Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2003 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2003
БЕЗСОВІСНА ПРОБЛЕМА
Оксана ЛИХОВЕЦЬКА

Чи не здається вам, панове, що ми відірвані від світу? Та Бог з ними - економікою, політикою, нафтою та газом. А про ЄЕП говорити взагалі марно, тому що, здається, наші дітки, як підростуть, знову житимуть у Союзі, хіба що абревіатура буде інша. Жарти жартами, але з цієї нагоди виникає ось таке питаннячко: а що залучить до культурної спадщини (не будемо брати Україну в цілому) наш славетний Крим, щоб не були ми, так би мовити, осторонь від історичних подій і щоб оте культурне було таки справжнє, життєдайне, натхненне та прекрасне і, до того ж, - суто українське. Не хвилюйтесь: є що залучити. От тільки деякі деталі насторожують...

Як тільки десь у Ялті замаячить на горизонті, наприклад, фольклорний фестиваль, то, виявляється, що народних талантів у нас - як грибів після дощу. І як тільки відкривається кінотелефорум, всі теж наче в чергу стають, аби тільки взяти участь, заспівати вітальну, станцювати, піднести гостям чарочку-другу. А які костюми, павільйони, декорації, а голоси які!.. Вкотре переконуєшся в тому, що таки багатий Крим на народні таланти - українські, російські, кримськотатарські, корейські, болгарські - всіх не перелічити. І все те підбирається так ретельно, досконально, з крихт, що мимоволі думаєш: які ж молодці організатори і виконавці! У тому, що в першу чергу все це заслуга Міністерства культури АРК (про Республіканський науково-методичний центр народної творчості, звичайно, згадується мимохідь), не виникає жодного сумніву.
Одна лише деталь: майже всі найславетніші колективи з'їжджаються з районів, де тримаються гуртом лише завдяки ініціаторам, для котрих народна творчість - справа усього життя. І на фестивалях та форумах аматори-подвижники працюють з віддачею передусім для задоволення. А як же інакше, адже про них згадали... Їхні щоденні біди з неопалюваними взимку Будинками культури, нестачею обладнання та іншими проблемами бліднуть на фоні благополуччя разових, у кращому випадку дво-триденних фестивалів, на які поспішає вся урядова й акторська еліта. Та вони вже звикли і майже не скаржаться. Тому що є таке правило: менше будеш скаржитися - більше отримаєш, бо не дратуватимеш. І запрошення на наступний рік не забариться.
Яке ж то, напевно, щастя, що вони на периферії! І колективи не дуже великі, тому і мобільні. Інша справа з тими, хто на весь Крим говорить про свої проблеми зі столиці. На таких ніхто не звертає уваги. До всього звикаєш і до такого головного болю, як Кримський український театр, у Міністерстві культури АРК теж давно звикли. Їх розділяє якась пара сотень метрів, а від того вони ближчим не стали. Про проблеми фінансування закладу директор театру Володимир Іванович Загурський наголошував з початку 2003 року. Щоразу можна було почути: катастрофічно не вистачає коштів на виплату заробітної плати та на погашення боргів за енергоносії, що, в свою чергу, призводить до зриву планомірної роботи. А у Міністерстві, здається, сперечалися і спостерігали: а скільки театр ще протягне? А яка була надія, що після "Енеїди" лід таки зрушиться! Та наближався до завершення театральний сезон, а іншу заплановану прем'єрну виставу глядач так і не побачив.
Як не пригадати чудовий вечір з нагоди Міжнародного дня театру, який відзначався у Кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі! Виступили всі, навіть приїхали театральні колективи з Севастополя. А українського не було. Хоча на святі з українського театру були у залі присутні. Не знаю, як вони почувалися, як реагували на питання: а чому український театр не підготував свою програму? А питання такі були. Одна з актрис комусь відповіла, що у театрі зараз стільки роботи, що на це не було часу.
Чого-чого, а незадіяній у виставах частині штату українського театру часу зовсім не бракує. Більше схиляюся до думки, що не було у театрі чого святкувати, тож і бажання не було щось готувати. За них фінанси співали своє.
Проблема фінансування і досі є актуальною, хоча не стоїть так гостро, як кілька місяців тому. Є надія, що до кінця поточного року колектив театру заробітною платою буде забезпечений. Тому вкотре залишається сподіватися, що нову виставу "Ярослав Мудрий", котра стоїть у планах театру, не спіткає участь "Енеїди", підготовку якої було розтягнуто на роки, і її глядач побачить "з пилу, з жару".
Який ще колектив у Криму (а маємо на увазі професійний, а не аматорський, тому що якраз аматори не оминають українську класику та п'єси сучасних авторів) має у репертуарі українські твори? Свого часу директор Кримського театру ляльок Борис Азаров звертався до міністра культури АРК Т. Аронової, щоб укласти договір про фінансування нової вистави "Івасик-Телесик". Йому було відмовлено. Напевно, на той час кримське Міністерство готувалося прийняти чергових гостей, тому йому було не до "дитячих" проблем. Спектакль, незважаючи ні на що, дітвора побачила, а театр (поставивши його повністю за власні кошти) залишився ще й боржником перед його авторами.
Не очікуючи підтримки Міністерства культури автономії, керівництво театру ляльок сподівається укласти угоду з Міністерством культури та мистецтв України на постановку іншої вистави.
Перелік "деталей" можна продовжити...
Не так давно у Криму побував голова Спілки театральних діячів України, керівник Комітету з культури й духовності Верховної Ради України Лесь Танюк, котрий не міг не торкнутися проблеми Кримського українського театру. Так, погодився, ситуація справді критична.
І вкотре пролунала пропозиція (а їй, до речі, вже пару років, а віз і нині там) надати цьому закладу державного підпорядкування. Начебто і міністр культури України пообіцяв на цю справу гроші, але чомусь виділені вони так і не були. На думку Леся Степановича, необхідно запросити у театр головного режисера і до Нового року подумати про створення режисерської групи (подумалося: хто там тільки свої сили не пробував, але ж надовго не залишав-ся). А гість у розмові, здається, був відвертим, оскільки не приховував, що режисери більш комерційного плану просто бояться взяти до рук цей, за його словами, "стадіон". Не думаю, що присутнім акторам ця думка додала оптимізму. Так, у Міністерстві культури та мистецтв України про сьогоднішній стан кримських театрів (не лише українського, а й російського, театру ляльок) все знають, але вносити необхідні корективи чомусь не поспішають.
І далі звичайного розуміння та співчуття справа не йде.
Зачепив голова СТДУ і проблему української самосвідомості. Не залишилася поза його увагою і кримська преса. У 16 газетах, котрі прочитав, київський гість не знайшов слова "українець" - "хохол" і тільки. Для нас це, на жаль, не новина, але дякуємо, що зауважили. Можливо, Лесь Степанович зробить свої висновки щодо всього справді українського на півострові хоча б з таких "уривків" з нашого життя. Чи може йти мова про культуру як про національне явище, якщо у Міністерстві культури АРК згадують про неї лише напередодні круглих дат, свят чи, знову-таки, кінофестивалів? А про планомірну, стабільну підтримку закладів української культури залишається лише мріяти.
 Чи можна сподіватися на підтримку київських урядовців, якщо, за словами того ж Танюка, лише вісім депутатів України у цьому році побували у театрі? А на прославлених "Боспорських агонах" - Міжнародному фестивалі античного мистецтва, котрий вже вп'яте проводився у Керчі, представників Верховної Ради України взагалі не було. То чи варто так сподіватися на Київ?
З сумом зазначимо: сьогодні українська культура в Криму перебуває ніби в етнографічному павільйоні, де все одразу з'являється під рукою у критичну мить, коли треба перед кимось відзвітувати на святкових заходах. А потім, щоб не мати зайвих турбот, усе показане знову запхнути у "підсобку" до кращих часів. Так спокійніше. А на допитливі та докучливі запитання відповідати: "А у нас проблеми стосовно української культури немає", - і відповідати, причому, з чистою совістю. То, можливо, немає її самої? От яка вона - безсовісна проблема...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2003 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1303

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков