школяр╕, студенти, громада — ус╕ «св╕тличани» — на концерт-презентац╕ю В╕ктора Качули та його доньки Юл╕╖. Ведуч╕ розпочали свято в╕ршем В. Качули, якого в╕н написав понад 30 рок╕в тому – ще у далекому 1982 роц╕:

Чи то зимовим сном заснули?
Вчора ще лютнев╕
 снились сни —
Що забули, мила,
ми ж забули,
Що сьогодн╕ —
перший день весни!

— Давайте зараз з-п╕д нашого кримського неба подумки перенесемося п╕д небо волинське, — говорять ведуч╕ — методист Будинку оф╕цер╕в Руслана Сулейманова та вихованець театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Олександр Пол╕новський, — зв╕дки родом В╕ктор Качула, де залишилися його стареньк╕ батьки, де його мала Батьк╕вщина, куди в╕н пост╕йно поверта╓ться у думках ╕ в творчост╕. Давайте пригада╓мо наше земне кор╕ння, вклонимося нашим с╕льським д╕дусям ╕ бабусям, нашим батькам — ╖м ус╕м присвячу╓ться п╕сня «Яблуневий р╕к» на слова ╕ музику В╕ктора Качули, яка зараз прозвучить...
П╕сн╕ п╕д г╕тару — в╕рш╕ та музику — В╕ктор Качула почав складати ще у Шацькому л╕совому техн╕кум╕, розташованому б╕ля знаменитого озера Св╕тязь, де здобував свою першу осв╕ту. Згодом – строкова служба в Груп╕ радянських в╕йськ у Н╕меччин╕, робота у л╕сництв╕, а пот╕м у районн╕й газет╕ на Волин╕, навчання на факультет╕ журнал╕стики в Ки╖вському державному ун╕верситет╕ ╕мен╕ Тараса Шевченка, а дал╕ – Крим. ╤ скр╕зь писав в╕рш╕, п╕сн╕ – ╖х, напевне, вже далеко за сотню, багатьом – вже по к╕лька десятк╕в рок╕в.
╤ ось через ст╕льки л╕т – лише на початку цього року В╕ктор Качула випустив свою першу поетично-п╕сенну зб╕рку «НЕБО – ВИЩЕ ТАМ, ДЕ МИ!» з диском авторських п╕сень, який йому допомогла записати донька Юл╕я, студентка факультету естрадного виконавства Нац╕онально╖ академ╕╖ кер╕вних кадр╕в культури ╕ мистецтв. Тож тепер вже було з чим виходити до людей!
А ╖х, вдячних слухач╕в, що прийшли на концерт прив╕тати автор╕в, було нав╕ть б╕льше, н╕ж на останньому нашому «св╕тличному» свят╕ — на юв╕ле╖ газети. Серед них арх╕╓пископ С╕мферопольський ╕ Кримський Климент та отець ╤ван з Перевального, котр╕ назвали в╕рш╕ та п╕сн╕ В. Качули духовними ╕ благословили автора на створення нових книг. Зав╕тав на свято й перший заступник Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму Володимир Дегтярьов, який зачитав прив╕тання в╕д Представника Президента В╕ктора Плак╕ди:

«Шановний В╕кторе Володимировичу! Прийм╕ть сердечн╕ в╕тання з нагоди презентац╕╖ першо╖ поетично╖ зб╕рки «Небо — вище там, де ми!»
Ви — яскрава особист╕сть, творча людина, ╕стинний патр╕от, чий житт╓вий шлях ╓ прикладом високого подвижництва.
Тепло Вашого серця, яке залиша╓ться на стор╕нках яскравих твор╕в, допомага╓ кожному з нас плекати в серц╕ любов до р╕дного краю, до Батьк╕вщини.
Дозвольте висловити щиру вдячн╕сть за багатогранну д╕яльн╕сть, в╕рн╕сть покликанню, активну громадянську позиц╕ю, за те, що Ви р╕к за роком робите значний внесок у розвиток ╕нформац╕йного простору Криму ╕ Укра╖ни.
В╕д щирого серця бажаю нових усп╕х╕в та звершень, зд╕йснення бажань, творчого настрою й натхнення!
М╕цного здоров’я Вам ╕ Вашим р╕дним, щастя ╕ добробуту!»

А побачила св╕т перша книга В. Качули завдяки в╕домому кримському видавцев╕, директору видавництва «Доля» Валер╕ю Басирову. Кажуть, що В. Качула натрапив на видану ран╕ше Валер╕╓м Басировим книгу з ауд╕одиском – ╕ загор╕вся ц╕╓ю ╕де╓ю. А ще в╕домо, що у цьому роц╕ це взагал╕ перша книга, видана «Долею». Тож спасиб╕ Валер╕ю Магафуровичу Басирову ╕ його видавництву «Доля» за таку вдячну долю для виданих ним книг!
Допомагали п╕сням В╕ктора ╕ Юл╕╖ Качул «ставати на крило» педагоги с╕мферопольсько╖ музично╖ школи № 4, у як╕й Юля навчалася по класу фортеп╕ано. Зокрема, саме викладач Н╕на Юр╕╖вна Бакши п╕дказала ╕дею створити дует г╕тари ╕ домри, з якими Юля сп╕вала п╕сн╕ «Повертайтеся, лелеки!», «Мр╕я» — ╕ почала перемагати з ними на р╕зних конкурсах ще у той час. А на концерт╕ юн╕ вихованц╕ музично╖ школи № 4 разом з Юлею виконали «Песенку о неговорящем попугае» на слова ╕ музику В╕ктора Качули.
Зовс╕м по-новому прозвучала п╕сня В. Качули «Повертайтеся, лелеки!» у виконанн╕ заслуженого прац╕вника культури, лауреата прем╕╖ АРК Ореста Мартин╕ва.
В╕рш «Додому» з книги «Небо – вище там, де ми!» прочитав вихованець зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Артем Жученко (кер╕вник студ╕╖ – заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Петрова).
Коли волинського хлопця В╕ктора Качулу призвали до арм╕╖, солдатська доля занесла його аж до Н╕меччини, в Групу радянських в╕йськ, де 2 роки в╕дслужив танк╕стом. Зрозум╕ло, що робочою мовою в арм╕╖ тод╕ була рос╕йська, тому писав танк╕ст Качула для сво╖х колег по служб╕ здеб╕льшого, зв╕сно, рос╕йською. П╕сн╕ про службу, а також ностальг╕йн╕, про р╕дний д╕м, Батьк╕вщину, як╕ залишилися далеко, про кохання, яке було недосяжне. Про те, що вс╕ перешкоди ╕ випробування буде подолано, ╕ все буде добре в цьому житт╕! Ось, наприклад, як у п╕сн╕ «Облака», яка тепер, б╕льше н╕ж через 30 л╕т п╕дняла настр╕й ус╕м присутн╕м у зал╕. П╕сню засп╕вала Юл╕я Качула, а п╕дтанцьовували ╖й багаторазов╕ чемп╕они Укра╖ни, Криму, ф╕нал╕сти Кубка св╕ту з бальних танц╕в Ана╕т Погосян та Павло Козаченко.
Який же т╕сний цей св╕т! Х╕ба чверть стол╕ття тому, в далек╕й Н╕меччин╕, м╕г подумати солдат В╕ктор Качула, що колись у Криму зустр╕неться, можна сказати, з однополчанином, ╕ той сьогодн╕ на концерт╕ читатиме його солдатськ╕ в╕рш╕! Заслужений артист АРК, прац╕вник Всекра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Аркад╕й Вакуленко, який також служив колись у Н╕меччин╕, прочитав в╕рш В. Качули «Комбату».
Потрапивши п╕сля ун╕верситету за розпод╕лом на роботу до Криму, В╕ктор Качула працював в обласн╕й молод╕жн╕й газет╕. ╤ часто бувало так, що теми сво╖х газетних публ╕кац╕й продовжував у в╕ршах чи п╕снях. Один з таких приклад╕в – п╕сня, присвячена во╖ну-«афганцю» Олекс╕ю Миролюбову, який втратив в Афган╕стан╕ обидв╕ ноги, але не скорився дол╕, а залишився в строю, знайшов сво╓ м╕сце в житт╕, виховав з дружиною Оленою двох д╕тей, а тепер ма╓ вже трьох онук╕в! В Нижньог╕рську, де живе Олекс╕й Миролюбов, створю╓ться Музей ветеран╕в Афган╕стану. На прохання орган╕затор╕в В╕ктор Качула подарував музею книгу, в як╕й ╓ в╕рш, присвячений ╖хньому герою-земляку Олекс╕ю Миролюбову.
В╕рш В╕ктора Качули «Алексею Миролюбову, устоявшему, несмотря ни на что…» щиро, проникливо — до сл╕з! — прочитав вихованець зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Арлен Юнусов.
Не знати, як склалася б доля Олекс╕я Миролюбова, якби не було у його житт╕ ангела-охоронця — дружини Олени, з якою вони дружили з 5-го класу, яка дочекалася свого Олекс╕я з Афган╕стану, не покинула покал╕ченого, п╕дставила плече ╕ душу. П╕сня В╕ктора Качули «Розминулись, роз╕йшлись…», яка прозвучала у виконанн╕ Юл╕╖, була написана задовго до знайомства з подружжям Миролюбових, але вона – н╕би про них...
В╕рш В. Качули «Про слова» прочитала Юл╕я Харьковська з╕ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок». А про те, як вправля╓ться з╕ словами автор, розпов╕в Данило Андр╕йович Кононенко, в╕домий кримський поет, колега по «Кримськ╕й св╕тлиц╕», незм╕нний редактор в╕дд╕лу л╕тератури, шеф-редактор «Джерельця», заслужений журнал╕ст Укра╖ни, автор передмови до ц╕╓╖ книги.
В╕рш В. Качули «Сум» — написаний – увага! – ще аж у 1975 роц╕, в техн╕кум╕ — прочитала вихованка студ╕╖ «Св╕танок» Мар╕я Шевченко. А в╕рш з такою вже дорослою, траг╕чною назвою — «Я вчора вмер…», написаний майже через 20 рок╕в, у 1994-му, прозвучав у виконанн╕ ще одного «св╕танк╕вця» Олександра Пол╕новського.
То як╕ ж в╕рш╕ у автора кращ╕ – доросл╕, сучасн╕ чи написан╕ ще у дитинств╕, в юност╕? ╤ коли вже можна починати писати книжки? Про це говорив з╕ сцени Михайло Якович Вишняк, поет, л╕тературознавець, критик, голова творчого об’╓днання укра╖номовних письменник╕в Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.
Допомагав В╕ктору ╕ Юл╕╖ Качулам з написанням музичного супроводу до п╕сень с╕мферопольський музикант, звукорежисер, аранжувальник, продюсер Дмитро Молчанов. На свят╕ Д. Молчанов розпов╕в, що йому дуже при╓мно було сп╕впрацювати з такими талановитими авторами, як╕ приходили до нього вже практично ╕з повн╕стю сформованими музичними творами.
А ще на концерт╕ прозвучала п╕сня «Зоря», яку написала донька В╕ктора Качули – Юл╕я (батько якщо й допомагав, то зовс╕м тр╕шки). Ус╕м присутн╕м на свят╕ мамам, ╕ сво╖й мам╕ — Галин╕ Володимир╕вн╕, учительц╕ укра╖нсько╖ мови та л╕тератури с╕мферопольсько╖ школи-г╕мназ╕╖ № 25, Юля присвятила зворушливу п╕сню-молитву «Мамо, в╕чно будь!», яку В. Качула написав сво╖й неньц╕ до 70-л╕тнього юв╕лею. П╕д час звучання п╕сн╕ у багатьох блищали сльозинки на очах...
А на завершення концерту Юл╕я та В╕ктор Качули засп╕вали п╕сню «Батькова наука», рядки з яко╖ — «НЕБО – ВИЩЕ ТАМ, ДЕ МИ!» — дали назву ц╕й перш╕й п╕сенно-поетичн╕й книз╕. «Небо — вище там, де Ви!» — добр╕, чесн╕, порядн╕, роботящ╕, талановит╕, щедр╕, багат╕ душею люди!» — з такими словами звернувся до ус╕х присутн╕х автор. А ще В╕ктор Качула подякув за допомогу з виданням книги, за п╕дтримку, популяризац╕ю, орган╕зац╕ю заходу, зокрема, прац╕вникам ДО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр», Кримському республ╕канському осередку м╕жнародного громадського об’╓днання «Волинське братство», колективу 8-го гарн╕зонного Будинку оф╕цер╕в. «Ми щиро дяку╓мо ус╕м, хто прийшов п╕дтримати наше Слово, нашу П╕сню! — сказав наостанок В╕ктор Качула. — ╤ якщо п╕сля цього концерту весняне кримське небо здасться вам хоч тр╕шечки вищим, значить, все це було недаремно!».

Любов СОВИК
Фото А. Сан╕ка

13 березня о 17.00 у великому зал╕ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка (м. С╕мферополь, вул. Набережна, 29) в╕дбудеться юв╕лейний авторський веч╕р Юр╕я Хропаченка-Людмилова
«ВСЕ ПОЧИНА╢ТЬСЯ З ЛЮБОВ╤...»
ЩИРОСЕРДЕЧНО ЗАПРОШУ╢МО НА СВЯТО!

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11519

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков