Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3748)
З потоку життя (6952)
Душі криниця (3739)
Українці мої... (1517)
Резонанс (1625)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1762)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПРАВО НА ПРИВАТН╤СТЬ
Останн╕й у цьому роц╕ допис буде про незахищен╕сть. Це як ков╕д – н╕коли не зна╓ш, з якого...


ВАЛЕНТИН БУТ: ЗА КОРДОН!
Т╕, хто вийшли з Есересер╕╖, добре знають, що верхом мр╕й всякого совка час╕в Великого Застою,...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Ж╤НКА В Л╤ТЕРАТУР╤
Якось я сильно не переймалася н╕коли гендерною нер╕вн╕стю, не хот╕ла витрачати на це час. ╤ в...


ВАЛЕНТИН БУТ: АНАЛ╤З ПОМИЛОК
Тож роб╕мо висновки, товариство, ╕ д╕ймо, не гаючи часу, бо загрожен╕ сьогодн╕ не лише мова, не...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: НАСК╤ЛЬКИ УКРСУЧЛ╤Т ╢ УКРА╥НСЬКИМ?
Укрсучл╕т – це вторинне ╕ марг╕нальне явище, чтиво для людей з невибагливим художн╕м...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 20.07.2012
БРЕХЛИВИЙ «ТЕЛЕГРАФЪ»

ЗАЯВА С╤МФЕРОПОЛЬСЬКО╥ М╤СЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥ ВСЕУКРА╥НСЬКОГО ТОВАРИСТВА «ПРОСВ╤ТА» ╤МЕН╤ Т. Г. ШЕВЧЕНКА
Змушен╕ констатувати, що, на жаль, зневажливе ставлення до укра╖нсько╖ мови з боку кер╕вник╕в Верховно╖ Ради та Ради м╕н╕стр╕в Криму стало стимулом до д╕╖ для деяких заангажованих пер╕одичних друкованих видань. Намагання принизити все укра╖нське ╕ нав╕ть сам народ ╕ нашу державу в Криму стало буденним явищем, на яке правоохоронн╕ органи закривають оч╕.
Св╕жим прикладом ╓ зухвала, неправдива ╕ дискрим╕нац╕йна публ╕кац╕я в газет╕ «Крымский ТелеграфЪ». В № 186 цього пер╕одичного друкованого видання в╕д 22 червня поточного року автор у публ╕кац╕╖ «Язык твой – враг мой!» (?) дозволив соб╕, очевидно, за сприяння головного редактора, в╕дверто провокац╕йн╕, принизлив╕ ╕ нав╕ть дик╕ з точки зору нормально╖ людини випади на адресу укра╖нсько╖ мови. Це зухвалий глум над державною мовою, поширення ╕нформац╕╖, що не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕, прагнення принизити укра╖нц╕в Криму, громадян Укра╖ни, як ╖╖ нос╕╖в.
Наведемо конкретн╕ приклади. В публ╕кац╕╖ автор у знущальн╕й форм╕ пода╓ неправдив╕ переклади укра╖нських сл╕в та пор╕вню╓ ╖х з нормативними словами рос╕йського словника. В╕н обманю╓ читач╕в тим, що стверджу╓, н╕бито в укра╖нськ╕й мов╕ «зажигалка» переклада╓ться як «спалахуйка», «бабочка» — «залуп╕вка», «сексуальный маньяк» — «писуньковий злод╕й», «зеркало» – «пикогляд», «киндер-сюрприз» — «яйко-спод╕вайко», «акушерка» — «пупор╕зка», «медсестра» — «штрикалка», «презерватив» — «гумовий нацюцюрник», «семечки» — «лупиздрики» тощо. Все це не ма╓ н╕чого сп╕льного з ╖╖ нормативними правилами.
В╕дпов╕дальний журнал╕ст такого соб╕ не дозволить. Але справа в тому, що для автор╕в «Крымского телеграфЪа», як стверджу╓ заголовок статт╕, укра╖нська мова – ворог! ╤ для боротьби з нею в╕н використову╓ вс╕ доступн╕ йому недостойн╕ засоби.
Б╕льше того – газета вводить в оману сво╖х читач╕в, стверджуючи, що в укра╖нському законодавств╕ ╓ закони, або хоч проекти закон╕в, як╕ забороняють вживання рос╕йсько╖ мови.
Як╕ завдання ставила перед собою ця газета в даному випадку? Зм╕цнити стаб╕льн╕сть в сусп╕льств╕? Н╕. Зб╕льшити р╕вень дов╕ри одних народ╕в до ╕нших? Н╕! Зм╕цнити так звану двомовн╕сть? Теж н╕! Очевидно, що газета поставила ╕ виконала завдання з розпалювання м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕, вона намага╓ться викликати в сво╖х читач╕в ненависть до укра╖нсько╖ мови ╕ ворожнечу до ╖╖ нос╕╖в. Цим самим газета дискредитувала себе як зас╕б масово╖ ╕нформац╕╖, виявила повну непрофес╕йн╕сть у висв╕тленн╕ складних питань життя кримського сусп╕льства, порушила законодавство про пресу та про ╕нформац╕ю.
С╕мферопольський м╕ський осередок «Просв╕ти» обурений такою неправдивою публ╕кац╕╓ю газети «Крымский ТелеграфЪ», яка форму╓ у читач╕в зневажливе ставлення до укра╖нсько╖ мови, негативн╕ емоц╕╖ до ╖╖ нос╕╖в – етн╕чних укра╖нц╕в, що ╓ представниками етн╕чно╖ меншини в АРК. На нашу думку, ця публ╕кац╕я розпалю╓ ненависть до укра╖нсько╖ мови, ворожнечу до ╖╖ нос╕╖в ╕ може призвести до ще б╕льшого наростання ╖хньо╖ дискрим╕нац╕╖ за мовною ознакою.
Ми вимага╓мо спростування неправдиво╖ ╕нформац╕╖, яка не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕ про державну укра╖нську мову, а також публ╕чних вибачень газети перед укра╖нською громадою Криму, яка нал╕чу╓ не менше чверт╕ населення автоном╕╖, на т╕й же шпальт╕, тим же шрифтом ╕ в такому ж обсяз╕, що й згадана стаття.
В раз╕ ╕гнорування наших законних вимог С╕мферопольська м╕ська орган╕зац╕я Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Т. Г. Шевченка змушена буде направити позов до суду про спростування ╕нформац╕╖, що не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕, та в╕дшкодування моральних збитк╕в. При цьому залиша╓ за собою право пов╕домити про таку наругу над державною мовою, про розпалювання ненавист╕ до укра╖нсько╖ мови та ╖╖ нос╕╖в всеукра╖нську та заруб╕жну громадськ╕сть, а також в╕дпов╕дн╕ органи державно╖ влади в центр╕ ╕ в Криму.

Павло ВЛАСЕНКО,
голова С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Т. Г. Шевченка

ТИМ ЧАСОМ...

ЛУГАНСЬКОГО ДЕПУТАТА ЗВИНУВАЧУЮТЬ У РОЗПАЛЮВАНН╤ М╤ЖНАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ВОРОЖНЕЧ╤

Сп╕вголова громадсько╖ ╕н╕ц╕ативи «Права Справа» Дмитро Сн╓г╕рьов звернувся ╕з заявою в Генпрокуратуру Укра╖ни з вимогою притягнути депутата Лугансько╖ обласно╖ ради Род╕она М╕рошника до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ за розпалювання м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕. Сн╓г╕рьов вважа╓, що недавня заява М╕рошника: «Ц╕╓ю мовою (укра╖нською — ред.), якщо ми вчимо сво╖х д╕тей, то позбавля╓мо ╖х всього ╕ ростимо недорасу», ╓ провокац╕йною ╕ обража╓ укра╖номовну частину населення кра╖ни.
«На останн╕й сес╕╖ обласно╖ ради М╕рошник фактично назвав укра╖нц╕в недорасою. Загрався пан М╕рошник. Тому я звернувся до Генерального прокурора ╕з заявою, в як╕й вимагаю порушити крим╕нальну справу за фактом розпалювання м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕ стосовно цього депутата. Тепер буду чекати на реакц╕ю з Генерально╖ прокуратури», — заявив Сн╓г╕рьов.
Як пов╕домлялося ран╕ше, 6 липня депутат Лугансько╖ обласно╖ ради Род╕он М╕рошник на позачергов╕й сес╕╖ обласно╖ ради, п╕д час обговорення заяви в п╕дтримку Закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики», заявив: «Ц╕╓ю мовою, якщо ми вчимо сво╖х д╕тей, то позбавля╓мо ╖х всього ╕ ростимо недорасу».
При цьому М╕рошник зазначив, що не розум╕╓ виступ╕в представник╕в опозиц╕╖ в Ки╓в╕, як╕ заявляють про необх╕дн╕сть захистити державну мову.
«Укра╖нську мову гноблять, укра╖нську мову треба захистити. Що це за мова така нещасна, що ╖╖ треба захистити в╕д усього, ╕ вона повинна рости в оранжере╖?» — сказав Р. М╕рошник.
Для дов╕дки. Род╕он М╕рошник з 2004 року очолював прес-службу Лугансько╖ ОДА. У 2004-2006 рр. — голова правл╕ння ЗАТ «ЛОТ», в к╕нц╕ 2006 року був прес-секретарем В╕ктора Януковича, у 2006-2010 рр. — генеральним директором державно╖ орган╕зац╕╖ «Луганська ОДТРК». 29 кв╕тня 2010 р. призначений на посаду заступника голови Лугансько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ з питань гуман╕тарно╖ пол╕тики. П╕шов у в╕дставку в серпн╕ 2011 року. На даний момент об╕йма╓ посаду генерального директора Лугансько╖ обласно╖ державно╖ телерад╕окомпан╕╖.
http://gazeta.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 20.07.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10542

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков