Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 01.02.2013
ЗАПРОШУ╢МО ДО Б╤БЛ╤ОТЕКИ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤»

«Б╕бл╕отец╕ славно╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» — щиро Ваш Микола Жулинський».
З таким автографом академ╕ка Миколи Григоровича Жулинського отримала нещодавно редакц╕я поштою доб╕рку ун╕кальних книг! Ось лише деяк╕ з них:
М. Г. Жулинський. «Укра╖нська л╕тература: творц╕ ╕ твори: учням, аб╕тур╕╓нтам, студентам» (Ки╖в, «Либ╕дь», 2011 р.).
Цю свою книжку в╕домий критик, л╕тературознавець, громадський д╕яч, професор, академ╕к HAH Укра╖ни Микола Григорович Жулинський замислював як велику шпаргалку — п╕дручний л╕тературознавчий матер╕ал ╕з текстами. З п’ятдесяти нарис╕в-есе╖в, героями яких ╓ як широко-, так ╕ малов╕дом╕ укра╖нськ╕ митц╕, автор творить велике панно — ц╕л╕сний портрет нац╕онально╖ л╕тератури XIX-XX ст. Пров╕дна ╕дея книжки: змагання за сво╓ св╕тобачення для багатьох укра╖нських письменник╕в було змаганням за збереження ц╕л╕сност╕ укра╖нсько╖ культури, за збереження ╕ розвиток укра╖нсько╖ мови, а отже — укра╖нсько╖ нац╕╖. Важливим складником ц╕╓╖ сво╓р╕дно╖ антолог╕╖ ╓ художн╕ тексти, ретельно д╕бран╕ до кожного нарису, серед них — раритетн╕ чи призабут╕.
Для тих, хто вивча╓ чи виклада╓ укра╖нську л╕тературу, вс╕х небайдужих до ╕стор╕╖ й сучасност╕ укра╖нсько╖ словесност╕ ця книга — просто знах╕дка!
* * *
М. Г. Жулинський. «Нац╕я. Культура. Л╕тература: нац╕онально-культурн╕ м╕фи та ╕дейно-естетичн╕ пошуки укра╖нсько╖ л╕тератури» (Ки╖в, «Наукова думка», 2010 р.).
У зб╕рнику статей представлено роздуми автора над нац╕онально-культурними м╕фами та реал╕ями укра╖нського сусп╕льства, перспективою його нац╕онального самовизначення, розкрито ╕дейно-естетичн╕ пошуки укра╖нсько╖ л╕тератури. Розрахований на л╕тературознавц╕в, ╕сторик╕в, асп╕рант╕в, студент╕в, викладач╕в, учн╕в старших клас╕в, ус╕х, хто небайдужий до укра╖нського слова ╕ дол╕ нац╕╖.
Сердечно дяку╓мо шановному Микол╕ Григоровичу за духовну п╕дтримку «Св╕тлиц╕» ╕ кримського укра╖нства! А читач╕в запрошу╓мо до нашо╖ б╕бл╕отеки для ближчого ознайомлення з книгами в╕д академ╕ка М. Г. Жулинського.
* * *
«Святкування Дня народження зак╕нчу╓ться лише п╕сля вручення останнього подарунка (Народна мудр╕сть). «Улюблен╕й «Св╕тличц╕» та глибоко шанованим «св╕тличанам» — до першого 20-л╕ття з побажаннями творчого довгол╕ття. Щиро Ваш Михайло Лук╕нюк. 21.01.2013 р. Ки╖в, Оболонь».
А це вже автограф до книжкових подарунк╕в в╕д добре в╕домого читачам за «Св╕тличною» 15-ою стор╕нкою Михайла Васильовича Лук╕нюка. Це ще не «КРАТКИЙ ЭКСКУРС В КРЫМСКО-РОССИЙСКО-УКРАИНСКУЮ ИСТОРИЮ», яку ми друку╓мо з продовженням (зна╓мо, що «св╕тличани» з нетерп╕нням чекають на вих╕д ц╕╓╖ книги). Це —
Лук╕нюк М. В. «Обережно: м╕фи! Спроба системного п╕дходу до висв╕тлення фальшувань ╕стор╕╖ Укра╖ни». 2-ге вид., випр. (Ки╖в, Видавництво ╕мен╕ Олени Тел╕ги, 2012 р.).
Тривалий пер╕од перебування нашо╖ кра╖ни у склад╕ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ призв╕в до брутально╖ фальсиф╕кац╕╖ ╕стор╕╖ укра╖нського народу за допомогою впровадження у сусп╕льну св╕дом╕сть численних ╕сторичних м╕ф╕в, витворених ╕мперськими ╕деологами.
Широко використовуючи роботи як в╕домих учених минулих стол╕ть, так ╕ сучасних досл╕дник╕в, а також документи й арх╕вн╕ матер╕али, автор досл╕дження висв╕тлю╓ справжню суть ╕ пропагандистську спрямован╕сть ╕мперських ╕сторичних м╕ф╕в, як╕ докор╕нно перекручують ╕стор╕ю Укра╖ни.
Для укра╖нознавц╕в, ╕сторик╕в, викладач╕в ВНЗ, асп╕рант╕в, студент╕в, учн╕в старших клас╕в — ус╕х, хто ц╕кавиться ╕стор╕╓ю Укра╖ни.
* * *
Ну, ╕ просто корол╕вський подарунок в╕д Михайла Васильовича —
╤нститут укра╖нсько╖ мови НАН Укра╖ни, Всеукра╖нське товариство «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка. Словник укра╖нсько╖ мови (Ки╖в, Видавничий центр «Просв╕та». 2012 р.).
Найнов╕ший академ╕чний Словник тлумачного типу п╕дготовлено на принципах ╕ техн╕чних засадах, як╕ формувалися в укра╖нськ╕й лексикограф╕╖ протягом багатьох десятил╕ть ╖╖ розвитку. При цьому в словнику творчо враховано як процеси поступу самого об’╓кта опису, так ╕ досягнення лексикограф╕чно╖ практики за останн╕ десятил╕ття (в╕д часу виходу в св╕т академ╕чного «Словника укра╖нсько╖ мови». — Т. 1-11. — К.: Наук. думка, 1970-1980, на науков╕ основи ╕ ре╓стр якого спира╓ться це видання).
Цей однотомний тлумачний словник ╓ дов╕дником з лексики та фразеолог╕╖ сучасно╖ укра╖нсько╖ мови, який по╓дну╓ наукову точн╕сть ╕з ч╕ткою, зручною для користувача формою викладу. В╕н в╕дбива╓ т╕ зм╕ни, як╕ в╕дбулися в лексичному склад╕ укра╖нсько╖ мови на пороз╕ нового тисячол╕ття, зокрема включа╓ мовн╕ одиниц╕, як╕ вв╕йшли в укра╖нську л╕тературну мову протягом останнього часу. Це передус╕м реал╕╖ й поняття, пов’язан╕ з економ╕кою, пол╕тикою, правом, ╕нформатикою, промислов╕стю, спортом, кул╕нар╕╓ю, модою, музикою, телекомун╕кац╕╓ю, дозв╕ллям ╕ т. ╕н. Водночас значн╕ шари традиц╕йно╖ лексики (на означення економ╕чних, ╕сторичних, ф╕лософських, пол╕толог╕чних, рел╕г╕йних понять, терм╕н╕в науки та мистецтва) набули в словнику тлумачень, що в╕дбивають ╖хн╕й сьогодн╕шн╕й зм╕ст.
Не лише осучаснений усеб╕чний опис значень сл╕в у словнику, а й посл╕довно витлумачен╕ ст╕йк╕ сполучення сл╕в ╕ фразеолог╕зми дають можлив╕сть розкрити надзвичайно багат╕ експресивн╕ та образн╕ можливост╕ укра╖нсько╖ лексики...
Дяку╓мо, шановний Михайле Васильовичу, за розширен╕ Вашим дарунком ╕сторичн╕ й лексичн╕ горизонти — для «Св╕тлиц╕» й ус╕х «св╕тличан»!

П╕дготувала
Любов СОВИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 01.02.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11355

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков