Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2003 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 08.08.2003
"Є в навчанні і батіг, і пряник..."
Оксана ПАНЧИШИН

Як сказав професор, заслужений діяч науки України, декан спільного факультету нафтогазових технологій у Криму Роман Семенович Яремійчук, проблеми української мови в Криму, як такої, немає, є проблема політичної волі. Якби була політична воля, то молодь виховували б не за принципом: ви - росіяни, а вони (українці) - хохли, ви - особистості, а вони - ніщо, а за правилом: ви + вони = ми, ми - народ України. І з часом така формула вкорінювалась би у душах молодих людей, від яких залежить майбутнє нашого народу. Роман Семенович вважає, що таку формулу, такий підхід потрібно прищеплювати поступово. Саме таким шляхом прямує, за словами декана, факультет нафтогазових технологій у Криму.
Отож, факультет створено у 2002 році  наказом Міністерства освіти і науки України. На даний час він має два підпорядкування - Івано-Франківському національному технічному університету нафти і газу та Кримській академії природоохоронного і курортного будівництва. Створено з ініціативи державної акціонерної компанії "Чорноморнафтогаз", президентом якої є Ігор Анатолійович Франчук. Компанія опікує факультет, виділяє кошти, зокрема, на комп'ютерні класи (створена сучасна комп'ютерна база), на облаштування гуртожитків. Крім того, "Чорноморнафтогаз" надає позику студентам на кожен семестр навчання протягом п'яти років. При цьому відмінники не віддають цієї суми, а студенти середнього рівня протягом десяти років мають повернути позику, в свою чергу ті, що вчаться погано, підлягають виключенню і повертають гроші протягом двох років. Тобто є свого роду батіг, а є і пряник: студент отримує стимул до навчання... Зрештою, навчити можна того, хто прагне цього, хто тягнеться до науки, хто хоче стати фахівцем своєї справи. Факультет нафтогазових технологій готує фахівців за такими спеціальностями, як-от: буріння свердловин, видобування нафти і газу, машини та обладнання для нафтових та газових промислів, нафтогазопроводи та нафтогазосховища. Отже, основне призначення випускників - працювати на видобуванні нафти і газу із глибин Чорного та Азовського морів.
Взагалі ж, факультет нафтогазових технологій Івано-Франківського університету співпрацює з Кримом уже одинадцять років: дев'ять років приймали вступні іспити в Автономній Республіці Крим і абітурієнтів, які успішно їх складали, зараховували студентами цього університету. І ось два роки проводять набір студентів на факультет нафтогазових технологій в Криму. Цього року десять чоловік набирають на бюджетну форму навчання; комерційний набір (тридцять чоловік) фінансує "Чорноморнафтогаз", тридцять - набирають за власні кошти. До того ж цього року вперше проводиться набір на заочне відділення на ці ж спеціальності (поки що є тридцять одна заява, проте допускається значно більше число). Отож, сто юних людей поповнять лави студентів факультету нафтогазових технологій в Криму.
Вступні екзамени проводяться з математики, фізики та української мови (диктант). Приймають іспити викладачі Івано-Франківського університету. Студенти факультету
нафтогазових технологій навчаються в Криму протягом перших трьох років, останні два роки - в Івано-Франківську. Під час навчання вони мають можливість ознайомлюватись з особливостями майбутньої професії не лише теоретич-но, але й практично: державна акціонерна компанія "Чорноморнафтогаз" бере під своє керівництво проходження студентами практики, а також отримання робітничих професій.
До речі, зараз, за словами декана спільного факультету нафтогазових технологій, триває підготовка протоколу про можливість продовження навчання студентів даного факультету у профільних бразильських навчальних закладах. Вимоги при цьому такі: це можуть бути лише ті люди, які отримали звання бакалавра, тобто закінчили четвертий курс, і, звичайно, які знають португальську мову.
Щодо мови викладання на факультеті, то, як стверджує професор Яремійчук, вже з першого курсу студентів поступово привчають (мається на увазі - кримських студентів) до української мови. Відтак, на першому курсі вибірково, а на другому - вже переважну більшість предметів читають українською. Як наслідок, за декілька років навіть ті студенти, які до того часу не знали української мови чи, можливо, переконували себе в цьому, вільно спілкуються на державній мові України.
Враховуючи те, що серед студентів є українці, росіяни, кримські татари, доцільним є запитання: хто найлегше сприймає українську мову? Як не дивно, це - татари; найгірше ж навертаються до української мови - хто? - зросійщені українці. Ось таку невтішну картину, яку, до речі, малюємо ми самі, описав Роман Семенович.
Приємно, що є ще люди, які не забувають про те, що живуть в мальовничій країні - Україні, які прагнуть передати учням свої знання і навички, прагнуть, щоб їх вихованці стали не лише фахівцями своєї спеціальності, а й носіями національної ідеї, незалежно від того, працюватимуть вони в сфері культури, науки чи в сфері видобування нафти і газу. Хотілось би, щоб таких людей було якомога більше в нашій державі.
Оксана ПАНЧИШИН,
студентка факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2003 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1143

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков