Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3708)
З потоку життя (6918)
Душі криниця (3714)
Українці мої... (1513)
Резонанс (1616)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1757)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РЕЗОЛЮЦ╤╥ ЩОДО КРИМУ ТА ДОНБАСУ: УКРА╥НА ЗАКЛИКА╢ ОБС╢ «ТИСНУТИ» НА РОС╤Ю
Укра╖на заклика╓ Парламентську асамблею ОБС╢ залишити на порядку денному у 2021 роц╕ питання...


М╤С╤Я США ПРИ ООН: СИТУАЦ╤Я У КРИМУ ЛИША╢ТЬСЯ ЖАХЛИВОЮ ЧЕРЕЗ Д╤╥ РОС╤╥
Представництво Сполучених Штат╕в в Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних нац╕й висловило горд╕сть в╕д того, що...


М╤НТОТ ЗАКЛИКА╢ НЕ НАЗИВАТИ КРИМ «АНЕКСОВАНИМ»
Використання терм╕ну «анексований» щодо укра╖нського п╕вострова Крим - регулярна...


МИ НЕ МОЖЕМО ВЕСЬ ЧАС СТАВИТИ ГОСПОДА БОГА В СИТУАЦ╤Ю, КОЛИ В╤Н ПОВИНЕН НАС РЯТУВАТИ
Разом ╕з правозахисником, людиною, яку вважають моральним авторитетом, Мирославом Мариновичем ми...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ У Р╤ЧНИЦЮ ╢ВРОМАЙДАНУ: ЦЕ НАГАДУВАННЯ ВЛАД╤, ЩО НЕ МОЖНА ЙТИ ПРОТИ ВОЛ╤ СВОГО НАРОДУ
Президент Володимир Зеленський у День г╕дност╕ та свободи закликав укра╖нц╕в засво╖ти низку...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 28.12.2012
ХАЙ СЯЮТЬ В╤КНА РАД╤СНИХ СВ╤ТЛИЦЬ, ЗАСВ╤ЧЕНИХ ОД «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤»!

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ...

В уяв╕, немов на к╕нопл╕вц╕, прокручуються роки виборювання першо╖ укра╖номовно╖ газети в Криму. Так, саме роки, а не м╕сяц╕ чи дн╕. Бо шлях до виходу першого номера «Кримсько╖ св╕тлиц╕» був нелегким ╕ тривалим.
Перш╕ активн╕ кроки до в╕дкриття в Криму справжньо╖ укра╖номовно╖ газети, а не буквал╕стського дубля «Крымской правды», почалися з горбачовською перебудовою. Окрем╕ представники творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ ╕ деяк╕ пол╕тичн╕ парт╕╖ та культурн╕ осередки Криму виступали з вимогами до орган╕в м╕сцево╖ влади видавати для 700 тисяч укра╖нц╕в, як╕ проживають на п╕востров╕, свою укра╖номовну газету.
З високо╖ трибуни пленуму Кримського обкому КПУ, присвяченого нац╕ональному питанню, дисонансом ╕ншим виступам пролунав виступ автора цих рядк╕в, тод╕шнього голови Кримського обласного Товариства укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Тараса Шевченка, в якому говорилося, що тисяч╕ кримських укра╖нц╕в не мають нац╕ональних засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, позбавлен╕ можливост╕ навчати д╕тей р╕дною мовою, розвивати свою нац╕ональну культуру... Цей виступ, як зазначали очевидц╕, був справжн╕м проривом укра╖нського слова на п╕востров╕.
Пост╕йн╕ звернення до кримсько╖ влади з приводу в╕дкриття укра╖номовно╖ газети не давали позитивних результат╕в. А час лет╕в швидко, приносив усе нов╕ й нов╕ перем╕ни в житт╕: в╕дбулося проголошення незалежност╕ Укра╖ни, пройшов Всеукра╖нський референдум, на якому народ Укра╖ни в╕льним волевиявленням п╕дтвердив Акт проголошення незалежност╕ Укра╖ни, було обрано першого Президента Укра╖ни... Але ╕ в Криму з проголошенням автоном╕╖ у пол╕тичному контекст╕ все складалося не кращим чином. Не буду перепов╕дати, читач╕, певне, ще пам’ятають про т╕ под╕╖, особливо прих╕д до влади горезв╕сного М╓шкова...
13 с╕чня 1992 року група представник╕в укра╖нських культурних осередк╕в Криму — учасник╕в об’╓днаного пленуму над╕слала в╕дкритий лист першому Президентов╕ Укра╖ни Л. М. Кравчуку з проханням доручити урядов╕ Укра╖ни розглянути питання про видання в Криму на державн╕й основ╕ укра╖номовно╖ газети, нагадавши, що ще в 1909 роц╕ в дореволюц╕йному Криму видавалася укра╖нська газета «Р╕дна хата». До реч╕, згодом силами Товариства укра╖нсько╖ мови в Криму п╕д такою ж назвою вийшов один-╓диний номер газети. ╤н╕ц╕атори видання — Алла Петрова ╕ Олександр Польченко.
А на к╕нець л╕та 1992 року, коли з Ки╓ва при╖хав представник Держкомвидаву (пот╕м — Держком╕нформ), аби конкретно розглянути питання про можлив╕сть видання укра╖нсько╖ газети в Криму, ми, ╕н╕ц╕ативна група, до яко╖ входили письменники ╕ журнал╕сти, з╕бравшись у прим╕щенн╕ товариства «Укра╖на» (заступник голови товариства — Василь ╤ванович Савенко), вир╕шили не переривати славн╕ традиц╕╖ видання укра╖нсько╖ газети в Криму ╕ назву «Р╕дна хата» зберегти, хоч дещо осучаснити. Не «Р╕дна хата», а «Кримська св╕тлиця», вир╕шили ми. «Кримська» для того, аби заф╕ксувати географ╕чно-територ╕альну приналежн╕сть, а дещо застар╕ле «хата» зам╕нити б╕льш сучасним, св╕тл╕шим — «св╕тлиця». Хай заходять гост╕ до св╕тлиц╕ з ус╕х куточк╕в Криму, Укра╖ни, земл╕... Хай ╖м ус╕м тут буде св╕тло ╕ затишно!
Коли погодили з назвою, ще належало визначитись: чи╖м же органом буде газета? Виявилось, що н╕кому з тод╕шн╕х владних структур Криму (як, до реч╕, й нин╕!) укра╖нська газета не потр╕бна, бо в них ╓ рос╕йськ╕. Тому й вир╕шено було в числ╕ сп╕взасновник╕в виступити двом найб╕льш активним громадським орган╕зац╕ям — Всекримськ╕й «Просв╕т╕» (пот╕м було зам╕нено на Всеукра╖нську) та Кримськ╕й орган╕зац╕╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Тод╕ ж ╕ визначили, що газета носитиме просв╕тницький, гуман╕тарний характер, хоч не цуратиметься й громадсько-пол╕тичних тем. Очолити редакц╕йний колектив було доручено письменников╕, досв╕дченому журнал╕стов╕ та людин╕, яка мала досв╕д кер╕вно╖ роботи, — Олександру Кулику. Йому та ╕ншим членам майбутнього колективу редакц╕╖ доручалося провести всю необх╕дну ре╓страц╕йну та п╕дготовчу роботу з випуску в св╕т першого номера газети.
Не буду в деталях описувати, якою виявилася складною й марудною ця робота, але сл╕д в╕ддати належне нашим майбутн╕м кер╕вникам — ╕з сво╖м завданням вони впорались. Зак╕нчувався 1992 р╕к. Ось-ось повинен був вийти перший номер газети...
В холодному, поки що не обладнаному прим╕щенн╕ на вулиц╕ Ки╖вськ╕й, 76 (був лише один старий ст╕л та один чи два поламаних ст╕льц╕) ми, творч╕ прац╕вники — головний редактор Олександр Кулик, заступник головного редактора Микола Семена, редактор в╕дд╕лу кра╓знавства та народознавства Григор╕й Рудницький, редактор в╕дд╕лу л╕тератури Данило Кононенко, л╕тпрац╕вник Фед╕р Степанов, редактор в╕дд╕лу з економ╕чних питань Володимир Миткалик, в╕дпов╕дальний секретар Василь Богуцький, художник-╕люстратор В╕тал╕й Фесенко, фотокореспондент Костянтин Васильович Дудченко, комерц╕йний директор Павло Власенко разом готували до виходу в св╕т перший номер. До реч╕, прим╕щення (одна велика к╕мната) нам було надане колишн╕м кер╕вником Кримського обленерго, великим другом нашо╖ газети Ярославом Федоровичем Шпаком.
Холодно, незатишно (бо ж був грудень), але серця вс╕х нас були з╕гр╕т╕ одн╕╓ю сп╕льною ╕де╓ю — випустити у св╕т НАШУ, СВОЮ укра╖нську газету.
Вс╕ були зайнят╕ п╕дготовкою матер╕ал╕в у перший номер. Почали надходити в╕тальн╕ телеграми — урядова в╕д тод╕шнього м╕н╕стра культури Укра╖ни ╤вана Михайловича Дзюби, який в╕д╕грав неабияку роль в тому, щоб газета укра╖нська в Криму — була! Нас прив╕тали правл╕ння «Просв╕ти», Народний Рух Укра╖ни, Сп╕лка письменник╕в Укра╖ни, письменницька газета «Л╕тературна Укра╖на»...
Мен╕ було доручено взяти ╕нтерв’ю-прив╕тання в письменника-академ╕ка Олеся Терент╕йовича Гончара. Телефоную в Ки╖в. Валентина Данил╕вна, дружина письменника, д╕знавшись про причину мого дзв╕нка, сказала, що Олесь Терент╕йович на дач╕ в Конч╕-Озерн╕й ╕ дала номер телефону.
Почувши, що його турбу╓ новостворена «Кримська св╕тлиця», Олесь Терент╕йович зважу╓ться тут же, негайно, не кладучи слухавки, експромтом продиктувати прив╕тання. ╤ продиктував. Бадьоро, упевнено, емоц╕йно ╕ щиро. Його палке прив╕тання ми й опубл╕кували в першому номер╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», яка вийшла якраз п╕д Новий 1993 р╕к, а саме: 31 грудня 1992 року.
Наступного ранку, не знаю як хто, а я об╕йшов к╕лька к╕оск╕в, аби пересв╕дчитись, що газета таки вийшла, що вона прода╓ться, що ╖╖ зможуть купити (╕ купували!) ус╕ т╕, хто так давно на не╖ чекав!
Радост╕ не було меж! Ми днювали ╕, образно кажучи, ночували в редакц╕╖, адже кожен наступний номер хот╕лося зробити кращим в╕д попереднього. Як воно, дорог╕ читач╕, у нас тод╕ вийшло ╕ виходило — судити вам. Досконалост╕ нема╓ меж! — ╕ ми про це пам’ята╓мо.
В день народження газети хочеться сказати добре слово ус╕м, хто стояв б╕ля ╖╖ виток╕в, хто ╖╖ плекав, хто й нин╕ продовжу╓ нести вахту по випуску газети у св╕т. Дай, Боже, сили ╕ наснаги нам ╕ наш╕й «Св╕тлиц╕» вистояти, пережити нелегк╕ часи становлення р╕дно╖ Держави. В╕риться, що висто╖мо! А поки що — з днем народження, «Кримська св╕тлице»!

Данило КОНОНЕНКО, один ╕з сп╕взасновник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», редактор в╕дд╕лу л╕тератури «КС», шеф-редактор дитячо╖ газети «Джерельце»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 28.12.2012 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11210

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков