Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3569)
З потоку життя (6812)
Душі криниця (3670)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1574)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ЛИСЕЙ
27 червня у церквах сх╕дного обряду поминають старозав╕тного пророка ╢лисея, який був учнем ╕...


НА ЗДОБУТТЯ ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ ╤ВАНА ФРАНКА НАД╤ЙШЛО 22 ТВОРИ
Держкомтелерад╕о оприлюднив список твор╕в, що над╕йшли на здобуття Прем╕╖ ╕мен╕ ╤вана Франка в...


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Треба сказати, що на той час кримська редакц╕я вже м╕сяць як була… л╕кв╕дована директором...


МИХАЙЛО ЖАЙВОРОН: В╤СТРЯ ЕПОХИ
Цього разу Михайло Жайворон презенту╓ свою нову поетичну доб╕рку з його недавньо╖ «Б╕ло╖...


УКРА╥НО, УКРА╥НО, ОЦЕ Ж ТВО╥ Д╤ТИ…
Сп╕шу пов╕домити друз╕в про неабияку под╕ю в Укра╖н╕ - вих╕д у св╕т книги В╕ктора Олекс╕йовича...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 24.08.2012
СОНЕТИ ПРО СЕРЦЕ, В╤ДПУЩЕНЕ В ПОЛ╤Т

Книжкова полиця

Як теплий рясний дощ, п╕сля якого ростуть гриби, кв╕тують дерева ╕ рослини, склада╓ться з окремих краплинок води, так ╕ мистецька пал╕тра В╕ри Ро╖к, Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, з╕брала ц╕лий букет думок, суджень, анал╕тичних оц╕нок мистецтвознавц╕в, музейних прац╕вник╕в, народних майстр╕в на науково-практичн╕й конференц╕╖ «Творч╕сть В. С. Ро╖к у контекст╕ розвитку декоративно-прикладного мистецтва Укра╖ни», яка в╕дбулася в кв╕тн╕ 2006 року в голубому зал╕ Центрального музею Тавриди з нагоди ╖╖ 95-р╕ччя.
Враховуючи феномен в╕домо╖ в держав╕ кримсько╖ вишивальниц╕ як ж╕нки, в житт╕ яко╖, немов у дзеркал╕, в╕дображено протир╕ччя людського буття в ХХ стол╕тт╕ з суворими випробуваннями ╕ м╕цним характером, що загартував ╖╖, допом╕г осво╖ти особливост╕ р╕зних рег╕ональних техн╕к укра╖нсько╖ вишивки, створити на кримськ╕й земл╕ свою творчу лаборатор╕ю ╕ школу майстр╕в, орган╕затори вир╕шили видати допов╕д╕ учасник╕в конференц╕╖ окремим зб╕рником. З р╕зних причин ран╕ше цього не вдалося зд╕йснити ╕ лише в нин╕шньому роц╕ при ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ С╕мферопольського ТзОВ «Кримтеплиця» та його генерального директора Олександра Василь╓ва зб╕рник вийшов тиражем п’ятсот прим╕рник╕в ╕з знаковим символом творчост╕ В╕ри Ро╖к – п╕вником червоного кольору на обкладинц╕.
Першими з його матер╕алами ознайомилися в Лубнах Полтавсько╖ област╕, де народилася майстриня, та Полтав╕, пот╕м – у кримських м╕стах Джанкой, Бахчисарай ╕ Сов╓тське на в╕дкритт╕ експозиц╕й вишивок «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕». На презентац╕╖ зб╕рника в Центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Пушк╕на в С╕мферопол╕, проведен╕й сп╕льно з Всеукра╖нським ╕нформац╕йно-культурним центром за програмою «Б╕бл╕отека — за м╕жкультурний д╕алог», ╖╖ директор Тетяна С╓год╕на в╕дзначила:
— Незважаючи на те, що життя В╕ри Ро╖к об╕рвалося, ╖╖ творч╕сть у мистецтв╕ народно╖ вишивки продовжу╓ ц╕кавити людей ╕ залиша╓ться частиною культурного життя Криму.
В ╖╖ талант╕, як у дзеркал╕, в╕добразилася епоха, душа ╕ в╕ра людей в свою з╕рку.

Найб╕льше вишивать
хот╕лось щастя,
Але част╕ше вишивався б╕ль.

У зб╕рнику б╕льш як на 110-и стор╕нках з фото╕люстрац╕ями вм╕щено статт╕ про В╕ру Ро╖к як художницю, митця, педагога, в яких анал╕зуються риси ╖╖ творчо╖ особистост╕, виховне та естетичне значення вироб╕в ╕ розробок, виставкова д╕яльн╕сть. Розмова на конференц╕╖ вийшла за рамки обговорення творчого почерку одн╕╓╖ майстрин╕, в декоративних виробах яко╖ вишивка ╕ кра╖на набули нового, сучасного звучання. Виступаюч╕ в сво╖х допов╕дях зд╕йснили екскурс у глибину в╕к╕в, досл╕дили золоте гаптування Ки╖всько╖ Рус╕, роль вишивки в побут╕ слов’ян, особливост╕ народних орнамент╕в у Болгар╕╖ та переселенц╕в-болгар Криму. Багатий матер╕ал для творчост╕ вишивальниць з╕браний у колекц╕╖ укра╖нських сорочок Кримського етнограф╕чного музею. Завершу╓ться виклад допов╕дей розд╕лом про створення Музею укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В╕ри Ро╖к у С╕мферопол╕, який орган╕чно пов’язаний з темою конференц╕╖.
Якщо в зб╕рнику написано колективний словесний портрет вишивальниц╕, вироби та орнаменти яко╖ стали надбанням творчо╖ спадщини Укра╖ни, то в друг╕й презентован╕й у б╕бл╕отец╕ книжц╕ «Я, В╕ра...» передано особист╕сне сприйняття творчост╕ В╕ри Ро╖к у сонетах Серг╕я Сурмача. В╕н, як ╕ геро╖ня його поез╕й, – ╕з Лубен, ╕сторик за фахом. Працював науковим сп╕вроб╕тником Лубенського кра╓знавчого музею у той час, коли В╕ра Ро╖к перший раз при╖хала в р╕дне м╕сто з експозиц╕╓ю сво╖х вироб╕в. Брав участь в орган╕зац╕╖ ц╕╓╖ та наступних ╖╖ виставок. Згодом пере╖хав з с╕м’╓ю на пост╕йне проживання в Красногвард╕йський район Криму, ╕ з того часу В╕ра Серг╕╖вна була очевидцем його творчого становлення як поета.
Коли в жовтн╕ 2010 року В╕ра Ро╖к п╕шла з життя, через м╕сяць п╕сля похорону в Лубенськ╕й районн╕й газет╕ «Лубенщина» був опубл╕кований присвячений ╖й в╕нок сонет╕в Серг╕я Сурмача «Я, В╕ра...» Чотирнадцять ╕з них написан╕ автором в╕д ╕мен╕ В╕ри Серг╕╖вни, яка згаду╓ все сво╓ життя, осмислю╓ його под╕╖, зд╕йснен╕ плани, мр╕╖ ╕ залиша╓ св╕тов╕ та людям як творчий запов╕т «сво╖ скарби, калин корал╕, золото верби ╕ в╕ру у святу мою В╕тчизну». А завершальний п’ятнадцятий сонет склада╓ться з перших рядк╕в кожного з попередн╕х чотирнадцяти в╕рш╕в, як п╕дсумок життя ╕ творчост╕.
Ця спов╕дальна манера сонет╕в С. Сурмача супроводжу╓ться такою ж спов╕ддю майстрин╕ з галере╓ю ╖╖ вишитих панно «Свято врожаю», «Тисяча рок╕в Лубнам», «Св╕танок» та ╕нших, рушник╕в ╕ килимк╕в. Зд╕йснити л╕тературно-художн╕й макет упоряднику видання Вадиму Михайловичу Ро╖ку, сину В╕ри Серг╕╖вни, допом╕г, за його словами, письменник з Севастополя Валер╕й Га╓вський, а ф╕нансову п╕дтримку надав Володимир Р╕зник, сан╕тарний л╕кар з м╕ста Мел╕тополь Запор╕зько╖ област╕.
— Мою маму, як ╕ В╕ру Ро╖к, звуть В╕ра. ╤ займалася вона також народним ремеслом, т╕льки працювала не з нитками, а з шк╕рою, - сказав В. Га╓вський. – В╕нок сонет╕в Серг╕я ╤вановича Сурмача, витончений ╕ лакон╕чний – це л╕тературний пам’ятник В╕р╕ Серг╕╖вн╕. Вона сама його написала сво╖м життям ╕ художньою творч╕стю.
╥╖ вироби в день презентац╕╖ книг демонструвалися на персональн╕й виставц╕ «Укра╖нський рушничок» разом з колекц╕╓ю сувен╕рних наперстк╕в. До них гостей б╕бл╕отеки адресували матер╕али книжково-╕люстративно╖ виставки «Нехай за мене скажуть рушники». А в слайд-шоу «Я, В╕ра...» звучали п╕сн╕, присвячен╕ майстрин╕ кримським композитором В’ячеславом Бобровим у виконанн╕ сп╕вака Федора Марченка, рядки сонет╕в декламували прац╕вники б╕бл╕отеки ╕ присутн╕ в зал╕ шанувальники ╖╖ таланту.
В╕ра Ро╖к як легенда вв╕йшла в ╕стор╕ю Укра╖ни ╕ Криму, де в╕дчула щастя творчост╕, здобула висок╕ звання, нагороди. Поряд експонуються вироби, вишит╕ ╖╖ руками, ╕ книги, присвячен╕ ╖й, що написан╕ в пер╕од найвищих профес╕йних досягнень ╕ вже без не╖. Об’╓дну╓ ╖х одне: майстерн╕сть, що творить красу. Так╕ матер╕ально-духовн╕ ц╕нност╕ залишаються з людьми назавжди.

Валентина НАСТ╤НА
Фото О. Носаненка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10681

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков