Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2013
П╤СЕННИЙ ЗАЖИНОК НА ЖУРНАЛ╤СТСЬК╤Й НИВ╤

Зустр╕ч для вас

У клуб╕ ц╕кавих зустр╕чей «В╕зит» дев’ятикласники 33-╖ с╕мферопольсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи з великим ╕нтересом ╕ без переб╕льшення ╕з захопленням ознайомилися з творчим доробком головного редактора «Кримсько╖ св╕тлиц╕» В╕ктора Качули. Зустр╕лися не ст╕льки як з газетярем, заслуженим журнал╕стом Укра╖ни, а й як з поетом-п╕снярем. Хоч, в╕дверто кажучи, саме завдяки ╕ його старанням та наполегливост╕ дос╕ виходить ╓дина на п╕востров╕ укра╖номовна газета.
Вона ╕нформу╓ кримчан про под╕╖ культурного та духовного життя як у республ╕ц╕, так ╕ за ╖╖ межами. На ╖╖ стор╕нках опубл╕ковано чимало досл╕джень з ╕стор╕╖, мови, л╕тератури, побуту. Вона стала сво╓р╕дним пос╕бником для викладач╕в, студент╕в, школяр╕в. «Кримська св╕тлиця», певно, ╓дине пер╕одичне видання, яке уже багато рок╕в проводить р╕зноман╕тн╕ конкурси для д╕тей та юнацтва. Серед них — мовно-л╕тературн╕ та п╕сенн╕ «У тебе ╓ п╕сня – до душ╕ стежинка!», «Караоке у «Св╕тлиц╕». Д╕ти не т╕льки Криму, а й ╕з сус╕дн╕х рег╕он╕в залюбки беруть в них участь. Бо для них то в╕ддушина у наш суворий комерц╕йний час.
Як зазначила директор ЗОШ № 33 Людмила Горб, добре, що саме ця газета, на в╕дм╕ну в╕д багатьох ╕нших, так глибоко порушу╓ проблеми духовност╕, культури, ╕нтелекту. Саме цього нин╕ не вистача╓ п╕дростаючому покол╕нню. А заступник голови Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Михайло Вишняк, представляючи В╕ктора Качулу як поета-п╕сняра, зазначив, що «Кримська св╕тлиця», яку в╕н редагу╓, попри намагання недоброзичливц╕в, впевнено ╕ несхибно сто╖ть на укра╖нських державницьких позиц╕ях, доносить до мешканц╕в Криму слова правди.
Та все це, як ╕ належить на таких зустр╕чах, — традиц╕йна преамбула. Головне – п╕сн╕, глибок╕, прониклив╕, так╕, що беруть за душу. Одразу скажу, В╕ктор Качула сам ╖х пише, сам же кладе на музику, частенько сам сп╕ва╓ в кол╕ друз╕в, граючи на г╕тар╕. Таке по╓днання св╕дчить про нього як про людину всеб╕чно обдаровану. Останн╕м часом усе част╕ше п╕сн╕ на слова ╕ мелод╕╖ батька на профес╕йному р╕вн╕ викону╓ донька Юл╕я, студентка Нац╕онально╖ академ╕╖ кер╕вних кадр╕в культури ╕ мистецтв. Цього разу перед старшокласниками пролунали у ╖╖ виконанн╕ батьков╕ п╕сн╕ «Мамо, в╕чно будь…», «Мр╕я», а також «Облака», «Первой учительнице» та ╕нш╕. А ще учням був продемонстрований в╕деозапис п╕сн╕ «Алексею Миролюбову – устоявшему, несмотря ни на что…», присвячено╖ В. Качулою нашому земляку-кримчанину, во╖ну-«афганцю», який втратив в Афган╕стан╕ ноги, але не загубив в╕ри в життя, знайшов сво╓ м╕сце в ньому, виростив разом з дружиною двох д╕тей, ма╓ вже трьох онук╕в. Присутн╕ на зустр╕ч╕ були просто вражен╕ ц╕╓ю непростою житейською ╕стор╕╓ю, проникливо осп╕ваною В. Качулою.
Першу свою поетичну зб╕рку В╕ктор Качула назвав «Небо – вище там, де ми!». ╥╖ в╕н разом з диском власних п╕сень подарував школ╕. В н╕й чимало в╕рш╕в та п╕сень, написаних рос╕йською мовою. Це ще раз св╕дчить про те, що вс╕ляк╕ звинувачення його з боку деяких пророс╕йських недруг╕в у р╕зних «фоб╕ях» та «╕змах» безп╕дставн╕, надуман╕, кон’юнктурн╕.
Його в╕рш╕-п╕сн╕, емоц╕йно наснажен╕, беруть за душу ╕ хвилюють розум. Що не в╕рш – то конкретний л╕ричний образ з ф╕лософським осмисленням д╕йсност╕. Наприклад, поетично-п╕сенний тв╕р «Батькова наука» – то сво╓р╕дна спов╕дь сина перед батьком, який усе сво╓ життя вирощував хл╕б та до хл╕ба. Так склалася доля В╕ктора Качули, що в╕н не став хл╕боробом. П╕сля зак╕нчення факультету журнал╕стики Ки╖вського державного ун╕верситету в╕н подався на газетярську ниву, яку вже багато л╕т зас╕ва╓ та лел╕╓. Але батькова наука ╕ тут йому знадобилася. В╕ктор Володимирович промовля╓-сп╕ва╓:

Ти ж мене в╕д свого поля
В св╕т оцей благословив,
Щоби небо я, як долю,
За тобою п╕дхопив.
Як не колосом – так в╕ршем!
Слово першим все ж було.
Щоби б╕льше неба, б╕льше
Над В╕тчизною цв╕ло!

У цих рядках закладено великий смисл. Так його ростили-виховували. А в ╕нш╕й п╕сн╕ «Мамо, в╕чно будь…» В╕ктор Качула продовжу╓ цю важливу для нин╕шнього сусп╕льства тему – як╕ яблун╕, так╕ й яблука. В╕н пише:

В св╕т╕ ст╕льки того сн╕гу –
На весь св╕т зима.
Мамо, я з зимою тою
Б’юся недарма.
Коли серцем в╕д негоди
Тебе заступлю,
Може, мамо, я хоч трохи
Кращим св╕т зроблю!

Так поет-п╕сняр бачить сво╓ кредо, власне призначення на Земл╕. Це важко, ╕нколи ризиковано, але так необх╕дно для кожного з нас, для нашого сусп╕льства, для Криму ╕ Укра╖ни в ц╕лому.
Спод╕ваюсь, що за ц╕╓ю першою зб╕ркою з’явиться наступна. Цього й хочеться побажати талановитому авторов╕. Людям сьогодн╕ дуже потр╕бн╕ мудр╕, добр╕ та щир╕ в╕рш╕ й п╕сн╕. Адже, як в╕н каже, «батьку, я ж ╕з твого т╕ста!». А значить, роститиме п╕сню, як батько — хл╕б.
Добр╕ в╕дгуки пролунали на адресу В╕ктора Качули в╕д учасник╕в шк╕льного клубу зустр╕чей. Дехто так прямо й сказав, що його п╕сн╕ надихнули ╕ ╖х на творч╕сть. Що ж, можливо, через певний час ╕ вони запросять його на власний веч╕р поез╕╖ чи прози. Як мовиться, дай-то, Боже.

В╕ктор СТУС,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, заслужений журнал╕ст Укра╖ни

Шановн╕ читач╕! На перший день весни — 1 березня 2013 року заплановане проведення «П╤СЕННО╥» ПРЕЗЕНТАЦ╤╥ книги В. Качули «НЕБО — ВИЩЕ ТАМ, ДЕ МИ!» у 8-му Гарн╕зонному будинку оф╕цер╕в (м. С╕мферополь, вул. Пушк╕на, 8, початок о 16 год.). Запрошу╓мо вс╕х на цей творчий зах╕д ╕ просимо у «св╕тличан» — актив╕ст╕в кримсько╖ укра╖нсько╖ громади — орган╕зац╕йного сприяння в його п╕дготовц╕! Конт. тел.: (067) 650-14-22, (050) 957-84-40.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11414

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков