"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "Душі криниця"
#4 за 25.01.2013
«О БОЖЕ, УКРА╥НУ НЕ КАРАЙ, СПАСИ ╥╥, ПРАВДИВИЙ ╤ ВСЕВИШН╤Й…»
Микола БОРЩ
Поез╕я
Микола ╤ванович Борщ народився 1940 року в сел╕ Ташлик См╕лянського району на Черкащин╕. Там минули дитинство ╕ юн╕сть. З 1962 до 1964 року — служба в арм╕╖. На третьому роц╕ служби вступив до Р╕вненського педагог╕чного ╕нституту, а згодом перев╕вся до Черкаського пед╕нституту, котрий зак╕нчив 1968 року. В╕дв╕дував л╕тературну студ╕ю. На третьому курс╕ став переможцем ╕нститутського л╕тературного конкурсу, а в 1969 роц╕, уже працюючи вчителем у сел╕ Товмач Шполянського району, — лауреатом обласного л╕тературного конкурсу «Сонячн╕ кларнети». Друкувався у пер╕одичн╕й прес╕, в колективних зб╕рках, в журнал╕ «Холодний Яр». У 2002 роц╕ вийшла зб╕рка поез╕й «Блискавки болю», а у 2005-му – «Роздор╕жжя». Ось як про в╕рш╕ ц╕╓╖ книжки в╕дгукнулася черкаська поетеса, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Валентина Коваленко: «…Справжн╕сть поетичного дару Миколи Борща — у житт╓в╕й точност╕ його художн╕х деталей та образ╕в, лакон╕чност╕ ╕, водночас, щирост╕ ф╕лософсько╖ думки. У сво╖й зб╕рц╕ «Роздор╕жжя» поет не просто ностальг╕йно огляда╓ться в минуле Укра╖ни, а дивиться прямо, сво╓р╕дно перев╕ряючи його прор╕ст у сучасне; дошукуючись причин втраченого, розтранжиреного, в╕дбираючи все те ц╕нне, що могло б стати пом╕чним, рят╕вним у нашому одв╕чно нелегкому укра╖нському св╕т╕. Надм╕рно чутливий поет╕в св╕т супроводжу╓ться величезною к╕льк╕стю риторичних ф╕гур-запитань, вигук╕в, спонукань — позначених р╕зними емоц╕йними тонами-нап╕втонами. Тому його романтична натура така ж р╕знотонна: то молитовно-спов╕дальна, то пафосна». Микола Борщ за тематикою сво╖х твор╕в ╕ за художн╕ми засобами ╖х вир╕шення ╓ поетом, на перший погляд, традиц╕йним, але за кожним в╕ршем, за кожною довершеною строфою в╕дчува╓ться невтомна пошуков╕сть справжнього укра╖нця, котрому болить наша писана й неписана ╕стор╕я, якого вабить високе небо нац╕онально╖ культури, чию душу виповню╓ щир╕сть людських почутт╕в, раду╓ краса р╕дно╖ природи, тонкими акварельними портретами яко╖ в╕н щедро обдарову╓ небайдужого ╕ вдячного читача.
Микола БОРЩ «О БОЖЕ, УКРА╥НУ НЕ КАРАЙ, СПАСИ ╥╥, ПРАВДИВИЙ ╤ ВСЕВИШН╤Й…» * * * О Боже, Укра╖ну не карай, Спаси ╖╖, Правдивий ╕ Всевишн╕й. Прости, Вкра╖но, гетьманам колишн╕м. Нових — ╕з розум╕нням обирай. Пошли нам, Боже, мужн╕сть Богуна ╤ непогасне св╕тло Прометея, Геракл╕в дужих ╕ земних Анте╖в... Хай всяк ╕з них Вкра╖ну не мина. О Укра╖но, обн╕ми син╕в, Твою над╕ю ╕ могутню силу, Щоб ╖х серця любов’ю колосились, Щоб в них вогонь незгасний пломен╕в. Зас╕й дор╕дним золотим зерном ╤ щирою любов’ю все навколо, Щоб наше споконв╕чно щедре поле Пов╕к не заростало бур’яном. О Боже, чашу дружби нам подай, Наповнену дов╕рою по в╕нця. Вселяйся в душу кожного вкра╖нця, Добром у його помислах св╕тай.
НАША СИЛА НЕЗГАСИМА
М╕й прапрад╕д за пороги Посп╕шав колись на С╕ч. Шапку й шаблю у дорогу Взяв з собою в темну н╕ч. Гостра шабля затупилась У кривавому бою. Шапка знову опинилась В наш╕й хат╕ — на краю: То сус╕д — козак, н╕вроку, З поля битви повернувсь, Дав нам шапку с╕рооку, П╕дкрутив св╕й сивий вус ╤, що в спадок залишилось, Спадко╓мцям передав. Богу дякував за мил╕сть. Юнакам сумним сказав: Що ж ви, юн╕ козаченьки, Розхвильован╕? Може, кон╕ для погон╕ Не п╕дкован╕? Ваш╕ плеч╕ молодеч╕ Розправляються. Ваша сила незгасима Розгуля╓ться. Йшли роки ╕ повертали В╕д в╕йни ╕ до в╕йни. Вже давно повиростали Славних прад╕д╕в сини. Чутка йшла, що гайдамаки Посвятили вже меч╕. Прад╕д прародинну шапку Прим╕ряв тод╕ вноч╕. Поривався к╕нь в дорогу, Хата хлипала в╕д сл╕з. Сивий прад╕д за порогом Повторив в╕ночок сл╕в: Що ж ви, юн╕ козаченьки, Розхвильован╕? Може, кон╕ для погон╕ Не п╕дкован╕? Ваш╕ плеч╕ молодеч╕ Розправляються. Ваша сила незгасима Розгуля╓ться. В дев’ятнадцят╕м-двадцят╕м Йшла в╕йна за р╕дний край. М╕й д╕дусь — козак завзятий — Зак╕нчив збирать врожай. Взяв в╕н шапку с╕рооку ╤з краплинками кров╕: — Нам ця шапка — в╕д пророка, М’н╕ якраз по голов╕. К╕нь помчав його далеко Укра╖ну захищать. У боях було нелегко: Шабл╕ — крешуть, кон╕ — мчать. Все долав — ╕ б╕ль, ╕ втому. Дбав щодня про щастя нам. А коли прийшов додому, То сказав сво╖м синам: Що ж ви, юн╕ козаченьки, Розхвильован╕? Може, кон╕ для погон╕ Не п╕дкован╕? Ваш╕ плеч╕ молодеч╕ Розправляються. Ваша сила незгасима Розгуля╓ться. В сорок першому наш тато, Коли крикнули: «В╕йна!» — В с╕р╕й шапц╕ вийшов з хати ╤ промовив нам, синам: Що ж ви, юн╕ козаченьки, Розхвильован╕? Може, кон╕ для погон╕ Не п╕дкован╕? Ваш╕ плеч╕ молодеч╕ Розправляються. Ваша сила незгасима Розгуля╓ться. Попри всяку обережн╕сть Бились пращури в боях, А тепер — за Незалежн╕сть! — ╤ мене вже кличе шлях. Йду стр╕мким до не╖ кроком, Почуття забили дух. Взяв я шапку с╕рооку, Й мовив д╕тям на ходу: Що ж ви, юн╕ козаченьки, Розхвильован╕? Може, кон╕ для погон╕ Не п╕дкован╕? Ваш╕ плеч╕ молодеч╕ Розправляються! Ваша сила незгасима Розгуля╓ться! * * * Та╓мниць найб╕льше у мовчанн╕, В роздумах, не вилитих в слова, У щоденних клопотах, в навчанн╕, Котре правду вс╕м нам в╕дкрива. Нас беруть в об╕йми океани... Та шукаймо напрямку в ╕мл╕, Як пройти кр╕зь хащ╕ ╕ тумани До свято╖ р╕дно╖ земл╕, Щоб з любов’ю с╕яти й орати, Щоб забути горе ╕ б╕ду, Недруг╕в зневагою карати, Гартувати силу молоду. Щоб частину сп╕льно╖ роботи Всяк соб╕ по духу обирав, Щоб усе, полите рясно потом, Розцв╕тало й зр╕ло для добра. Наш народ брехн╕ не потака╓, Бо для нього правда над усе... Той його пов╕к не ошука╓, Хто добро в народний д╕м несе.
ДО МОЛОДИХ
Ви молод╕. Вам тяжко зрозум╕ти Стремл╕ння наш╕, думи осягнуть. Душа щемить — вчорашн╕ наш╕ кв╕ти В╕три нов╕ обламують ╕ гнуть. Як день ╕ н╕ч — усе для мене звичне... Що ж, р╕к ╕з роком схожим не бува. Ми ще земн╕, а ви уже косм╕чн╕ — Прийшли сво╖ виборювать права. Я вас не кличу йти чумацьким шляхом, З машин перес╕дати на воли. Лишень прошу: одним-╓диним махом Не знищить те, що вам передали. Бо щоб ви в цьому св╕т╕ не шукали, Як╕ б вам не траплялися дива — Нов╕ вокзали чи нов╕ причали, Чуж╕ на╖дки ╕ чуж╕ слова — Пригляньтеся: куди й до чого кличе Богданова болюча булава.
РОЗДОР╤ЖЖЯ
Схрестилися дороги, мов меч╕. Якою йти, моя де щасна доля? Праворуч — там кати ╕ ловкач╕. Л╕воруч — там запроданц╕ й сваволя. Я попрямую: як би не було — Дорога ця веде в мо╓ село. Воно мен╕ г╕рку пробачить зраду, Бо я його залишив з юних л╕т... Мо╓ село, яке ти безпорадне: Граб╕жники вивозять м’ясо й хл╕б, Гребуть за безц╕нь молоко ╕ сало. А ╖м все мало, мало, мало, мало! Воно мовчить... Потонуло в диму, Марну╓ день до вечора, а вранц╕ З╕тхне: «Хто нам п╕дкинув цю чуму? Бодай його безжально з’╖ли пранц╕. Бо не збагнути: зв╕дки ╕ чому Село перетворили на тюрму?» А правда там проста, як Божий св╕т, Як сонце, що розкв╕тло у зен╕т╕, Як п╕сня, що майнула у пол╕т, Як сад ╕ гай, як зр╕лий пл╕д на в╕тт╕: У ц╕м сел╕ шануються лиш т╕, Хто по трудах не пхнеться у свят╕. Селянам в╕тер хвацько рве чуби. Ж╕ноч╕ коси павутинить ос╕нь... Рясн╕ сади, свят╕ поля ╕ роси, Здруж╕ть селян, збуд╕ть до боротьби. Скаж╕ть, скаж╕ть: ц╕ люди — не раби, А честь земл╕, не визнана ╕ дос╕. * * * Як втомилась душа Виглядати майбутнього раю! Я б хот╕в його мати Сьогодн╕, на р╕дн╕й земл╕. Озираюсь довкола — Який же ти б╕дний, м╕й краю! Наш╕ сп╕льн╕ зусилля Для щастя невже замал╕? Я дитинство прожив У напружен╕й прац╕ щоденн╕й. Босоногим хлоп’ям Торував свою стежку в полях, Од яких брав снагу Не один людом визнаний ген╕й, ╤з яких починавсь Не один позаобр╕йний шлях. Я належу тоб╕, Укра╖но моя незалежна. Буде тяжко — поклич, Я п╕дставлю над╕йне плече. О, ще ж ск╕льки довкола Принишкло людц╕в обережних! ╥хня п╕дла брехня Мою праведну душу пече. Як втомилась вона Виглядати майбутнього раю! Укра╖но моя, Нашу мр╕ю про рай освяти. ╤з численних дор╕г Я ╓дину соб╕ обираю: Ту, якою мен╕ Пропону╓ш ти нин╕ ╕ти.
ХЛ╤Б
Я проходжу полем знову й знову ╤ вклоняюсь низько с╕ячам. Хл╕б святий — життя першооснова, В╕н — начало вс╕х земних начал. Л╕таки, ракети — то не птиц╕, А здобуток розуму й руки. Всенародна мудр╕сть в паляниц╕ Оселила сонце на в╕ки. Це в╕д не╖ стелиться дорога. Хл╕б завжди в╕нчав родинний ст╕л. За вел╕нням звичаю старого Ми вруча╓м гостям хл╕б ╕ с╕ль. Знали ми ╕ радощ╕, ╕ б╕ди, Та найтяжчим був для нас той час, Коли й крихти хл╕ба до об╕ду Не було на кожен день у нас. Нин╕ ж хай заходить г╕сть до хати, Почасту╓м щедро тим, що ╓. Хл╕б святий вкра╖нська наша мати Завжди лиш на щастя пода╓. А коли збереться г╕сть в дорогу — Дасть йому хл╕бину чи пир╕г, Й довго буде дякувати Богу, Що послав ╖й гостя на пор╕г. * * * Яка шалена злива пронеслась! Пройшли, мов з ц╕пом, полем градобо╖. В тенетах злост╕, варварства, образ Земля пару╓ наче п╕сля бою. Вс╕, хто на плечах винесли в╕йну, Грудьми спинили ворога навалу, Хто пережив атаку не одну П╕д посвист куль, п╕д брязкання металу, — Б╕дують нин╕, в мирн╕ дн╕... О, жах! Ряди геро╖в надто пор╕д╕л╕... В╕йна, мов лезо гострого ножа, Лишила рани в пам’ят╕ й на т╕л╕. У тих геро╖в — тисяч╕ звитяг. За орденами — свист ╕ гурк╕т бою. ╥х кожен крок — це ризик не життям, А до життя безмежною любов’ю. ╥х би на стар╕сть щастям об╕гр╕ть, ╥м би с╕ять п╕д мирним нашим небом... У час реформ ╖м, що не говор╕ть, Не орден╕в, а хл╕ба вдосталь треба. Дешевшають медал╕ бойов╕. Багат╕╖ купують нагороди. А в сив╕й д╕дусев╕й голов╕ Рад╕ють ним же зв╕льнен╕ народи. О, не тьмян╕йте золот╕ з╕рки У тих, чи╖ ятряться й дос╕ рани! Вам честь, хвала ╕ слава на в╕ки, Нев’януч╕ геро╖-ветерани!
О СВ╤ЧЕЧКО, ПАЛАЙ ╤ НЕ ЗГОРАЙ У 1933 роц╕ в╕д голоду померло 793 ташличан, б╕льш╕сть ╕з яких похован╕ на Магулин╕й гор╕
Мовчить, мовчить Магулина гора. А ранком сушить на осонн╕ сльози... ...Тод╕ ж принишкли рад╕сть, воля, розум, Й над╕╖ гнотик тьмяно догорав. Це ви, це ви, манкурти й панич╕, Служаки ╕ граб╕жники свободи — ╤ хл╕б, ╕ с╕ль в мого забрали роду, Все загребли катам на калач╕. Коли цв╕ла Магулина гора, Й червневим соком пломен╕ли вишн╕ З хат в╕с╕мсот приречених не вийшли... О св╕чечко, палай ╕ не згорай! Як пережити нин╕шн╕ в╕ки? Як дарувати слову невмирущ╕сть? Гуртуймося, хто в Укра╖н╕ сущ╕. З’╓днайте руки, д╕ти ╕ батьки. Р╕дн╕мося в любов╕ ╕ добр╕, Долаймо дружно б╕ди наш╕ й горе. Злочинц╕в — сотн╕, нас — безмежне море. Минуле ж хай не стане на пор╕... О Господи, помилуй ╕ спаси Прегр╕шн╕ наш╕ укра╖нськ╕ душ╕... А щастя людське твориться з окрушин У вс╕х народ╕в ╕ у вс╕ часи. Мовчить, мовчить Магулина гора. Тополя, наче мати, б╕ля ╜анку... Ставай початком нашого св╕танку, О св╕чечко! Гори, не догорай! * * * Я все життя шукаю шлях до щастя. Спинився б╕ля пр╕рви на краю. Напружив ус╕ сили, щоб не впасти... Ледь-ледь сп╕ткнувся, в╕дступив, стою... О, ск╕льки дум промчалось за хвилину! Хот╕лось крикнуть в ту шалену мить: Прокиньтесь, укра╖нц╕! Укра╖но, Почуй — навколо листя шелестить. Поглянь: дуби стоять зазелен╕л╕, Кв╕тують липи, гречка зацв╕ла. ╤ вишня соковита, захм╕л╕ла, Дару╓ дух любов╕ ╕ тепла. Кругом — поля у житн╕й позолот╕, Зелен╕ луки, сонячн╕ сади. П╕дступн╕ ж зм╕╖ л╕зуть ╕з болота, Й повзуть, повзуть — пров╕сники б╕ди. Отрутою наповнен╕ ╖х жала. Дивлюся ╕ розгадую ╖х суть. О земле, волелюбна, урожайна, Ск╕льки тих гад╕в по тоб╕ повзуть! Споконв╕к╕в завбачлив╕ сороки Скрекочуть, спов╕щаючи ус╕м: Ось-ось, ось-ось — уже за к╕лька крок╕в. П╕дступн╕ зм╕╖ заповзуть у д╕м. Прислухайтеся до перестороги. Гостр╕ть, гостр╕ть двос╕чн╕ палаш╕, Бо зм╕╖ т╕ повзуть до нас з дороги, Чуж╕, п╕дступн╕, в наш╕ спориш╕.
О ГОСПОДИ, ПОЧУЙ СЛОВА МО╥
Свят╕ людц╕ — перевертн╕ лукав╕ — Чинили в сто раз г╕рше сатани. Вони кричали: «В╕дпусти Вараву!», «Христа, Христа, — волали, — роз╕пни!». Це з ╖хн╕х сл╕в п╕шли страшенн╕ муки. Сл╕ди кривав╕ позначали час... О Господи, невже в злочинн╕ руки Ти нелюдам в╕ддав нав╕ки й нас? Ми молимось, ми просимо, блага╓м. Б’╓мо тоб╕ поклони день при дн╕... А на престол, бува╓, обира╓м Того, хто в╕рно служить сатан╕. Довкола нього у почесн╕й варт╕ — Перевертн╕, баз╕ки, крад╕╖. Варави стали л╕дерами парт╕й... О Господи, почуй слова мо╖! Все гр╕шне хай Твою в╕дчу╓ силу. В╕дкрий нам Правди в╕що╖ огром. Дай людям те, що в тебе попросили, ╤ обдаруй вс╕х праведних Добром. * * * Уже надвор╕ ос╕нь колобродить, У вир╕й в╕дл╕тають журавл╕. ╤з журавлями я завжди проводив Сво╖ найкращ╕ роки на земл╕. Летять вони — ╕ ген за горизонтом Вглибають у незв╕дан╕ св╕ти. З╕ мною вже надихались озоном, Сп╕знали поту й кров╕. З висоти Курличуть, залишаючи на згадку Весну кв╕тучу, л╕то трудове, Зелену парость й урожайн╕ статки, Той зас╕в, що над╕╓ю живе. Промчався р╕к — прощаюсь з ним назавше. Уже новий ступив через пор╕г. ╤ я, його над╕йно ос╕длавши, Помчусь шукати праведних дор╕г, Рубать брехню, притлумлену дурманом, ╤ зрадництво в оздоб╕ блекоти... О, де той муж, що стане отаманом, Хто буде людям чесн╕стю св╕тить!
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11321
|