Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
КРИМСЬКИЙ Д╤М УКРА╥НСЬКО╥ ВИШИВКИ

Зранку 14 грудня на вулиц╕ Пушк╕на в С╕мферопол╕ поблизу Кримського етнограф╕чного музею було багатолюдно. Грав духовий оркестр. Сяяв б╕лизною оновлений фасад. Ошатного вигляду установа набула до свого 20-р╕ччя, що в╕дзначалося в цей день. Вона стала першим музе╓м у Криму, наказ про створення якого був п╕дписаний у грудн╕ 1992 року в╕дпов╕дно до нового законодавства Укра╖ни про культуру ╕ розвиток музейно╖ справи.
Пройшло два десятир╕ччя, ╕ в його серцевин╕ матер╕ал╕зову╓ться мр╕я, ун╕кальна за сво╖м задумом. В╕дкрива╓ться музей укра╖нсько╖ вишивки, свого роду музей у музе╖. Автор ц╕╓╖ ╕де╖ – видатна кримська вишивальниця, Герой Укра╖ни, заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к. Щоб ╖╖ реал╕зувати, вона багато рок╕в стукала в двер╕ високих ╕нстанц╕й, вишивала, навчала цьому ремеслу ╕нших, писала про нього книги, проводила виставков╕ турне по Укра╖н╕ та за кордоном, колекц╕онувала наперстки. Однак сама не дожила до цього дня ╖╖ мр╕╖. Це зробили за не╖ ╕нш╕: кримська влада, адм╕н╕страц╕я етнограф╕чного музею, Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр сп╕льно з родиною Ро╖к╕в, та й наша газета пост╕йно тримала цю тему на сво╓му ╕нформац╕йному контрол╕..
Два роки працювали над тим, щоб об’╓днати з тематикою етнограф╕чно╖ колекц╕╖ закладу життя ╕ творч╕сть во╕стину велико╖ ж╕нки ╕ майстрин╕, в╕дтворивши ╕стор╕ю укра╖нсько╖ вишивки, починаючи в╕д створення тканин ╕ зак╕нчуючи символ╕кою орнамент╕в. На реал╕зац╕ю проекту витрачено близько 254 тисяч гривень з республ╕канського бюджету ╕ 40 тисяч – ╕з спец╕ального рахунку музею: зд╕йснено ремонт прим╕щення та обладнання, придбано матер╕али, встановлено в╕деоспостереження та сигнал╕зац╕ю, в╕дновлено ╕сторичний вх╕д, над яким в╕дреставрована н╕ша для ╕кони. В н╕й тепер знаходиться ╕кона Покрови Божо╖ Матер╕, яка в сх╕дних слов’ян завжди служила захистом в╕д усякого лиха ╕ б╕ди, була оберегом традиц╕й предк╕в, надихала сучасник╕в на добр╕ д╕ла.
В урочист╕й обстановц╕ червону стр╕чку перед входом у новий музей укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к перер╕зали заступник голови Ради м╕н╕стр╕в АРК Валер╕й Пальчук ╕ м╕н╕стр культури АРК Альона Плак╕да.
Заходимо всередину ╕ потрапля╓мо у три виставков╕ зали, оформлен╕ за останн╕м словом демонстрування експонат╕в з використанням скляних в╕трин ╕ шухляд у шафах. У першому в╕д входу зал╕ п╕д б╕лим барель╓фом В╕ри Ро╖к знаходиться карта ╕сторико-етнограф╕чного районування Укра╖ни к╕нця Х╤Х – початку ХХ стол╕ття.
Перейшовши в зал л╕воруч, потрапля╓ш у чаруючий св╕т укра╖нського орнаменту та його символ╕ки. Тут вперше в Криму показано весь процес старовинного виробництва тканин у домашн╕х умовах ╕ перетворення ╖х у готовий вир╕б, знаряддя прац╕ – серпи, ц╕п, льоном’ялка, гребен╕ для чесання волокна, прядки, ткацький верстат, а також зразки лляних ╕ конопляних ниток. В╕д одного покол╕ння до ╕ншого майстрин╕ з любов’ю вдосконалювали досягнення сво╖х попередниць. Вони шили одяг, скатертини, рушники, зав╕ски, серветки, мереживн╕ кайми ╕ прикрашали ╖х ручною вишивкою. К╕лька вар╕ант╕в оформлення цих вироб╕в демонструються в експозиц╕╖.
Одн╕╓ю з характерних особливостей укра╖нсько╖ вишивки ╓ яскраво виражена рег╕ональна самобутн╕сть. Кожну з ╖╖ прикметних ознак ╕ в╕дм╕нних рис можна простежити на сукнях, сорочках, декоративних виробах, вишитих традиц╕йними техн╕ками ╕ стилями Полтавщини, Ки╖вщини, Под╕лля, Пол╕сся, Галичини та ╕нших рег╕он╕в кра╖ни.
Особливо великий виб╕р у колекц╕╖ рушник╕в. Вони завжди займали у будинках людей головне м╕сце – у кутку. ╥х нав╕шували на ╕кони лик╕в святих.
— А в Аргентин╕, коли я був на зустр╕чах з нашими сп╕вв╕тчизниками, — розпов╕да╓ митрополит С╕мферопольський ╕ Кримський Лазар, — вони ставилися до рушник╕в, як до святин╕, витирали ними сльози ностальг╕╖ за Батьк╕вщиною.
У третьому, мемор╕альному зал╕ В╕ри Ро╖к розм╕щен╕ вироби, вишит╕ ╖╖ руками, численн╕ нагороди, грамоти, дипломи, яких вона була удосто╓на за довге, майже стол╕тн╓ життя, прижитт╓ва подорож-карта з виставками, колекц╕я сувен╕рних наперстк╕в з усього св╕ту. Захоплюють зразки мережок ╕ карти шв╕в, виконан╕ майстринею в р╕зн╕ пер╕оди творчост╕, починаючи з 1938 року. А в спец╕альному експозиц╕йному модул╕ з предметами мебл╕в ╕ декору в╕дтворено ╕нтер’╓р ╖╖ квартири.
— Цей музей мама чекала давно, щоб показати, як вишивка може об’╓днати вс╕ культури народ╕в Криму, — сказав Вадим Ро╖к, син майстрин╕. – Його урочисте в╕дкриття стало по-справжньому щасливим днем для вс╕╓╖ нашо╖ родини. Ще одна при╓мна новина: днями вийшло з друку друге, доповнене видання книги В╕ри Серг╕╖вни «Мелод╕╖ на полотн╕», а в кв╕тн╕ 2013 року до 102-╖ р╕чниц╕ з дня ╖╖ народження буде проведено ╤ Всекримське б╕╓нале народно╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к. Ми вдячн╕ вс╕м за вшанування пам’ят╕ мо╓╖ мами, Героя Укра╖ни. А нин╕ плану╓мо зосередити сво╖ зусилля на впорядкуванн╕ площ╕ ╖╖ ╕мен╕ в С╕мферопол╕.
Музей лише отримав кримську прописку, а його колекц╕я вже почала поповнюватися новими експонатами. З мало╖ батьк╕вщини майстрин╕ – м. Лубен Полтавсько╖ област╕ директор кра╓знавчого музею Тамара Дяченко привезла вишитий рушник ╕ дв╕ художн╕ картини з зображеннями вулиц╕ та храму, неподал╕к якого вона жила в м╕ст╕. ╤рина Гринь, директор Лубенсько╖ ЗОШ № 7, в як╕й обладнана музейна к╕мната В╕ри Ро╖к, передала в пам’ять про берегиню укра╖нських звича╖в та обряд╕в, як ╖╖ називають в школ╕ д╕ти, виготовлену одн╕╓ю з учениць декоративну композиц╕ю з╕ шк╕ри.
Побажання про сп╕впрацю з новим музе╓м у збереженн╕ та розвитку традиц╕й народного мистецтва, осво╓нн╕ нових техн╕к вишивки висловила заступник генерального директора Укра╖нського центру народно╖ культури «Музей ╤вана Гончара» в Ки╓в╕ Тетяна Пошивайло. З Волин╕ та в╕д директора Р╕вненського кра╓знавчого музею Олександра Булиги прив╕з прив╕тання з в╕дкриттям у Криму музею укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к ╖╖ давн╕й друг та учень, вишивальник з Луцька Юр╕й Савка, в╕д голови Льв╕вського осередку Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни З╕нов╕╖ Краковецько╖ ╕ майстрин╕ Любов╕ Горак — Олена Ол╕йник, ╕з Запор╕зько╖ област╕ — почесний громадянин м. Мел╕тополя Володимир Р╕зник, ╕з К╕ровоградщини — Олександр Овчарук.
У цей день сво╖ми спогадами про В╕ру Ро╖к д╕лилися вс╕, хто знав ╖╖, сп╕впрацював з нею, створював поез╕╖ та п╕сн╕ за мотивами ╖╖ життя, в якому вона була очевидцем двох св╕тових во╓н, та декоративно-прикладно╖ творчост╕, що стала ╖╖ профес╕╓ю, рят╕вною соломинкою п╕сля контуз╕╖ ╕ художньою л╕рою.
Заняття вишивкою об’╓дну╓ людей р╕зного в╕ку ╕ нац╕ональностей. Знаменит╕ ст╕бки В╕ри Ро╖к полтавською гладдю та ╕нш╕ в зал╕ за столиками з ус╕м вишивальним матер╕алом показували учасникам презентац╕╖ музею учениц╕ В╕ри Ро╖к – Св╕тлана Лавренюк з С╕мферополя та ╢вген╕я Жукова з Джанкоя. А за сус╕дн╕м столиком разом з учителькою ╤риною Александровою з не меншою старанн╕стю, н╕ж досв╕дчен╕ майстрин╕, вишивали декоративн╕ серветки учениц╕ Маленсько╖ ЗОШ С╕мферопольського району В╕ка Шинкаровська, Верон╕ка Третьякова ╕ Л╕да Шульг╕на. Для них заняття вишивкою — поки що лише хоб╕.
— Ми ╕ сп╕ва╓мо, ╕ вишива╓мо, — кажуть, в╕дзначаючи, що найкраще гладдю виходить у Верон╕ки.
З музичними номерами на в╕дкритт╕ музею виступили учасники вокальних ансамбл╕в с╕мферопольських г╕мназ╕й № 9 ╕ № 20, ЗОШ № 26 ╕ № 33.
Заняття вишивкою розвива╓ естетичний смак, розширю╓ знання ╕ кругоз╕р з народознавства, тому ╕нтерес до нього пост╕йно зроста╓. Наша екскурс╕я за експонатами нового музею укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к, одного з двох ╕менних музе╖в, в╕дкритих в Укра╖н╕ за роки незалежност╕, зак╕нчувалася в╕дчуттям доторку до виток╕в родоводу, краси кольору ╕ композиц╕╖, як╕ п╕дн╕мають наше життя ╕ побут над буденн╕стю, наповнюють його вс╕ма барвами навколишнього св╕ту. Вона була для нас, як ╕ вс╕х ╕нших учасник╕в церемон╕╖ презентац╕╖, першою. В Етнограф╕чному музе╖, за словами його директора Юр╕я Лапт╓ва, спод╕ваються, що наступн╕ екскурс╕╖ для широкого кола в╕дв╕дувач╕в, заняття з╕ студентами ╕ майстер-класи кращих вишивальник╕в перетворять його у центр формування самосв╕домост╕ д╕тей ╕ дорослих ус╕х нац╕ональностей Криму.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11177

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков