Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2003
ЯКА ВЛАДА - ТАКА Й ШКОЛА
Марія ГАВРИЛЮК

Як уже повідомляла "Кримська світлиця", стараннями Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в м. Сімферополі у липні до нас була "десантована" група студентів факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка для проходження газетної практики. "Крізь призму Львова" - під такою рубрикою з`явилися в газеті минулої п'ятниці перші львівські студентські публікації про нашу кримську автономну дійсність, що відразу ж відзначили читачі: мовляв, зі "Світличних" сторінок ніби "повіяло свіжим струменем".
А якби до цього "струменя" та ще й обіцяну державну підтримку (належне фінансування газети й досі не відновлене), постійний дах над головою (з привокзального артеківського готелю редакцію таки виселяють), житло талановитим кадрам, транспорт для відряджень - чи посмів би тоді ще хто-небудь в Криму бовкнути, що немає такої нації, як українська?
Та студенти вже пакують валізи: на стипендію і на "Світличні" гонорари в Сімферополі не порозкошуєш. Ми щиро вдячні нашим юним колегам за допомогу і посіяне сподівання на те, що комусь із них, можливо, захочеться присвятити "Світлиці" і наступні практики, а може, й залишитися з нею назавжди. Бо такої роботи, як на нашій кримсько-українській інформаційній цілині, вони не знайдуть більше ніде! Вони вже відчули смак цієї роботи - хіба не видно цього з їхніх публікацій?
Але чи зможуть вони без такої роботи жити? Час покаже...

 

Для цивілізованих країн світу таке явище, як боротьба за рідну мову, культуру, школу в своїй державі видалося б парадоксом, а в Україні таке можливо. Мало того, що в АР Крим існують тільки чотири україномовні школи, так вони ще й не мають нормальних умов для функціонування. Типовим прикладом є ялтинська школа № 15 з українською мовою викладання, яка існує з 1 вересня 1998 р. У школи є ціла низка проблем, над розв'язанням яких уже п'ятий рік б'ються педагоги, опікунська рада, батьки. Проте місцева влада, породжена залишками Радянського Союзу, мовчить. Тому педагоги і батьки й вирішили звернутися до народних депутатів від УРП, які під час експедиції "Соборна Україна-2003" завітали до школи 17 липня цього року.
Депутатів зустріли у комп'ютерному класі, звідки на час зустрічі прибрали комп'ютери. Директор школи Оксана Петрівна Ємельянова розповіла гостям історію створення школи, ознайомила з проблемами, більшість з яких пов'язані з головною - невеликим приміщенням (як для школи) у дитячому садочку. Кожного року кількість бажаючих навчатися в українській школі збільшується. 1998 року у школі було 33 учні в чотирьох класах, а нині навчається 345 учнів у 22 класах (з 1-го по 11-й). Це з одного боку тішить, а з іншого викликає певну стурбованість у дирекції школи, тому що вона змушена відмовляти багатьом дітям, які хочуть вчитися у школі.
У складному становищі залишаються співробітники школи, 37 з яких - вчителі. Багато вчителів - це люди, які приїхали в Ялту з великим бажанням працювати, та не мають нормальних умов для проживання. П'ятеро молодих спеціалістів живуть у гуртожитку, восьмеро мешкають на приватних квартирах без права постановки на квартирний облік, бо не мають ялтинської прописки.
Та з кожним роком молода українська школа утверджується. Тут працюють гуртки "Грай, бандуро", "Естрадні танці", драматичний - "Роксолана". Виховний процес ведеться через концепцію "школа - родина", розроблену Інститутом українознавства. Традиційними є святкування Дня незалежності України (24 серпня), Дня соборності України (22 січня), Дня Конституції України (28 червня), Дня Матері (друга неділя травня), Дня родини (15 травня), вшанування річниці героїв Крут (29 січня), днів народження і вшанування роковин відомих українських письменників і громадських діячів, особливо Лесі Українки та Степана Руданського, іменем якого названа вулиця, на якій розташована українська школа.
Українські громадські організації м. Ялти - "Просвіта", "Рух", "Союз Українок" постійно стежать за розвитком українського навчально-виховного закладу. За рахунок коштів "Союзу українок" вже другий рік проводиться акція "Молоко і булочка для школярів" - учні 5 - 11-х класів отримують їх щодня. Учні 2 - 3-х класів снідають за рахунок бюджетних коштів. Отримують гарячі обіди за рахунок батьків, а перші класи харчуються тричі на день за рахунок батьків (50%) і бюджетних коштів (50%).
Та на сьогоднішній день нема в школі їдальні, актового та спортивного залів, невирішена проблема з підручниками, немає коштів на ремонт.
Після виступу директора з залу прозвучало декілька запитань, відповіді на які дав народний депутат України, голова партії УРП "Собор" Анатолій Матвієнко. Анатолій Сергійович не має нічого проти знання російської мови, та вважає, що "хто не знає в Україні української мови, тому ганьба!" Поважаючі себе люди повинні знати мову своєї держави.
Відкриття однієї - двох шкіл - це не вихід, в Криму потрібно мати хоча б 50% українських шкіл. За словами Анатолія Сергійовича, в інших школах нема українських класів, тому що не вистачає кадрів. Щодо таких дрібних питань, як посуд і т. ін., то партія цим займатися не буде. Але пообіцяв, що ці питання будуть вирішені, якщо місцеве самоврядування отримає реальну владу. А для цього в Україні потрібно створити демократичні умови для виборів, а не голосувати за будь-кого в умовах підкупу, цинізму, злиднів.
Заступник голови УРП "Собор" Григорій Омельченко наголосив, що в Україні настануть часи, коли батьки будуть каятися, що не дозволяли своїм дітям вивчати українську мову, бо при вступі у вітчизняні вищі навчальні заклади треба буде складати іспити з української мови і літератури. Крім того, обов`язковою для державних службовців стане відповідна атестація.
Одне з головних завдань експедиції - це розбудити в українцях їхню самосвідомість, докопатися до їхнього українського коріння. Росіяни та представники інших національних меншин, які мешкають на території України, мають поважати українську культуру і знати українську мову, усвідомити, що всі вони громадяни України.
Українська школа в Ялті - одна з болючих проблем міста. Будемо сподіватися, що українці відчуватимуть себе тут українцями, не будуть соромитися своєї мови і культури, в українських школах будуть вчитися в нормальних умовах не тільки українці, а й росіяни, кримські татари та інші громадяни держави. А для цього кримчани повинні визначитись, чи вони і далі хочуть жити в уявному залишку від Радянського Союзу, чи у вільній, незалежній, демократичній, соборній державі під назвою УКРАЇНА.
Марія ГАВРИЛЮК,
студентка 2-го курсу факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1091

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков