Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4475)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4153)
Українці мої... (1674)
Резонанс (2155)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1848)
Крим - наш дім (1105)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (243)
Бути чи не бути? (355)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (219)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВИВЕЗЕН╤ В РОС╤Ю УКРА╥НСЬК╤ В’ЯЗН╤ ПОВЕРТАЮТЬСЯ НА БАТЬК╤ВЩИНУ
Рос╕яни пропонували колишн╕м укра╖нським в’язням рос╕йськ╕ паспорти й аг╕тували воювати...


╤СТОР╤Я БОЙОВОГО СОКОЛА
В ки╖вськ╕й книгарн╕ «╢» в╕дбулася презентац╕я книги А. Харука «Бойовий...


ПОГОДА НА МОКРИНИ
Наш╕ традиц╕╖


МИТЦ╤ ВОЮЮТЬ МИСТЕЦТВОМ
В╕дображення спадко╓мност╕ геро╖чних традиц╕й укра╖нського народу в живопису Марини Соченко…


ХРЕСТИТЕЛЬ
15 липня – День Хрещення Укра╖ни-Рус╕ й вшанування пам'ят╕ Святого р╕вноапостольного князя...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2012
«ВЕСЕЛА АБЕТКА» — НЕЗВИЧАЙНЕ ДИВО В УКРА╥НСЬКОМУ ╤НТЕРНЕТ╤!

«У мене дво╓ д╕ток, яким я вс╕ляко намагаюся прищепити любов до р╕дно╖ земл╕, р╕дно╖ мови, — пише мешканка м. Ки╓ва. — Мен╕ так хочеться, щоб вони пишалися, що ╓ укра╖нцями. Важко передати словами все те, що в╕дчува╓ мо╓ материнське серце, коли гортаю стор╕нки Вашого сайту. Низький укл╕н Вам до само╖ мат╕нки-земл╕ за велику справу».
 Не пройшли повз увагу й так╕ щир╕ в╕дгуки користувач╕в:
«Велике вчительське «спасиб╕» за Ваш сайт. Такий в╕н ц╕кавий та корисний ╕ для д╕тей, ╕ для батьк╕в, ╕ вчител╕в. Ск╕льки у ньому потр╕бного, необх╕дного для навчання та розвитку д╕тей!»
«Матер╕ал╕в з цього сайту вистачить на багато годин опрацювання, на багато рок╕в використання, на багато випадк╕в обм╕рковування».
«Дуже вдячн╕ Вам за цей прекрасний сайт! Вражен╕ його багатством! Ви робите безц╕нну справу».
«╤ де Ви такий у тому кра╖ взялися? (Ма╓ться на уваз╕ рос╕йськомовне м╕сто СевастопольВ. Л.). Будьте щаслив╕! Ви потр╕бн╕ укра╖нським д╕тям!
Якщо в наш╕й кра╖н╕ ╓ так╕ ентуз╕асти, то ще не все втрачено!»
╤ под╕бних рефлекс╕й на адресу сайту «Весела Абетка», складово╖ потужного порталу «Укра╖нське життя в Севастопол╕», та його автора Миколи Владз╕м╕рського можна прочитати чимало.
Уявляю, як Микол╕ ╤вановичу вт╕шно й рад╕сно на душ╕ в╕д того, що невеличка справа, розпочата в липн╕ 2002 року, виявилася такою конструктивною, конкретизованою ╕ корисною для розбудови молодо╖ Укра╖ни, для виховання ╖╖ маленьких ╕ дорослих громадян. Д╕йсно, мало бути патр╕отом сво╓╖ земл╕, виголошуючи палк╕ заклики, треба сумл╕нно ╕ безупинно працювати на ╖╖ благо. ╤ п. Микола цю ╕стину п╕дтвердив.
Як зручно дбайливим мамам ╕ татам, бабусям ╕ д╕дусям, творчим ╕ небайдужим осв╕тянам у межах одного сайту пот╕шити сво╖х д╕тей р╕зними абетками. А ╖х нарахову╓ться б╕льше 120 вар╕ант╕в! Наприклад, абетка для хлопчак╕в ╕ д╕вчат, абетка з кв╕т╕в, кримська абетка, абетка виховання, абетка гарних сл╕в, козацька абетка, нав╕ть абетка ╤нтернет-безпеки та ╤нтернет-етики для д╕тей ╕ п╕дл╕тк╕в та багато-багато ╕нших (на вс╕ смаки!).
Вража╓ п╕дб╕рка присл╕в’╖в, приказок, загадок з однойменних розд╕л╕в сайту, що заф╕ксували досв╕д життя народного в усьому його розма╖тт╕ й суперечливост╕.
А ще, безумовно, зачарову╓ читача сайту чималий казковий фонд (укра╖нський ╕ народ╕в св╕ту) як опов╕дань простих за зм╕стом ╕ формою, так ╕ з гострими захоплюючими сюжетами, що пробуджують у д╕тях кращ╕ почуття ╕ вселяють у них упевнен╕сть у неминуч╕сть перемоги добра над злом. А окрасою цього розд╕лу ╓ в╕деоказки в╕д Л╕рника Сашка.
Справжн╕ми пом╕чниками й порадниками у вихованн╕ п╕дростаючого покол╕ння виступають весел╕ усм╕шки, скоромовки, л╕чилки, ╕гри, зокрема останн╕х автор з╕брав ╕ розм╕стив на в╕дпов╕дн╕й стор╕нц╕ б╕льше 50. Захоплю╓ гра-oнлайн «Розум╕йко-буквиця», зроблена севастопольцями, також флеш-гра, яка допомага╓ швидко засво╖ти мапу Укра╖ни.
Предметом особливо╖ уваги ╓ розд╕л «Читанка». Знаю, що Микола ╤ванович пиша╓ться ним. А й д╕йсно, зм╕ст цього розд╕лу збагатить читача тими моральними ╕стинами, що ц╕ну╓ весь св╕т. Мен╕, як словеснику, при╓мно читати в╕рш╕, вислови в╕домих автор╕в красного письменства про нашу р╕дну укра╖нську мову, а ще, наприклад, ц╕каву граматику мовознавця ╤. Вихованця. Можу також гортати фольклорно-поетичний словник, образн╕ пор╕вняння, словник рос╕йсько-укра╖нських фразеолог╕зм╕в, «Крилат╕ вислови», «Мовн╕ перлинки» тощо. Просто диво дивне розкрива╓ться в окремих рубриках: «Ц╕каво знати», «Народознавство», «╤стор╕я», «Географ╕я», «Флора», «Фауна». Винятковою, далекоглядною ╓ ще рубрика «Культурна людина», в як╕й сконцентровано мудр╕ поради, так╕, як:
Кодекс вартостей сучасного укра╖нського виховання; Учням про культуру повед╕нки; Як стати розумним?; Ген╕й у кожному з нас; Перев╕рте свою увагу ╕ спостережлив╕сть; Не сид╕ть спок╕йно, будьте непосидою; Талант жартувати ╕ решта под╕бних.
Ми живемо нин╕ в глобал╕зованому св╕т╕, що характеризу╓ться процесом дегуман╕зац╕╖ людини. Як важливо попри все вести молоде покол╕ння до висот духовност╕. ╤, зна╓те, на цьому сайт╕ ви знайдете ненав’язлив╕ моральн╕ настанови славетного педагога Василя Сухомлинського (Дев’ять нег╕дних речей, Десять «Не можна») ╕ запов╕д╕ Матер╕ Терези.
Одне слово, сайт «Весела абетка» — це якесь незвичайне диво в укра╖нському ╤нтернет╕, просто чар╕вна книжечка-роздвижечка, наповнена укра╖нським безмежним св╕том, як у в╕рш╕ О. Виженка (знайшла, звичайно, на цьому ж сайт╕):

Книжечка-роздвижечка,
Посередин╕ Диво-Вижечка.
Сонечко ся╓. Луг зелен╕╓.
Сп╕вають пташки. Серце рад╕╓.
Серце рад╕╓,
Красу об╕йма╓.
Це моя Укра╖на —
В╕д краю до краю!

Залиша╓ться т╕льки нагадати слова в╕домого л╕тературного критика, публ╕циста, ф╕лософа Д. Донцова: «Мудра думка — це та сила, що форму╓ реч╕ ╕ трима╓ ╖х у форм╕, в тому числ╕ й людськ╕ сп╕льноти. Мудрець насамперед ╓ формотворцем, адже формотворець не т╕льки в╕дгаду╓ майбутн╓, а й творить його силою сво╓╖ мисл╕». Хочеться побажати рясногранн╕й «Весел╕й Абетц╕» залишатися й надал╕ вз╕рцем нац╕онально╖ мудрост╕, моральност╕, д╕╓вим способом протистояння нев╕гластву.

Валентина ЛОПАТЮК,
методист Севастопольського ╕нституту п╕слядипломно╖ осв╕ти

«ВЧИТЬ ШУКАТИ, РОЗУМ╤ТИ, ЛЮБИТИ...»

ХХ╤ стол╕ття з його глобал╕зац╕йними впливами та ╕нформац╕йними в╕русами — надзвичайно складне випробування для родини, де виховуються д╕ти. Покол╕ння, що виросло п╕д впливом ╤нтернету, в╕део╕гор та «Лего», мало сп╕лку╓ться з захоплюючими й дотепними дитячими виданнями, як╕ добре знають представники мого покол╕ння та з рад╕стю згадують, як чекали на поштаря з дитячими журналами та газетами. Прикро, що нин╕ держава на необх╕дному р╕вн╕ не поц╕нову╓ р╕дномовну л╕тературу для д╕тей, у як╕й акумульовано ╕нтелектуальний ╕ духовний ген╕й укра╖нського народу, фольклор, який завжди викону╓ естетично-п╕знавальну, виховну роль.
Веб-сайт «Весела абетка» — ун╕кальний соц╕окультурний феномен, т╕сно пов’язаний з гуман╕тарними векторами сучасного сусп╕льства, зокрема мистецтва, педагог╕ки, психолог╕╖, рел╕г╕╖, в контекст╕ яких цей феномен й функц╕ону╓. До того ж, «Весела абетка» ма╓ ще й самост╕йний естетичний компонент з певними р╕внями прочитання, який ╓ нев╕д’╓мною частиною гуман╕тарного процесу нашо╖ доби, а тому перебира╓ на себе його жанрово-стильов╕ ознаки, можлив╕сть сп╕лкуватися в on-line режим╕.
Сайт «Весела Абетка» розвива╓ багато зд╕бностей д╕тей: вчить шукати, розум╕ти, любити — вс╕м тим якостям, якими повинна волод╕ти людина, протистояти несмаку, розвитку байдужост╕ ╕ бездуховност╕ серед молодого покол╕ння.
Загалом «Весела абетка» красномовно в╕длуню╓ в сучасному контекст╕ укра╖нську традиц╕ю, нове обличчя л╕тератури для дитячого читання, зокрема з перекладами з╕ св╕тово╖ дитячо╖ класики, сучасно╖ дитячо╖ л╕тератури, яких укра╖нську дитину в радянський час насправд╕ було позбавлено. Усе це завдяки «Весел╕й абетц╕» великою м╕рою зумовлю╓ зм╕ну якост╕ ╕ мети дитячого читання загалом.

Тамара МЕЛЬНИК,
кандидат педагог╕чних наук, доцент

РОЗШУКАНА КАЗКА

В╕дв╕дувачам сайту «Весела абетка» з нагоди його першого десятир╕ччя

Розкажу вам, малята мо╖,
А ви будьте уважн╕, будь ласка:
Там, де листям тр╕почуть га╖,
Хтось розшукував сонячну казку.
Хтозна-хто там ходив у гаю,
Кажуть, н╕би казкар. ╤ питав в╕н
Про нечувану казку свою,
Що десь ходить-блука╓ св╕тами.
В╕н казав, що ╖╖ розшукать
Може той, хто вс╕ л╕тери зна╓.
А як знайде, казав той казкар,
Вс╕ багатства, що ╓, в╕н п╕зна╓.
Аж до Чорного моря добр╕в,
╤ ту казку знайшов — в ╤нтернет╕.
Хто уважний був, той зрозум╕в,
Що знайшов в╕н «Веселу абетку».
╤ з тих п╕р — вже десяточок л╕т —
В╕н до себе збира╓ маляток.
╤ скарб╕в, що не бачив ще св╕т,
Всяк там може соб╕ в╕дшукати.
Як в комору плоди сад╕вник
Чи у вулик медок несе бдж╕лка,
Так збира все казкар-чар╕вник —
Аж душа вигра╓, як соп╕лка.
Р╕дне слово, як з маминих вуст.
З ним ми св╕т в╕дкрива╓мо легко.
Дивну казку ту сонячну звуть,
Як дитинство — «Весела абетка».
В н╕й скарби вс╕ для вас, малюки!
Тут багатства ╕ справд╕ казков╕.
Св╕т п╕знання — безмежний такий.
╤ в╕дкритий для вас в╕н — з любов’ю.

Щиро Ваш — ╤ван ЛЕВЧЕНКО
— з найсердечн╕шими побажаннями добра ╕ розкош╕ сп╕лкування на сайт╕ «Весела абетка» любим юним укра╖нцям, сущим у вс╕х св╕тах, яких об’╓днав цей ун╕кальний ╕нформац╕йний укра╖номовний ресурс на потужному портал╕ «Укра╖нське життя в Севастопол╕». Будьмо допитливими, мо╖ дорог╕ друз╕! Тримаймося над╕йно свого курсу — на «Веселу абетку», цього чистого джерела знань, невичерпних скарб╕в духовно╖ спадщини р╕дного народу. Хай вам щастить, малята, у гартуванн╕ вашо╖ мудрост╕! Доземно вклоняюсь творцям web-сайту ╕ в╕рю в його перспективу, що незаперечно п╕дтверджено першими десятьма роками невтомно╖ творчо╖ д╕яльност╕. Велика ╕ вдячна справа — працювати на завтрашн╕й день любо╖ нашому серцю Укра╖ни.
м. Ки╖в

Марина ПАВЛЕНКО,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, переможець багатьох л╕тературних конкурс╕в, автор багатьох книжок:
«Вдячна «Дзвону Севастополя» й «Кримськ╕й св╕тлиц╕» за те, що публ╕кували свого часу мо╖ ще юнацьк╕ в╕рш╕ й малюнки!»
*   *   *
Через струмочок — павутинка мов м╕сточок.
По н╕й повзе росинка на листочок.
Тремтить: не впасти б, не з╕ллятись би з водою,
бо ж головне — зостатися собою.
*   *   *
Мала травинка розправля╓ крильця,
Але н╕як злет╕ти ще не здужа.
Тож небо опустилося донизу,
Припало вухом до ╖╖ гн╕здечка
Та й слуха╓ зелене щебетання…
*   *   *
Крильцями цв╕ту
тр╕почуть на в╕тр╕
╕риси-п╕вники,
сво╓ «кукур╕ку» висп╕вують
з барв та пахощ╕в.
День будять.
*   *   *
По шапц╕ гриба
росинка маленька повзла.
А в╕н подумав,
що то гус╕нь,
струснув росинку
в жорстку траву.
Впала вона
й розбилась.
╤ нема╓ б╕льше
росинки.
*   *   *
Дощ найнявсь пастухом
над липами.
А вони його
цв╕том засипали!
*   *   *
Дощ ц╕лу н╕ч
пряв ср╕бн╕ нитки,
щоб мала бер╕зка
розк╕шн╕ шовки.
*   *   *
Б╕лий тюльпан
п╕д мережане листя сокирок
сховався.
Береже його в╕д засмаги
╖хн╕й зелений тюль.
Пан!
*   *   *
П╕д ранок з╕рки повол╕
осипалися з неба
╕ засв╕чувались на луз╕
ромашками.
Поки сонце ╖х пасло,
м╕сяць л╕тав понад лугом
ср╕бним метеликом.
*   *   *
Цей тернисько ╕ справд╕
 нестерпний:
кр╕зь його колючки продираючись,
кв╕тень знову розсипав у ньому
козубок ╕з ф╕алками!
*   *   *
Гор╕хи, мов курчатка
 з шкаралупок,
стрибають рад╕сно до Осен╕ на руки
╕ дзьобають листочки, мов пшоно.
*   *   *
Н╕би в╕д когось т╕каючи,
в╕тер промчав коридором.
Шматочок синього неба
дверми прищикнув — як штору.
*   *   *
Хитре сонце плело на земл╕
мережан╕ с╕т╕ п╕д яблунею
╕ ловило в них золот╕ яблука.
*   *   *
Парасольковий дощ!
Ц╕ле м╕сто
поросло парасольками,
наче грибами.
Пооб╕да╓ ними
сонце,
запиваючи кожну
голубими в╕д неба
калюжами.

КОЛИСКОВА ДЛЯ ДОЩУ

Досить, досить, досить, досить!
Розстарався надто, доще!
Кап-кап-кап та кап-кап-кап, —
заважка твоя рука!
Помал╕ше, помал╕ше!
Як?!? Ти нав╕ть не прил╕г ще?!?
Крапля — стук! ╤ знову — стук:
перли клякнуть на льоту!..
Тихше, тихше! Тихше, тихше!..
Хай м╕й в╕рш тебе вколише!
Ось ╕ гр╕м оддален╕в.
Т╕льки схлипи по в╕кн╕.
Любо, любо подивиться:
дощ уклався на травиц╕
й, н╕би сплакане маля,
сну долоньки п╕дставля...             

ХТО Б╤Л╤╢, ХТО Б╤ГА╢

До б╕ло╖ бер╕зки
Примчала чорна к╕зка.
Розплакалась бер╕зка,
Зронила роси-сл╕зки:
— Ну, чом, скаж╕ть, бер╕зки
Не б╕гають, мов к╕зки?!.
Спинилась к╕зка р╕зко:
Зв╕дк╕ль це тут бер╕зка?
В задум╕ стала к╕зка,
Кап-кап на землю сл╕зки:
— Ну, чом же чорн╕ к╕зки
не б╕л╕, мов бер╕зки?
Враз к╕зка ╕ бер╕зка
Утерли дружно сл╕зки:
— Б╕жи, вистрибуй, к╕зко!
— Рости, б╕л╕й, бер╕зко!
Помчала дал╕ к╕зка.
Б╕л╕╓ всл╕д бер╕зка.
*   *   *
Чорний к╕т рихтувався
переб╕гти мен╕ дорогу.
Але я переб╕гла перша.
Чорний к╕т зажурився:
тепер його, мабуть,
сп╕тка╓ невдача.
*   *   *
Котик ╕ в╕ник
щодня стережуть пор╕г
╕ в╕рно чекають з роботи
господаря.
Дарма, що знають його
найб╕льше з н╕г,
бо не раз на соб╕ в╕дчули
його черевики.

Д╤ДОВА ЗГУБА

╤шов л╕сом д╕д
╕ згубив рукавичку.
Хот╕в повернутись,
але пот╕м роздумав.
Бо де ж будуть жити
Мишка-Шкряботушка,
Жабка-Скрекотушка,
Зайчик-Поб╕гайчик,
Лисичка-Сестричка,
Вовчик-Братик,
Кабан-╤клан
╤ Ведм╕дь-Набр╕дь,
Що про них оце вчора
Читав онучатам?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10517

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков