Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 24.08.2012
ПАТР╤ОТИЧНИЙ «СПЕЦНАЗ» - ЦЕ РЕАЛЬНО!

Якось у газет╕ «День» звернув увагу на статтю В╕ктор╕╖ Скуби «Потр╕бен гуман╕тарний спецназ». Там було чимало ц╕кавого. Скаж╕мо, один з найв╕дом╕ших укра╖нських фах╕вц╕в у сфер╕ ╕нформац╕йних технолог╕й та ╕нформац╕йних операц╕й професор Георг╕й Почепцов радив ╕нвентаризувати весь спектр можливостей, яким досяга╓ться вплив. В╕н про╕нформував читач╕в про появу таких нов╕тн╕х терм╕н╕в, як «гуман╕тарний спецназ» та «креативний спецназ». Подумалося: деяк╕ наш╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ фактично таким «спецназом» ╕ ╓. Ось т╕льки про ╖хню роботу загал майже н╕чого не зна╓, або зна╓ дуже мало. Але робота цих подвижник╕в заслугову╓ на схвалення сусп╕ль-ством, а досв╕д ╖хн╕х орган╕зац╕й вартий того, щоб його вивчали ╕ переймали. Для прикладу можна взяти ки╖вську орган╕зац╕ю «Не будь байдужим!». Пропоную читачам розмову з ╖╖ л╕дером — Оксаною Левковою.
Зазначу лише, що в╕дбулася вона ще до п╕дписання президентом нового мовного закону. Не виключаю, що тепер д╕апазон ефективних д╕й дещо звузиться. ╤ все одно, вважаю, що б╕льш╕сть ╕з сказаного Оксаною, залишиться актуальним. А установки на активн╕сть, взагал╕, не застар╕ють н╕коли.

— Пан╕ Оксано, досв╕д вашо╖ орган╕зац╕╖ ╓ чималим - вже  с╕м рок╕в… Ви не розчарувалися в сам╕й ╕де╖? Наск╕льки ефективними можуть бути зусилля маленько╖ групи людей?
— Вони можуть бути дуже ефективними. Причому, у наш час протестн╕ акц╕╖ знову стають затребуваними. ╤ дуже прикро, що б╕льш╕сть людей нав╕ть не здогадуються, на яких р╕внях можна протестувати. Вони не здогадуються, що можна писати листи в прокуратуру, СБУ, можна закидати факсами якесь м╕н╕стерство, якщо воно не робить того, що повинно робити. Останн╓ ╓ дуже прим╕тивною, але д╕╓вою акц╕╓ю. Якщо громадська орган╕зац╕я не може пролоб╕ювати якесь питання, вона просить однодумц╕в з ус╕╓╖ Укра╖ни закидати факсами це м╕н╕стерство. Уяв╕ть соб╕: факси починають приходити з двадцяти рег╕он╕в Укра╖ни! Тод╕ в м╕н╕стерств╕ почина╓ться системна криза, у чиновник╕в зак╕нчу╓ться пап╕р... ╤ вони вимушен╕ робити те, що ╖м належить робити по закону. Якщо вод╕й маршрутки Ки╖в-Хмельницький або Одеса-К╕ровоград палить у салон╕, то йому треба нагадати закон, який забороня╓ це робити. Якщо його не ц╕кавить здоров’я д╕тей, як╕ вимушен╕ дихати тютюновим димом, то нехай його зац╕кавить закон! А люди нав╕ть не здогадуються, як багато можна зробити на побутовому р╕вн╕. У нас ╓ чимало вчител╕в укра╖нських шк╕л, як╕ в позаурочний час розмовляють з учнями рос╕йською. ╤ з цим треба щось робити.
╢ кафе ╕ ресторани, як╕ ╕гнорують укра╖нську мову. Порушникам закону громадськ╕сть повинна пост╕йно нагадувати про це. Дуже важливо, щоб у наш╕й кра╖н╕ слова не розходились з д╕лом. Якщо закон ╕сну╓, значить його треба виконувати…
- Коли ми говоримо про мову, то чи не буде помилкою робити наголос саме на юридичних аспектах справи? Адже пост╕йно звучатимуть голоси про недемократичн╕сть, насильницьку укра╖н╕зац╕ю…
- Ще рок╕в три тому, будучи на ц╕й же посад╕ в ц╕й же орган╕зац╕╖, я завжди казала, що треба усм╕хатися вс╕м ╕ пояснювати людям, що мова – це дуже важливо. Ми безкоштовно роздавали книжечку «Зроби подарунок Укра╖н╕ - переходь на укра╖нську». Але ж деяк╕ верстви населення н╕як не реагують на усм╕хнен╕ обличчя ╕ так╕ акц╕╖! Якщо йдеться про б╕знес, то там переважають прагматичн╕ люди. Усм╕шка не завжди на них вплива╓, але якщо до таких приходить людина з Управл╕ння захисту прав споживач╕в ╕ вимага╓ сплатити штраф у розм╕р╕ 200 гривень, то це д╕╓. Особливо, якщо натякнуть, що наступний штраф становитиме 500 гривень. За час ╕снування нашо╖ орган╕зац╕╖ ми стягнули штраф╕в десь на дв╕ з лишком тисяч╕ гривень. Ну, максимум, на три… Це не так вже й багато, але д╕╓. Не можна обмежуватися лише «усм╕хненими» акц╕ями! Ви, мабуть, зна╓те про суди, ╕н╕ц╕йован╕ студентом Серг╕╓м Мельничуком з Луганська або пенс╕онерами Анатол╕╓м ╤льченком з Микола╓ва та В╕ктором Таратушкою з Дн╕пропетровська. Вс╕ вони судилися за мову. ╤ хоча м╕ж цими людьми велика в╕кова р╕зниця, але вони однаково мужн╕ ╕ наполеглив╕.  Мабуть, ус╕, хто в╕дстою╓ права укра╖номовно╖ частини населення в судах, регулярно читають юридичн╕ пос╕бники. Але й наша юридична служба охоче нада╓ таким людям допомогу. Захищати укра╖нську мову на П╕вдн╕ ╕ Сход╕ зовс╕м непросто, але треба визнати, що там дос╕ робилося дуже мало. Чотири роки тому ми провели в Севастопол╕ блискучий рок-концерт! Тод╕ при╖хали гурти «От винта», «Моторолла» ╕ ще, зда╓ться, були «Гайдамаки»… Все пройшло на «ура» - було багато укра╖нських моряк╕в, сотн╕ й сотн╕ молодих севастопольц╕в! Усп╕х акц╕╖ можна пояснити тим, що там ╓ попит на так╕ реч╕, Кримом по-справжньому н╕хто не займа╓ться. Хто ╕ коли розпов╕дав цим людям про укра╖нську складову в ╕стор╕╖ Криму? Чи чули вони бодай щось про ген╕ального укра╖нського полководця Болбочана? Думаю, що стосовно Криму така робота ще попереду.
- Спод╕ваюся, в Ки╓в╕ роботи також вистача╓?
- Так. Намага╓мося п╕дтримувати контакт ╕з б╕льш╕стю (а всього ╖х понад триста!) ки╖вських шк╕л. Розносимо вчителям ╕ учням диски з ц╕кавими матер╕алами про Карпатську Укра╖ну.
- Колись Оксана Пахльовська у сво╖й статт╕ «Роб╕нзон ╕ Ман╕лов» писала, що книга «Роб╕нзон» мала б стати наст╕льною книжкою кожного укра╖нця. Мовляв, наш улюблений «жанр» - це плач, а у твор╕ Дан╕еля Дефо змальована зовс╕м ╕нша модель повед╕нки. Д╕я ╓ запорукою усп╕ху, чи не так?
- Звичайно! Важливо не лише говорити, але й робити конкретн╕ реч╕. Коли ми ╖демо на Сх╕д, то бачимо як люди надихаються нами, нашою активною позиц╕╓ю. ╤ вони сам╕ починають робити те, що й робимо ми! Уяв╕ть соб╕, патр╕отичн╕ люди знаходяться ╕ в Харков╕, ╕ Донецьку, ╕ в Запор╕жж╕… Ми бачимо як горять ╖хн╕ оч╕, а це, в свою чергу,  надиха╓ нас. Саме так ми й в╕дновлю╓мося енергетично п╕сля виснажливих «мозкових штурм╕в» та проведених акц╕й. Намага╓мося д╕яти максимально ефективно, бо укра╖нцям традиц╕йно браку╓  рац╕онал╕зму. ╢ багато хороших ╕н╕ц╕атив, як╕ йдуть ╕з Зах╕дно╖ Укра╖ни, але ми вважа╓мо, що там впораються ╕ без нас. Ми в╕римо у Льв╕в, Терноп╕ль, ╤вано-Франк╕вськ, Ужгород… Але якщо говорити про рац╕ональне використання нашого майже 24-годинного робочого дня, то краще повн╕стю «викластись» для Центру, П╕вдня або Сходу. До реч╕, ми вважа╓мо, що саме Центральна Укра╖на ╓ т╕╓ю «золотою серединкою», яка н╕велюватиме крайнощ╕ Донецька ╕ Львова. А ще нам при╓мно, що саме сх╕дняки стали руш╕йною силою «податкових» майдан╕в. Саме там почав формуватися середн╕й клас, а це, як в╕домо, основа основ. Спод╕ва╓мося, що якась патр╕отична складова у цих податкових майданах ╓ ╕ буде. Шкода, що й дос╕ дехто хоче розбудовувати нац╕ю на умовах Галичини, а дехто на умовах Донбасу… До того ж, мед╕а занадто експлуатують тему «б╕полярност╕» Укра╖ни ╕ цим лише зб╕льшують поляризован╕сть. А стосовно руху «Не будь байдужим!», то ми уника╓мо будь-якого екстрем╕зму, принципово все робимо по закону, а наша центристська позиц╕я гаранту╓ нам максимум ст╕йкост╕.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

На фото: Оксана Левкова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10661

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков