Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 30.11.2012
«МИ — Д╤ТИ ТВО╥, УКРА╥НО!»

Еп╕графом до фестивалю-конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», який цього року вже шостий раз проводиться у Криму, можна поставити в╕рш Л╕ни Костенко «Крила». В╕н не лише прозвучав у змаганн╕ читц╕в, а й за сво╖м зм╕стом чи не найкраще розкрива╓ суть фестивалю, основна мета якого – сприяння розвитку творчих зд╕бностей учн╕в навчальних заклад╕в, вдосконалення навичок волод╕ння укра╖нською мовою, виховання в них духовност╕, патр╕отичних та естетичних почутт╕в, любов╕ до мелод╕йно╖ укра╖нсько╖ мови та п╕сн╕.
Як ╕ в попередн╕ роки, заявок на участь у ньому в╕д кримських школяр╕в над╕йшло так багато, що орган╕затори – Державна орган╕зац╕я «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр» ╕ товариство «Укра╖на — Cв╕т» не лише розмежували ном╕нац╕╖ читц╕в ╕ вокал╕ст╕в на два етапи, а й розд╕лили кожну з них на три групи за в╕ковими категор╕ями, щоб змогли виступити вс╕ учасники. На три дн╕ виставкова зала В╤КЦ стала сценою, на як╕й звучало пристрасне поетичне слово, а майстерн╕сть та артистизм художнього читання оц╕нювало жур╕, яке очолював заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Богдан Безкоровайний. До його складу вв╕йшли заступник генерального директора В╤КЦ Св╕тлана Леонова, заслужений артист Автономно╖ Республ╕ки Крим, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Аркад╕й Вакуленко, зав╕дувач редакц╕йно-видавничого в╕дд╕лу В╤КЦ Сабр╕╓ Кандимова ╕ зав╕дувач С╕мферопольсько╖ б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ № 9 ╕м. Л. Толстого Любов Тарахт╕й.

ДЕНЬ ПЕРШИЙ
Наймолодш╕ конкурсанти – д╕ти в╕ком в╕д 7 до 10 рок╕в прийшли на конкурс у супровод╕ вчител╕в, батьк╕в, бабусь ╕ д╕дус╕в. З такою великою групою п╕дтримки вони, одягнут╕ в барвист╕ нац╕ональн╕ костюми, см╕ливо виходили перед аудитор╕╓ю слухач╕в ╕ дзв╕нко та впевнено декламували вивчен╕ напам’ять в╕рш╕, як╕ аж н╕як не назвеш короткими. Це були уривки з поем Тараса Шевченка, поез╕╖ Лес╕ Укра╖нки, Максима Рильського, Олеся Гончара, багатьох сучасних укра╖нських ╕ кримських поет╕в.
╤з б╕льш як тридцяти конкурсних виступ╕в, що оц╕нювалися за десятибальною шкалою, жур╕ визнано переможцями Ганну Мартиненко з НВК «Школа-л╕цей» № 3 ╕м. А. Макаренка та Соф╕ю В╓р╓м╓╓нко з Укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖.

ДЕНЬ ДРУГИЙ
У початок конкурсних прослуховувань школяр╕в 11-13 рок╕в корективи внесла Карина Селют╕на з школи-г╕мназ╕╖ № 25. Вона не змогла виступити в сво╖й молодш╕й в╕ков╕й груп╕ ╕ жур╕ надало ╖й можлив╕сть зробити це ╕з старшими конкурсантами. Д╕вчинка продекламувала в╕рш про укра╖нську землю так пристрасно, що стала ще одним призером попереднього дня, пос╕вши друге м╕сце.
Друга група виявилася найб╕льшою за к╕льк╕стю учасник╕в – понад п’ятдесят. Тож ╕ виступ╕в щирих, переконливих, з виразною дикц╕╓ю та сцен╕чною емоц╕йн╕стю було багато. З м╕н╕мальною перевагою в к╕лька сотих бала шести читцям присуджено трет╓ м╕сце, трьом – друге. А перш╕сть здобули Саб╕на Петренко та Ольга Б╓л╓вцева з ЗОШ № 26, Фер╕де Веджат з г╕мназ╕╖ № 11 ╕м. К. Треньова.

ДЕНЬ ТРЕТ╤Й
Розпочався в╕н дещо незвично: не о 13-й годин╕, як у попередн╕ дн╕, а на дв╕ години ран╕ше. Для тако╖ зм╕ни робочого граф╕ка жур╕ обставини були не прост╕, а особлив╕. В цей день у рамках фестивалю поза конкурсною програмою з ╕н╕ц╕ативи Рос╕йського культурного та Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центр╕в ╕з спец╕альним проектом виступала група учасник╕в поетично╖ студ╕╖ г╕мназ╕╖ № 1 на приз генерального директора В╤КЦ Владислава ╢рмакова. ╥╖ кер╕вник Тетяна Биханова, вчителька рос╕йсько╖ мови та л╕тератури, розпов╕ла, що за с╕м рок╕в ╕снування випущено ш╕сть зб╕рок учн╕всько╖ поез╕╖ п╕д назвою «Б’ють джерела». В╕рш╕ студ╕йц╕в друкувалися в р╕зних кримських журналах ╕ зб╕рниках «Л╕тературна моза╖ка» Мало╖ академ╕╖ наук м. С╕мферополя, в 2011 та 2012 роках за п╕дсумками м╕ського конкурсу «╤ пробуджу╓ться поез╕я в мен╕...» вв╕йшли в колективн╕ зб╕рники. Розпов╕д╕ Т. Биханово╖ про д╕яльн╕сть студ╕╖ друкувалися в трьох методичних зб╕рниках учител╕в м. С╕мферополя, а сам╕ юн╕ автори два рази на р╕к презентують сво╖ нов╕ в╕рш╕ в г╕мназ╕╖ перед ровесниками.
Нин╕ в студ╕╖ займа╓ться 31 чолов╕к, в╕с╕м з яких винесли свою творч╕сть на суд жур╕. Учениця 11 класу ╢вген╕я Живаго, наприклад, розпов╕ла, що в╕дв╕ду╓ багато р╕зних гуртк╕в. Нов╕ слова, римован╕ фрази ╕ мелод╕╖ давно придуму╓, однак лише останн╕м часом почала записувати ╖х на папер╕. ╤ вийшли поетичн╕ твори, два з яких – «Дитяча» та «М╕сячний бал» вона прочитала на фестивал╕. А Микита Дворян╕нов нав╕ть два рази виходив для виконання власних п╕сень п╕д електрог╕тару, щоб б╕льше ознайомити присутн╕х ╕з сво╓ю поетично-музичною творч╕стю. Т. Биханова так його ╕ в╕дрекомендувала: наш бард.
Назвемо ╕ ми ╕мена цих юних обдарувань, як╕ за створення сво╖х св╕тлих, оптим╕стичних в╕рш╕в про спостереження в природ╕, шк╕льному середовищ╕, про моменти л╕тнього в╕дпочинку, як у к╕ностр╕чц╕, та ╖х майстерне, з почуттями виконання стали лауреатами фестивалю. Це – Д╕ана Шестакова, Тетяна Севастьянова, Анастас╕я Короткова, Яна ╤ска╓ва, Микита Дворян╕нов, Владислав Богдан, Арина Лобода та ╢вген╕я Живаго.
╤з маленькими ╕скорками, що засв╕тилися вс╕ма гранями хисту до художнього читання, артистизму та сцен╕чного перевт╕лення в по╓днанн╕ з вокалом, можна пор╕вняти театрал╕зован╕ конкурсн╕ номери, доповнен╕ костюмами в народному стил╕, учасник╕в третьо╖ в╕ково╖ категор╕╖ 14-17 рок╕в, в як╕й виступило тридцять школяр╕в. У декламованих ними творах, немов наяву, поставала ╕стор╕я кра╖ни, ╖╖ живописна природа ╕ чудов╕ люди, як╕ живуть ╕ трудяться з почуттями патр╕отизму, в╕дпов╕дальност╕ та любов╕ до р╕дного краю, грудочки земл╕ за поез╕╓ю Василя Симоненка ╕ до кохано╖ Укра╖ни.
Переможцями в ц╕й груп╕ конкурсант╕в назван╕ представники трьох с╕мферопольських шк╕л: № 12 – Зоя Мансурова, № 23 – Ельзара Мамед╕м╕нова ╕ № 31 – Олександр Пол╕новський.

П╤СЛЯМОВА
Позаду залишилися три дн╕ конкурсних виступ╕в з радощами за усп╕шне декламування, хвилюваннями за забут╕ слова ╕ фрази. А хтось п╕сля цього нав╕ть з╕йшов з дистанц╕╖. Разом ╕з сво╖ми вихованцями протягом ус╕х цих дн╕в поруч були педагоги – Галина Качула, Ам╕на ╢вдок╕мова, Олена Б╕ленко та ╕нш╕. Вс╕м ╖м орган╕затори висловили вдячн╕сть.
Фестиваль-конкурс цього року значно розширив сво╖ географ╕чн╕ меж╕. Вперше у змаганнях читц╕в взяли участь представники Республ╕канського ╕нтернату для обдарованих д╕тей ╕з с. Танкового Бахчисарайського району та Пахар╕всько╖ ЗОШ Джанкойського району. Добре волод╕ння укра╖нською мовою продемонстрували конкурсанти кримськотатарсько╖ нац╕ональност╕, як╕ стали призерами змагань у вс╕х в╕кових категор╕ях.
— Так╕ фестивал╕-конкурси потр╕бн╕ для формування патр╕отично╖ та нац╕онально╖ св╕домост╕ у д╕тей, — сказав, п╕дбиваючи п╕дсумки виступ╕в читц╕в, Богдан Безкоровайний. – Вони забезпечують духовне ╓днання покол╕нь, створюють атмосферу родинного тепла, вза╓морозум╕ння м╕ж однол╕тками ╕ в сусп╕льному оточенн╕, виховують у них культуру повед╕нки.
Вручивши переможцям ╕ призерам грамоти та призи – туристично-кра╓знавч╕ видання товариства «Укра╖на – Св╕т» про чудовий куточок Укра╖ни – Крим, орган╕затори попрощалися з учнями ненадовго. 12-14 грудня в зал╕ Кримсько╖ республ╕кансько╖ ун╕версально╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка в╕дбудеться другий етап фестивалю-конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», в якому змагатимуться юн╕ вокал╕сти. Тож до нових зустр╕чей на сцен╕!

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11083

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков