Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2012
НЕВИГАДАН╤ ╤СТОР╤╥

НЕВИГАДАН╤ ╤СТОР╤╥

ПОКАТАТИСЯ НА… ОСЛИКУ
Р╕зн╕ ферми довелося бачити на сво╓му в╕ку. На вчительську платню не проживеш — тож допомагали ╕ нин╕ допомагають домашн╕ м╕н╕-ферми з курми, гусьми, свиньми та ╕ншою живн╕стю. А недавно побував на… осляч╕й ферм╕. ╢ в Криму б╕ля Бахчисарая ╕ така — ╓дина на теренах колишнього Союзу, де розводять ослик╕в як екзотичних тварин (синон╕ми до цього слова: ослюк, в╕слюк, ╕шак). Вони розважають турист╕в, возять ╖х гористими м╕сцями. Сам переконався: ╕ накатався досхочу, ╕ взнав багато ц╕кавого про цих прадавн╕х «геро╖в» байок, упертих ╕ милих створ╕нь.
Домашн╕ми осли стали п’ять-ш╕сть тисяч рок╕в тому. Вони давн╕ше за коней у ╢гипт╕ та Еф╕оп╕╖ були основним видом транспорту. Саме осли п╕дсобляли на буд╕вництв╕ ╓гипетських п╕рам╕д. Давно, ще в╕д час╕в Гомера, в╕дома пом╕сь осла ╕ кобили — мул, жеребця ╕ ослиц╕ — лошак. Ц╕каве й таке. Сильна стать ослячого роду живе близько 60 рок╕в, ослиц╕ — до 20. Тривал╕сть ╖хнього життя залежить в╕д к╕лькост╕ приплоду. «Хлопчика» мати виношу╓ 13 м╕сяц╕в, «д╕вчинку» — 12. Народжу╓ лишень по одн╕й дитин╕, году╓ ╖╖ до шести м╕сяц╕в ╕ дуже турбу╓ться про не╖. Дорослим ослятко ста╓ в два роки, а працездатним — у три.
На ферм╕ б╕ля Бахчисарая два види в╕слюк╕в: кримськ╕ ╕ п╕вденноаз╕атськ╕. Перш╕ — маленьк╕ на зр╕ст ╕ важать до 100 к╕лограм╕в, друг╕ — 280. Вибираючи одного з них для мандр╕вок, треба «збалансувати» власну вагу з ослячою. Якщо ваша вага до 70 к╕лограм╕в, то будь-який ослик поката╓. А якщо сто ╕ б╕льше — т╕льки п╕вденноаз╕атський. ╥здити на тих, ╕ на тих безпечно ╕ для д╕тей. ╤нструктор за три хвилини покаже, як триматися в с╕дл╕, як правити пов╕дком при спусках, п╕дйомах ╕ поворотах ╕ — щасливо╖ дороги. Не страшно впасти: земля — ось вона п╕д ногами.
На ц╕й ферм╕, окр╕м вухатих мешканц╕в, ╓ й т╕, яких наш╕ м╕ськ╕ урбан╕зован╕ м╕ськ╕ д╕ти н╕коли живцем не бачили: качки, гуси, кури, кон╕, черепахи ╕ нав╕ть в’╓тнамськ╕ свин╕. ╥м не треба нудитись у кл╕тках чи воль╓рах, як у зоопарку. Живуть пл╕ч-о-пл╕ч, дружно й весело, на природ╕. ╤ завжди рад╕ гостям.

ПО╢ДИНОК
Цю невеселу ╕стор╕ю розпов╕в мен╕ сус╕д Василь ╤ванович. Не встиг ще день ясн╕ оч╕ протерти, а в╕н уже мчав машиною на орендоване поле. Зупинився, щоб помилуватись озиминою ╕ побачив, як швидко пронеслися два птаха. Так ╕ ╓: за диким голубом гнався яструб. Ще мить — ╕ жертва затр╕поче в пазурах хижака. Вже й п╕р’я посипалось на дорогу. Голуб виробляв у пов╕тр╕ так╕ в╕раж╕, що нападников╕ й не снилось. Урешт╕ знесиливсь ╕, пом╕тивши машину, впритул наблизився до не╖. Важко дихаючи, враз залет╕в у в╕дкриту каб╕ну машини ╕ завмер. Сп╕ймавши облизня, яструб зник у л╕сосмуз╕.
Поклавши голуба на чистий рушничок, Василь ╤ванович заходився промивати рани, змастив ╖х йодом ╕з пох╕дно╖ аптечки, забинтував. Голуб не пручався, тихенько стогнав. Мабуть, розум╕в, що потрапив у руки добро╖ людини. П╕сля процедур поклав страждальця в зарост╕ бур’яну, залишив шматочок хл╕ба. Ввечер╕ нав╕дався на те м╕сце, але н╕ голуба, н╕ хл╕ба не було. Ледь не скрикнув: «Д╕ти? Очуняв ╕ знявся у син╓ небо? Чи, може…»
╤ дос╕ жалку╓: нав╕що покинув? Забрав би додому, приручив… Т╕льки п╕р’╖нки на узб╕чч╕ дороги…

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
вчитель
с. Пруди в Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10028

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков