Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2012
ПАМ’ЯТАЙМО СВО╥Х ЗЕМЛЯК╤В

У волинському селищ╕ Лук╕в до 70-р╕ччя Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖, яка зародилася на Волин╕, було встановлено пам’ятний хрест. Пам’ятник «Борцям за волю ╕ незалежн╕сть Укра╖ни» ╓ арх╕тектурною композиц╕╓ю рукотворного хреста та природного каменю, розм╕щених на червоно-чорному — п╕д кол╕р повстанського прапора — гран╕тному трьохсходинковому монумент╕.
Рукотворний хрест, як ╕ волинський та козацький хрести, ╓ одним ╕з р╕зновид╕в мальт╕йського хреста, у якого рамена виконана у сокиропод╕бн╕й форм╕, що в╕добража╓ багатов╕кову боротьбу нашого народу за свою православну в╕ру ╕ свободу. На передн╕й частин╕ хреста розм╕щено щит з малим Державним Гербом, який утверджу╓ нашу Укра╖ну як державу. Зворотну частину прикраша╓ напис: «Благословенною будь, моя Укра╖но!» — це заклик молитися за свою р╕дну Укра╖нську В╕тчизну.
Природний кам╕нь символ╕зу╓ природну м╕цн╕сть ╕ тверд╕сть духу укра╖нського народу, його древню мудр╕сть та незламн╕сть. Цей пам’ятник встановлено з ╕н╕ц╕ативи та за п╕дтримки окремих громадян ╕ посадовц╕в Лукова (всього 23 особи).
Тут 14 жовтня 1942 року так зван╕ шуцмани-пол╕ца╖ майже вс╕м складом, понад два десятки людей, влаштували свято на честь Покрови Пресвято╖ Богородиц╕. За святковий ст╕л запросили с╕мох н╕мецьких оф╕цер╕в ╕ управител╕в району. Добряче ╖х напо╖ли, а пот╕м зв’язали, посадили в к╕мнату для арештант╕в, зброю в╕д╕брали, окр╕м особисто╖, з яко╖ витягли патрони, ╕ п╕шли в л╕с.
Недалеко в╕д урочища Вовчак, бази УПА, б╕ля села Дольськ Тур╕йського району знаходився партизанський заг╕н ╕м. Лен╕на, командиром якого був ╤ванов, куди Степан Омелянюк прилаштував ╕з села Годович╕ чотирьох ╓вре╖в ╕ в╕йськовополоненого — поволзького татарина З╕нов╕я Соф╕на. До реч╕, обидв╕ в╕йськов╕ структури — вояки УПА ╕ червон╕ партизани сп╕лкувалися, бо воювали на одн╕й територ╕╖ проти сп╕льного ворога — фашист╕в. Жодних неприязних стосунк╕в м╕ж ними п╕д час фашистсько╖ окупац╕╖ не було.
С╕м’я Степана Омелянюка врятувала двох ╓врейських хлопц╕в — Руб╕на Гросера ╕ Лейбу Дейварка, яких у с╕чн╕ 1944 року переправили в партизанський заг╕н, пот╕м вони воювали в Червон╕й Арм╕╖. Руб╕н Гросер у В╕дн╕ 1945 року перейшов до американсько╖ зони ╕ ви╖хав до Нью-Йорка. Лейба Дейварк у 1945 роц╕, демоб╕л╕зувавшись з Червоно╖ Арм╕╖, повернувся до Лукова, де його моб╕л╕зували в м╕л╕ц╕ю. Степан Омелянюк також проживав у Луков╕, ╕ Лейба Дейварк часто приходив до нього радитися.
У 1946 роц╕, прийшовши до Степана Омелянюка, в╕н запитав: «Що мен╕, Степане, робити? Мене примушують йти в л╕си ╕ вбивати вояк╕в УПА, з якими я добре знайомий був п╕д час мого партизанського минулого. Ми розташовувалися в одному л╕с╕. То ти ж, Степане, мене ╕ Руб╕на врятував в╕д н╕мц╕в, а тепер ось так у л╕с╕ нев╕домо за що можна загинути... Що робити?».
Степан сказав: «Лейбку, йдемо до Ягодина, що на кордон╕ з Польщею. Через р╕чку Зах╕дний Буг переправишся до Польщ╕». На берез╕ Зах╕дного Бугу попрощались, ╕ Лейба у м╕л╕цейськ╕й форм╕ переправився в Польщу, зв╕дки ви╖хав до Аргентини, де жив до само╖ смерт╕ у 1994 роц╕. Його двоюр╕дний брат при╖здив до Лукова в родину Омелянюк╕в 24 червня 1993 року на в╕дкриття трьох пам’ятник╕в розстр╕ляним ╓вреям.
Загалом на територ╕╖ Волин╕ ╕ зокрема в Тур╕йському район╕ д╕яло чимало людей, як╕ допомагали укра╖нським повстанцям. Це — Степан, Мар╕я ╕ Олександр Омелянюки, Антон ╕ Ликера Карпуки, Гнат, Варвара, Петро та В╕тал╕й Мартинюки, Василь та Кал╕страт Карас╕, Ганна Остапенко та ╕нш╕. Через багато рок╕в ц╕ люди одержали звання Праведник╕в Укра╖ни ╕ Св╕ту, дехто — посмертно. Вони були зв’язк╕вцями, обшивали вояк╕в ╕ готували ╖м ╖жу, були й так╕, що, вступивши до УПА, в╕ддали сво╓ життя у боях ╕з ворогом.
Ц╕ люди г╕дн╕ пам’ят╕ вдячних земляк╕в, ╖хн╕ ╕мена повсякчас будуть на наших вустах ╕ в наших молитвах.

Дмитро ОМЕЛЯНЮК,
Праведник Укра╖ни
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10889

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков